Jump to content
Kakos

Golf 5 - Ανάρτηση (Λύσεις, Aftermarket, Αλλαγές, Gt, Gti Κλπ)

Recommended Posts

1 hour ago , alexandros29 said:
Πηρα αυτην την απαντηση σε ερωτηση ποια να δαλεξω!Επισης ειχα και αυτην την απαντηση

Ποιον ρώτησες και πήρες αυτή την απάντηση?

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 αμορτισερ για golf gt 170hp.Ta sachs  ειναι μαμα....Τα kayaba excel g τα απεριψα ως μη ευρωπαικα για γερμανικο αυτοκινητο.Ακουω γνωμες Και τα 2 στα 260 ευρω με περαστικα ευθυγραμμιση.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ήδη ανοιχτά θέματα, δεν χρειάζεται ν΄ανοίγουμε καινούργια.

 

Ήδη σου είχαν απαντήσει εδώ απότι είδα τώρα.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα τα monroe reflex sto golf gt
Σφιχτα οσο τα θελω οριακα δεν κοπανανε βεβαια τα παλια ηταν για πεταμα και οτι και να εβαζα σε αυτη την κατηγορια η διαφορά θα ηταν αισθητή.Κατι χτυπους που ακουγα που και που πριν εχουν εξαφανιστεί μαλλον ηταν τα παλια αμορτισερ που ηταν τελειωμενα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά μιάς και θα αλλάξω σχεδόν όλο το ψαλιδι μπροστα ακρομπαρα- μπουλ ψαλιδιου-φουσκες-ζαμφορ, ακρομπαρα  συν 4 ενισχυμενα συνεμπλοκ μπρος πισω, και θα χρειαστω ευθυγραμιση σκεφτομουν μηπως να αλλαξω παρολο που δεν χρειαζεται ακομα τα αμορτισερ blistein b4 (μαυρα)  που ειναι 8 χρονων μπορω να πω αν και θεωρουνται μαλακα πιεση 5 οπως μου χουν πει ειμαι φουλ ευχαριστημενος το αμαξι εστριβρε τρενακι με 150 + για αρκετα χρονια. Λογω και της black friday εχω βρει τις ακολουθες τιμες 1) b4 = 190 euro 2) (πιεση 5) kyb excel g 180 (πιεση 7)  3 kyb ultra sr (χρυσα) πιεση 7.5 στα 205 ευρω. Νομιζω τα sr ειναι τρομερη προσφορα αν και φοβαμαι οτι θα κοπαναει πολυ ηδη ειδικα μετα απο καιρο. Οποιος εχει εμπειρια καποιο απο τα 2 αλλα ας μας δωσει τα φωτα του. Φοραει 50αρα μπουκαλα. Επισης για συνεργειο αθηνα για τοποθετηση αν εχετε να προτεινετε καπου.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους. Έχω ενα Golf V tsi 140hp (ΒΜΥ) δεύτερο χέρι. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε τοποθετήσει τα κόκκινα eibach με τις μανίσιες αναρτήσεις. Ήρθε η ώρα της αλλαγής. Θα πήγαινα στον κλασσικό συνδιασμό b8-eibach που αναφέρεται στο forum ωστόσο σήμερα οδήγησα το ίδιο αμάξι φίλου με αυτο τον συνδιασμό και παραήταν σκληρό για τα γούστα μου. Θέλω να κρατήσω το χαμήλωμα. Τι αναρτήσεις μου προτείνετε με αυτά τα ελατήρια , να μην "χτυπάνε" όσο οι bilstein b8 και να εχουν καλό κράτημα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους.

Αποφάσισα τελικά να τοποθετήσω νέα αμορτισέρ... και με την ευκαιρία να αναβαθμίσω αυτόν το τομέα (σε λογικά πλαίσια μιας και η οικογένεια πια είναι τετραμελής...)

 

Golf 5 (2007) TSI 140 (BMY)

148.000χλμ

 

Τείνω προς τα Bilstein B6 Sport αν και μου πρότειναν ως επιπλέον επιλογή και για να μην χάσω πολύ απο άνεση τα ΚΟΝΙ τα κίτρινα...

 

Τιμή για τα Bilstein περίπου 550 ευρώ και 350 ευρώ για τα ΚΟΝΙ

 

Αν κάποιος έχει άποψη ή και κάτι άλλο να προτείνει θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο

 

Ερώτηση, θυμάται κάποιος τί διάμετρο είναι οι αναρτήσεις από το συγκεκριμένο golf  (50mm  ή  55mm) ???

