Jump to content
Kakos

Golf 5 - Ανάρτηση (Λύσεις, Aftermarket, Αλλαγές, Gt, Gti Κλπ)

Recommended Posts

Παιδια ξερει κανενας ποσο εχει η αναρτηση που φοραει το golf v tsi 140 MY2007?

Εκτος αντιπροσωπειας φυσικα!!!!

 

Και εαν ξερει κανενας καποιο καλο μαγαζι στην Καλλιθεα (αττικης) που να πουλαει και να τις περναει κιολας!

 

 

 

 

 

 

ευχαριστω!

 

Υπάρχει ήδη ανοιχτό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε Golf 5 gt sport 140hp (bmy) με 98000χλμ μετά από ελαφρύ θόρυβο που προέρχονταν από τον πίσω δεξί θόλο και διαγνώσθηκε στο πίσω δεξί  αμορτισέρ, άλλαξα τα δύο πίσω αμορτισέρ (1k0513029fg), βάζοντας τα Sachs SuperTuring 310950 (90€ τα δύο). Άλλαξα και πίσω τακάκια (1j0698451) πρώτη φορά κι έβαλα της Textar (20€). 

Έχω την αίσθηση ότι το πίσω μέρος πατάει πολύ καλά σε συνδυασμό με ελαστικά της Hankook K425 Kinergy Eco, διατηρώντας την άνεση που είχε.

 

oqh1ATum.jpglWtcYJhm.jpg648rxDPm.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

 Ευχαριστώ όλους σας για τις λύσεις που προτείνατε αλλά δεν διευκρίνισα κάτι σημαντικό...

Έχω το τσι σπορτ έκδοση και θέλω να το χαμηλώσω τόσο όσο να μηδενίζει το κενο μεταξύ φτερού και τροχού σε συνδυασμό με την αγορά 18'' ζάντας πλέον! Το κάνω κυρίως για εμφάνιση αλλά δεκτή όποιο πρόσθετο καλύτερο κράτημα!

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω πως γνωριζεις τα μειονεκτηματα αυτης της αλλαγης σε ανεση;

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ!!

Γιατί να χάσω σε άνεση...απόσο γνωρίζω το δικό μου έχει από μαμά μία επιπλέον σκληρότητα και 1.5 εκατοστά πιο χαμηλά!

Edited by chris_sers
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι θα χασει σε ανεση...ειδικα με 18αρες θα γινει κουτσουρο...

Επισης...Εχω χαμηλωσει οπως λες,εχει γινει σαυρα.

Βρισκω ΠΑΝΤΟΥ,δεν μπορω να βαλω πολλα ατομα με βαρος μεσα,να το φορτωσω,αμα μπω σε κλειστα στροφιλικια με χιλιομετρα βρισκει φτερο λαστιχο....

Εμενα ειναι coilover ρυθμιζομενη,και πειζω με το υψος οποτε θελω....

Για μενα ειναι καλα τον πρωτο καιρο,μετα θα ξενερωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάζεψε χρήματα για coilover γιατί αν θα βάλεις μόνο ελατήρια μετά απο λίγο καιρό θα χρειαστείς και αμορτισέρ.!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο φιλε τι κάνεις??

Εννοείτε πως θέλω να κάνω ολοκληρωμένη δουλειά!

 

Το θέμα είναι έχω βρει κάτι coilovers 500 ευρώ αλλά τι ρόλο βαράνε?? http://www.v-maxx.com/uk/για ρίξε μια ματια!!

Εσύ βρήκες τις 19αρες σου :)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ακόμη στο ψάξιμο!

Φιλε Χρήστο,για αυτές στο λινκ που παρέθεσες δεν γνωρίζω. Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει!

Εχω ακούσει για αυτές : http://www.apcoilovers.com/ap_coilovers.php?make=VW&model=Golf%20Mk%205 στα 650€ πάνε,εχω ακούσει οτι ειναι καλές!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο τις δυο μαρκες που αναφερθηκαν, θα προτιμουσα τις ΑΡ.

Οι vmaxx ειναι γνωστες αλλα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο με ο,τι αυτο μπορει να σημαινει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η άποψη σου είναι συμπερασματική από προσωπική σου εμπειρία ή γενικώς από ότι έχεις ακούσει?

