Jump to content
Kakos

Golf 5 - Ανάρτηση (Λύσεις, Aftermarket, Αλλαγές, Gt, Gti Κλπ)

Recommended Posts

Εξαρτάται από το οδηγικό σου στυλ (αν τις πιέζεις στις στροφές) και αν τις προσέχεις (αν δεν σκας σε λακούδες). Καλό θα είναι μετα τις 60.000-70.000km αλλαγή, αυτή είναι η προσωπική μου εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω σχετικα με τις αναρτησεις ,μαλλον με τα ελατηρια...πως καταλαβαινω ποια ειναι τα μαμα ελατηρια σε ενα γτι 5 γιατι μου λενε οτι το μαξι μου ειναι χαμηλωμενο απτον προηγουμενο ιδιοκτητη αλλα ο προηγουμενος μου λεει κατηγορηματικα οτι ηταν μαμα και απειραχτο!

2 εχω 100000 κλμ χωρις να αλλαξω αναρτησεις αλλα οταν τις μετρησανε σε αμορτιοσομετρο νομιζω τα βγαλανε 86% τα μπροστα και 89%πισω κατασταση καλη, σε ιδιωτικο κτεο..σε ποσο ποσοστο τα αλλαζουμε?

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω σχετικα με τις αναρτησεις ,μαλλον με τα ελατηρια...πως καταλαβαινω ποια ειναι τα μαμα ελατηρια σε ενα γτι 5 γιατι μου λενε οτι το μαξι μου ειναι χαμηλωμενο απτον προηγουμενο ιδιοκτητη αλλα ο προηγουμενος μου λεει κατηγορηματικα οτι ηταν μαμα και απειραχτο!

2 εχω 100000 κλμ χωρις να αλλαξω αναρτησεις αλλα οταν τις μετρησανε σε αμορτιοσομετρο νομιζω τα βγαλανε 86% τα μπροστα και 89%πισω κατασταση καλη, σε ιδιωτικο κτεο..σε ποσο ποσοστο τα αλλαζουμε?

Aν πας σε μια αντιπροσωπεια λογικα θα σου πουνε .Πρεπει καπου να γραφουν και κωδικους.Η λογικη λεει πως με τοσα χιλιομετρα θελουν αλλαγη.Βεβαια εσυ ξερεις πως το βλεπεις στον δρομο.Οσο αφορα τα αμορτισιομετρα αστο!!πριν ειχα τα κονι με 12000 χλμ και σε ιδιωτικο κτεο τα πισω τα βγαλαν 40% και τωρα φοραω 5000χλμ τα ΚW street comfort περασα παλι προχτες σε ιδωτικο κτεο με maha αμορτισιομετρο και βγηκαν ολα κατω απο 60%

Αρα τι συμπερασμα βγαζεις?

Link to comment
Share on other sites

Η θέλουν φούσκωμα τα λάστιχα σου ή απλά έχουν μαλακό σκελετό, αξιόπιστη μέτρηση για αμορτισέρ γίνεται μόνο με το αμορτισερ εκτός αυτοκινήτου και σε ειδικό δυναμόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια περασα και απο αντιπροσωπεια και το βαλάνε καπου σε ενα μηχανημα στο εδαφος και παλι τα ιδια βγηκανε....80 μπροστα και 85 πισω.....κλισεις περνει βεβαια για να λεμε και αληθειες αλλα σε πολλα κλμ με ψιλο αποτομες στροφες...ιδωμεν τουλαχιστον με φρεναρει απτο να μπαινω με πολλα σε στροφες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! εχω και εγω καποια θεματα προς συζητηση!!! εβαλα στο gti mk5 μου αναρτησεις απο τον κυρλαγκιτση χειροποιητες μαλιστα.... αλλα ρε παιδια δεν μπορω να πω οτι εχω παθει την πλακα μου με την καλη ενοια! δεν μου εχουν δωσει την εντυπωση οτι ειναι καλητερες απο τις μαμα και επισεις με τις μαμα το αμαξι μου αρεσε περισσοτερο στις στροφες εμπενα και πατουσα γκαζι και το αμαξι εβαζε μουρι μεσα,τωρα φοβαμε να το κανω αυτο δεν αισθανομαι οπως τοτε, φοβαμε να μπω δεν περνω την πληροφοριση στο τιμονι μου οπως με τις μανισιες...οταν του ελεγα τι ηθελα του ειπα θελω να μην κανω φραπε μεσα αλλα να μπαινω τρενο στις στροφες! ο ξαδελφος μου με golf mk4 1.4 εχει blistein κιτρινες με h&r και ειναι κατσε καλα και εγω με ρυθμιζομενες σε ανθρωπο που κατασκευαζει-επισκευαζει blistein να αισθανομαι οτι δεν μπορω να μπω;;;; γνωμες;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτος ο Άνθρωπος ειναι πολυ συζητησιμος. πηγαινε τον με το αμαξι σου μια βολτα,εξήγησε του ακριβως τι κανει και πως θα ηθελες να αντιδρά και πιστευω οτι θα τις ρυθμίσει εκ νέου. Γενικότερα οι ρυθμιζονεμες θέλουν δοκιμές. Ενα ακομα ζήτημα ειναι κ το ζυγισμα το αυτοκινήτου. Δες το και αυτο!

