Jump to content
Kakos

Golf 5 - Ανάρτηση (Λύσεις, Aftermarket, Αλλαγές, Gt, Gti Κλπ)

Recommended Posts

πάντως η sachs δίνει τους ιδιους κωδικούς

 

http://webcat.zf.com/index.asp?SPR=4  gt 170hp

 

http://webcat.zf.com/index.asp?PKW=1&KAT_KZ=P&FZART=1&KTYPNR=19469&KHERNR=121&KMODNR=4991&LASTPAGE=nc2_dialog_teile.asp gt 140hp

Σήμερα έγινε η τοποθέτηση των αμορτισέρ sachs advantage μαζί με τοποθέτηση και ευθυγράμμιση 300€.

τα πίσω είχαν πεθάνει τελείως δεν είχαν καμία επαναφορά τα μπροστά από όσο μπορούσα να δω ήταν περίπου στο 50%.

 

τώρα μετά 10km που έκανα μπορώ να πω ότι είναι περίπου 10% ποιο σφικτό από άνεση δεν πρέπει να έχασε πάνω από 5% γενικός σαν πρώτη εντύπωση έμεινα ευχαριστημένος.

περισσότερα μετά το ΣΚ που θα κάνω ταξίδι.

από όσο μου είπε εκεί που έκανα την τοποθέτηση γύρω στα 70000km να περιμένω να μου κρατήσουν μόνα τα blistein τα κίτρινα μπορούν να βγάλουν πάνω από 100000km

 

οι εντυπώσεις μου μετά από ταξίδι είναι ότι μαλάκωσε λίγο ακόμα οπότε θα έλεγα ότι είναι το πολύ ένα 5% ποιο σφικτό και γενικός είμαι ικανοποίημένος με την επιλογή μου τώρα ο χρόνος θα δείξει για την αντοχή τους

το κακό είναι ότι αναγκάστηκα και το φόρτωσα το αμάξι στο φουλ 5 άτομα με φουλ αποσκευές και δεν ξέρω εάν του έκανα κακό λόγω καινούριων αμορτισέρ είχαν κάνει καμιά 30αρια χιλιόμετρα μόνο με εμένα μέσα τώρα θα δείξει στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον είσαι ικανοποιημένος φίλε gtse όλα οκ!!  αυτό μετράει ! να μένει ο καθένας μας ευχαριστημένος μ αυτό που ψάχνει !

Μην μασάς που το φόρτωσες ! αυτή είναι η δουλειά τους άλλωστε.. ν αντέχουν !

καλοφόρετα και πολλά πολλά καλά χιλιόμετρα !

:good:

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον είσαι ικανοποιημένος φίλε gtse όλα οκ!!  αυτό μετράει ! να μένει ο καθένας μας ευχαριστημένος μ αυτό που ψάχνει !

Μην μασάς που το φόρτωσες ! αυτή είναι η δουλειά τους άλλωστε.. ν αντέχουν !

καλοφόρετα και πολλά πολλά καλά χιλιόμετρα !

:good:

 

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας μερα και χρονια πολλα.εχω να μπω παρα πολυ καιρο και δεν εχω χρονο να διαβασω ωστε να σχηματισω αποψη λογω σοβαρων προβληματων.εχω ενα gt 170 απο τον 6 του 2007 ως σημερα.εχω 125.000 χλμ και το ειχα παρει καινουργιο.το αμαξι εδω και κανα χρονο χτυπαει.μου προτειναν να αλλαξω αναρτηση και να βαλω eibah μαζι με σινεμπλοκ powerflex.εχει καποιος καποια αποψη για το αν οντως ταιριαζει κουτι αυτο το πακετο στο συγκεκριμενο αμαξι?σας ευχαριστω  και ζηταω συγνωμη αν ειμαι σε λαθος σημειο αλλα και γιατι δεν εχω τον χρονο να διαβασω κατι που μου λειπει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ego paraggeila tis KW Variant 2 kai tis perimeno apo mera se mera na erthoune...

Gia na tis exei pano sto Golf V to racer den xero an eides tin pic...den nomizo na einai tixea...kai se ena allo soro germanika autokinita...

καλα αφου εισαι στα 1400 υποθετω γιατι δεν πηρες πσσ10 που ειναι το τοπ?

Link to comment
Share on other sites

καλα αφου εισαι στα 1400 υποθετω γιατι δεν πηρες πσσ10 που ειναι το τοπ?

