Jump to content
Kakos

Golf 5 - Ανάρτηση (Λύσεις, Aftermarket, Αλλαγές, Gt, Gti Κλπ)

Recommended Posts

οι ρυθμιζομενες σε υψος εχουν δικα τους ελατηρια .αρα πρεπει να βγουν αυτα που εχεις.κ διαλεγεις η bilstein pss10 η καποια αλλη μαρκα koni ,eibach .κτλ.

Link to comment
Share on other sites

οι ρυθμιζομενες σε υψος εχουν δικα τους ελατηρια .αρα πρεπει να βγουν αυτα που εχεις.κ διαλεγεις η bilstein pss10 η καποια αλλη μαρκα koni ,eibach .κτλ.

Α οκ δεν ηξερα... τι προτεινεις;

Link to comment
Share on other sites

 εγω επειδη φοραω στο δικο μου σχεδον 10χρονια bilstein pss9 8α προτεινω για σενα τη pss10 που ηταν η βελτιωμενη εκδοση για τα επομενα golf 5-6.αυτη ειναι για μενα η κορυφαια ,κοστιζει αλλα 8α τη χαρεις για οσο 8α εχεις το αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

εγω επειδη φοραω στο δικο μου σχεδον 10χρονια bilstein pss9 8α προτεινω για σενα τη pss10 που ηταν η βελτιωμενη εκδοση για τα επομενα golf 5-6.αυτη ειναι για μενα η κορυφαια ,κοστιζει αλλα 8α τη χαρεις για οσο 8α εχεις το αμαξι.

Ειναι ηλεκτικη;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Εγώ αγόρασα το Golf V GT από ένα φίλο ο οποίος του έχει πάνω το πρόγραμμα του Pazaropoulou που από τα 170 το πάει στα 200 και του έχει βάλει και τις κίτρινες τις koni τις αναρτήσεις. Το βλέπω βέβαια πολύ σκληρό και να κοπανάει στις λακούβες. Θεωρείται ότι πρέπει να τις αλλάξω?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι οι Koni sport (κιτρινες); Απο οσο ξερω, αν ειναι αυτες, ρυθμιζονται σε σκληροτητα. Μηπως ειναι στο τερμα σκληρο;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι οι Koni sport (κιτρινες); Απο οσο ξερω, αν ειναι αυτες, ρυθμιζονται σε σκληροτητα. Μηπως ειναι στο τερμα σκληρο;

 

Δεν ξέρω οταν το αγόρασα μου είπε οτι έχει τις koni της κιτρινες...όντως εχει κάτι κίτρινες αλλά παραπάνω δεν ξέρω. Πρέπει να το πάω σε ένα λαστιχά?

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα καταστημα που πουλαει και κανει τοποθετηση αμορτισερ. Φυσιολογικα εχουν το εργαλειο.

 

http://www.koni.gr/ell/categories/%CE%A1%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82_%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%AD%CF%81

Link to comment
Share on other sites

Φίλε thano antonopoulos, αν εσύ δεν ξερεις τι φοράει τ αμαξι σου σίγουρα δεν μπορουμε να ξερουμε εμεις..

Πόσα χλμ εχουν κ σε τι κατασταση είναι και αν είναι ρυθμισμένες στο φουλ σκληρό ή όχι, μονο ενας αμορτισεράς θα στο πει.

Εμεις απο δω δεν μπορουμε να γνωρίζουμε τι φοράει το γκολφακι σου.

Φιλικά :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ σας ευχαριστώ απλά ήθελα να μάθω τι είδους αναρτήσεις είναι αυτές και αν κάνουν για το golfaki

Θα το πάω σε ένα αμορτισερα να το δει και να μου πει αν είναι οκ

Edited by Thanos_Antonopoulos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω στο Golf μου φοραω Bilstein B8 με Eibach 3,5 και εχω δει τεραστια διαφορα ειδικα σε στροφες,το μονο κακο ειναι οτι ειναι σκληρο καπως αλλα σε θεμα ανεσης δεν το συζητω κανει την διαφορα!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω στο Golf μου φοραω Bilstein B8 με Eibach 3,5 και εχω δει τεραστια διαφορα ειδικα σε στροφες,το μονο κακο ειναι οτι ειναι σκληρο καπως αλλα σε θεμα ανεσης δεν το συζητω κανει την διαφορα!!