Edited by tsiliscfu
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , Deus164 said:

Για τα αμορτισέρ που αναφέρεις δεν έχω άποψη αλλα σχετικά με το αυτοκίνητο μιας και έχω το ίδιο golf 5 tsi 2007 BMY 140 φοράει τα 55mm

Σε ευχαριστώ για την πολύ χρήσιμη πληροφορία !

Έχεις άποψη για κάποια άλλα ?

Link to comment
Share on other sites

Eβαλα coilover μόλις άλλαξα τα εργοστασιακά και δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο για μεγάλο διάστημα εκτος από μια βόλτα

 

Σε συζήτηση με φίλο μηχανικό που έχει golf και ασχολείται κυρίως με vw μου είχε πει για τα sachs με το κόκκινο αυτοκόλλητο όχι τα γνωστά με το μπλε αλλα είτε σταμάτησαν να βγαίνουν η δεν τα φέρνουν και αυτός δυσκολεύτηκε να τα βρει

Eίναι λίγο ποιο sport - σκληρά από τα εργοστασιακά και αυτά με τα μπλε αυτοκόλλητα όχι πολύ όμως 
Είχε αρχικά bilstein τα χοντρόμπουκάλα με ελατήρια χαμηλώματος μετά τα άλλαξε με pss10 και όταν ήρθε το μωρό έβαλε τα sachs με το κόκκινο αυτοκόλλητο


Το είχα οδηγήσει όταν έβαλε τα shachs εγώ είχα ακόμα τα εργοστασιακά - sportline πριν βάλω τα coilovers και σε σχέση με το δικό μου είχε διαφορα ήταν ποιο σφιχτά αλλα άνετα 
Eμενα είχαν και 70K περίπου οποτε και η σύγκριση ίσως να ήταν λίγο άκυρη
 

Edited by Deus164
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , Deus164 said:

Eβαλα coilover μόλις άλλαξα τα εργοστασιακά και δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο για μεγάλο διάστημα εκτος από μια βόλτα

 

Σε συζήτηση με φίλο μηχανικό που έχει golf και ασχολείται κυρίως με vw μου είχε πει για τα sachs με το κόκκινο αυτοκόλλητο όχι τα γνωστά με το μπλε αλλα είτε σταμάτησαν να βγαίνουν η δεν τα φέρνουν και αυτός δυσκολεύτηκε να τα βρει

Eίναι λίγο ποιο sport - σκληρά από τα εργοστασιακά και αυτά με τα μπλε αυτοκόλλητα όχι πολύ όμως 
Είχε αρχικά bilstein τα χοντρόμπουκάλα με ελατήρια χαμηλώματος μετά τα άλλαξε με pss10 και όταν ήρθε το μωρό έβαλε τα sachs με το κόκκινο αυτοκόλλητο


Το είχα οδηγήσει όταν έβαλε τα shachs εγώ είχα ακόμα τα εργοστασιακά - sportline πριν βάλω τα coilovers και σε σχέση με το δικό μου είχε διαφορα ήταν ποιο σφιχτά αλλα άνετα 
Eμενα είχαν και 70K περίπου οποτε και η σύγκριση ίσως να ήταν λίγο άκυρη
 

τα sachs με το κοκκινο αυτοκόλλητο advantage λέγονται τα έχω βάλει και εγώ και είμαι υπερ ευχαριστημένος τα εχω 75000 χωρίς σημάδια κοπώσεις και έχουν φάει τρελά φορτώματα (ειχα διαλύσει τα πλαστικά που καλύπτουν τα αμορτισέρ) όντως τα έχει σταματήσει η sachs αλλά εάν ψαχτείς τα βρίσκεις ακόμα σε κάποια μαγαζιά που τα εχουν σε στοκ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια τετράδα B6 μια και καλή να τελειώνεις με τα εργοστασιακά ελατήρια, επισκευή ανά 100Κ χλμ και τα έχεις μια ζωή, καμία σχέση με τα sachs.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νεότερα

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο, τηλέφωνα, ερωτήσεις κλπ....