φιλε μου,καλησπερα σε μενα αναφερεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μιμη δεν αναφερεται σε εσενα. Eibach  αναρτηση σου ειπαν 'η κατι πιο συγκεκριμενο? τα σινεμπλοκ παντως που σου προτειναν ειναι καλα αλλα σκληρα και ακριβα. γενικοτερα θα χασεις σε ανεση. Θα σου προτεινα να κανεις μια ερευνα αγορας

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μιμη δεν αναφερεται σε εσενα. Eibach  αναρτηση σου ειπαν 'η κατι πιο συγκεκριμενο? τα σινεμπλοκ παντως που σου προτειναν ειναι καλα αλλα σκληρα και ακριβα. γενικοτερα θα χασεις σε ανεση. Θα σου προτεινα 

Dimo s euxaristw.opws eipa pleon sth zwh mou xronos 0...ta evala kiolas loipon ki o theos voithos..rwthsa 2-3 antrwpous me anarthseis k mou pan pws tairiazei polu kala sto amaksi.to odhghsa sta stena mono xtes. to koyti leei eibach pro-street-s 65-85-014-01-22 k mou eipe pws t amortiser einai kw k ta elatiria eibach.sunergazontai dld.evala k mia vash mhxanhs powerflex opws kai ta pisw sineblok ths brosta anarthshs.to amaxi den xtupaei kai den fainetai na exase se anesh.o idios o mastoras mou to xe egguhthtei auto k mallon eixe dikio..shmera tha vgw pros lagonisi k tha to dw kalutera.mou xe pei pws auto pou mpainei sth vash ths mhxanhs einai polu wraio sthn aisthish tou timoniou omws tha ferei thoruvo mesa.den efere omws..eutuxws..auto pou me provlhmatizei einai pws to amaksi fainetai optika pita..mphka se duo strofoules light vevaia  grhgora k marese opws kai fainetai pio akrives to timoni.sto fortwma de kserw mono mh vriskoun ta lastixa..mou allakse epishs ki ena imibaro mrosta deksia m euthigramise kiolas.koustoumaki 900....

Link to comment
Share on other sites

Dimo s euxaristw.opws eipa pleon sth zwh mou xronos 0...ta evala kiolas loipon ki o theos voithos..rwthsa 2-3 antrwpous me anarthseis k mou pan pws tairiazei polu kala sto amaksi.to odhghsa sta stena mono xtes. to koyti leei eibach pro-street-s 65-85-014-01-22 k mou eipe pws t amortiser einai kw k ta elatiria eibach.sunergazontai dld.evala k mia vash mhxanhs powerflex opws kai ta pisw sineblok ths brosta anarthshs.to amaxi den xtupaei kai den fainetai na exase se anesh.o idios o mastoras mou to xe egguhthtei auto k mallon eixe dikio..shmera tha vgw pros lagonisi k tha to dw kalutera.mou xe pei pws auto pou mpainei sth vash ths mhxanhs einai polu wraio sthn aisthish tou timoniou omws tha ferei thoruvo mesa.den efere omws..eutuxws..auto pou me provlhmatizei einai pws to amaksi fainetai optika pita..mphka se duo strofoules light vevaia  grhgora k marese opws kai fainetai pio akrives to timoni.sto fortwma de kserw mono mh vriskoun ta lastixa..mou allakse epishs ki ena imibaro mrosta deksia m euthigramise kiolas.koustoumaki 900....

Ποιά kw πήρες και μαζί με όλα τα άλλα κάνει 900 ευρώ Ο.ο

Link to comment
Share on other sites

παιδια το δωσα σ ενα φιλο που εμπιστευομαι το πηρε το πρωι μου το φερε το βραδυ.δεν ξερω που τα εβαλε.μου εδωσε πισω ολα τα παλια,(τα χω στο πορτ μπαγκαζ στο κουτι της καινουργιας αναρτησης)ακομα..εκει ειδα και τους κωδικους που εγραψα στο προηγουμενο post μου.μου ειπε πως συνεργαζονται οι δυο εταιριες και γραφουν πανω φανερα eibach & kw Τωρα φευγω και βγαινω παραλιακη.αυριο θα σας πω εντυπωσεις αυριο η αργοτερα..σας φαινεται ακριβα?μ εσκισε εννοω?εγω τον εμπιστευτηκα αλλα δεν κοβω το χερι μου για κανεναν..

Link to comment
Share on other sites

katarxhn sugnwmh gia ta greeklish...shmera to prwi ekana kamia 100h xlm kai pleon exw mia apopsh.to autokinhto egine pio sklhro alla DEN xtypaei.den kopanaei.strivei kataplhktika.to timoni kalutero safws.eimai euxaristhmenos.exasa apo anesh elaxista  alla kerdisa polu perissotera.etsi to vlepw egw.pragmatika euxarisththika.twra den kserw pws tha einai apo anesh otan eimai fortwmenos kai ti ginetai sto xwmatodromo pou kapoies stigmes vriskesai.fantazomai pws ola den mporeis na ta xeis akoma kai se polu akrivotera autokinhta.ayta.

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και πάω για αναρτήσεις και λάστιχα σύντομα,χαζέυω μια ανάρτησούλα Jom ρυθμιζόμενη,είναι κάποιος κάτοχος,ή έχει κανείς άποψη?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο όλες αυτές οι coilover οι φθηνές είναι μόνο για ρύθμιση ύψους.JOM απ όσο ξέρω δουλεύουν πολύ στη Γερμανία κ πρέπει να ναι άνω του μέσου όρου.Αλλά μην περιμένεις να ναι κ κορυφαίες.Σκέψου ότι οι πλήρως ρυθμιζόμενες coilover έχουν 1500-2000.Επίσης κοίταξε να είναι ανοξείδωτη.