πως ειναι δυνατον να ειναι σκληρο και ταυτοχρονα να λες οτι απο ανεση κανει την διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Είμαι κάτοχος ενός golf v 1.4 fsi (90hp) με 130000km στην πλάτη (σημειωτέον ότι δεν έχω αλλάξει αμορτισέρ ποτέ).

Σκέφτομαι να κάνω την παραγγελία και αγορά των αμορτισέρ μόνος και να τα δώσω σε έμπιστο φίλο με συνεργείο να τα 

περάσει. Θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς πρέπει να αγοράσω πέραν των τεσσάρων αμορτισέρ και τι γνώμη έχετε μεταξύ sachs

και bilstein. Τέλος μου έχουν πει ότι τα ελατήρια δεν υπάρχει λόγος να αλλαχτούν σε αυτά τα χιλιόμετρα, σωστό ή όχι?

p.s υπάρχει περίπτωση χωρίς την αλλαγή ελατηρίων να πάρει ύψος το αμάξωμα? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

με τα bilstein εχει συμβει αυτο σε αρκετα αμαξια

μόνο με αλλάγη αμορτισέρ δεν παίζει να συμβεί κάτι τέτοιο! Το ύψος καθορίζεται απο τα ελατήρια, τα αμορτισέρ απλώς κάνουν απόσβεση της κίνησης των ελατηρίων, άρα και του αμαξώματος.

 

@silver_ , όντως τα ελατήρια δεν χρειάζονται αλλάγη, τα αμορτισέρ που αναφέρεις είνια κοντά στα εργοστασιακά πρότυπα, ειδικά τα sachs, οπότε, όποια βρίσκεις φθηνότερα, παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θα ηθελα τι βοηθεια σας!!!!

εχω ενα golf 1.4 fsi sportline και προσφατα λόγω αλλαγής ελαστικών και ζάντας (225/45/17 με continental contact 5) 

μπηκα στην διαδικασία να ασχοληθώ και με μια καλύτερη ανάρτηση σε σχέση με την εργοστασιακή!

Διαβασα ολο το θεμα απο αρχη μεχρι τελους και ειμαι σιγουρος πως οτι πληρωνεις παίρνεις και πως οι αναρτήσεις

coilover ειναι για πιο exteme καταστάσεις και αλογα...! το ζητούμενο μου ειναι να σφίξει το golfaki μου και να

χαμηλώσει κανα 2 εκατοστά χωρίς να γινει τσιμέντο και χωρίς να χρειαστεί να πουλήσω το νεφρο μου για να παρω

ανάρτηση! το μπατζετ μου ειναι 600e giati αποτι μου ειπε ο μαστορας μου πρεπει να αλλάξω και 2-3 πραγματάκια

ακομα  λόγω φθορας!! αποτι διαβαζω οι περισσότεροι εχετε δοκιμάσει bilstein kai koni αλλά σε πιο δυνατά αυτοκίνητα,

τι με συμβουλεύετε να κανω?? να συμπληρώσω τελος πως αν και 90 γαϊδούρια του πίνω το αιμα με καθε ευκαιρια

και πως αν και το εχω 12 χρονια δεν τριζει τιποτα στην καμπινα!!

 

 

1000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Edited by Speedy
ορθογραφικός έλεγχος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκοπεύω να βγάλω τις κίτρινες τις koni απο το golf v gt και να βάλω τις εργοστασιακές αναρτήσεις shacks..οι σκληρές αναρτήσεις μπορούν να προκαλέσουν ζημιά στο αμάξι; Αξίζει να κανω την αλλαγη; Τι πιστεύετε; Αξίζει να κανω την αλλαγή; Τις koni τις είχε βάλει ο προηγούμενος που αγόρασα το αμάξι. Έχετε να μου προτείνετε κάτι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

μόνο με αλλάγη αμορτισέρ δεν παίζει να συμβεί κάτι τέτοιο! Το ύψος καθορίζεται απο τα ελατήρια, τα αμορτισέρ απλώς κάνουν απόσβεση της κίνησης των ελατηρίων, άρα και του αμαξώματος.