 

Τα B6 Sport είναι πολύ καλά άλλα είναι προτιμότερα για οχήματα με εργοστασιακό κανονικό ύψος και όχι την έκδοση Sportline η οποία ήταν χαμηλωμένη εργοαστασιακά (περίπου 1,5cm)

 

Για τα χαμηλωμένα εργοστασιακά έχει βγει η B8 Sprint 

 

Αν ψαξετε, τα παραπάνω περιγράφονται και στην BILSTΕIN στο κάθε μοντέλο αντίστοιχα.

 

Οπότε κατέληξα στα B8 Sprint τα οποία παραγγέλθηκαν και έρχονται 

 

Τιμούλα 550 ευρώ και λογικά θα τα περάσω την επόμενη εβδομάδα.

 

Κρίμα που δεν θα τα έχω την Παρασκευή τοποθετημένα μιας και θα πεταχτώ αυθημερόν μέχρι την Πάτρα...για να πετούσα κυριολεκτικά...χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , tsiliscfu said:

Νεότερα

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο, τηλέφωνα, ερωτήσεις κλπ....

 

Τα B6 Sport είναι πολύ καλά άλλα είναι προτιμότερα για οχήματα με εργοστασιακό κανονικό ύψος και όχι την έκδοση Sportline η οποία ήταν χαμηλωμένη εργοαστασιακά (περίπου 1,5cm)

 

Για τα χαμηλωμένα εργοστασιακά έχει βγει η B8 Sprint 

 

Αν ψαξετε, τα παραπάνω περιγράφονται και στην BILSTΕIN στο κάθε μοντέλο αντίστοιχα.

 

Οπότε κατέληξα στα B8 Sprint τα οποία παραγγέλθηκαν και έρχονται 

 

Τιμούλα 550 ευρώ και λογικά θα τα περάσω την επόμενη εβδομάδα.

 

Κρίμα που δεν θα τα έχω την Παρασκευή τοποθετημένα μιας και θα πεταχτώ αυθημερόν μέχρι την Πάτρα...για να πετούσα κυριολεκτικά...χεχεχε

Πολυ καλη επιλογη οσο αφορα εμφανιση και κρατημα,σε θεμα ανεσης και οδηγησης θα ελεγα πως ειναι αρκετα σκληρα!!τα εχω εναμιση χρονο σε συνδιασμο με eibach κοκκινο 5ποντα!!το θεμα ειναι ο καθενας τι θελει στο αμαξι του..εγω γενικα ειμαι ευχαριστημενος!!(καλοκαιρι περασα και ελαστικα,Hankook,225/45/17 ισως ο πιο σωστος συνδιασμος για εμενα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2019 at 10:21 ΜΜ, nikdev said:

επισκευή ανά 100Κ χλμ και τα έχεις μια ζωή, καμία σχέση με τα sachs.

 

Επειδή έχει φτάσει αυτή η ώρα για μένα, (το πίσω αριστερό εχει αρχίσει να ξερνάει λάδι μετα απο 120κ χλμ) έχεις προσωπική πείρα επι του θέματος; 

 

Απο το λίγο που έψαξα είδα οτι υπάρχουν κάποιοι που τα ανοίγουν αλλά μετά γίνονται σκέτα λαδιού απο αερίου/λαδιού...

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα
 
Μετά από αρκετό ψάξιμο, τηλέφωνα, ερωτήσεις κλπ....
 
Τα B6 Sport είναι πολύ καλά άλλα είναι προτιμότερα για οχήματα με εργοστασιακό κανονικό ύψος και όχι την έκδοση Sportline η οποία ήταν χαμηλωμένη εργοαστασιακά (περίπου 1,5cm)
 
Για τα χαμηλωμένα εργοστασιακά έχει βγει η B8 Sprint 
 
Αν ψαξετε, τα παραπάνω περιγράφονται και στην BILSTΕIN στο κάθε μοντέλο αντίστοιχα.
 
Οπότε κατέληξα στα B8 Sprint τα οποία παραγγέλθηκαν και έρχονται 
 
Τιμούλα 550 ευρώ και λογικά θα τα περάσω την επόμενη εβδομάδα.
 
Κρίμα που δεν θα τα έχω την Παρασκευή τοποθετημένα μιας και θα πεταχτώ αυθημερόν μέχρι την Πάτρα...για να πετούσα κυριολεκτικά...χεχεχε
Φιλε μου ημουν στη θεση σου ενα χρονο πριν...οι απαντησεις που επαιρνα ηταν παρομοιες με αυτες που πηρες...
Ωστοσο η B6 sport ειναι η καταλληλη για χαμηλωμα 1,5-2 cm. Η sprint ειναι για χαμηλωμα ανω των 3,5 cm.


