Jump to content
Kakos

Golf 5 - Ανάρτηση (Λύσεις, Aftermarket, Αλλαγές, Gt, Gti Κλπ)

Recommended Posts

Δεν μπορώ να ξέρω σε ποιο επίπεδο ειναι ρυθμισμένες όπως και να έχει αυτες οι αναρτήσεις μπήκαν στις αρχές του 2013 θα αξίζει να μπω σε αυτή την διαδικασία? Οι σκληρές αναρτήσεις δεν χαλάνε και το αμάξι σε βάθος χρόνου?

Τις φοραω απο το καλοκαιρι του 2015 και δεν εχω κανενα θεμα μεχρι τωρα. Το τερμα σφυξιμο τους ειναι περιπου 3 στροφες και τις εχω στη μια στροφη. Με αυτη τη ρυθμιση ειναι ελαχιστα πιο σκληρο απο τις μαμα. Γνωμη μου ειναι να δοκιμασεις να τις μαλακωσεις λιγο.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , leonenero said:

ακομα δεν εχω καταλαβει τι αναρτηση βαζουμε για να ξεφυγουμε απο τα SACHS που ειναι απλα αθλια αλλα να μην παρουμε τα νεφρα μας τα νευρα μας  και τις βιδες απο το αμαξι στο χερι

αν καποιος εχει βρει καποια καλη λυση ας μας πει μοντελο αναρτησης και σημειο αγορας

blistein b6 με ελατηριο χαμηλοματος ειναι καλες η Koni πορτοκαλι ή tachnix

Ναι ρε παιδιά, βοηθήστε λίγο  και τους μη γνωρίζοντες... αν και ευχαριστώ τον Simon γιατί προς το παρών τα ρυθμιζόμενα koni μου ακούγονται καλή λύση. Ξέρεις να μου πεις τύπο για να το ψάξω?

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω για τις επιλογες της KONI

https://www.koni.com/en-US/Cars/Products/Sport-Tuning/Sport/

Δεξια στην οθονη βαζεις το αμαξι που εχεις και σου βγαζει τις επιλογες .

Στο δικο μου Golf 5 φοραω τα Koni sport  με ελατηρια Eibach Pro kit, που για τα γουστα μου ειναι αρκετα καλος συνδιασμος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , leonenero said:

ακομα δεν εχω καταλαβει τι αναρτηση βαζουμε για να ξεφυγουμε απο τα SACHS που ειναι απλα αθλια αλλα να μην παρουμε τα νεφρα μας τα νευρα μας  και τις βιδες απο το αμαξι στο χερι

αν καποιος εχει βρει καποια καλη λυση ας μας πει μοντελο αναρτησης και σημειο αγορας

blistein b6 με ελατηριο χαμηλοματος ειναι καλες η Koni πορτοκαλι ή tachnix

Ξέχνα την  Bilstein με ελατήρια χαμηλώματος, δεν είναι αυτό που ψάχνεις, το ακριβώς αντίθετο είναι.

 

Τα Kayaba που έβαλα είναι σχετικά μαλακα αλλά από κράτημα δεν τρελάθηκα χωρίς να μπορώ να σου πω πολλά διότι ταυτόχρονα άλλαξα και τα ελατήρια μου και από χαμηλώματος eibach πηγα σε μεταχειρισμένα εργοστασιακά τα οποία δεν ήταν τελικά σε καλή κατάσταση οπότε πιθανός να φταίνε τα ελατήρια.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , simon-tsi said:

Δες εδω για τις επιλογες της KONI

https://www.koni.com/en-US/Cars/Products/Sport-Tuning/Sport/

Δεξια στην οθονη βαζεις το αμαξι που εχεις και σου βγαζει τις επιλογες .

Στο δικο μου Golf 5 φοραω τα Koni sport  με ελατηρια Eibach Pro kit, που για τα γουστα μου ειναι αρκετα καλος συνδιασμος.

Σε ευχαριστώ Simon, θα το κοιτάξω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήγα σε 2 μηχανικούς με συνεργεία VW-Audi-Skoda-Seat και οι 2 μου είπαν οτι αυτά τα αμάξια φοράνε Sachs ή Bilstein.. Τώρα έχω βρει να βάλω και τα 2 στην ίδια τιμή. Εσείς ποια από τα 2 μου προτείνετε να βάλω Sachs ή Bilstein?

