Jump to content
icy20

Τοποθετηση μπαρομετρου

Recommended Posts

Επειδη σκεφτομαι να βαλω ενα αμεσα πειτε τη γνωμη σας.Ελεγα κολωνα χαμηλα κατω να μην κανει και μπαμ αλλα δεν θελω να τρυπησω το πλαστικο.Ξερει κανεις καποιον να το βαζει και να μην κανει τρυπες κτλ η καποια πατεντα να το βαλω μονος μου?Γενικα ειμαι ανοιχτος σε προτασεις...Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον απαντησει...

ΥΓ Να πω οτι δεν μου πολυαρεσει η ιδεα στον αεραγωγο και θα το προτιμησω μονο ως εσχατη λυση...

Edited by icy20
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχει και αυτη η λυση...Με γωνια ομως θα ειναι?θα πρεπει να κοιταω προς τα κατω?Αυτο μονο ειναι το αρνητικο...Υπαρχει φανταζομαι ετοιμο πλαστικο που τα δεχεται αυτα.Προταση για αυτο εχεις?Τιμες κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Για βάση βάζεις το κάλυμα του ραδιοφώνου που είχε πρίν μπεί το ραδιόφωνο(λογικά πρέπει να σου το έχουνε βάλει στο συρταράκι κάτω από το κάθησμα του οδηγού.

Ο Δήμος(AUTOPAINTER) θα σε βοηθήσει με την βάση και μπορείς να τα βάλεις και με ότι γωνία θέλεις.

Τα οργανάκια ξεκινάνε από 25€(με 1 φωτισμό) και φτάνουν μέχρι 150€(τα πάρα πολύ καλά) το ένα.

Εγώ ετοιμάζομαι να κάνω το ίδιο άλλά χωρίς μπαρόμετρο γιατί δεν παίζει turbo.Στην θέση του θα βάλω hallmeter.

Μία άλλη λύση είναι να βάλεις μία βάση στην τρύπα που έχει πάνω στο ταμπλό πάνω από το ραδιόφωνο

Link to comment
Share on other sites

Ο δημος εχει οργανακια?Μαλλον οχι γιατι απο οτι ξερω ειναι φανοποιος ε?Αρα θα παω να αγορασω εγω οργανακια και απλα θα παω εκει να με βοηθησει με την τοποθετηση...Απο βδομαδα αυτα βεβαια.Καμμια τεταρτη το κοβω που μαλλον εχω ρεπο.Εσυ φιλε drspeed ποτε θα πας?

Link to comment
Share on other sites

Ένας θεός ξέρει.Έχω άλλα τρεξίματα αυτόν τον καιρό.

κάποια στιγμή πρίν το πάσχα ελπίζω.

Ο δήμος δεν έχει οργανάκια και λοιπά απλά μποεί να σε βοηθήσει για να μη κάνεις καμία πατάτα αν το παλέψεις μόνος σου

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.Θα παω να παρω οργανακια εγω λοιπον.Εκτος απο μπαρομετρο τι προτεινετε να βαλω?Ειδα αυτο που ειπες για λαδι και βολτομετρο αλλα ελεγα μηπως να εβαζα αναλογια αερα/καυσιμου καλυτερα η κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Το οργανάκι για την πίεση λαδιού είναι must.Τώρα άν θα βάλεις βολτόμετρο ή hallmeter(αναλογία αέρα/καυσίμου) είναι καθαρά στην κρύση σου.Για hallmeter προτήμησε κάτι με led γιατί αυτά με την αναλογική ένδηξη δίχνουν ότι θέλουν

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ελεγα και εγω.Με τα λεντς.Μου προτεινε ενας φιλος θερμοκρασια λαδιου...Αντι για αυτο που λεμε για πιεση.Ποιο απο τα 2 ειναι πιο χρησιμο?

Link to comment
Share on other sites

Την θερμοκρασία του κινητήρα μπορείς στο περίπου να την υπολογίσεις και από τον δείκτη στο καντράν αλλά σε περίπτωση που έχεις πρόβλημα με την πίεση θα το καταλάβεις μόνο από το λαμπάκι για το λάδι και μόνο όταν θα είναι πολύ αργά

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάση έτοιμη αν την θέλεις, γιατί τελικά δεν έβαλα όργανα! Αν θες στην δίνω! Τζάμπα είναι εξάλλου! ;) Α, την έφτιαξε ο Δήμος, και είναι από Carbon εσωτερικά και βαμμένη μάυρη!