Ολα αυτα απο το επισημο site της bilstein και οχι απο τους μπαναναδες αμορτισεραδες...

Φιλοι του club με passat με ιδιο χαμηλωμα με σενα και μενα 1.5 εκ.εχουν τοποθετησει B6 sport και λενε τα καλυτερα... Με τα sprint χωρις αλλαγη ελατηριων θα ειναι κουτσουρο και θα τελειωσουν γρηγορα...
Οπως λεει και ο παλιος εδω μεσα nikdev
Θα σου ελεγα να ριξεις μια ματια στο forum εχει πολλα για το θεμα.

Ολα αυτα εντελως φιλικα !!

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2019 at 7:33 ΜΜ, pitas said:

Φιλε μου ημουν στη θεση σου ενα χρονο πριν...οι απαντησεις που επαιρνα ηταν παρομοιες με αυτες που πηρες...
Ωστοσο η B6 sport ειναι η καταλληλη για χαμηλωμα 1,5-2 cm. Η sprint ειναι για χαμηλωμα ανω των 3,5 cm.


Ολα αυτα απο το επισημο site της bilstein και οχι απο τους μπαναναδες αμορτισεραδες...

Φιλοι του club με passat με ιδιο χαμηλωμα με σενα και μενα 1.5 εκ.εχουν τοποθετησει B6 sport και λενε τα καλυτερα... Με τα sprint χωρις αλλαγη ελατηριων θα ειναι κουτσουρο και θα τελειωσουν γρηγορα...
Οπως λεει και ο παλιος εδω μεσα nikdev
Θα σου ελεγα να ριξεις μια ματια στο forum εχει πολλα για το θεμα.

Ολα αυτα εντελως φιλικα !!

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σε ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση

 

Με λίγο περισσότερο ψάξιμο, πάγωσα την παραγγελία και ζήτησα περισσότερες πληροφορίες και τεκμηρίωση ότι τα B6 θα συνεργαστούν καλύτερα από τα B8 με τα μαμά ελατήρια μου..

 

Αύριο θα έχω νεότερα αλλά μάλλον θα καταλήξω στα B6 μιας και δεν έχω σκοπό να το χαμηλώσω και επιπλέον δεν θέλω να κοπανάει πολύ. Τα Β8 είναι πιο κοντά οπότε έχουν μικρότερη διαδρομή με ότι αυτό συνεπάγεται και τελικά νομίζω ότι δεν είναι αυτό που θέλω

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νέα!

 

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με έναν από τους αντιπροσώπους της Billstein στην Ελλάδα, τελικά η σωστή επιλογή ήταν η B6 .

 

Σήμερα τοποθετήθηκαν αλλά έκανα μόνο 5 χλμ διαδρομή οπότε δεν μπορώ να πω πολλά. Σίγουρα η διαφορά είναι αισθητή και δεν κοπανάει καθόλου μα καθόλου. Τα όποια βυθίσματα και ταλαντώσεις στις ανωμαλίες του δρόμου χάθηκαν. Περισσότερες πληροφορίες όπως θα περνάνε τα χιλιόμετρα.

 

Ωστόσο διαπιστώσαμε ότι χρειάζονται αντικατάσταση οι ντίζες ζυγαριάς ζαμφορ ή αλλιώς μπαράκια ζαμφορ (εμπρός)

 

Έχεις κάποιος κάποια ιδέα για after market ή να προτιμήσω τα μαμά ανταλλακτικά ??? Να αλλάξω και τα πίσω ???

 

Να μην παραλείψω να ευχαριστήσω τα παιδιά που βοήθησαν αλλά και απέτρεψαν τη λάθος τοποθέτηση της B8 (μιας και δεν έχω ελατήρια χαμηλώματος και ούτε σκοπεύω να βάλω...)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα......

 

εχει δοκιμασει καποιος απο εδω αναρτηση BC RACING να μας πει την γνωμη του?

 

Βασικα εχω ακουσει οτι η μικρη σειρα η BR http://www.bcracing.gr/index.php?option=com_content&id=60

αν την εχεις στη μαλακη ρυθμιση ειναι παρα πολυ ανετη και με πολυ καλο κρατημα.

