Jump to content
Kakos

Golf 5 - Ανάρτηση (Λύσεις, Aftermarket, Αλλαγές, Gt, Gti Κλπ)

Recommended Posts

έαν έχεις οικονομική άνεση πάρε την PSS9 H PSS10 H KW 2 σε ποιό φτινη λύση και όχι ρυθμιζώμενη, Blistein B8 Sprint (Χονδρομπούκαλα) με H&R 3,5 H 5άρια

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ πάντως στο δικό μου GT έχω βάλει KW Variant I και το αμάξι αφενός δεν κοπανάει αφετέρου φιλτράρει τα πάντα αλλά και μπαίνει παντού με όσα κάνεις κέφι!!!!

Link to comment
Share on other sites

πιστευω bilstein ειναι κορυφη,την kw ποιος την ηξερε πριν βγαλει την ρυθμιζομενη;δεν λεω οτι δεν ειναι καλη,πιστευω ομως δεν ειναι τοσο καλη.τωρα για την μαμα gti πιστευω εσυ θα το κρινεις αναλογα με το τι ζητας απο το αυτοκινητο και το πως οδηγεις.

Link to comment
Share on other sites

Bilstein PSS-10 έβαλα εγώ την προιγούμενη ευδομάδα στο Passat μου. δεν έχω λόγια να την περιγράψω!

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

Bilstein PSS-10 έβαλα εγώ την προιγούμενη ευδομάδα στο Passat μου. δεν έχω λόγια να την περιγράψω!

Dark Angel δωσε πληροφοριες για τιμουλα κι απο που την παρηγγειλες..Εξωτερικο φανταζομαι ε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είχα στο ΤΤ Bilstein PSS9 για αρκετά χρόνια και έμεινα άφωνος όταν την αντικατέστησα με την Variant III. Η τελευταία ήταν πιο γλυκιά χωρίς να είναι πιο μαλακή, και στα γιαμπ με καλή ρύθμιση στο rebound δεν απογειωνόσουν όπως με την Bilstein. Η Bilstein βέβαια είχε καλάμια-τέρατα μπροστά, εκείνα της variant ΙΙΙ δε σου γέμιζαν πολύ το μάτι. Το Vάρι όμως είναι διαφορετικό και η PSS9 στα TT είχε πρόβλημα με τα ελατήρια εξ' αρχής.

O RS έχει PSS10 και μιλά με τα καλύτερα λόγια, εγώ προσωπικά έχω καβαλήσει το GTI του JDL9 με Variant III και ήταν σαφώς καλύτερο από τη δική μου μαμά ανάρτηση (με 62.000km) σε άνεση και συγχρόνως τραπέζι στο στρίψιμο. Ένα κακό της Variant III είναι ότι ελάχιστοι μπορούν να στη ρυθμίσουν σωστά (Rabbit). Επίσης λέγονται διάφορα για την αντοχή της στο χρόνο. Η δική μου ήταν από 2ο χέρι και δεν έκανε κιχ, αλλά δεν την κράτησα και 5 χρόνια όπως την PSS9 για να μπορώ να εγγυηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είχα στο ΤΤ Bilstein PSS9 για αρκετά χρόνια και έμεινα άφωνος όταν την αντικατέστησα με την Variant III. Η τελευταία ήταν πιο γλυκιά χωρίς να είναι πιο μαλακή, και στα γιαμπ με καλή ρύθμιση στο rebound δεν απογειωνόσουν όπως με την Bilstein. Η Bilstein βέβαια είχε καλάμια-τέρατα μπροστά, εκείνα της variant ΙΙΙ δε σου γέμιζαν πολύ το μάτι. Το Vάρι όμως είναι διαφορετικό και η PSS9 στα TT είχε πρόβλημα με τα ελατήρια εξ' αρχής.

O RS έχει PSS10 και μιλά με τα καλύτερα λόγια, εγώ προσωπικά έχω καβαλήσει το GTI του JDL9 με Variant III και ήταν σαφώς καλύτερο από τη δική μου μαμά ανάρτηση (με 62.000km) σε άνεση και συγχρόνως τραπέζι στο στρίψιμο. Ένα κακό της Variant III είναι ότι ελάχιστοι μπορούν να στη ρυθμίσουν σωστά (Rabbit). Επίσης λέγονται διάφορα για την αντοχή της στο χρόνο. Η δική μου ήταν από 2ο χέρι και δεν έκανε κιχ, αλλά δεν την κράτησα και 5 χρόνια όπως την PSS9 για να μπορώ να εγγυηθώ.