και οι δύο προαναφερόμενες είναι χαμηλού μπατζετ, εκτός αν κάνω λάθος για τις ΑΡ.

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη σου είναι συμπερασματική από προσωπική σου εμπειρία ή γενικώς από ότι έχεις ακούσει?

και οι δύο προαναφερόμενες είναι χαμηλού μπατζετ, εκτός αν κάνω λάθος για τις ΑΡ.

 

Η αποψη μου ειναι απο εμπειρια μεσω φιλων και γνωστων που κατα καιρους εχουν δοκιμασει τετοιες αναρτησεις.

Εινα χαμηλου μπατζετ οντως αυτες, οποτε θα προτιμουσα τις ΑΡ που μου εχουν μεταφερει καλυτερες γνωμες.

Οπως καταλαβαινεις, στην αναρτηση ο,τι πληρωσεις θα παρεις. Οποτε καλυτερα να δωσεις λιγο παραπανω και να παρεις μια low budget αλλα γνωστη παρα αυτες του κιλου που εχει στο ebay. Σε περιπτωση που σου βγει φολα, θα κλαις και τα λεφτα που εδωσες και θα τις πεταξεις και θα τα σκασεις να παρεις καλες.

Edited by konstantinos passat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ειναι απο εμπειρια μεσω φιλων και γνωστων που κατα καιρους εχουν δοκιμασει τετοιες αναρτησεις.

Εινα χαμηλου μπατζετ οντως αυτες, οποτε θα προτιμουσα τις ΑΡ που μου εχουν μεταφερει καλυτερες γνωμες.

Οπως καταλαβαινεις, στην αναρτηση ο,τι πληρωσεις θα παρεις. Οποτε καλυτερα να δωσεις λιγο παραπανω και να παρεις μια low budget αλλα γνωστη παρα αυτες του κιλου που εχει στο ebay. Σε περιπτωση που σου βγει φολα, θα κλαις και τα λεφτα που εδωσες και θα τις πεταξεις και θα τα σκασεις να παρεις καλες.

Ετσι όπως τα λες είναι...χάνεις όσα έδωσες και δίνεις και παραπάνω για τις επόμενες οπότε σε βγαίνει το κοστούμι όσο να πάρεις ακριβές απευθείας! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες

Τα coilovers VOGTLAND εφτασαν

Πειτε μου λοιπον ποσο να χαμηλωσω το golf 5 για να ειμαι και ωραιος και χωρις προβλήματα!! Εχουν ρύθμιση απο 35mm μέχρι 65mm.

Αναμένω απαντήσεις διότι το Σάββατο πάμε για τοποθέτηση

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.

 

θα χρειαστω τη βοηθεια σας.

 

Σε golf gt v με τα 170 αλογα ειναι μια καλη λυση τα bilstein B8 sprint χοντρομπουκαλα 55mm χωρις αλλαγη ελατηριων?

Να παραμεινουν τα μαμα που ειναι λιγο πιο κοντα σε σχεση με τα απλα golf.

 

Please help!!!!

Edited by akis gt v
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ διαβασες στο θεμα με τα bilstein θα διάπιστωνες οτι η λυση σαυτο που ζητας ειναι αμορτισερ bilstein b6 με εργοστασιακα ελατηρια.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αρχικα ευχαριστω για το ενδιαφερον!

 

ο μηχανικος μου και αλλος ενας τυπακος σε μαγαζι με αναρτησεις μου λενε Β8 αφου τα Β6 ειναι για μαμα ελατηρια..καθως στο gt ειναι πιο κοντα τα ελατηρια η σωστη ειναι Β8 που ειναι για ελατηρια χαμηλωματος.

η Β6 βγαινει σε διαφορετικους τυπους¨?αν δεν κανω λαθος η bilstein εχει ενα κωδικο για golf στην B6.το εχω διαβασει το θεμα γι αυτο ειμαι μπερδεμενος..ολοι μιλανε για Β6 ομως ή εχουνε το gt sport (αλλο αμαξι) ή το 1.6 επισης αλλο αμαξι..

Link to comment
Share on other sites

τα koni fsd τι λενε ρε παιδια???

Μεγαλος ντορος για το τιποτα.Πας στα κιτρινα  και δεν ασχολησαι καθολου με τα fsd.