Edited by Polakias
Link to comment
Share on other sites

Παιδια νομιζω οτι δεν υπαρχουν ετοιμες βασεις για την κολωνα του polo 9n3,δεν εχουν βγει.Λογω και του tweeter που ειναι στην κολωνα,αναγκαστικα θα παμε σε φτιαχτη βαση,και το κοστος θα ανεβει πολυ...(100 ευρω περιπου μονο η βαση...)

Σε κατι τετοιο θα στραφω και εγω,πολλα τα λεφτα αλλα δεν υπαρχει και αλλη επιλογη... :D

Παρ'ολα αυτα αν καποιος γνωριζει καποιο μαγαζι που εχει ετοιμες βασεις για εμας ας το πει να γλιτωσουμε ταλαιπωρια και χρηματα!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια νομιζω οτι δεν υπαρχουν ετοιμες βασεις για την κολωνα του polo 9n3,δεν εχουν βγει.Λογω και του tweeter που ειναι στην κολωνα,αναγκαστικα θα παμε σε φτιαχτη βαση,και το κοστος θα ανεβει πολυ...(100 ευρω περιπου μονο η βαση...)

Σε κατι τετοιο θα στραφω και εγω,πολλα τα λεφτα αλλα δεν υπαρχει και αλλη επιλογη... :lol:

Παρ'ολα αυτα αν καποιος γνωριζει καποιο μαγαζι που εχει ετοιμες βασεις για εμας ας το πει να γλιτωσουμε ταλαιπωρια και χρηματα!!

Για 9Ν 9Ν3 υπάρχει βάση για το ταμπλό εκεί που είναι η τρύπα.Τιμή δεν ξέρω!νομίζω είναι αυτή που βάζουν στα impreza

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και για την κολώνα αλλά κάθεται πάνω απο το τουίτερ και θα είναι λίγο ψηλά.

Εγώ χρησιμοποίησα τη βάση που βλέπεις στις φωτό και κόστισε μόλις 8 εουράκια. Είναι εύκολο να βρούμε και για σένα άν σε ενδιαφέρει.

f_09102007059m_722d88f.jpg

f_09102007058m_32f7120.jpg

f_09102007057m_a3503c8.jpg

Edited by phantom
Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται με τη βαση που λες οτι καθεται πανω απο το tweeter να ''καταργησουμε'' το tweeter και ετσι να κατεβει πιο κατω?εχεις καμια photo της συγκεκριμενης βασης να δω πως καθεται?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μόνο του σπανού τα γένια δέ γίνονται, όρεξη να έχεις και όλα γίνονται αλλά θα χρειαστεί να πατεντιάσουμε για να σου κάτσει πιό χαμηλά. Μπορούμε να το κοιτάξουμε πάντως. Το τηλέφωνό μου το έχεις, πάρε με να κανονίσουμε να βρεθούμε και να δούμε πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

ok μολις παραλαβω το μπαρομετρο 60αρι θα ειναι θα σε παρω να βρεθουμε να προσπαθησουμε!Εχεις καμια photo να δωπως ειναι κ πως καθεται μηπως και μου αρεσει ετσι οπως ειναι?

Edited by kalamaris
Link to comment
Share on other sites

ok μολις παραλαβω το μπαρομετρο 60αρι θα ειναι θα σε παρω να βρεθουμε να προσπαθησουμε!Εχεις καμια photo να δωπως ειναι κ πως καθεται μηπως και μου αρεσει ετσι οπως ειναι?

photo δέν παίζει γιατί όπως είδες χρησιμοποίησα την άλλη λύση, δές το αμάξι του σάγιαν, ίδια είναι σχεδόν με τη δική του βάση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια νομιζω οτι δεν υπαρχουν ετοιμες βασεις για την κολωνα του polo 9n3,δεν εχουν βγει.Λογω και του tweeter που ειναι στην κολωνα,αναγκαστικα θα παμε σε φτιαχτη βαση,και το κοστος θα ανεβει πολυ...(100 ευρω περιπου μονο η βαση...)

βαση για την κολωνα για 9ν/9ν3 υπαρχει αλλα ειναι απο καρμπον και παει στο κατοσταρικο,το εχω ψαξει.

Για 9Ν 9Ν3 υπάρχει βάση για το ταμπλό εκεί που είναι η τρύπα.Τιμή δεν ξέρω!νομίζω είναι αυτή που βάζουν στα impreza

οταν λες εκει που ειναι η τρυπα εννοεις πανω στο ταμπλο στην θηκουλα η κατω απο το ραδιο?αυτη που βαζουν στα impreza δεν ειναι πανω στο ταμπλο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.