Link to comment
Share on other sites

εγώ στο δικό μου φοράω εδώ και 40000km τα sachs advantage τα οποία είναι 10% περίπου ποιο σκληρά από τα μαμά και είμαι υπερευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν , thanos_pc said:

Λογικά εμένα θα μου βάλουν στο GT τα Sachs ST είναι καλά αυτά?

τα sachs super touring είναι αυτά που φοράει από μαμά τα advantage είναι ένα κλικ ποιο σκληρά

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , gtse said:

τα sachs super touring είναι αυτά που φοράει από μαμά τα advantage είναι ένα κλικ ποιο σκληρά

ωραία να σου πω την αλήθεια και εγώ αυτά ήθελα τα μαμά.. με κούρασαν ένα χρόνο τα koni sport που ειχε ο προηγούμενος κάτοχος... κάθε λίγο και λιγάκι που έπεφτα σε λακούβα βάραγε όλο το αμάξι και όλο και περισσότερα τριξίματα από την καμπίνα από το ταμπλό από το πορτπαγκάζ, μέχρι και την παραμικρή λακούβα την καταλάβαινα για τα καλά. 

Δεν ξέρω αν με αυτά θα σηκωθεί και καθόλου το αυτοκίνητο ?

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν , thanos_pc said:

ωραία να σου πω την αλήθεια και εγώ αυτά ήθελα τα μαμά.. με κούρασαν ένα χρόνο τα koni sport που ειχε ο προηγούμενος κάτοχος... κάθε λίγο και λιγάκι που έπεφτα σε λακούβα βάραγε όλο το αμάξι και όλο και περισσότερα τριξίματα από την καμπίνα από το ταμπλό από το πορτπαγκάζ, μέχρι και την παραμικρή λακούβα την καταλάβαινα για τα καλά. 

Δεν ξέρω αν με αυτά θα σηκωθεί και καθόλου το αυτοκίνητο ?

δεν νομιζω το υψος το κρινουν τα ελατηρια εάν έχεις πάνω τα sport αυτά εάν δεν κάνω λάθος ρυθμήζονται μήπως τα έχει στην ποιο σκληρη σκαλα?

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , gtse said:

δεν νομιζω το υψος το κρινουν τα ελατηρια εάν έχεις πάνω τα sport αυτά εάν δεν κάνω λάθος ρυθμήζονται μήπως τα έχει στην ποιο σκληρη σκαλα?

Ρυθμίζονται ναι αλλα σίγουρα και στο τέρμα μαλακό θα είναι πάλη σκληρή.. Άσε που για να τα ρυθμίσω το κόστος πάει περίπου 60-70 ευρω μαζι με την ευθυγράμμιση που θα χρειαστεί πάλι μετά το αμάξι καθώς τα πίσω πρέπει να βγουν..και αν δε με ικανοποιούν σε άνεση θα πάει χαμένο το 70αρι..οπότε λέω να βάλω μια και καλή τα μαμά πάνω..για τους δόμους μας τα sport δεν κανουν θεωρώ ειδικά όταν πηγαίνεις και καμιά επαρχία εκεί ειναι χειρότερα

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν , thanos_pc said:

Άλλο αμάξι με τα  Sachs τα αμορτισεράκια!!! Πολύ πιο ομαλό στο δρόμο και πολύ πιο άνετη οδήγηση 

Να υποθέσω οτι τα έβαλες? Καλορίζικα. Τελικά ποια sachs, τα μαμισια?

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Connor said:

Να υποθέσω οτι τα έβαλες? Καλορίζικα. Τελικά ποια sachs, τα μαμισια?

 

Ναι ναι τα μαμά.. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Ερώτηση...Τα KONI Sport τα πήρα πίσω και όταν τα πήγα σπίτι τα πίεσα και τα 4 σχετικά εύκολα αλλά δεν είχα επαναφορά σε κανένα από τα τέσσερα, έμεινε μέσα το σίδερο...τι παίζει με αυτά θα έπρεπε να είχαν επαναφορά? Να υποθέσω είναι κατεστραμένα.. Από το μαγαζί μου είπαν ότι είχαν πετάξει λάδια

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , thanos_pc said:

