Jump to content
Kakos

Golf 5 - Ανάρτηση (Λύσεις, Aftermarket, Αλλαγές, Gt, Gti Κλπ)

Recommended Posts

53 λεπτά πριν , asotosios said:

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση,

Δεν μου εχουν ξεκαθαρίσει αν τα Sachs που μου λενε ειναι τα Performance ή τα Advantage αλλα φανταζομαι οτι αναφερονται στα Performance μιας και τα λενε αντικαταστασης σαν τα μαμα...

με τα Advantage εισαι ευχαρηστιμένος...ειναι αισθητη η διαφορα τους απο τα μαμα...εχουν μεγαλη διαφορα στην τιμη...???

Το Bilstein κίτρινο (παρεπιπτόντως κανενας απο οσους ρωτησα δεν μου τα ανεφερε) που λες οτι ειναι κορυφη, ειναι κατα πολυ σκληροτερο αμορτισερ...απο τιμη που κυμενονται περιπου...??? (Ειδα απο Σκρουτζ κανα 500αρικο πολλα δεν φτανω σε τοσα...)

τα sachs performance είναι σαν τα μαμά αυτά φοράει από την μανα του. Τα sachs advantage εάν θυμάμαι καλά είναι καμιά 50αρια ευρώ ποιο ακριβά μπορεί και λιγότερο και είναι περίπου 10 με 15% ποιο σκληρά από τα μαμά. εμένα με ικανοποιούν πλήρως δεν κοπανάει πολύ και για τα 45000km που τα έχω πάνω δεν έχω παρατηρήσει σημάδια κόπωσης αποδίδουν όπως καινούρια. δεν είναι το ίδιο άνετα  αλλά νομίζω ότι δένουν καλύτερα με το TSI και κανένα από τα παιδιά ή τη γυναικά έχουν παραπονεθεί ότι κοπανάει

Το bilstein είναι σαφώς ποιο σκληρό είναι άλλο επίπεδο ποιότητας και τιμής

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, gtse said:

τα sachs performance είναι σαν τα μαμά αυτά φοράει από την μανα του. Τα sachs advantage εάν θυμάμαι καλά είναι καμιά 50αρια ευρώ ποιο ακριβά μπορεί και λιγότερο και είναι περίπου 10 με 15% ποιο σκληρά από τα μαμά. εμένα με ικανοποιούν πλήρως δεν κοπανάει πολύ και για τα 45000km που τα έχω πάνω δεν έχω παρατηρήσει σημάδια κόπωσης αποδίδουν όπως καινούρια. δεν είναι το ίδιο άνετα  αλλά νομίζω ότι δένουν καλύτερα με το TSI και κανένα από τα παιδιά ή τη γυναικά έχουν παραπονεθεί ότι κοπανάει

Το bilstein είναι σαφώς ποιο σκληρό είναι άλλο επίπεδο ποιότητας και τιμής

ΟΚ ευχαριστω...μην σε ζαλιζω αλλο απο οτι φαινεται θα ακολουθησω την συμβουλη σου...10% ποιο σκληρο για το plus δεν πιστευω να ειναι προβλημα...

μιλησα με καποιους απο αυτους που ειχα μιλησει χθες κανενας τους δεν τα εχει τα advantage...βρισκουν μονο τα Super Touring, μπας και ειναι τα ιδια αλλα εχουν αλλαξει ονομα...???

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago , asotosios said:

ΟΚ ευχαριστω...μην σε ζαλιζω αλλο απο οτι φαινεται θα ακολουθησω την συμβουλη σου...10% ποιο σκληρο για το plus δεν πιστευω να ειναι προβλημα...

μιλησα με καποιους απο αυτους που ειχα μιλησει χθες κανενας τους δεν τα εχει τα advantage...βρισκουν μονο τα Super Touring, μπας και ειναι τα ιδια αλλα εχουν αλλαξει ονομα...???

Ευχαριστω

δεν τα έχουν όλοι και εγω σε 2 - 3 τα ειχα βρει. την καλυτερη τιμή την είχα βρει στον fokas-tyres.gr πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα ψάχνοντας το ιντερνετ να τα βρω είδα αυτά

αυτά ειναι τα advantage

http://www.parts.gr/Part/AMOPT.EM.ADV.AUDI-A3-04--SACHS-SC400023/eSC400023

http://www.parts.gr/Part/AMOPT.OΠ.ADV.A3-04--SACHS-SC400083/eSC400083

 

αυτα ειναι τα souper touring

http://www.parts.gr/Part/ΑΜΟΡΤ.ΕΜ.GOLF-V-OCTAVIA-SACHS-SC313053/eSC313053

http://www.parts.gr/Part/ΑΜΟΡΤ.ΟΠ.A3-04--SACHS-SC311009/eSC311009

 

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ...

