Jump to content
Kakos

Golf 5 - Ανάρτηση (Λύσεις, Aftermarket, Αλλαγές, Gt, Gti Κλπ)

Recommended Posts

Μαλλον για τα Eibach pro kit ψηνομαι και εγω. Να πω και την....αμαρτια μου. Δοκιμασα με εναν μαστορα μου (αμορτισερα) να χαμηλωσουμε τα μαμα ελατηρια. Απο λαθος συνεννοηση μας και δικη μου αφελειας, αντι να χαμηλωσει 2 ποντους, χαμηλωσε 2 δακτυλα. 2 δακτυλα μας κανουν περιπου 4+ ποντους. Αποτελεσμα λιγο υπερβολικο πιστευω, μιας και δεν οδηγαμε σε Αυτομπαν. Προς το παρον ειμαι ετσι μεχρι να βρω κατι αλλο. Η θα γυρισω στα μαμα παλι η κανενα eibach (η κατι παρομοιο).

 

post-9330-0-39328900-1446060000_thumb.jp

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε. Επειδή έχω και εγώ koni κίτρινα σε ίδιο αυτοκίνητο έχω να σου πώ ότι η διαφορά σε άνεση είναι τόσο λίγη που δεν αξίζει να ξαναβάλεις τα εργοστασιακά. Αντίθετα ο έλεγχος των κινήσεων του αυτοκινήτου ιδίως σε υψηλές ταχύτητες είναι σαφώς καλύτερος με τα koni ( δεν πλέει ). Επιπλέον έχεις τη δυνατότητα να τα σκληρύνεις ή να τα μαλακώσεις ανάλογα τις επιθυμίες σου.

 

Έγινε φίλε μου μάλλον δεν θα τα αλλάξω τότε από την στιγμή που λες ότι η διαφορά σε άνεση είναι μικρή σε σχέση με τα sachs..Αυτό κυρίως με ενδιέφερε εμένα καθώς και να μην γίνει με τον καιρό το αμάξι κουδουνίστρα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον για τα Eibach pro kit ψηνομαι και εγω. Να πω και την....αμαρτια μου. Δοκιμασα με εναν μαστορα μου (αμορτισερα) να χαμηλωσουμε τα μαμα ελατηρια. Απο λαθος συνεννοηση μας και δικη μου αφελειας, αντι να χαμηλωσει 2 ποντους, χαμηλωσε 2 δακτυλα. 2 δακτυλα μας κανουν περιπου 4+ ποντους. Αποτελεσμα λιγο υπερβολικο πιστευω, μιας και δεν οδηγαμε σε Αυτομπαν. Προς το παρον ειμαι ετσι μεχρι να βρω κατι αλλο. Η θα γυρισω στα μαμα παλι η κανενα eibach (η κατι παρομοιο).

attachicon.gif20151021_124414.jpg

Και πως χαμηλώσατε τα μαμά ελατήρια φίλε μου;

Κοψατε σπίρες;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εκοψε τιποτα. Με ζεσταμα εγινε η δουλεια

ακομα χειροτερα φιλε μου.ξερεις τι παθαινει το μεταλο  οταν το βραζεις και μετα το κρυωνεις????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

 

εχω golf 5 1.6 fsi 2006 2ο χερι (το πηρα στα 87.000 περιπου), και τωρα εχω 107.700 ακουω τριξιματα και με χλμ γυρω στα 100 η αποσβεση ειναι ελιπης. σκεφτομαι να βαλω bilstein ή sachs μαυρα (170-180 + εργασια) ή να παω κατευθειαν στα κιτρινα τα bilstein 470 ??

 

Ευχαριστω


Κι αν γνωριζετε καποιον καλο αμορτισερας χωρις να χρεωνει ΟΤΙ ΤΟΥ ΛΕΙΠΕΙ στα νοτια προαστια

Edited by nikolas avvocato
Link to comment
Share on other sites

Κατευθειαν στα bilstein τα κιτρινα...να τα παρεις απο καπου που θα στα τοποθετησουν τσαμπα


Επεξεργάσθηκε από economist, Σήμερα, 11:41:58.

 

@economist που γινεται αυτο ???

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν μαγαζια που αν τα αγορασεις απ αυτους στα τοποθετουν χωρις κοστος...νομιζω ο Ρελας ή ο Φωκας το κανει αλλα δεν ειμαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Φρέσκο φτιαγμένο πλέον το golfaki μου με 4 kyb ultra sr, 2 καινούρια kyb top mounts και 2 λάστιχα pirelli cinturato p7 blue.