Αν ανεβαζεις τη σκαλα ρυθμισης τοτε το αμαξι ειναι τραινο και φυσικα θα ειναι και πιο σκληρο.

 

Σεφτομαι μια τετοια λυση γιατι ...

1ον το αμαξι ξεκιναει με το εργοστασιακο υψος(δεν θελω χαμηλωμα προς το παρον και για τα επομενα 2 χρονια)

2ον θελω ανεση και οχι κοπανηματα

3ον ειναι επισκευασιμη

4ον κοστιζει καπου στα 650-700 ευρω,οσο δηλ και ενα καλο σετ ελατηρια-αμορτισερ χαμηλωματος.

Σε αυτοκινητα απο φιλους μου που την εχουνε βαλει (χοντα-νισαν γκολφ 5) εχω ακουσει τα καλητερα απο θεμα ανεσης που με ''καιει'' κατα καποιον τροπο, οποτε λεω να προβω σε μια τετοια αγορα.

 

Καθε αποψη δεκτη φιλοι μου.

Edited by takisbrax
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είχα βάλει πριν 5-6 χρόνια και 40k ένα set coilover της κακιάς ώρας και λέω να τα αλλάξω σύντομα,
Xθες που πήγα να τα μαλακώσω γιατί έχουν γίνει κούτσουρο μου έμεινε το ένα knob από την πλευρά του οδηγού στο χέρι ήταν μαγκωμένο το πίεσα και έσπασε...
Επίσης τα ελατήρια ήταν σαν από σύρμα μετά από 2 χρόνια το αμάξι είχε γίνει σάυρα, για να έρθει στα ίσα του εμπρός το έχω σηκώσει τέρμα και πίσω αναγκαστικά να βάλω teflon προσθήκες- αποστάτες...

Κοιτάζω για τα Tein Street Advance Z ποια είναι η γνώμη σας για τα Tein σε γερμανικό αυτοκίνητο?
Δεν ψάχνω για top επιδόσεις με ενδιαφέρει είναι να μην είναι τις πλάκας σαν αυτά που έχω τώρα να έχουν μια σχετική άνεση στη καθημερινή χρήση και να μπορώ να τα φέρω εκεί που θέλω
Τα tein είναι επώνυμα έχουν τις βασικές ρυθμίσεις ενός coilover που θέλω και είναι σε καλή τιμή κάπου στα 650 με 700 euro κοντά στην τιμή των χοντρομπουκαλων bilstein με ένα σετ ελατήρια 
Tein Street Αdvance Ζ Specifications

Spoiler

Tein Street Advance Z, ρυθμιζόμενη ανάρτηση καθ' ύψος και σκληρότητα. Παρέχει δυνατό κράτημα και είναι ιδανική για την βελτίωση της οδικής συμπεριφοράς του αυτοκινήτου. Είναι κατάλληλη για χρήση δρόμου. Μειώνει τις κλίσεις του αμαξώματος, έχοντας υποδειγματικό κράτημα χωρίς να θυσιάζει την άνεση του αυτοκινήτου. Είναι σχεδιασμένη, κατασκευασμένη και ελεγμένη στην Ιαπωνία.

Ταιριάζει σε:
-VW Golf 5 1,4TSi (55mm γόνατο) από 2007 έως 2009
*Στα πίσω αμορτισέρ πρέπει να διατηρηθούν τα εργοστασιακά bump stop και οι εργοστασιακές φούσκες προστασίας των αμορτισέρ από σκόνη, νερό, λάσπη κλπ.
*Στον πίσω άξονα πρέπει να μεταποιηθεί η βάση μόνωσης του ελατηρίου.
*Δεν έχει ελεγχθεί σε αυτοκίνητα με κιτ παχύτερων αντιστρεπτικών ράβδων.

Χαρακτηριστικά:
-Ρύθμιση ύψους από το ελατήριο αλλάζοντας την προφόρτιση του.
-Twin-tube σχεδίαση του αμορτισέρ.
-Ρυθμιζόμενη σε σκληρότητα σε 16 θέσεις.
-Ανεπτυγμένα χαρακτηριστικά με μεγαλύτερο εύρος λειτουργίας της σκληρότητας
-Τop mount εμπρός(χρησιμοποιούνται τα εργοστασιακά)-πίσω(χρησιμοποιούνται τα εργοστασιακά)
-Ειδική βαφή κατά της σκουριάς.
-Δεν υπάρχει δυνατότητα επισκευής ή service αλλά αλλάζεται ολόκληρο το καλάμι του αμορτισέρ.