Έχω κάνει πλέον πάνω απο 5000 χλμ με την PSS10 και μπορώ να πώ ότι η ανάρτηση έχει μαλακώσει αρκετά απο τότε που την πρωτοδοκίμασα.

Έχω φτάσει στο 7 μπρος-πίσω, και ενώ κοπανάει ελαφρώς σε μικρές ταχύτητες, δέν είναι τόσο σκληρή σε μεγάλες ταχύτητες.Χτές γυρίζοντας απο Εθνική και με άλλα 3 άτομα στο αμάξι ήταν σάν να πήγαινα με 60, ενώ....δέν πήγαινα.Πιο άνετο και σίγουρο ταξίδι δέν έχω κάνει με άλλο αμάξι.Βέβαια παίζει ρόλο και η ιπποδύναμη, αλλά κανείς μέσα στο αμάξι δέν καταλάβαινε με τί ταχύτητες πηγαίναμε...

Είναι γεγονός ότι σάν ανάρτηση είναι αρκετά προοδευτική.Ενώ στήν αρχή της στροφής φαίνεται και την αισθάνεσαι μαλακή, όσο προχωράς στην στροφή το αμάξι βιδώνεται στον δρόμο, και παρότι ετοιμάζομαι για λάστιχα (τα δικά μου πλέον δέν πάνε άλλο) το αμάξι στρίβει πολύ καλά.

Τέλος, ένα πράγμα που με έχει λίγο ξενερώσει είναι αυτό που ανέφερε και ο ¶ρης πιο πάνω και είναι το rebound που αρκετές φορές είναι υπερβολικό...Απο την άλλη πάλι, ίσως είναι και η ιδέα μου, γιατί όταν ανεβαίνουν οι ταχύτητες, ανεβαίνουν και τα σκαμπανεβάσματα.

¶...και όσον αφορά την "ρυθμισιμότητα" έχω αλλάξει ήδη τουλάχιστον 5 φορές ρυθμίσεις στην κυριολεξία στην άκρη του δρόμου...Αρκεί να ξέρεις απο πού να βρείς τί...

Link to comment
Share on other sites

πιστευω bilstein ειναι κορυφη,την kw ποιος την ηξερε πριν βγαλει την ρυθμιζομενη;δεν λεω οτι δεν ειναι καλη,πιστευω ομως δεν ειναι τοσο καλη.τωρα για την μαμα gti πιστευω εσυ θα το κρινεις αναλογα με το τι ζητας απο το αυτοκινητο και το πως οδηγεις.

Η KW ειναι διαστημικη αναρτηση (εχω οδηγησει Golf IV με variant 2 και ηταν σουπερ). Να σημειωθεί ομως ότι τα καλαμια στην KW προερχονται απο την Koni και δεν τα φτιαχνει η ιδια η εταιρια παρα μόνο αντικαθιστα καποια κομματια τους με πιο ποιοτικα για καλύτερη βιωσιμοτητα και αποδοση. Για τα Bilstein δεν εχω ακουσει ποτε κακή κουβεντα αλλα δεν εχω οδηγησει και καποιο αμαξι που να φορουσε Coilover απο την εταιρια για να πω μια γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω μπερδευτει..Οι μισοι μ λενε kw οι αλλοι bilstein..στην δευτερη επιλογη με hr μου λενε οτι φιλτραρει πολυ καλα στο δρομο,ενω στην πρωτη ειναι κουτσουρο τελιως κ θα νιωθεις την καθε λακουβα της Αθηνας.bilstein hr τιμη 550.εννοειτε +60 κ η τοποθετηση.Το θεμα ειναι πιο αξιζει απο τα δυο??

Link to comment
Share on other sites

1200 ευρώ? η PSS10? από που? για Polo 6N βγένει η PSS10 ? αν ναί αμά είναι θέλω και εγώ για Polo με τέτια τιμούλα!

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

Η ΚW III είναι προσανατολισμένη περισσότερο για οδήγηση σε σωστούς δρόμους με καλή άσφαλτο και μέσα σε πίστα κάνει θαύματα. Από την άλλη η PSS έχει καλύτερο all around χαρακτήρα μιας και είναι λίγο πιο άνετη στον δρόμο, ενώ ταυτόχρονα είναι καλή και μέσα σε πίστα. Η κύρια διαφορά αυτών των 2 είναι αυτό που είπε έμμεσα και ο RS, η PSS ρυθμίζεται πάνω στο αμάξι, ενώ η άλλη όχι. Και άντε να βγάζεις, να ρυθμίζεις και να ξαναβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Η ΚW III είναι προσανατολισμένη περισσότερο για οδήγηση σε σωστούς δρόμους με καλή άσφαλτο και μέσα σε πίστα κάνει θαύματα. Από την άλλη η PSS έχει καλύτερο all around χαρακτήρα μιας και είναι λίγο πιο άνετη στον δρόμο, ενώ ταυτόχρονα είναι καλή και μέσα σε πίστα. Η κύρια διαφορά αυτών των 2 είναι αυτό που είπε έμμεσα και ο RS, η PSS ρυθμίζεται πάνω στο αμάξι, ενώ η άλλη όχι. Και άντε να βγάζεις, να ρυθμίζεις και να ξαναβάζεις.

