Jump to content
Kakos

Golf 5 - Ανάρτηση (Λύσεις, Aftermarket, Αλλαγές, Gt, Gti Κλπ)

Recommended Posts

On 28/1/2020 at 12:30 ΜΜ, kokkijim said:

Καλησπέρα στην ομάδα ήρθε νομίζω η ώρα να αλλάξω και στο δικό μου γκολφ αμορτισέρ ( vw golf 5 gt blg ) πήγα σε ένα γνωστό συνεργείο και μου πρότεινε τα kayaba.Εγω δεν θέλω να το αναβαθμίσω το αμάξι από ανάρτηση θελω να μείνω όσο το δυνατόν ποιο κοντά στο μανισιο.Πολυ λένε όχι ιαπωνικά αμορτισέρ σε γερμανικό αμάξι.Να προτιμήσω μήπως κάτι σε sachs ή να ακούσω τον μηχανικό και να βάλω kayaba;;; 

Μια χαρά είναι Και τα kayaba , σήμερα που ήμουν για service , ένα passat cc φορούσε τέτοια αμορτισέρ.

 

Και μάλιστα τα kayaba excel g. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Έχω ένα golf v gt 170 και μετά από 110.000 χιλ. πρέπει να αλλάξω αμορτισέρ. Αφού διάβασα όλο το topic κατέληξα στα bilstein B6 με τα εργοστασιακά ελατήρια αλλά όταν πήρα τηλέφωνο σε γνωστό μαγαζί με αμορτισέρ για πληροφορίες, μου είπε ότι θα πρέπει να βάλω τα Β8 με τα εργοστασιακά ελατήρια γιατί είναι σπορ το αυτοκίνητο. Μπαίνουν όντως τα Β8 με τα εργοστασιακά ελατήρια του gt; Γιατί δεν θυμάμαι να είδα να τα εχει βάλει κανείς εδώ.

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2020 at 11:20 ΠΜ, Gio25 said:

Καλησπέρα στην παρέα.

Έχω ένα golf v gt 170 και μετά από 110.000 χιλ. πρέπει να αλλάξω αμορτισέρ. Αφού διάβασα όλο το topic κατέληξα στα bilstein B6 με τα εργοστασιακά ελατήρια αλλά όταν πήρα τηλέφωνο σε γνωστό μαγαζί με αμορτισέρ για πληροφορίες, μου είπε ότι θα πρέπει να βάλω τα Β8 με τα εργοστασιακά ελατήρια γιατί είναι σπορ το αυτοκίνητο. Μπαίνουν όντως τα Β8 με τα εργοστασιακά ελατήρια του gt; Γιατί δεν θυμάμαι να είδα να τα εχει βάλει κανείς εδώ.

Καλησπέρα. Έχω το MK5 TSI 140 (2007) έκδοση SportLine. Μετά από πολύ ψάξιμο και επικοινωνία με Bilstein Ελλάδος, φοράω εδώ και αρκετούς μήνες τα B6 με τα μαμά ελατήρια . Τα Β8 δεν κάνουν για τα δικά μας. Κάνε τον κόπο και επιβεβαίωσε το με την εταιρεία πριν προχωρήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Προχωρα με τα β6 στο gt


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Με βάση τον σειριακό αριθμό του αυτοκινήτου η Bilstein δίνει τα Β8 για το 170, μάλλον γιατί ήταν ήδη χαμηλωμένο από το εργοστάσιο (15mm νομίζω) σε σχέση με τα υπόλοιπα οπότε έβαλα τα Β8. Μέχρι στιγμής όλα καλά, αν και δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα ακόμα. Είναι ίσως λίγο πιο σκληρές απ' ότι θα τις ήθελα. Θα δούμε

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα. Μιας και σε λιγο καιρο θα γινω μπαμπας και δεν θελω διαμαρτηριες απο πισω ηθελα να ρωτησω... εχω τα eibach τα μαυρα τα 3ποντα. Ποια αμορτισερ προτεινετε για να μαλακωσει το αμαξι; βασικα με αυτα τα ελατηρια μπορει να μαλακωσει ή μονη λυση ειναι να παω παλι σε μαμα; το αμαξι ειναι golf 5 gt sport 2008.

Link to comment
Share on other sites

Πές όμως και τι αμορτισέρ φοράς;;; Μπορείς άνετα να βάλεις KONI κόκκινα, το συνδυασμό Κονι κόκκινα και eibach pro kit τα είχα φορέσει σε ΜΚ5 με 18αρές και στόχο την άνεση. Ο συνδυασμός ήταν απόλυτα επιτυχημένος χωρίς καμιά ασυμφωνία ή δυσλειτουργία. Τα οδήγησα περίπου 50.000 χλμ μέχρι που άλλαξα αυτοκίνητο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα. Μιας και σε λιγο καιρο θα γινω μπαμπας και δεν θελω διαμαρτηριες απο πισω ηθελα να ρωτησω... εχω τα eibach τα μαυρα τα 3ποντα. Ποια αμορτισερ προτεινετε για να μαλακωσει το αμαξι; βασικα με αυτα τα ελατηρια μπορει να μαλακωσει ή μονη λυση ειναι να παω παλι σε μαμα; το αμαξι ειναι golf 5 gt sport 2008.

Bilstein B8 για τα ελατήρια που έχεις. Ειδάλλως Β6 με μαμά και λίγο καλύτερη άνεση.


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους ! Καλη ανασταση να εχουμε . Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιος γνωνη για νwracing  αναρτησεις και ελατηρια χαμηλωματος επισης vwracing  διποντα ?

Προκειται για golf5 tsi 140hp sportline

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωτήσω κάτι αγαπητέ,  προϊόντα VW racing που

βρήκες? 