τα λινκ για τα advantage

http://www.parts.gr/Part/AMOPT.EM.ADV.AUDI-A3-04--SACHS-SC400023/eSC400023

http://www.parts.gr/Part/AMOPT.OΠ.ADV.A3-04--SACHS-SC400083/eSC400083

δεν δουλευουν δυστηχως...!!!

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , asotosios said:

Σε ευχαριστω πολυ...

τα λινκ για τα advantage

http://www.parts.gr/Part/AMOPT.EM.ADV.AUDI-A3-04--SACHS-SC400023/eSC400023

http://www.parts.gr/Part/AMOPT.OΠ.ADV.A3-04--SACHS-SC400083/eSC400083

δεν δουλευουν δυστηχως...!!!

από όσο είδα για golf plus tdi δίνει μόνο τα touring το συγκεκριμένο site

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι κατοχος ενος golf MK5 1.4 TSI Twincharged GT Sport, και απ' όσο γνωρίζω το gt sport ειναι 15mm πιο χαμηλο απο το απλο gt. Παρ' όλα αυτά το golfακι μου ενω μπροστα καθεται αρκετα χαμηλα, πισω χωρανε 4 δαχτυλα. Ειναι δυνατο να αλλαξω τα 2 πισινα ελατηρια μονο και να ψαξω για κατι με σχετικα ιδια σκληροτητα με τα μαμα ή θα καταστρεψω το αυτοκινητο?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

On 18/11/2016 at 11:48 ΠΜ, asotosios said:

Μην σκοτιζεσαι αλλο σε ευχαριστω...

θα κανω τηλεφωνο στον Φωκα να δω τι και πως...

τελικά τι έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, gtse said:

τελικά τι έβαλες?

 

Δεν εβαλα ακομα αλλα ειναι προγραμματισμενο για το επομενο Σαββατο...

για το plus οπως σωστα λες...δινει τις Super Touring...

οποτε θα πανε αυτες πακετο με μια τετραδα Pirelli P7 Centurato...μιας και τα λαστιχα ειναι με πολλα χλμ επισης...ξερω οτι δεν ειναι εδω το καταλληλο τοπικ αν εχεις ομως να προτεινεις κατι καλυτερο ευχαριστβς να το δω...

ααααα

Κατι περιεργο...κοιταζοντας το ΚΤΕΟ που περασε το αυτοκινητο πριν μου το παραδοσουν εδειχνε ποσοστα αναρτησης 75%εως81% και πανε καμια 12000χλμ απο τοτε, τα οποια σαν ποσοστα ειναι πολυ καλα...πολυ καλυτερα τουλαχιστον απο οτι νιωθω εγω το αυτοκινητο...

Αμορτισεριομετριση εχεις κανει ποτε και ποσο στοιχιζει...???

 

Ευχαριστω...

Edited by asotosios
Link to comment
Share on other sites

τα ΚΤΕΟ δεν έχουν αμορτισερομετρα αλλά τζογομετρα.να σου δώσω ένα παράδειγμα στο πόλο που είχα το πέρασα ΚΤΕΟ μετά από αλλαγή αμορτισερ έχοντας πάνω τα bilstein τα κιτρινα και τα νουμερα που εδειξε το ΚΤΕΟ ήταν λίγο πάνω από το 60%.

εγω κινουμε με το πως νιώθω εγω το αυτοκίνητο δεν εχω κάνει ποτε αμορτισερομετρηση

 

off topic εγω φοράω τα goodyear efficient grip performance και είμαι πολύ ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Το αμάξι μου ( Golf MK5 TSI BMY MY07) έφθασε πια τις 123.000 χλμ .

Φίλος, με το ίδιο αμάξι, μου έδωσε τα μαμά αμορτισερ και τα ελατήρια όταν τα έβγαλε στις 20.000 χλμ για να βάλει ρυθμιζόμενες και τα οποία είχε φυλαγμένα στην αποθήκη

Επειδή θέλω κάποια μέρα να πάω να τα βάλω, είχα διαβάσει πιο παλιά κάτι σχετικά με ταυτόχρονη αλλαγή Top Mounts & ρουλεμάν ! Πρέπει όντως να τα αλλάξω κι αυτά μια και καλή αφου θα γίνει όλο το νταβατούρι?

Θυμάται κάποιος κωδικούς κλπ και ότι άλλο πρέπει να αλλαχθεί ?