Αυτή που ξέρω ότι είναι πολύ καλή είναι η Mad maxx που φορούσε ένα φιλαράκι σε μια 36άρα BMW και είχε μείνει απόλυτα ικανοποιημένος.Την είχε πάρει γύρω στα 600-650

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι με ενα σετακι ελατηρια και αμορτισερ θα κανετε την ιδια δουλεια οπως με τις coilover που λετε και χωρις κοπανημα.Απο προσωπικη εμπειρια σε focus ii σας λεω οτι το σετακι της FK απλα τα σπαει.

φθηνο, λιγο πιο σφυχτο απο μαμα αναρτηση και πολυ καλο κρατημα.
fk-shop.de

Link to comment
Share on other sites

Παλαιοτερα,διαβαζοντας ενα κειμενο απο περιοδικο αυτοκινητων,εγραφε για το νεοφερμενο τοτε  golf GT,οτι εχει ακριβως το ιδιο μπροστινο συστημα αναρτησης και φρενων με το 2λιτρο GTI,σε αντιθεση με την εκδωση των 140 ιππων που ειναι διαφορετικο με μικροτερα φρενα και διαφορετικες αναρτησεις.Παιζει να αλαζει και ολοκληρη η γεφυρα στο GT,σε σχεση με των 140 ιππων.

Όχι η γέφυρα και τα ψαλίδια είναι ολόιδια.

Link to comment
Share on other sites

πάντως η sachs δίνει τους ιδιους κωδικούς

 

http://webcat.zf.com/index.asp?SPR=4  gt 170hp

 

http://webcat.zf.com/index.asp?PKW=1&KAT_KZ=P&FZART=1&KTYPNR=19469&KHERNR=121&KMODNR=4991&LASTPAGE=nc2_dialog_teile.asp gt 140hp

Σήμερα έγινε η τοποθέτηση των αμορτισέρ sachs advantage μαζί με τοποθέτηση και ευθυγράμμιση 300€.

τα πίσω είχαν πεθάνει τελείως δεν είχαν καμία επαναφορά τα μπροστά από όσο μπορούσα να δω ήταν περίπου στο 50%.

 

τώρα μετά 10km που έκανα μπορώ να πω ότι είναι περίπου 10% ποιο σφικτό από άνεση δεν πρέπει να έχασε πάνω από 5% γενικός σαν πρώτη εντύπωση έμεινα ευχαριστημένος.

περισσότερα μετά το ΣΚ που θα κάνω ταξίδι.

από όσο μου είπε εκεί που έκανα την τοποθέτηση γύρω στα 70000km να περιμένω να μου κρατήσουν μόνα τα blistein τα κίτρινα μπορούν να βγάλουν πάνω από 100000km

Σχετικα με την επαναφορα τα δικα μου αμορτισερ και τα 4 δεν εχουν καθολου επαναφορα τα πατας με πολυ δυσκολια πρεπει να ειναι 2 ατομα για να πατηθουν τελειως και δεν επαναφερουν μονα τους πρεπει να τα τραβηξουν 4 ατομα για να ανοιξουν ειναι για πεταμα ?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την επαναφορα τα δικα μου αμορτισερ και τα 4 δεν εχουν καθολου επαναφορα τα πατας με πολυ δυσκολια πρεπει να ειναι 2 ατομα για να πατηθουν τελειως και δεν επαναφερουν μονα τους πρεπει να τα τραβηξουν 4 ατομα για να ανοιξουν ειναι για πεταμα ?

 

 

τι να σου πω δεν έχω δει ποτέ αμορτισέρ να μην κάνει καθόλου επαναφορά

Link to comment
Share on other sites

Στο αμορτισερομετρο βεβαια δειχνει 75% οταν εχουν πολυ γρηγορη επαναφορα ειναι μαλακα οταν εχουν αργη επαναφορα ειναι σκληρα ετσι μου ειπε αυτος που μου τα εφτιαξε τα sachs τουλαχιστον ετσι δουλευουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω της παρήγγειλα απο το παιδί απο το scirroco club και περιμένω να έρθουν την Παρασκευή. Απο οτι μου ειπε εζουν εγγύηση 2 χρόνια.

Στάλθηκε από το LT22i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

ντυσε με λαστιχο τις σπειρες απο τα ελατηρια για να μην εχεις θορυβους...

 

κανε πρωτα 500+ χιλιομετρα (προσωπικα εκανα 1000km) για να πατησουν οι σπειρες καλα και μετα κανε παλι ελεγχο για ευθυγραμμιση.

 

τελος μην το χαμηλωσεις πολυ την πρωτη φορα διοτι συνηθως τα ελατηρια καθονται ελαχιστα μετα τα πρωτα 1000+ χιλιομετρα.

 

μικρες συμβουλες που εφαρμοζω τα τελευταια χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.