Ελπιζω να βοήθησα!

Edited by fanicas
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτος ο Άνθρωπος ειναι πολυ συζητησιμος. πηγαινε τον με το αμαξι σου μια βολτα,εξήγησε του ακριβως τι κανει και πως θα ηθελες να αντιδρά και πιστευω οτι θα τις ρυθμίσει εκ νέου. Γενικότερα οι ρυθμιζονεμες θέλουν δοκιμές. Ενα ακομα ζήτημα ειναι κ το ζυγισμα το αυτοκινήτου. Δες το και αυτο!

Ελπιζω να βοήθησα!

ζυγισμα??? δηλαδη;;; πηγα καποια στιγμη στις αρχες γιατι οταν εστρηβα το τιμονι εκανε εναν θορηβο ντουκ-ντουκ απο τα αμορτισερ και του το ειπα πηγα απο εκει ειπε δεν ακουω τιποτα ειναι η ιδεα σου και εφυγα....ωραια συζητηση καναμε!!!!!!!! :notfair:
Link to comment
Share on other sites

εγω μετα απο 100000- κλμ αποφασισα να ξαναφτιαξω αν χρειαζονται τις μαμα αναρτησεις...κανονιζω να παω στον θυμιο..προς ηγουμενιτσα....ειμαι τρελα ευχαριστημενος οπου εχω 100000 κλμ και δεν τριζει το παραμικρο μεσα στην καμπινα...αυτο ειναι για μενα...,μαρεσει να περνει και κλιση λιγο το αμαξι σε καμια αποτομη στροφη για να καταλαβαινω με ποσο παω και να κοβω....αδελιως πικρα...ετσι εχασα το πρωτο μου γκολφ...επειδη ηταν τρενο με kw2...δεν καταλαβαινες οτι εμπαινες σε στροφη...

και στο τελος οι μαμα αναρτησεις ειναι καλες γιατι σε ταξιδι που κανω δεν καταλαβαινεις λακουβες....

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας το ίδιο δίλημμα, εγω πήγα σε bilstein τελικά και όπως ήταν αναμενόμενο κοπανάει μεσα στην πόλη αλλά στρίβει πλέον, οπότε το ξεπέρασα!

Link to comment
Share on other sites

Πια επελεξες με τι ελατηρια?

Bilstein B8 Sprint?

Δεν άλλαξα ελατήρια,εχω αυτά που εχει απο τη μάνα του η sportline! Μονο αμορτισερ άλλαξα και εβαλα τα b6 sport οχι τα b8.

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Δεν άλλαξα ελατήρια,εχω αυτά που εχει απο τη μάνα του η sportline! Μονο αμορτισερ άλλαξα και εβαλα τα b6 sport οχι τα b8.

εγω παιδια επειδη δεν θελω να κοπανει θα παω σε κατι ενδιαμεσο.αν εχετε κατι υπ΄οψιν πειτε μου
Link to comment
Share on other sites

Δες koni strt (πορτοκαλί χρώμα) τα οποία είναι λίγο πιο σφιχτά απο τα μαμά αλλά οχι υπερβολικά. Λογικά δεν θα πρέπει να κοπανάνε οπως τα bilstein! Τα συγκεκριμένα πάντως δεν ρυθμίζονται ως προς τη σκληρότητα όπως τα κοκκινα και τα κίτρινα...

Link to comment
Share on other sites

Τα μονα που αξιζουν απο την απλη σειρα της koni ειναι τα κιτρινα αλλα ναι κοπανανε λιγο αλλα αυτο ειναι σχετικο πως το νιωθει ο καθενας με την εννοια κοπανημα.Τα υπολοιπα δεν αξιζουν για μενα πεταμενα λεφτα.Καλυτερα με τα Μαμα.Αν θες αμορτισερ για πολυ καλο κρατημα και χωρις κοπανημα KW Street comfort!!Πλεον κοστιζουν 1000ε οσο τα κονι +ελατηρια.

Και κατι αλλο ,Αν βαλετε μονο αμορτισερ θα χαλασουν πολυ νωρις τα ελατηρια γιατι ειναι για μαμα αμορτισερ οποτε το κοστος μεσοπροθεσμα θα ειναι το ιδιο και ποιο ακριβο!

Link to comment
Share on other sites

εγω εμπειρικα τα χα δοκιμασει τα κονι τα κιτρινα στου πατερα μου και παλι καλα που το δωσαμε για αποσυρση γιατι το διαλυσε σε διαστημα 6 μηνων τα κονι,ετριζε ολη η κονσολα και οι αεραγωγοι εκει που ηταν μια χαρα...μεγαλο λαθος....για μενα περναγανε ολες τις ανωμαλιες στην καμπινα και οσο και μαλακα να προσπαθουσαμε να γινουν ηταν too match για το βmw ε36 ....και ηταν 1 χρονου τοτε...εγω δεν ξαναπηρα ποτε τετοια...για κανενα αμαξι μας....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.