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

On ‎11‎/‎28‎/‎2016 at 2:32 PM, gtse said:

τα ΚΤΕΟ δεν έχουν αμορτισερομετρα αλλά τζογομετρα.να σου δώσω ένα παράδειγμα στο πόλο που είχα το πέρασα ΚΤΕΟ μετά από αλλαγή αμορτισερ έχοντας πάνω τα bilstein τα κιτρινα και τα νουμερα που εδειξε το ΚΤΕΟ ήταν λίγο πάνω από το 60%.

εγω κινουμε με το πως νιώθω εγω το αυτοκίνητο δεν εχω κάνει ποτε αμορτισερομετρηση

 

off topic εγω φοράω τα goodyear efficient grip performance και είμαι πολύ ευχαριστημενος

Για την ιστορια...

αλλαξα Αμρτισερ με τα Σουπερ τουρινγκ...καθως και λαστιχα Pirelli P7 Centurato BLUE, με δεικτες Α, Α και θορυβο στα 72db.

Το αυτοκινητο μεταμορφωθηκε...ειδικα το κουνημα που ενιωθα πισω εξαφανηστικε (τα πισω αμορτισερ ηταν λιωμα, τα μπροστα σε καλυτερη κατασταση)...το αυτοκινητο παραμενει μαλακο αλλα οι κλισεις του ειναι πολυ πιο μικρες και προβλεψιμες καθως και εξαφινιστηκε το κοπανημα στις λακουβες...

Σε ευχαριστω πολυ για ολη την βοηθεια...καλα χιλιομετρα να εχουμε...

54107_424012_784x523.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νεότερα στοιχεία:

Ποιός αναγνωρίζει, από τις παρακάτω εικόνες, ποιός αριθμός ανταλλακτικού αντιστοιχεί στα top mounts της εμπρός ανάρτησης και ποιοι στα ρουλεμάν & τις βάσεις για την πίσω?

Ευχαριστώ

Στιγμιότυπο 2016-12-13, 22.07.49.png

Στιγμιότυπο 2016-12-13, 22.09.46.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , tsiliscfu said:

Επανέρχομαι με νεότερα στοιχεία:

Ποιός αναγνωρίζει, από τις παρακάτω εικόνες, ποιός αριθμός ανταλλακτικού αντιστοιχεί στα top mounts της εμπρός ανάρτησης και ποιοι στα ρουλεμάν & τις βάσεις για την πίσω?

Ευχαριστώ

 

ρουλεμάν + top mounts της εμπρός ανάρτησης:  2, 4 αλλά πρέπει να αλλάξεις μαζί και τα 5, 7

(υπόψιν πως το 4 περιβάλλεται από καουτσούκ και δεν είναι σκέτο μέταλλο όπως φαίνεται στο διάγραμμα του ετκα)

βάσεις για την πίσω: 11 αλλά πρέπει να αλλάξεις μαζί και τα 2,10,14,3,13,12

 

Edited by Speedy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , Speedy said:

 

ρουλεμάν + top mounts της εμπρός ανάρτησης:  2, 4 αλλά πρέπει να αλλάξεις μαζί και τα 5, 7

(υπόψιν πως το 4 περιβάλλεται από καουτσούκ και δεν είναι σκέτο μέταλλο όπως φαίνεται στο διάγραμμα του ετκα)

βάσεις για την πίσω: 11 αλλά πρέπει να αλλάξεις μαζί και τα 2,10,14,3,13,12

Αρχικά, σε ευχαριστώ!

Δεν είναι απο κανονικό ΕΤΚΑ. Ένα online το οποίο απλά με βοήθησε

Αν έχεις ΕΤΚΑ και μπορείς, στείλε μου κάποια στιγμή τους κωδικούς.

Ευχαριστω πολυ!!!

Edited by Speedy
διόρθωση παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , tsiliscfu said:

Αρχικά, σε ευχαριστώ!

Δεν είναι απο κανονικό ΕΤΚΑ. Ένα online το οποίο απλά με βοήθησε

Αν έχεις ΕΤΚΑ και μπορείς, στείλε μου κάποια στιγμή τους κωδικούς.

Ευχαριστω πολυ!!!

Γνωρίζεις από το παρελθόν πως δε θα μου ήταν κόπος να κάτσω να ψάξω τα Part numbers αλλά δυστυχώς δεν εχω πλέον ετκα στον υπολογιστή μου. 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , Speedy said:

Γνωρίζεις από το παρελθόν πως δε θα μου ήταν κόπος να κάτσω να ψάξω τα Part numbers αλλά δυστυχώς δεν εχω πλέον ετκα στον υπολογιστή μου. 

