Jump to content
Kakos

Golf 5 - Ανάρτηση (Λύσεις, Aftermarket, Αλλαγές, Gt, Gti Κλπ)

Recommended Posts

Βάλε τις Sachs, μεγάλωσες πια... :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sachs πηρα..τεταρτη τα περναω...

 

drade ευχαριστω...:rock:

nikdev,εισαι κακος...default_laugh.png

Δεν είναι κακό να λέγονται οι αλήθειες και ναι μεγαλώνουμε :-)

Τώρα αν σου πω ότι πρότεινα κάτι σε B6 θα γινόμουν πιο κακός;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω golf v gt! Για να αποφύγω ένα σκυλάκι έπεσα σε κάτι λακούβες και η δεξιά πλευρά τα έχει παίξει! Έχω ένα budget 250€ και μέσα σε αυτά υπολογίζω τα περαστικά! Τι αμορτισέρ να βάλω;! Λέω να βάλω λίγο καλύτερα από τα μαμά για κράτημα, αλλά να μην πέφτουν και τα δόντια από σκληρότητα!  Κάποιος με είπε για koni str.t( πορτοκαλί)! Μπορείτε να με δώσετε μια εναλλακτική !!  

Link to comment
Share on other sites

Η πίσω δεξιά ανάρτηση μου χάνει λίγο λάδι και σκεφτόμουν αντί  να την αντικαταστήσω με εργοστασιακή να βάλω μια aftermarket. Πουλάει ένας φίλος μου αναρτήσεις χαμηλώματος KW σε καλή κατάσταση αλλα χωρίς ελατήρια. Μπορώ να τις βάλω και να κρατήσω τα μαμά ελατήρια? Αν ναι, αξίζει? Γιατί κάποιος μου είπε ότι με μαμά ελατήρια δεν θα δουλεύουν σωστά και ότι πρέπει να βάλω ελατήρια χαμηλώματος. Δεν με τρελαίνει πολλή η ιδέα να το χαμηλώσω γιατί από μονο του είναι χαμηλό αλλα σε περίπτωση που βάλω καινούργια ελατήρια ποσο περίπου μπορεί να κοστίσουν?

Link to comment
Share on other sites

Η πίσω δεξιά ανάρτηση μου χάνει λίγο λάδι και σκεφτόμουν αντί  να την αντικαταστήσω με εργοστασιακή να βάλω μια aftermarket. Πουλάει ένας φίλος μου αναρτήσεις χαμηλώματος KW σε καλή κατάσταση αλλα χωρίς ελατήρια. Μπορώ να τις βάλω και να κρατήσω τα μαμά ελατήρια? Αν ναι, αξίζει? Γιατί κάποιος μου είπε ότι με μαμά ελατήρια δεν θα δουλεύουν σωστά και ότι πρέπει να βάλω ελατήρια χαμηλώματος. Δεν με τρελαίνει πολλή η ιδέα να το χαμηλώσω γιατί από μονο του είναι χαμηλό αλλα σε περίπτωση που βάλω καινούργια ελατήρια ποσο περίπου μπορεί να κοστίσουν?

Link to comment
Share on other sites

Κλειδωμα

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι, η kw πρεπει να συνδυαστει με δικα της ελατηρια.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εδώ και 6 μήνες και 8000 χιλιόμετρα με τις Bilstein B8 Eibach Pro Kit και έχω να σας αναφέρω τις εντυπώσεις μου. Απίστευτη ανάρτηση. Το χαμήλωμα ακριβώς όσο πρέπει. Μπαίνει στις στροφές και δεν γέρνει καθόλου σε σχεση ειδικά με τα μαμά που έγερνε αρκετά. Επίσης το τιμόνι έχει γίνει πολύ responsive και ακολουθάει το αμάξι τις κινήσεις που κάνεις. Εθνική και καλοί σε άσφαλτο δρόμοι είναι σκέτη απόλαυση και το είδος του δρόμου για τον οποίο φτιάχτηκαν αυτές οι αναρτήσεις. Τα κατά? Λοιπόν ας ξεκινήσω με το ότι μένω Αθήνα, κέντρο... Το αμάξι σου δίνει τα νεφρά στο χέρι από τα χτυπίματα στην κακής ποιότητας άσφαλτο και στις λακούβες. Έχω λατρέψει αυτή την ανάρτηση από το πόσο καλή πρόσφυση και κατευθυντικότητα δίνει στο αυτοκίνητο απλά για Αθήνα μέσα δεν κάνει. Και δυστυχώς για να μιλήσουμε για την Ελλάδα του 2016 αν δεν το πας το αμάξι συνέχεια εθνική η ανάρτηση αυτή έχει καταντήσει πολύ κουραστική και μακάρι να το είχα σκεφτεί νωρίτερα να είχα πάει κατευθείαν σε KW variant. Αυτά όλα coming από εναν 21 χρονο οπότε δεν είμαι παππούς απλά ήθελα να γράψω την ειλικρινή μου άποψη για να προλάβω ίσως κάποιον άλλο που κυκλοφορεί πολύ στην Αθήνα και μία τέτοια ανάρτηση δυστυχώς δεν κάνει για τους δρόμους μας.

