Jump to content
Kakos

Golf 5 - Ανάρτηση (Λύσεις, Aftermarket, Αλλαγές, Gt, Gti Κλπ)

Recommended Posts

η αναρτηση μπηκε και πραγματικα εμεινα ενθουσιασμενος.το χαμηλωμα εγινε στα 40mm με διαφορα μπροστα 1.5 mm με πισω, η σκληροτητα φυσικα για αρχη εμεινε σε μαλακη ρυθμιση μεχρι να στρωσουν και αργοτερα βλεπουμε για παιρετερω.αυτο που ηθελα εξαρχης ηταν να κρατησω οσο περισσοτερο γινοταν την αρχικη συμπεριφορα του αυτοκινητου, ουδετερο και προοδευτικες αντιδρασεις, βεβαια σιγουρα τωρα δεν θα ειναι το ιδιο αλλα νομιζω οτι πετυχα αυτο που ηθελα αναλογα παντα με το στυλ οδηγησης μου.στο δρομο τωρα ειναι που μετραει και πραγματικα ειναι αψογο το αμαξι ειναι αμεσο, χωρις κλησεις, προοδευτικοτατο(σε αυτο ισως μετραει και η μαλακη ρυθμιση των αμορτισερ) και πανω απο ολα δεν κοπαναει και η ανεση πλησιαζει την εργοστασιακη και αν και απο την πρωτη ματια νομιζεις οτι ειναι πολυ χαμηλωμενο κατι που ισως παραπεμπει σε αντιθετα αποτελεσματα.τα ορια προσφυσης εχουν αυξηθει κατα πολυ χωρις βεβαια να βοηθανε και τα λαστιχα τα οποια δεν ειναι στα καλυτερα τους.εν κατακλειδη ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο την αποδοση σε σχεση με το κοστος(1200 ευρω ομως μεσω γνωστου 850) στην πορεια θα δω τι αλαγες χρειαζονται ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να πειτε τη γνωμη σας σχετικα με τη μαμα αναρτηση του gti..Χρειαζεται αναβαθμιση και αν ναι τι ειναι καλυτερο?? Bilstein ή Kw?

Edited by andain
Link to comment
Share on other sites

Στο 1,6fsi Golf μου έβαλα τα Bilstein Sprint - τα κίτρινα (χοντρομπούκαλα) που είναι χαμηλώματος.

Έχω αφήσει τα μαμά ελατήρια του Sportline (που είναι κι αυτά για χαμήλωμα 1 - 1,5cm) αλλά σκέφτομαι να τα αλλάξω με κάποια aftermarket ελατήρια.

Ποια να προτιμήσω; H&R , Eibach , κάποια άλλα;

Και τι χαμήλωμα; 3 ή 5 πόντους; Το αμαξι τώρα εχει γύρω στους 5 πόντους απόσταση θόλου-λάστιχο(με 16άρες) και μου φαίνεται σούζα.

Τα φώτα σας παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Στο 1,6fsi Golf μου έβαλα τα Bilstein Sprint - τα κίτρινα (χοντρομπούκαλα) που είναι χαμηλώματος.

Έχω αφήσει τα μαμά ελατήρια του Sportline (που είναι κι αυτά για χαμήλωμα 1 - 1,5cm) αλλά σκέφτομαι να τα αλλάξω με κάποια aftermarket ελατήρια.

Ποια να προτιμήσω; H&R , Eibach , κάποια άλλα;

Και τι χαμήλωμα; 3 ή 5 πόντους; Το αμαξι τώρα εχει γύρω στους 5 πόντους απόσταση θόλου-λάστιχο(με 16άρες) και μου φαίνεται σούζα.

Τα φώτα σας παρακαλώ...

Εγω θα εβαζα H&R 3 πόντους γιατι με 5 βρισκω στην εισοδο του παρκινγκ fire.gif

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκέφτομαι ότι τώρα έχει 1-1,5 πόντο χαμήλωμα. Αν βάλω τα 3ποντα θα πάει στα 2-2,5cm.

Δηλαδή θα'χει 1 εκατοστό διαφορά;

Εσύ φίλε svoura το'χεις χαμηλώσει;

Ακόμα μια ερώτηση, παίζει να χάσω σε συμπεριφορά αν τα χαμηλώσω πολύ; Ή μέχρι 4-5 πόντους είμαι ΟΚ;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα ειναι με τα 3ποντα.