Σαφέστατα το γνωρίζω και το εκτιμώ ιδιαίτερα!!!

Σε καταλαβαίνω... ούτε εγώ έχω πια και για  αυτό παιδεύομαι με τα οnline...!!!

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια με τα κομμάτια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Εχω ενα golf 5 και ηρθε η ωρα να αλλαξω αμορτισερ.μπορει να με βοηθησετε σε ποια εταιρια να καταληξω;

Link to comment
Share on other sites

Στο μετέφερα εδώ που λέει ο Activious.

Συμπληρωματικά σε όλη την ενότητα έχει Sticky Threads ψάξε θα βρεις αυτό που θες.

Και .. χρησιμοποιούμε το κουμπί αναζήτηση πριν ανοίξουμε νέο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα ήθελα την βοήθεια σας όποιος γνωρίζει γιατί έχω μπερδευτεί. Ήρθε η ώρα να αλλάξω αμορτισέρ στο golf V και προσανατολίζομαι για κάτι κοντά στα εργοστασιακά δηλαδή σε sachs. Εδώ ξεκινάει το μπέρδεμα καθώς από την έρευνα που έκανα σε 4 εμπόρους, οι 2 μου λένε ότι πλέον βγαίνει ένα τύπος αμορτισέρ τα μαύρα, ο τρίτος ότι βγαίνουν μόνο τα super touring και ο τέταρτος ότι βγαίνουν τα advantage! Ό,τι να ναι δηλαδή.  Αν γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει τι πραγματικά ισχύει γιατί δεν ξέρω ποιον να εμπιστευτω τελικά.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , max said:

Παίδες θα ήθελα την βοήθεια σας όποιος γνωρίζει γιατί έχω μπερδευτεί. Ήρθε η ώρα να αλλάξω αμορτισέρ στο golf V και προσανατολίζομαι για κάτι κοντά στα εργοστασιακά δηλαδή σε sachs. Εδώ ξεκινάει το μπέρδεμα καθώς από την έρευνα που έκανα σε 4 εμπόρους, οι 2 μου λένε ότι πλέον βγαίνει ένα τύπος αμορτισέρ τα μαύρα, ο τρίτος ότι βγαίνουν μόνο τα super touring και ο τέταρτος ότι βγαίνουν τα advantage! Ό,τι να ναι δηλαδή.  Αν γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει τι πραγματικά ισχύει γιατί δεν ξέρω ποιον να εμπιστευτω τελικά.

εάν θες να βάλεις ότι ακριβώς έχει πάνω το golf v θα βάλεις τα super touring εάν θες να βάλεις λίγο ποιο σκληρά θα βάλεις τα advantage. εγώ έχω βάλει τα advantage εδω και 50000km και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν , gtse said:

εάν θες να βάλεις ότι ακριβώς έχει πάνω το golf v θα βάλεις τα super touring εάν θες να βάλεις λίγο ποιο σκληρά θα βάλεις τα advantage. εγώ έχω βάλει τα advantage εδω και 50000km και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το ερώτημα βασικά όμως ήταν άλλο. Όλοι οι έμποροι που πήρα προσφορά συμφωνούν ότι πλέον η sachs βγάζει μόνο ένα τύπο ανάρτησης άλλα όταν ρώτησα ποιον τύπο, οι δύο μου είπαν τα μαύρα, ο ένας το super touring κ ο τελευταίος τα advantage. Τρελοκομείο δηλαδή! Το ερώτημα λοιπόν είναι αν γνωρίζει κανείς ποιο μοντέλο τελικά κυκλοφορεί αυτή την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , max said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το ερώτημα βασικά όμως ήταν άλλο. Όλοι οι έμποροι που πήρα προσφορά συμφωνούν ότι πλέον η sachs βγάζει μόνο ένα τύπο ανάρτησης άλλα όταν ρώτησα ποιον τύπο, οι δύο μου είπαν τα μαύρα, ο ένας το super touring κ ο τελευταίος τα advantage. Τρελοκομείο δηλαδή! Το ερώτημα λοιπόν είναι αν γνωρίζει κανείς ποιο μοντέλο τελικά κυκλοφορεί αυτή την στιγμή.

δεν γνωρίζω εάν έχουν καταργηθεί τα advantage αλλά στο internet τα βρίσκω για αγορά

από όσο βλέπω στο επισημο site έχει καταργήσει και το super touring και το advantage.

https://webcat.zf.com/index.asp?SPR=4

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.