Προρύθμιση ύψους από την Tein σε σχέση με το εργοστασιακό ύψος: εμπρός -30mm, πίσω -35mm
Ρύθμιση ύψους εμπρός: -50mm έως -14mm
Προτεινόμενες τιμές εμπρός: -40mm έως -20mm
Ρύθμιση ύψους πίσω:-62mm έως -9mm
Προτεινόμενες τιμές πίσω:-45mm έως -25mm
Σκληρότητα ελατηρίων εμπρός: 336 Λίμπρες/ίντσα 6 Κιλά/mm
Διαστάσεις εμπρός ελατηρίων: Μήκος 200mm / Διάμετρος 70-90mm
Σκληρότητα ελατηρίων πίσω: 280 Λίμπρες/ίντσα 5 Κιλά/mm
Διαστάσεις πίσω ελατηρίων: Μήκος 210mm / Διάμετρος --mm

Από θέμα κόστους θέλω να μείνω κάτω από το χιλιάρικο με ότι άλλο χρειαστεί όπως τοποθέτηση ευθυγράμμιση topmounts...

Είχα παλιά την super street σε άλλο αυτοκίνητο και ήμουν ευχαριστημένος τα είχα 8 χρόνια δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα και με αυτά το πούλησα και γιαυτό τα κοιτάζω πάλι βέβαια η super street δεν ήταν και ανάρτηση που την λες άνετη αλλά τότε αυτό δεν με ενδιέφερε καθόλου

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω ενα golf v θελω να αλλαξω αμορτισερ και μαζι κοιταω να το χαμηλωσω για αισθητικους λογους γιατι φοραω 17αρα και ειναι σαν κατσικι και για οδηγικη συμπεριφορα. Σκεφτομαι να παω σε εργοστασιακη λυση με sach performance με τα ελατηρια απο sportline. Βρηκα 1 φωτο που εχει συγκριση σκετα τα ελατηρια απο απλα ελατηρια και απο sportline μου φαινεται πολυ μικρη η διαφορα και δεν ξερω αν αξιζει το κοπο. Θα ηθελα γνωμες αν θα εχει διαφορα με το τωρινο και αν καποιος που εχει το συνδυασμο αυτο 17αρα με sportline αν μπορουσε να ανεβασει φωτο να δω πως φαινεται.

Ευχαριστω.ec78d5740e147e8b4b6b059abdc127c8.jpg

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2019 at 9:24 ΜΜ, Deus164 said:

Σε συζήτηση με φίλο μηχανικό που έχει golf και ασχολείται κυρίως με vw μου είχε πει για τα sachs με το κόκκινο αυτοκόλλητο ( όχι τα γνωστά με το μπλε ) αλλα είτε σταμάτησαν να βγαίνουν, η δεν τα φέρνουν και αυτός δυσκολεύτηκε να τα βρει

Eίναι λίγο ποιο sport - σκληρά από τα εργοστασιακά και αυτά με τα μπλε αυτοκόλλητα όχι πολύ όμως 
 

 

 

Πληροφοριακά είναι επιβεβαιωμένο φίλε μου , τα SACHS advantage με τα κόκκινα αυτοκόλλητα, έχουν πλέων καταργηθεί από την Sachs για ΟΛΑ τα αμάξια.

 

Πλέον αν τα βρείτε , θα τα Βρείτε μόνο ότι έχει μείνει σε στοκ σε μαγαζία η αποθήκες

 

Δεν βγαίνουν πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα ήρθε νομίζω η ώρα να αλλάξω και στο δικό μου γκολφ αμορτισέρ ( vw golf 5 gt blg ) πήγα σε ένα γνωστό συνεργείο και μου πρότεινε τα kayaba.Εγω δεν θέλω να το αναβαθμίσω το αμάξι από ανάρτηση θελω να μείνω όσο το δυνατόν ποιο κοντά στο μανισιο.Πολυ λένε όχι ιαπωνικά αμορτισέρ σε γερμανικό αμάξι.Να προτιμήσω μήπως κάτι σε sachs ή να ακούσω τον μηχανικό και να βάλω kayaba;;; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.