 

Ειναι πανακριβα και ακριβοτερα απο τα κιτρινα,δεν δεχοντε επισκευη και δεν θα βγαλεις ποτε τα χλμ που θα αντεξουνε τα κιτρινα.Προσωπικα εγω, εχω βαλει κιτρινα σε 3 αυτοκινητα μου. Τα 2 τα πουλησα πριν προλαβουνε τα αμορτισερ να ξεπερασουνε τα 60-70.000 χλμ.Το ενα ομως (ιβιζα) το πουλησα με τα κονι επανω 4 χρονια και κοντα στα 100.000χλμ χωρις να εχουνε χασει καθολου απο την αποσβεση τους τους.

 

Και να φανταστεις οτι τοτε που ειχα το ιβιζα(2002) ημουνα φανατικος στροφακιας.Απο Λαμια για δομοκο αφηνα το μισο λαστιχο στην ασφαλτο στις στροφες.Παρολαυτα τα κιτρινα κονι δεν κανανε κιχ ακομα και με 100.000χλμ στην πλατη τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να πω την αληθεια,επειδη δεν θελω να μπλεξω με τις μετατροπες(φοβαμαι οτι θα κοπαναει ολοκληρο το αμαξι) σκεφτομαι να βαλω τις μαμα...εκτος αν δεν κοπαναει λογο διατηρησης των μαμα ελατηριων..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ήδη ανοιχτά θέματα.

Πριν ανοίξουμε ένα καινούργιο θέμα κάνουμε αναζήτηση.

 

Μεταφέρθηκαν εδώ στη γενική συζήτηση για ανάρτηση.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εγω, εχω βαλει κιτρινα σε 3 αυτοκινητα μου. Τα 2 τα πουλησα πριν προλαβουνε τα αμορτισερ να ξεπερασουνε τα 60-70.000 χλμ.Το ενα ομως (ιβιζα) το πουλησα με τα κονι επανω 4 χρονια και κοντα στα 100.000χλμ χωρις να εχουνε χασει καθολου απο την αποσβεση τους τους. Και να φανταστεις οτι τοτε που ειχα το ιβιζα(2002) ημουνα φανατικος στροφακιας.Απο Λαμια για δομοκο αφηνα το μισο λαστιχο στην ασφαλτο στις στροφες.Παρολαυτα τα κιτρινα κονι δεν κανανε κιχ ακομα και με 100.000χλμ στην πλατη τους.

 

 

 

 

 

Με τι ελατηρια τα εχεις; Απο θεμα κοπανηματος τι λενε;

Edited by simon-tsi
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εγω, εχω βαλει κιτρινα σε 3 αυτοκινητα μου. Τα 2 τα πουλησα πριν προλαβουνε τα αμορτισερ να ξεπερασουνε τα 60-70.000 χλμ.Το ενα ομως (ιβιζα) το πουλησα με τα κονι επανω 4 χρονια και κοντα στα 100.000χλμ χωρις να εχουνε χασει καθολου απο την αποσβεση τους τους. Και να φανταστεις οτι τοτε που ειχα το ιβιζα(2002) ημουνα φανατικος στροφακιας.Απο Λαμια για δομοκο αφηνα το μισο λαστιχο στην ασφαλτο στις στροφες.Παρολαυτα τα κιτρινα κονι δεν κανανε κιχ ακομα και με 100.000χλμ στην πλατη τους.

 

 

 

 

 

Με τι ελατηρια τα εχεις; Απο θεμα κοπανηματος τι λενε;

Με τα HR για 3 περιπου ποντους χαμηλωμα.

Κοπανημα??????????????????????????????

 

Τι ειναι αυτο?

Αν τα βαλεις στο μαλακο ,το αμαξι ειναι μερσεντες στο δρομο.

Στο σκληρο θα ειναι λιγο κουτσουρακι,οποτε τα βαζεις στην μεσαια σκαλα(μια στροφη μονο) και θα εισαι αρχοντας.

 

Θα σου ελεγα να βαλει τα κιτρινα με τα eibach pro kit.

 

Ειναι ελατηριο μαλακο  σχετικα με πολυ καλη ανεση και καλα κρατηματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!!!!! Ευχαριστω για την απαντηση. Αν σου ειναι ευκολο να μου πεις και μια τιμη ποσο σου πηγαν με p.m.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.