Θα κατσουν και ενα κλικ ακομα λογω βαρους.

Αν τα βαλεις τωρα απο τον 1,5 που εισαι τωρα περιπου θα φτασει τα 3,5 δλδ 2 ποντους διαφορα,οχι 1.

Link to comment
Share on other sites

Λες με 5ποντα να είναι υπερβολικό και να κοπανάει πολύ;

Και από εταιρεία ποια; έχω δει τα παρακάτω eibach:

για 3-5 πόντους

http://www.saveltrade.gr/product_info.php?...products_id=149

για 3

http://www.saveltrade.gr/product_info.php?...products_id=102

και της ABT που είναι για 3,5 πόντους.

Με H&R δεν ξερω τι παίζει αλλά ακούω καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ φίλε svoura το'χεις χαμηλώσει;

Οχι ακομα, κατσε να τα σκιιιιιιιιιιιιιιιιιισω λιγο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μετα από μια χαρτογράφηση που έκανα στο αυτοκινητο και ανεβηκαν τα αλλογακια έχει γίνει ποιο αισθητή η ανάγκη για αλλαγη των αμορτισερ μου. η μα@@@ που έκανα να αλλαξω μόνο ελατηρια χαμηλοματος δεν βοηθησε αρκετα εκτος απο αισθητικης αποψης και τωρα ψαχνομαι για μια δοκιμασμενη λυση.

Τα mad maxx μια ολανδικη εταιρεία που βγάζει αμορτισερ για το golf v με 750 ευρω την έχει ακούσει κανείς? για τα kw ξερω είναι πολυ καλή λυση αλλα δεν θα είθελα να δώσω τόσα λεφτά ψάχνω κάτι εκεί στο 800αρι

Link to comment
Share on other sites

Τα Bilstein Sprint - τα κίτρινα (Β:lol: τα έχεις σκεφτεί;

Δοκιμασμένη λύση από πολλούς. Τα φοράω ένα 6μηνο περίπου και το αμάξι είναι τρένο.

600-650Ε μπορείς να τα βρεις με ένα καλό ψάξιμο.

Από ελατήρια τι φοράς; (ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει)

Edited by Vagner
Link to comment
Share on other sites

Τα Bilstein Sprint - τα κίτρινα (Β6) τα έχεις σκεφτεί;

Δοκιμασμένη λύση από πολλούς. Τα φοράω ένα 6μηνο περίπου και το αμάξι είναι τρένο.

600-650Ε μπορείς να τα βρεις με ένα καλό ψάξιμο.

Από ελατήρια τι φοράς; (ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει)

Φοράω Bilstein sprint με HR μαύρο.

Τα ελατήρια τα φορούσα με τα μαμά αμορτησέρ απο τα 200χλμ.

Το αυτοκίνητο έχει κάτσει μπροστά με περιθώριο 1 δάκτυλο και πίσω...4!!!

Είναι λίγο σούζα!

Τα ελατήρια τα πήρα απο την αντιπροσωπία. Απλά επειδή για αυτά τα μοντέλα κυκλοφορούν 2 κωδικοί δεν ξέρω αν μου δώσαν το σωστό οι Μ@Λ@ΚΕΣ!

Το αυτοκίνητο πάντως δε το πολυεμπιστεύομαι με αυτά τα ελατήρια.

Χώρια που είναι πιο μαλακά απο τα μαμά!

Παιδιά αν έχει βάλει HR 3ποντα κανείς σε tsi και του βγήκαν ωραία σε απόδωσει και χαμήλωμα ας πεί τον κωδικό που γράφουν πάνω μήπως και βγάλουμε καμία άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Τα Bilstein Sprint - τα κίτρινα (Β6) τα έχεις σκεφτεί;

Δοκιμασμένη λύση από πολλούς. Τα φοράω ένα 6μηνο περίπου και το αμάξι είναι τρένο.

600-650Ε μπορείς να τα βρεις με ένα καλό ψάξιμο.

Από ελατήρια τι φοράς; (ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει)

eibach τα μαυρα βασικα τα αλαξα γιατι απο 16αρα πηγα σε 17αρα ζαντα και ψηλωσε το αυτοκινητο, τωρα με την 17αρα και τα eibach τα μαυρα το αυτοκινητο είναι όπως το μαμα η σπορτ η εκδοση αντε μισο δαχτυλο ποιο κατω.