Ναι ναι τα μαμά.. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Ερώτηση...Τα KONI Sport τα πήρα πίσω και όταν τα πήγα σπίτι τα πίεσα και τα 4 σχετικά εύκολα αλλά δεν είχα επαναφορά σε κανένα από τα τέσσερα, έμεινε μέσα το σίδερο...τι παίζει με αυτά θα έπρεπε να είχαν επαναφορά? Να υποθέσω είναι κατεστραμένα.. Από το μαγαζί μου είπαν ότι είχαν πετάξει λάδια

από την στιγμή που δεν έχουν επαναφορά είναι τελειωμένα αλλά εάν δεν κάνω λάθος τα συγκεκριμένα επισκευάζονται

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,εδω και 2 χρονια εχω βαλει στο αμαξι (Golf 5)bilstein B8 με ελατήρια χαμηλωματος eibach (μαύρα) 3,5 πόντους,επιςης φοράει 17" BBS απο Gti.Εχω ενα θεματάκι 1)το αμαξι πισω καθεται πολυ ψηλα ενώ μπροστα ειναι ενταξει 2)ειναι πολυ σκληρο και σε λακούβες καταλαβαίνετε τι γινεται,ενώ στην Εγνατία πολυ τ ευχαριστιεμαι,τρένο τ αμαξι!Εχετε καμια προταση;;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , lefteris88 said:

Το χειροτερο πραμα εκανες τρελε θα κοπαναει σαν μουρλο το αμαξι τοσο πολθ που το κατεβασες

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

1 ώρα πριν , lefteris88 said:

Το χειροτερο πραμα εκανες τρελε θα κοπαναει σαν μουρλο το αμαξι τοσο πολθ που το κατεβασες

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σε θεμα κράτημα ειναι άπαιχτο,απλά ψαχνω καποια λύση μηπως κ γινει καπως πιο μαλακό,ενας φιλος μου πρότεινε ελατήρια απο Gti γνήσια κ σκεφτομαι να τ αλλαξω,δεν θελω να χασω ομως εμφάνιση διότι θελω να παραμείνει καπως σπορ κ χαμηλό!

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω πανω σε αυτο για πιο οικονομικα μπορω να βαλω ελατηρια απτο gti γιατι εχω το tsi εγω ειναι οντως πιο χαμηλο η ειναι το ιδιο

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα...

Ενδιαφερομαι να αλλαξω αμορτισερ στο Golf Plus TDi 2012 που εχω...

μιλησα με αντιπροσωπεια και το ποσο που μου ειπανε ηταν στον θεο...με τοποθετηση πανω απο 750ευρω...

Εχετε κατι aftermarket να προτεινετε?

Ιδανικα να βελτιωσει την αισθηση χωρις να χασει απο ανεση και να μην χασει απο υψος (μιας και ερχομαι απο χαμηλο και αν κατι εχω εκτιμησει στο Plus μου ειναι το υψος σε σχεση με το προηγουμενο) μιας και ειναι το οικογενειακο και η κορη δεν σηκωνει ζορια... :)

και ολα τα παραπανω κρατωντας το κοστος χαμηλα... 

Ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων... 

Edited by asotosios
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , asotosios said:

Καλησπερα και απο εμενα...

Ενδιαφερομαι να αλλαξω αμορτισερ στο Golf Plus TDi 2012 που εχω...

μιλησα με αντιπροσωπεια και το ποσο που μου ειπανε ηταν στον θεο...με τοποθετηση πανω απο 750ευρω...

Εχετε κατι aftermarket να προτεινετε?

Ιδανικα να βελτιωσει την αισθηση χωρις να χασει απο ανεση και να μην χασει απο υψος (μιας και ερχομαι απο χαμηλο και αν κατι εχω εκτιμησει στο Plus μου ειναι το υψος σε σχεση με το προηγουμενο) μιας και ειναι το οικογενειακο και η κορη δεν σηκωνει ζορια... :)

και ολα τα παραπανω κρατωντας το κοστος χαμηλα... 

Ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων... 

το golf φοραει τα sachs με κοστος περιπου 250€

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, gtse said:

το golf φοραει τα sachs με κοστος περιπου 250€

Ευχαριστω για την απαντηση,

απο ψαξιμο που εκανα μεσω τηλεφωνου αυτα που μου προτεινουν ειναι...