 

Φιλικά πάντα,

Σώτος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2016 at 5:45 ΜΜ, activious said:

σε Golf 5 GT.αν καποιος θελει να κανει αλλαγη αμορτισερ,αλλα δεν θελει ,ουτε να το κανει σαυρα,ουτε να σκληρυνει,να ειναι σαν τα μαμα δηλαδη,τι κοιταει?υπαρχει κατι που μπορειτε να μου πειτε γα μαρκα να το βρω στο net?

Καλημέρα, έχω ένα Jetta GΤ και επειδή κι εγώ είμαι στην ίδια κατηγορία και δεν θέλω ούτε χαμήλωμα ούτε κοπάνημα, πήρες καμιά απάντηση / βρήκες λύση? Διάβασασ αρκετές σελίδες στο φόρουμ και από ό,τι έχω καταλάβει κάποιοι προτιμούν bilstein B6 και άλλοι τα TA Technix εδω που μου φαίνονται και οικονομικά και είναι και ρυθμιζόμενα.

Αν και κάποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει, ευπρόσδεκτες όλες οι συμβουλές...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 9/23/2016 at 1:22 ΠΜ, DubbeR_ChRoniS said:

τα μπλισταιν ειναι μονοδρομος αν θελεις κατι αξιοπιστο

Σε ευχαριστώ. Να υποψιαστώ οτι μιλάς για τα Β6?

Link to comment
Share on other sites

Σε golf v tsi sport line εγώ έβαλα Sachs ΚΟΚΚΙΝΑ τετράδα , τα οποία είναι λίγο πιο σφιχτά από τα εργοστασιακά . Στην Αθήνα και στο ταξίδι τα θεωρώ πολύ καλά. Δεν είναι και φθηνά , περίπου 90€ το ένα για τα μπροστινά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Dimoshenis, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο τα sachs αξίζουν τα λεφτά που πληρώνεις τελικά. Κι επειδή τέτοια (όχι τα κόκκινα) φόραγε λέω να δοκιμάσω κάτι καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2016 at 7:13 ΜΜ, activious said:

ερωτηση για τους γνωστες...

μετα απο επισκεψη με τον ζαντολαστιχα μου ,αποφασισαμε να βαλω αμορτισερ...

1)sachs με 180 ευρω ,55 εκατοστα(τοσο δεν ειναι σε golf 5 gt 2006?)

ή

2)koni με 370 ευρω 55 εκατοστα...

 

μου ειπε οτι τα μεν πρωτα ειναι σαν τα μαμα που ειχε οταν το πηρα,και τα δευτεραθα ειναι λιγο πιο σκληρα απο τα μαμα...το θεμα μου ειναι οτι επειδη φοραω ηδη 18 αρες ζαντες..νοιωθβ 'κοπανημα" σε λακουβες..και φοβαμε μην με τα koni ,γινει πιο "δυνατο" το κοπανημα...

 

πειτε την γνωμη σας..τι να κανω?