Edited by george80
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κωδικούς ελατηρίων H&R για TSI 140

για 2,5 πόντους

για 3.0 πόντους

γιατί πολλοί βάζουν ότι νάναι και σουζάρει το αμάξι.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κωδικούς ελατηρίων H&R για TSI 140

για 2,5 πόντους

για 3.0 πόντους

γιατί πολλοί βάζουν ότι νάναι και σουζάρει το αμάξι.

Φαντάσου φίλε...εγώ τα έβαλα και στην αντιπροσωπία!

Μιλάμε για σουζάρισμα τύπου Dragster...όχι αστεία!

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου φίλε...εγώ τα έβαλα και στην αντιπροσωπία!

Μιλάμε για σουζάρισμα τύπου Dragster...όχι αστεία!

Ο κατάλογος της H-R για τη VW :

http://www.h-r.com/katalog_download_en/VW_02-2008.pdf

Σύμφωνα με αυτόν πρέπει να σου έβαλαν τα μαύρα με κωδικό 29261.

Όμως το TSI έχει περίπου το βάρος του GT στον μπροστά άξονα...

¶ρα μάλλον τα μαύρα που έβαλες, που μπαίνουν στα FSI, έχουν χαμήλωμα 3 πόντους για μικρότερο αναρτημένο βάρος στον μπροστά άξονα (ο κινητήρας των FSI είναι ελαφρύτερος από TSI-GT).

Γι'αυτό το μπροστά μέρος χαμήλωσε υπερβολικά και το πίσω σηκώθηκε αντίστοιχα.

Δηλαδή, απ'όσο βλέπω θα'πρεπε να σου βάλουν τα ελατήρια που δίνουν και για GT που είναι κόκκινα και έχουν κωδικό 29176.

Τσέκαρε τον κωδικό κι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Ο κατάλογος της H-R για τη VW :

http://www.h-r.com/katalog_download_en/VW_02-2008.pdf

Σύμφωνα με αυτόν πρέπει να σου έβαλαν τα μαύρα με κωδικό 29261.

Όμως το TSI έχει περίπου το βάρος του GT στον μπροστά άξονα...

¶ρα μάλλον τα μαύρα που έβαλες, που μπαίνουν στα FSI, έχουν χαμήλωμα 3 πόντους για μικρότερο αναρτημένο βάρος στον μπροστά άξονα (ο κινητήρας των FSI είναι ελαφρύτερος από TSI-GT).

Γι'αυτό το μπροστά μέρος χαμήλωσε υπερβολικά και το πίσω σηκώθηκε αντίστοιχα.

Δηλαδή, απ'όσο βλέπω θα'πρεπε να σου βάλουν τα ελατήρια που δίνουν και για GT που είναι κόκκινα και έχουν κωδικό 29176.

Τσέκαρε τον κωδικό κι εσύ.

Νομίζω λέει για GTI

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν έχει βάλει HR 3ποντα κανείς σε tsi και του βγήκαν ωραία σε απόδωσει και χαμήλωμα ας πεί τον κωδικό που γράφουν πάνω μήπως και βγάλουμε καμία άκρη!

Εγώ TSI διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

Ο κατάλογος της H-R για τη VW :

http://www.h-r.com/katalog_download_en/VW_02-2008.pdf

Σύμφωνα με αυτόν πρέπει να σου έβαλαν τα μαύρα με κωδικό 29261.

Όμως το TSI έχει περίπου το βάρος του GT στον μπροστά άξονα...

¶ρα μάλλον τα μαύρα που έβαλες, που μπαίνουν στα FSI, έχουν χαμήλωμα 3 πόντους για μικρότερο αναρτημένο βάρος στον μπροστά άξονα (ο κινητήρας των FSI είναι ελαφρύτερος από TSI-GT).

Γι'αυτό το μπροστά μέρος χαμήλωσε υπερβολικά και το πίσω σηκώθηκε αντίστοιχα.

Δηλαδή, απ'όσο βλέπω θα'πρεπε να σου βάλουν τα ελατήρια που δίνουν και για GT που είναι κόκκινα και έχουν κωδικό 29176.