1. Zachs σαν τα μαμα --> τιμή απο 230ευρω εως και 270ευρω

2. Bilstein Μαυρο ή original οπως μου το ειπε και ενας απο τους εμπορους --> τιμη απο 220ευρω εως και 270ευρω

3. Monroe Gas Matic --> μου προταθηκε απο εναν και μονο απο τους 6-7 που πηρα τηλ τιμή 210ευρω

4. Monroe Reflex --> το προτεινε ο ιδιος που προτεινε και το παραπανω τιμή 260ευρω θεωρει οτι ειναι και η καλυτερη λυση σε σχεση με ολα τα παραπανω...

Ακουω τις αποψεις σας για τα παραπανω...

μου προτειναν και διαφορα αλλα οπως Koni Πορτοκαλι, ΚΑΥΑΒΑ Χρυσα, ΚΟΝΙ Κιτρινα αλλα φοβαμαι οτι αυτα ειναι αρκετα σκληρα αμορτισερ...

γνωμες για καποια απο τα παραπανω...???

ή και για καποια που μπορει να μην μου προταθηκαν και να ειναι καλη λυση για αυτο που ψαχνω...

Υ.γ Με ρωτησαν αν το αυτοκινητο φοραει την 50αρα ή 55αρα μπουκαλα...κατι το οποιο δεν το γνωρίζω οπότε αν ξερει κανεις τι φορανε τα golf (φανταζομαι δεν εχουν διαφορα με το Plus) ας βοηθησει...

 

 
 
 

 

Edited by asotosios
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , asotosios said:

Ευχαριστω για την απαντηση,

απο ψαξιμο που εκανα μεσω τηλεφωνου αυτα που μου προτεινουν ειναι...

1. Zachs σαν τα μαμα --> τιμή απο 230ευρω εως και 270ευρω

2. Bilstein Μαυρο ή original οπως μου το ειπε και ενας απο τους εμπορους --> τιμη απο 220ευρω εως και 270ευρω

3. Monroe Gas Matic --> μου προταθηκε απο εναν και μονο απο τους 6-7 που πηρα τηλ τιμή 210ευρω

4. Monroe Reflex --> το προτεινε ο ιδιος που προτεινε και το παραπανω τιμή 260ευρω θεωρει οτι ειναι και η καλυτερη λυση σε σχεση με ολα τα παραπανω...

Ακουω τις αποψεις σας για τα παραπανω...

μου προτειναν και διαφορα αλλα οπως Koni Πορτοκαλι, ΚΑΥΑΒΑ Χρυσα, ΚΟΝΙ Κιτρινα αλλα φοβαμαι οτι αυτα ειναι αρκετα σκληρα αμορτισερ...

γνωμες για καποια απο τα παραπανω...???

ή και για καποια που μπορει να μην μου προταθηκαν και να ειναι καλη λυση για αυτο που ψαχνω...

Υ.γ Με ρωτησαν αν το αυτοκινητο φοραει την 50αρα ή 55αρα μπουκαλα...κατι το οποιο δεν το γνωρίζω οπότε αν ξερει κανεις τι φορανε τα golf (φανταζομαι δεν εχουν διαφορα με το Plus) ας βοηθησει...

 

 
 
 

 

bilstein μαυρο δεν βγάζει χιλιόμετρα

τα monroe αρκετά μαλακά δεν έχω άποψη για τα reflex

εάν θες το αμάξι να είναι όπως μαμά τότε sachs performance

εάν θες να το "σκληρύνεις" λίγο τότε sachs advantage (αυτά έχω βάλει) ή KONI κόκκινα

εάν θες κάτι κορυφή τότε Bilstein κίτρινο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση,

Δεν μου εχουν ξεκαθαρίσει αν τα Sachs που μου λενε ειναι τα Performance ή τα Advantage αλλα φανταζομαι οτι αναφερονται στα Performance μιας και τα λενε αντικαταστασης σαν τα μαμα...

με τα Advantage εισαι ευχαρηστιμένος...ειναι αισθητη η διαφορα τους απο τα μαμα...εχουν μεγαλη διαφορα στην τιμη...???

Το Bilstein κίτρινο (παρεπιπτόντως κανενας απο οσους ρωτησα δεν μου τα ανεφερε) που λες οτι ειναι κορυφη, ειναι κατα πολυ σκληροτερο αμορτισερ...απο τιμη που κυμενονται περιπου...??? (Ειδα απο Σκρουτζ κανα 500αρικο πολλα δεν φτανω σε τοσα...)

Edited by asotosios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.