Εξαιρετικό αποτέλεσμα με το αυτοκίνητο να σε κάνει να νιώθεις πιο σίγουρος από ποτέ στις στροφές καθώς και στους απότομους ελιγμούς σε υψηλές ταχύτητες.

Το κομμάτι της άνεσης δεν θα έλεγα πως βελτιώθηκε απλά όπως είναι φυσικό με καινούρια αμορτισέρ, σταμάτησε η αίσθηση τραμπολίνου στις ανωμαλίες του δρόμου.

Συνολική τιμή κάπως τσουχτερή 700€

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απέφυγε τον Φωκά, τουλάχιστον στα νότια. Καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να στα βάλει κάποιος σωστά.

Link to comment
Share on other sites

μαγκες καλησπερα! ευχαριστω για την βοηθεια ! λογικα θα παω στα μαμα sachs 55mm για τα κιτρινα τα bilstein ειναι πανακριβα.. τωρα για τοποθετηση εχω ακουσει ευρος τιμων απο 60-100 εργατικα, αν και προσωπικα επειδη το αυτοκινητο το οδηγω καθημερινα οχι στα κοκκινα δεν νομιζω οτι πρεπει να παω σε καποιο "αμορτισερα" αλλα σε ενα συνεργειο που φτιαχνει γενικα golf/volkswagen. προτασεις για νοτια ειναι ευπροσδεκτες

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τα αμορτισέρ, να αλλάξεις και

1. Top mount εμπρός

2. Βάσεις και ρουλεμάν πίσω.

 

Να ξέρεις ότι τα εργοστασιακά μετά τις 30,000 θα έχουν μεγάλη πτώση στην απόδοση.

Τα bilstein b6 ή β8 μετά τις 80-100,000 (που θα έχουν συνεχώς καλή απόδοση) θα τα επισκευάσεις με 250Ε και θα είναι καινούργια

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.παρατηρησα οτι εχει μικρυνει αισθητα η αποσταση μεταξυ θολου και ελαστικου.ξερετε αν αυτο ειναι αποτελεσμα της πτωσης των αμορτισερ η των ελατηριων?

Link to comment
Share on other sites

Πτώση στα αμορτισέρ, αν τα έχεις πολύ καιρό/χλμ.

 

Υπάρχει και η περίπτωση αν έγινε πρόσφατα αλλαγή αμορτισέρ - ελατηρίων με νέα και κάθισαν στη φυσιολογική τους θέση.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με εχει μπερδεψει ειναι οτι σε γκουγκλαρισμα που εκανα ειδα πολλα ποστ που μιλανε για πτωση ΜΟΝΟ των ελατηριων και οτι το αμορτισερ δεν επηρεαζει το υψος.

Αν αλλαξω μονο αμορτισερ με πεσμενα ελατηρια δεν ειναι λαθος?

χιλιομετρα 120.000

Link to comment
Share on other sites

Στα 120.000 δεν παθαίνουν τίποτα τα ελατήρια, σε κανονικές συνθήκες.

Άλλαξε μόνο αμορτισέρ, μαζί με ρουλεμάν και top mount.

Έλενξε και τα bump stop αν χρειάζονται άλλαξέ τα κι αυτά.

 

Στα χιλιόμετρα που έχεις, να ξέρεις ότι τα αμορτισέρ πλέον δεν λειτουργούν και το αμάξι απλά κάθεται πάνω στα

ελατήρια χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει σωστή ανάρτηση.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Bump stop άλλαξε, όπως λέω και πιο πριν κατόπιν ελέγχου, εάν είναι πολύ ταλαιπωρημένα ή σκισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ανομοιομορφη φθορα και ανισοκατανομη στο φρεναρισμα.

Γιατι δεν βαζεις τα ιδια που φοραει το αμαξι;

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανομοιομορφη φθορα στα λαστιχα δεν υπαρχει.οτι αφορα το φρεναρισμα δεν υπαρχει κατι αισθητο απλα τα τακακια του δεξιου τροχου ειχαν φαγωθει πιο γρηγορα απο στον αριστερο.

 

τα ιδια πιστευω θα ηταν η καλυτερη λυση αλλα ειναι πολυ ακριβα,580ευρω μονο σαν ανταλλακτικο.

μου προτειναν απο την αντιπροσωπεια να βαλω καποια που λεγονται economy με 380ευρω τοποθετημενα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.