Τσέκαρε τον κωδικό κι εσύ.

Στάνταρ έχει γίνει σούπερ Μ@@κία!

Δε γίνεται τα εργοστασιακά ελατήρια να είναι πιο σφυχτά απ[ο ελατήρια χαμηλώματος!

Θα τσεκάρω κωδικό και θα ξαναποστάρω.

Δε γίνεται να πώ και τίποτα τώρα, εφόσον τα έχω ήδη 16 μήνες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ TSI διαβάζω.

αναφέρομαι στο PDF της HR προφανώς...

Link to comment
Share on other sites

αναφέρομαι στο PDF της HR προφανώς...

Όντως, εκεί δίνει τον ίδιο κωδικό 29176-1 και για το GT-SPORT και για το GTI.

Έτσι κι αλλιώς GT-TSI-GTI νομίζω ότι δεν έχουν μεγάλη διαφορά στο βάρος του κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ειμαι υπερ μιας ρυθμιζομενης αναρτησης μιας και θεωρω οτι ειναι πιο ολοκληρωμενη προταση.ναι το κοστος κτησης ειναι μεγαλυτερο αλλα το αποτελεσμα το φτιαχνεις στα μετρα σου χωρια που αρκετες ειναι επισκευαζομενες.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, εκεί δίνει τον ίδιο κωδικό 29176-1 και για το GT-SPORT και για το GTI.

Έτσι κι αλλιώς GT-TSI-GTI νομίζω ότι δεν έχουν μεγάλη διαφορά στο βάρος του κινητήρα.

Φίλε τα κοίταξα...τα 29261 μου έχουν βάλει γι'αυτό έκατσε σούζα!!

Ποιός τα αλλάζει τώρα???

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσο καιρό, λίγο δύσκολο να τα αλλάξουν στην αντιπροσωπία. Μπορείς βέβαια να το δοκιμάσεις.

Έξω γύρω στα 250-280Ε θα βρεις καινούρια ελατήρια-με το πέρασμα.

Αν τώρα έχεις τα μαμά, μπορείς να τα περάσεις και θα κοστίσει γύρω στα 100Ε με ευθυγράμμιση.

Πάντως, αυτά που έχεις τώρα αφού δεν τα εμπιστεύεσαι, θα σου έλεγα να τα βγάλεις.

Κράτα τα για καμιά ανάγκη ή βγάλτα στο σφυρί.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσο καιρό, λίγο δύσκολο να τα αλλάξουν στην αντιπροσωπία. Μπορείς βέβαια να το δοκιμάσεις.

Έξω γύρω στα 250-280Ε θα βρεις καινούρια ελατήρια-με το πέρασμα.

Αν τώρα έχεις τα μαμά, μπορείς να τα περάσεις και θα κοστίσει γύρω στα 100Ε με ευθυγράμμιση.

Πάντως, αυτά που έχεις τώρα αφού δεν τα εμπιστεύεσαι, θα σου έλεγα να τα βγάλεις.

Κράτα τα για καμιά ανάγκη ή βγάλτα στο σφυρί.

Σκέφτηκα να κάνω το κολπάκι με το σπούτνικ στα πίσω ελατήρια...

...να κόψω μια σπύρα για να πέσει, αλλά στη πορεία τα παράτησα!

Θα πόσταρα φωτογραφία για να δείς πως είναι το αμάξι τώρα αλλά...ντρέπομαι!!

Ξέρεις ποιά είναι η Μ@@κία? Είχα στην άκρη τα λεφτά για εξάτμηση και τώρα Γ@@θηκε η φάση!

Σε βγάζει εκτός προγράμματος!

Link to comment
Share on other sites

www.hiltrac.com ρυθμιζομενη σε υψοσ.. την εχω 12000 και ειναι πολθ καλη για τα δικα μου θελω..μολισ κανω 20000 χλμ θα παρω αλλη μια ..κανει μονο 350 ευρω..

ebay.de

καλημερα παιδες.εγω παντως θα ηθελα για το δικο μου golf gt 170 μια αναρτηση πιο σφιχτη αλλα και να φιλτραρει τις ανωμαλιες καλυτερα απο αυτη του δικου μου που κοπαναει απαραδεκτα.Εχετε καμμια αποψη για την KW STREET. COMFORT?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.