Jump to content
Kakos

Golf 5 - Ανάρτηση (Λύσεις, Aftermarket, Αλλαγές, Gt, Gti Κλπ)

Recommended Posts

Μπορείς να βρείς τα αντίστοιχα sachs και να πας να τα περάσεις σε συνεργείο.

Πάρε τους κωδικούς είναι επάνω στο αμορτισέρ.

Link to comment
Share on other sites

Συνεργειο που ασχολειται με vag.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πρότεινα κάποιον που να ασχολείται με τοποθέτηση αναρτήσεων, λάστιχα, ζάντες, κτλ και προφανώς να εχει εμπειρία σε VAG.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αμα σου επεσε πχ 1 δακτυλο παιζουν τα τοπμοθντ να ειναι ....εγω οποτε χαλαγανε αυτα εβρισκα στο γκαραζ μου και με αλλαγη απο σεατ αυτων μετα ημουν μια χαρα ξανα....μιλαω για αερα του ενος δακτυλου παντα..αμα εχεις πεσει περισσοτερο μπορει να ειναι και αμορτισερ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να περάσεις μια βόλτα από τον Rabbit στην Θηβών.

Πολύ καλός σε ότι εχει να κάνει με KW

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γενικοτερα με την παροδο του χρονου τα ελατηρια μονο σε πολυ εξαιρετικα σπανιες περιπτωσεις χαλανε..

.για να συμβει αυτο θα πρεπει το αυτ/το να εχει κανει απειρα χλμ και με κακιστη χρηση.

οποτε αν καποιος θελει απλα να εχει μια αναρτηση να κανει τη δουλεια του..

αλλαζει ανορτισερ τοπ μαουντ και κανενα ρουλεμαν αναλογα το αυτ/το και ειναι υπερσωστος!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός σε ότι εχει να κάνει με KW

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Ναι, έχουμε πάει κ μαμά αμάξι που χτύπαγε κ βρήκε τι είχε χωρίς να πάρει χρήματα κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το Golf 5 1.6 fsi sportline έκδοση και θέλω να αλλάξω τα αμορτισέρ. θα ήθελα να παραμείνω στον ίδιο τύπο αμορτισερ που φοράει τώρα ή σε κάτι αντίστοιχο. Θέλω να είναι άνετο στην οδήγηση να μην είναι σκληρή η ανάρτηση και κοπανάει και να έχει καλά κρατήματα.

Ξέρω ότι το συγκεκριμένο φοράει sachs αλλά δεν ξέρω ποιο ακριβώς.

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάτι;;;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ψάχνομαι για αγορά ενός golf 5 gti όσο ποιο εργοστασιακό γινεται αυτο σημαινει πως κατευθείαν θα μπει μια ανάρτηση άκουσα πολλα καλα λόγια για την d2 μετά ρυθμιζόμενα top mount ποια η γνώμη σας 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή άποψη έχω σε Leon II που την φοράω. Σφιχτή χωρίς πολύ κοπανημα και απόλυτα ρυθμιζόμενη.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα ελατήρια του scirocco μπορούν να τοποθετηθούν σε golf 5 μπρος και πίσω; Ερωτώ καθαρά από άποψη εφαρμογής ανεξάρτητα αν είναι σκληρότερα ή λίγο κοντύτερα.

Link to comment
Share on other sites

σε Golf 5 GT.αν καποιος θελει να κανει αλλαγη αμορτισερ,αλλα δεν θελει ,ουτε να το κανει σαυρα,ουτε να σκληρυνει,να ειναι σαν τα μαμα δηλαδη,τι κοιταει?υπαρχει κατι που μπορειτε να μου πειτε γα μαρκα να το βρω στο net?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Δεν εχω διαβάσει και τις 31 σελίδες του θέματος αλλά βλέπω πως οι περισσότεροι κατευθύνονται προς πιο σπορ αναρτήσεις και κάποιοι προς χαμήλωμα. Θα ήθελα να ρωτήσω για άνεση τι προτείνετε; Θέλω να αλλάξω αμορτισέρ και ελατήρια, μιας και έχω eibach χαμηλώματος που ειχε τοποθετήσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ενω τα αμορτισέρ μου είναι στα τελευταία τους.

Το αμάξι έιναι οικογενειακό, το φορτώνω με αρκετά πράγματα καθώς και μπαγκαζιέρα. Προτεραιότητα μου είναι η άνεση καθότι έχω 2 μικρά παιδιά. Επιπλέον, όσο περίεργο και να ακούγεται σε κάποιους, θα προτιμούσα να ψηλώσει και λίγο διότι οι δρόμοι πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο και δεν έχω την δυνατότητα να αποφεύγω πολλούς από αυτούς λόγω δουλειάς ούτε να αγοράσω καινούριο αμάξι. Σε ξενα φόρουμ διάβασα για ελατήρια από tiguan, αποστάτες (υπερβολικό το βρίσκω) ή ακόμη και ολόκληρη αντικατάσταση με αμορτισέρ, βάσεις αμορτισέρ και ελατήρια από μπροσθιοκίνητο tiguan.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , drade said:

Καλησπέρα σε όλους.

 

Δεν εχω διαβάσει και τις 31 σελίδες του θέματος αλλά βλέπω πως οι περισσότεροι κατευθύνονται προς πιο σπορ αναρτήσεις και κάποιοι προς χαμήλωμα. Θα ήθελα να ρωτήσω για άνεση τι προτείνετε; Θέλω να αλλάξω αμορτισέρ και ελατήρια, μιας και έχω eibach χαμηλώματος που ειχε τοποθετήσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ενω τα αμορτισέρ μου είναι στα τελευταία τους.

