Jump to content
georgeIII

προβλημα με τον εγκεφαλο

Recommended Posts

Καλησπερα εχω το golf 3 gti 16v μετατροπη και πηγα στο μαστορα να δουμε τον εγκεφαλο και δεν μπορουσε να συνδεθει δεν τον εβρισκε καθολου. εγω εχω το vag com release 409-1 και βρηκα και ενα καλωδιο obd II σημερα και ειπα να ελενξω εγω τον εγκεφαλο μηπως εφταιγε το προγραμμα που χρησιμοπουσε ο μηχανικος. οπου και αν εκανα ελεγχο (μηχανη σχεσεις, φρενα,...) δεν εκανε και μου εβγαζε ενα μηνυμα controller do not respond κατι τετοιο. ξερετε γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Δυο μπορει να συμβαινουν:Ειτε οτι δεν μπορεις να συνδεθεις,Τεστ εκανες πριν μπεις στα module?Ειτε οτι δεν υπαρχει ο controller στον οποιο πας να μπεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυο μπορει να συμβαινουν:Ειτε οτι δεν μπορεις να συνδεθεις,Τεστ εκανες πριν μπεις στα module?Ειτε οτι δεν υπαρχει ο controller στον οποιο πας να μπεις.

εκανα τεστ και μου εβγαλε port status: ok, interface: found, type: serial pass-through opto/iso:no και rosh-test design: no . ο o controller που πηγα να μπω ηταν η μηχανη τα φρενα η μεταδοση και αλλα δεν νομιζω να μην υπαρχουν

Edited by georgeIII
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που με προβληματιζει απο αυτα που γραφεις ειναι to ross tech design:no και δεν ξερω κατι για αυτη την περιπτωση.Ειναι KKL το καλωδιο?

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που με προβληματιζει απο αυτα που γραφεις ειναι to ross tech design:no και δεν ξερω κατι για αυτη την περιπτωση.Ειναι KKL το καλωδιο?

και μενα το ιδιο γραφει δε παιζει ρολο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω το golf 3 gti 16v μετατροπη και πηγα στο μαστορα να δουμε τον εγκεφαλο και δεν μπορουσε να συνδεθει δεν τον εβρισκε καθολου. εγω εχω το vag com release 409-1 και βρηκα και ενα καλωδιο obd II σημερα και ειπα να ελενξω εγω τον εγκεφαλο μηπως εφταιγε το προγραμμα που χρησιμοπουσε ο μηχανικος. οπου και αν εκανα ελεγχο (μηχανη σχεσεις, φρενα,...) δεν εκανε και μου εβγαζε ενα μηνυμα controller do not respond κατι τετοιο. ξερετε γιατι;

απο τι μοντελο ειναι η μηχανη?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επανερχομαι σε ανα παλιο θεμα μου γιατι ακομα δεν εχω μπορεσει να σεκαρω τον εγκεφαλο. εχω αγορασει ενα καλωδιο obd II με serial εξοδο και για να το συνδεσω στο laptop πηρα και ενα ανταπτορα να το κανω σε usb. προγραμμα εχω το vag-com 409-1. οταν το συνδεω κλικαρω com 3(φωτο1) και μου βγαζει αυτο (φωτο2). προσπαθωντας να ελενξω την μηχανη ή οτιδηποτε αλλο μου βγαζει αυτο που φαινεται στην φωτο 3 εκανα διαφορες επιλογες KWP-1281, KWP-2000 αλλα τιποτα. σκεφτηκα μηπως δεν κανει το προγραμμα για usb θυρα του υπολογιστη και κατεβασα το προγραμμα για usb αλλα και παλι τιποτα

post-3767-1186229468_thumb.jpg

post-3767-1186229535_thumb.jpg

post-3767-1186229820_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα δεν δουλεύει λόγο καλωδίου. Τι καλώδιο έχεις; Κοίτα αν είναι συμβατό με το δικό σου μοντέλο; Ή δώσε κάποιο link για το καλώδιο για να σε βοηθήσουμε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

το εχω δοκιμασει και αυτο. μαλλον κατι θα εχει η φυσσα ψαχνω να βρω αναλυτικα ηλεκτρολογικα σχεδια αλλα τιποτα ακομα.

pm

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από σχεδόν δυο χρόνια στο ιδιο θέμα!!! ακομα δεν δοθλεθει η φυσα του obd στο αυτοκινητο και θελω για αρχη να μετρησω την συνεχεια των καλωδιων. το προβλημα ειναι οτι δεν εχω βρει καποιο σχεδιο που να δειχνει που πανε τα καλωδια ακριβως.

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο αμάξι το έχεις κάνει δοκιμή?

Δοκίμασε να βρεις κάποιο laptop που να έχει απάνω του σειριακή , μπορεί το καλώδιο που έχεις πάρει σειριακή σε usb να μην είναι καλό! Καλά είναι αυτά που έχουν FTDI ολοκληρωμένο!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει ουτε το συνεργειο να διαβασει τον εγκεφαλο!!!!

το προβλημα ειναι μαλλον στην καλωδιωση απο την φισσα στο εγκεφαλο!!! εχω βρει καποια σχεδια αλλα δεν μπορω να τα ανεβασω. ειναι σε pdf!!!

Edited by georgeIII
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει ουτε το συνεργειο να διαβασει τον εγκεφαλο!!!!

το προβλημα ειναι μαλλον στην καλωδιωση απο την φισσα στο εγκεφαλο!!! εχω βρει καποια σχεδια αλλα δεν μπορω να τα ανεβασω. ειναι σε pdf!!!

New_____________Microsoft_Word.doc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.