 

Τα έχεις εντοπίσει εδώ Ελλάδα?  Η εξωτερικό.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Alitarios said:

Ελλαδα , θα σου στειλω μηνυμα για να μην θεωρηθει  διαφημιση !

 

Κάνε και μια ερώτηση και εδω.

 

https://www.vogtland.gr/index.php

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας....

αν γνωριζει καποιος να μου πει καταστημα (για αγορα 4τραδα κονι κιτρινα) απο περιοχη Θεσσαλιας εως και νοτιοτερα μεχρι την  θηβα, ωστε να βρουμε καλη τιμουλα. Σε Λαρισα που ρωτησα ειναι ολιγον τι φαρμακι.

 

θενκς..

Link to comment
Share on other sites

Πάρτα από Αθήνα, να τελειώνεις ηλεκτρονικά από τον Rella. Στα ίδια λεφτά πάντως, θα προτιμούσα τα bilstein β6/8 ανάλογα στα ελατήρια που φοράς.

16 hours ago , takisbrax said:

καλησπερα σας....

αν γνωριζει καποιος να μου πει καταστημα (για αγορα 4τραδα κονι κιτρινα) απο περιοχη Θεσσαλιας εως και νοτιοτερα μεχρι την  θηβα, ωστε να βρουμε καλη τιμουλα. Σε Λαρισα που ρωτησα ειναι ολιγον τι φαρμακι.

 

θενκς..

 

Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2020 at 8:52 ΠΜ, nikdev said:

Πάρτα από Αθήνα, να τελειώνεις ηλεκτρονικά από τον Rella. Στα ίδια λεφτά πάντως, θα προτιμούσα τα bilstein β6/8 ανάλογα στα ελατήρια που φοράς.

 

ελατηρια μαμα.τα μπιλστενια ειναι λιγακι σκληρα,οποτε παω για κονι.

 

ο ρελας ειναι πιο ακριβος και απο την Πορσε φιλε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κάτοχος Golf 5 Gti, σκέφτομαι να αλλάξω ανάρτηση. Με ενδιαφέρει όσο μπορεί να παραμείνει η άνεση και να χαμηλώσει. Τι γνώμη έχετε για ST XA;

Edited by activious
....
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι γεια σας!!!! Έχω ένα VW Golf v 1.6 fsi. Θέλω να αλλάξω τις αναρτήσεις και να τις αντικαταστήσω με τις Koni str-t. Παρακαλώ να μου πείτε την γνώμη σας για αυτές τις αναρτήσεις. Ευχαριστώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

επειδή βλέπω τα πίσω αμορτισέρ να έχουν πέσει λίγο έχω αρχίσει και ψάχνομαι για αμορτισέρ. Είχα τοποθετήσει τα sachs advantage τα οποία ήταν περίπου 10% ποιο σκληρά από τα μαμά αμορτισέρ  και ήμουν πολύ ευχαριστημένος με την απόδοση τους αλλά αυτά έχουν καταργηθεί και δεν ξέρω τι να βάλω δεν θέλω να σκληρύνει παραπάνω από ότι είναι τώρα. έχετε να προτείνετε κάτι που θα κάτσει καλά με τα μαμά ελατήρια??

Στον Rella βλέπω αυτά BILSTEIN B4 ORIGINAL που είναι τα απλά αλλά βλέπω και αυτά BILSTEIN B4 ORIGINAL SPORT M-TECHNIK τα οποία δεν τα βλέπω στο επίσημο site της bilstein τα γνωρίζει κανείς??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν ψαχνομουν για αμορτισέρ σε golf vi 2-3 άνθρωποι που ασχολούνται με αναρτήσεις-ευθυγρσμμισεις κλπ ήταν σθεναρά αποτρεπτικοί ως προς τα μαύρα bilstein  οπότε και έβαλα sachs...πίσω μου έβαλε τα 311009(λευκό ταμπελακι) απ' όσο θυμάμαι και μου έχουν αφήσει αντίστοιχες εντυπώσεις...λίγο πιο σφιχτά από τα μαμά και άνετα αλλά.δεν έχω μέτρο σύγκρισης με τα advantage

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , thodoris91 said:

Εγώ πάντως όταν ψαχνομουν για αμορτισέρ σε golf vi 2-3 άνθρωποι που ασχολούνται με αναρτήσεις-ευθυγρσμμισεις κλπ ήταν σθεναρά αποτρεπτικοί ως προς τα μαύρα bilstein  οπότε και έβαλα sachs...πίσω μου έβαλε τα 311009(λευκό ταμπελακι) απ' όσο θυμάμαι και μου έχουν αφήσει αντίστοιχες εντυπώσεις...λίγο πιο σφιχτά από τα μαμά και άνετα αλλά.δεν έχω μέτρο σύγκρισης με τα advantage

δεν ηξερα για λευκο ταμπελακι δεν τα εβλεπα πουθενα μπορει να ειναι αυτα που αντικατέστησαν τα advantage σε ευχαριστώ πολύ μήπως γνωρίζεις και τον κωδικό για τα μπροστά? πόσο τα πήρες εαν επιτρέπεται?

 

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Πλέον μόνο λευκά έχει... φαντάζομαι είναι μεταξύ advantage και super touring για να καλύπτει όλη τη γκάμα...τα 311009 τα δίνει ως ενισχυμένα... μπροστά από ότι είχα δει έχει αλλάξει ο

 κωδικός... o rellas τα 311009 τα δίνει με τα 317574 ως τετράδα...από τιμή αν θυμάμαι καλά για τετράδα  μαζί με μπροστά topmounts της skf είχα δώσει 230€

 

Edited by thodoris91
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.