Το αμάξι έιναι οικογενειακό, το φορτώνω με αρκετά πράγματα καθώς και μπαγκαζιέρα. Προτεραιότητα μου είναι η άνεση καθότι έχω 2 μικρά παιδιά. Επιπλέον, όσο περίεργο και να ακούγεται σε κάποιους, θα προτιμούσα να ψηλώσει και λίγο διότι οι δρόμοι πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο και δεν έχω την δυνατότητα να αποφεύγω πολλούς από αυτούς λόγω δουλειάς ούτε να αγοράσω καινούριο αμάξι. Σε ξενα φόρουμ διάβασα για ελατήρια από tiguan, αποστάτες (υπερβολικό το βρίσκω) ή ακόμη και ολόκληρη αντικατάσταση με αμορτισέρ, βάσεις αμορτισέρ και ελατήρια από μπροσθιοκίνητο tiguan.

τότε βάλε πάλι τα γνήσια ελατήρια , θα βρεις και μεταχειρισμένα, και για αμορτισέρ βάλε sacs performance μιας και αυτά φοράει από την μάνα του και θα έρθει και το ύψος και η άνεση στα αρχικά δεδομένα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή ψάχνω εδώ και μέρες στο φόρουμ αλλά δεν μπορω να βρω κάτι θέλω να αλλάξω αμορτισερ αλλά δεν ξέρω πως να τα βρω... Έχω ελατήρια einbah τα κόκκινα 5 - 5.5 νομιζω ειναι.πως θα δω ποια αμορτισέρ κανουν για το αμάξι μου; δεν ν θέλω να βάλω μαμά γιατί θα χαλάσουν ποιο γρήγορα με τόσο χαμήλωμα.. Golf 5 gt sport 140 2008 bmy moter. 

Link to comment
Share on other sites

Με τα κόκκινα τα eibach 4,5-5 πόντων ταιριάζουν τα αμορτισερ bilstein B8.

Σκληρά, κοφτερά, ειδικά για χαμήλωμα. Οτιδήποτε αλλο αμορτισερ δεν ταιριαζει καλά λόγω χαμηλωματος των 5 ποντων των ελατηρίων.

Ιδιο αμαξι εχουμε, ψαγμενο το θέμα. Τα koni str (πορτοκαλί) ειναι για 3,5;ποντους χαμηλωμα. Με 4,5-5 ποντους οι επιλογες ειναι περιορισμένες. Με τετοιο χαμηλωμα μονο σκληρα αμορτισερ= Β8 (χοντρομπουκαλα δηλ).

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , chrispant said:

Με τα κόκκινα τα eibach 4,5-5 πόντων ταιριάζουν τα αμορτισερ bilstein B8.

Σκληρά, κοφτερά, ειδικά για χαμήλωμα. Οτιδήποτε αλλο αμορτισερ δεν ταιριαζει καλά λόγω χαμηλωματος των 5 ποντων των ελατηρίων.

Ιδιο αμαξι εχουμε, ψαγμενο το θέμα. Τα koni str (πορτοκαλί) ειναι για 3,5;ποντους χαμηλωμα. Με 4,5-5 ποντους οι επιλογες ειναι περιορισμένες. Με τετοιο χαμηλωμα μονο σκληρα αμορτισερ= Β8 (χοντρομπουκαλα δηλ).

Sent from my iPhone using Tapatalk

Και εγώ αυτά κοιτάζω να σου πω.... Υπαρχει μαγαζί απο δω να τα πάρω ή απο εξω; τα έχω βρει 500€ εξωτερικο

Link to comment
Share on other sites

On 24/7/2016 at 11:13 ΜΜ, ntip said:

Και εγώ αυτά κοιτάζω να σου πω.... Υπαρχει μαγαζί απο δω να τα πάρω ή απο εξω; τα έχω βρει 500€ εξωτερικο

Αν είναι μαζί με τα μεταφορικά, πάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μαζί με τα μεταφορικά, πάρτα.

Όντως καλή η τιμή απλά θα πρέπει να υπολογιστούν τα 100€+ για πέρασμα και ευθυγράμμιση . Ίσως έχει νόημα αντίστοιχη τιμή από Ελληνικό μαγαζί μαζί με τα εργατικά

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 29/7/2016 at 9:53 ΠΜ, nikdev said:

Αν είναι μαζί με τα μεταφορικά, πάρτα.

Όχι είναι 500+40. Για τοποθέτηση τα κάνω εγώ. Είχα αγοράσει όταν αλλαξα ελατήρια το μπουλονι για το ψαλίδι και τις βίδες για αφαίρεση των ελατηρίων. Οποτε μονο ευθυγραμμηση 40€ στην Πτολεμαΐδα.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση για τους γνωστες...

μετα απο επισκεψη με τον ζαντολαστιχα μου ,αποφασισαμε να βαλω αμορτισερ...

1)sachs με 180 ευρω ,55 εκατοστα(τοσο δεν ειναι σε golf 5 gt 2006?)

ή

2)koni με 370 ευρω 55 εκατοστα...

 

μου ειπε οτι τα μεν πρωτα ειναι σαν τα μαμα που ειχε οταν το πηρα,και τα δευτεραθα ειναι λιγο πιο σκληρα απο τα μαμα...το θεμα μου ειναι οτι επειδη φοραω ηδη 18 αρες ζαντες..νοιωθβ 'κοπανημα" σε λακουβες..και φοβαμε μην με τα koni ,γινει πιο "δυνατο" το κοπανημα...

 

πειτε την γνωμη σας..τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις σκοπό να κρατήσεις τις 18αρες εγώ, στην θέση σου, θα έβαζα τις Sachs που ειναι πιο μαλακές.

55 φοραει το αμαξι σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.