 

και ομως τοσο σε δικο μου αμαξι πιο παλια(σεατ ιβιζα) αλλα και σε οπελ αστρα G ενος φιλου μου,το εμπρος μερος ανεβηκε περιπου 1cm στο δικο μου και 1,5  στο οπελ.Και τα 2 αμαξια τα ειχαμε μετρισει το υψος πριν κανουμε την αντικατασταση  με bilstein κιτρινα(sport) και με τα μαμα ελατηρια.Στο οπελ που εβαλε τα χοντρομπουκαλα η διαφορα εκανε μπαμ.Επιλπεον ειχανε λιγοτερο απο 15.000χλμ οποτε δεν μπορουμε να υποθεσουμε οτι ειχε πεσει το εμπρος μερος και απλα μας φανηκε  μετα οτι ανεβηκε μετα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκοπεύω να βγάλω τις κίτρινες τις koni απο το golf v gt και να βάλω τις εργοστασιακές αναρτήσεις shacks..οι σκληρές αναρτήσεις μπορούν να προκαλέσουν ζημιά στο αμάξι; Αξίζει να κανω την αλλαγη; Τι πιστεύετε; Αξίζει να κανω την αλλαγή; Τις koni τις είχε βάλει ο προηγούμενος που αγόρασα το αμάξι. Έχετε να μου προτείνετε κάτι αλλο;

Καλησπέρα φίλε. Επειδή έχω και εγώ koni κίτρινα σε ίδιο αυτοκίνητο έχω να σου πώ ότι η διαφορά σε άνεση είναι τόσο λίγη που δεν αξίζει να ξαναβάλεις τα εργοστασιακά. Αντίθετα ο έλεγχος των κινήσεων του αυτοκινήτου ιδίως σε υψηλές ταχύτητες είναι σαφώς καλύτερος με τα koni ( δεν πλέει ). Επιπλέον έχεις τη δυνατότητα να τα σκληρύνεις ή να τα μαλακώσεις ανάλογα τις επιθυμίες σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδες θα ηθελα να ακουσω καμια προταση για ελατηρια για να τα συνδιασω με τα Koni sport που φοραω. Προς το παρων ειμαι με τα μαμα ελατηρια απο GT sport. Δεν θελω υπερβολες βασικα. Κατι να χαμηλωσει 1-2 ποντους υπαρχει; Georgepan εσυ με τι ελατηρια τα φορας; (συντοπιτης και εγω  :p )

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θα ηθελα να ακουσω καμια προταση για ελατηρια για να τα συνδιασω με τα Koni sport που φοραω. Προς το παρων ειμαι με τα μαμα ελατηρια απο GT sport. Δεν θελω υπερβολες βασικα. Κατι να χαμηλωσει 1-2 ποντους υπαρχει; Georgepan εσυ με τι ελατηρια τα φορας; (συντοπιτης και εγω  :p )

βαλε eibach pro kit.θα κατεβει 1 περιπου ποντο χωρις να καταλαβεις διαφορα σε ανεση.γνωριζω ατομο με octavia5 2λιτρο 300 και φευγα αλογα που φορουσε κιτρινα bilstein με HR και οταν εβαλε τα pro kit επαθε πλακα.μηδεν κοπανημα με τα ιδια κρατηματα.

ενας ακομα με φοκους 2007 μοντελο ειχε κονι fsd με αυτα τα ελατηρια,,καναμε μια βολτα εγω συνοδηγος και το αμαξι δεν καταλαβαινε τιποτα απο καπακια υπονομων,μπαλωματα και λακουβιτσες.

 

τα pro kit λενε οτι χαμηλωνουνε το αμαξι 3cm,, πρακτικα ομως να υπολογιζεις καπου στους 2,5 ποντους.Αν προσθεσουμε στην εξισωση οτι το δικο σου ειναι απο τοεργοστασιο 1 και κατι ποντο χαμηλωμενο,θα ειναι τελικα το εργαλειο σου ακομα 1 ποντο χαμηλωτερο απο οτι ειναι τωρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.