Καλησπέρα, 

κι εγώ ψάχνω για οικονομική και "μεγαλίστικη" λύση (όχι κοπάνημα) για το Jetta GT μου του 2009. Τώρα φοράει μαμίσια και δεν θέλω να σκληρύνει πολύ. Είσαι ευχαριστημένος με τα sachs και ποια έβαλες? Βέβαια εγώ φοράω 17άρες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ευχαριστημένος με τα Sachs κοκκινα. Δεν ήθελα να κοπανάνε, τα μαμμισια είναι Sachs μπλε και ήθελα λίγο πιο σκληρά. Δεν ηξερα σε πια κατηγορία σκληρότητας ανήκουν τα Koni και τα bilstein, τα πορτοκαλί ή κίτρινα αν θυμάμαι καλά, όποτε πήγα στα κόκκινα που η Sachs τα δίνει σαν πιο σκληρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν , Demosthenes said:

Εγώ είμαι ευχαριστημένος με τα Sachs κοκκινα. Δεν ήθελα να κοπανάνε, τα μαμμισια είναι Sachs μπλε και ήθελα λίγο πιο σκληρά. Δεν ηξερα σε πια κατηγορία σκληρότητας ανήκουν τα Koni και τα bilstein, τα πορτοκαλί ή κίτρινα αν θυμάμαι καλά, όποτε πήγα στα κόκκινα που η Sachs τα δίνει σαν πιο σκληρά.

Θα μπορούσα να έχω ένα link με τα Sachs που έχεις ???

Link to comment
Share on other sites

Guest Connor
23 hours ago , RAF JOHN said:

Θα μπορούσα να έχω ένα link με τα Sachs που έχεις ???

καλή ιδέα, κι εγώ θα ήθελα το link!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει το αμάξι εδώ και ένα χρόνο και από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη φοράει πάνω τα ΚΟΝΙ κίτρινα spor τα οποία είναι ρυθμιζόμενα. Εμένα το αμάξι μου φαίνεται πολυ κούτσουρο στο δρόμο και γενικά καταλαβαίνω και την παραμικρή λακούβα..δεν το συζητάω αν πέσω σε καμιά μεγάλη νιώθω πως θα σπάσει κάτι..Θέλω να την αλλάξω αυτή την ανάρτηση και να παω σε κάποια για νορμάλ οδήγηση και απορόφηση των κραδασμών.Σε ένα μαγαζί που ρώτησα μου πρότειναν τα KONI τα πορτοκαλί για πιο κοντά στα εργοστασιακά αλλιώς μετα για κάτι πιο χαλαρό ακόμα Kayaba..Για sachs μου είπαν οτί δεν τα προτίνουν γιατί τα φοράνε τα πιο απλά golf...Ποια μου προτείνετε να βάλω με γνώμονα ότι δεν το τρέχω το αμάξι και ότι κάνω πολύ νορμάλ οδήγηση?? Σκόπος μου είναι να μην νιώθω τους κραδασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι ρυθμισμενη στο πολυ σκληρο; Μπορεις να τη ρυθμισεις στο τερμα μαλακο με το εργαλειο που εχει η αναρτηση. Αν δεν το εχεις, θα πρεπει να πας σε ενα μαγαζι με αναρτησεις να τις φτιαξουν. Οι μπροστα ειναι ευκολα ρυθμισιμες και οι πισω πρεπει να βγουν. Δοκιμασε πρωτα και μετα τις αλλαζεις αν δεν μεινεις ικανοποιημενος. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ξέρω σε ποιο επίπεδο ειναι ρυθμισμένες όπως και να έχει αυτες οι αναρτήσεις μπήκαν στις αρχές του 2013 θα αξίζει να μπω σε αυτή την διαδικασία? Οι σκληρές αναρτήσεις δεν χαλάνε και το αμάξι σε βάθος χρόνου?

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν εχω καταλαβει τι αναρτηση βαζουμε για να ξεφυγουμε απο τα SACHS που ειναι απλα αθλια αλλα να μην παρουμε τα νεφρα μας τα νευρα μας  και τις βιδες απο το αμαξι στο χερι

αν καποιος εχει βρει καποια καλη λυση ας μας πει μοντελο αναρτησης και σημειο αγορας

blistein b6 με ελατηριο χαμηλοματος ειναι καλες η Koni πορτοκαλι ή tachnix

Edited by leonenero
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.