+10000000 :D

Link to comment
Share on other sites

οπότε η PSS είναι εν μέρι ποιο βολικότερη να ρύθμιζεις μόνος σου το αμάξι σου όπου θες και όπως το θες... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλησπερα! ετοιμαζω το Tsi μου να πατησει τα 200 και πρωτα λεω να κοιταξω το στησιμο

εχει γινει το Look εχει μπει εξατμιση απο gti και θα μπουν και τα φρενα...

Νομιζετε οτι αξιζει να μπει η αναρτηση απο Gti (μιλαω για μεταχειρισμενη σε καλη τιμη)

Κατεπεκταση για να μην ανοιγω αλλο tread τα φρενα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλησπερα! ετοιμαζω το Tsi μου να πατησει τα 200 και πρωτα λεω να κοιταξω το στησιμο

εχει γινει το Look εχει μπει εξατμιση απο gti και θα μπουν και τα φρενα...

Νομιζετε οτι αξιζει να μπει η αναρτηση απο Gti (μιλαω για μεταχειρισμενη σε καλη τιμη)

Κατεπεκταση για να μην ανοιγω αλλο tread τα φρενα?

Καλησπερα φιλος κ καλο κουραγιο με το project σ.Δεν αξιζουν πιστευω γιατι θα ειναι σουζα το αμαξι ;) πρεπει να λαβεις υποψιν το μεγαλυτερο βαρος που εχει στο μπρος μερος τ το gti....τι εκανες με το Look κ ποσο σ βγηκε?

Link to comment
Share on other sites

θα πρωτινά να βάλεις μια καλή after market πχ Blistein KW κτλπ. Η να κάνεις setup με Blistein H&R Η τέλος πάντων αυτό που προτιμάς και νομίζεις καλύτερο για εσένα και την τσέπη σου. έχει ξανά ανοιχτεί αυτό το θέμα ποιο παλιά οι αναρτήσεις του V Golf GTi σε TSi H GT? κάτι από τα δύο τέλος πάντων θα το βρεις άμα ψάξεις λίγο :) Πάντως θυμάμαι ότι αυτός που τις έβαλε, το αυτοκίνητο μπροστά ήταν σηκωμένο πάρα κατεβασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι τα παραπάνω δέν ισχύουν, και αυτό γιατί 1)η διαφορά στο βάρος της μηχανής δέν είναι πιά και τόσο τεράστια,και 2)γιατί έτσι και αλλιώς τα ελατήρια του Gti είναι 15 με 20 mm χαμηλότερα απο του απλού μοντέλου (δέν ξέρω το TSI τί ανάρτηση έχει αλλά δέν είναι σάν του GT) οπότε πάλι κάτι θα κερδίσει.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα για αλλα setup παμε πολυ ψηλά! 1000ευρω μονο γ αναρτησεις...

Θα παρω μεταχειρησμενες αναρτησεις και φρενα απο εδω μεσα οποτε θεωρητηκα κατι θα κερδίσω και η διαφορα χρημάτων θα υπερκαλυπτει νομιζω την διαφορα επιδοσεων.

Οσο για το σουζα που λετε... δεν νομιζω κατα αρχην και επειτα ειναι πολλα ρε παιδια.. Ζαντες Χρωμα Θολοι που ειναι και υποκειμενικα και αβασιμα.. τι να πω! για τα φρενα τι λετε μιας και αυτα ειναι το μεγαλυτερο εξοδο?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ,σε ποιο μαγαζί βρίσκεις αυτή την τιμή για Bilstein- HR;

όντως ναι είναι λίγο κάπως.. Και γω ψάχτηκα για Bilstein αλλά όλη η υπόθεση ( για καινούρια ) θα μου έβγαινε πάνω από 800.. :D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θυμάμαι ότι αυτός που τις έβαλε, το αυτοκίνητο μπροστά ήταν σηκωμένο πάρα κατεβασμένο.

Τουλάχιστον η Bilstein + H&R δίνουν ίδιους κωδικούς για TSI/GT/GT αρα τα βάρη είναι ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.