Jump to content
Passatcl

Πυκνωτής

Recommended Posts

Εχω 2 ενισχυτές εκ των οποίων ο ένας παιζει 4 ηχεία (δυο 8" και δυο κόρνες) και ο άλλος ενα γούφερ. Οι ενισχυτές πέρνουν ρεύμα απο ασφαλειοδιανομέα. Που ακριβώς θα συνδέσω τον πυκνωτή? Ανάμεσα σε αυτόν που παιζει το γουφερ και τον ασφαλειοδιανομέα? 'Η μήπως πριν τον ασφαλειοδιανομέα στο κεντρικό δηλαδη καλώδιο ρευματος? Επίσης πως ακριβώς θα τον συνδέσω? Πρέπει να προσέξω κατι κατα την εγκατάσταση? Απο όσο ξέρω στο + παει το ρευμα που ερχεται και το ρευμα που φευγει, και στο - παει η γύωση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 ενισχυτές εκ των οποίων ο ένας παιζει 4 ηχεία (δυο 8" και δυο κόρνες) και ο άλλος ενα γούφερ. Οι ενισχυτές πέρνουν ρεύμα απο ασφαλειοδιανομέα. Που ακριβώς θα συνδέσω τον πυκνωτή? Ανάμεσα σε αυτόν που παιζει το γουφερ και τον ασφαλειοδιανομέα? 'Η μήπως πριν τον ασφαλειοδιανομέα στο κεντρικό δηλαδη καλώδιο ρευματος? Επίσης πως ακριβώς θα τον συνδέσω? Πρέπει να προσέξω κατι κατα την εγκατάσταση? Απο όσο ξέρω στο + παει το ρευμα που ερχεται και το ρευμα που φευγει, και στο - παει η γύωση.

απευθειας συνδεση απο την μπαταρια ο πυκνωτης....οπως ειπες τα ρευματα,και απο τον πυκνωτη θα δωσεις ρευμα στον ενα ενισχυτη και απο αυτο με RSA στον αλλο...

πρεπει δηλαδη ενας απο τους 2 ενισχυτες σου να εχει input kai output!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα rca γιατι πρεπει να τα συνδέσω? Αφού περνει ξεχωριστά rca ο καθε ενισχυτής. Αυτό θα το έκανα αν δεν ειχα περάσει ξεχωριστά.

Και οι δυο ενισχυτές εχουν output για rca.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα ο πυκνωτης και μετα ο ασφαλειοδιανομεας. Κανονικα η πρωτη φορτιση του πυκνωτη (και οσες φορες αποφορτιστει τελιως) πρεπει να γινει με την χρηση μιας διοδου που δινεται μαζι που μπαινει εν σειρα μεταξυ του καλωδιου + και της εισοδου + του πυκωτη και αυτο για να αποφευχθει η περιπτωση σε αποτομη φωρτιση να δημιουργηθει εκρηξη.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στο κεντρικό ρευμα θα τον συνδέσω? Πρίν παει το ρευμα στον ασφαλειοδιανομέα?

Μεταχειρισμένο τον πήρα και πρεπει να εχει μέσα ρευμα. Δεν μου εδωσε τιποτα διόδους. Τωρα τι πρεπει να κάνω? Δεν ξέρω απο πυκνωτές. Και δεν θελω να κανω κατι ενω δεν ξέρω.

post-3916-1171208722_thumb.jpg

Edited by Passatcl
Link to comment
Share on other sites

Επίσης πως ακριβώς θα τον συνδέσω? Πρέπει να προσέξω κατι κατα την εγκατάσταση?

Ap' oso to exo psaksei sto internet, prepei prota na fortiseis ton piknoti mono tou prin ton sindeseis ston enisxyti. An exo katalavei sosta, tha prepei na syndeseis paralila ton piknoti me tin mpataria. dil. stin eikona pou exeis tha baleis to + toy piknotei stin thesi "power rings" kai - stin geiosi. Etsi tha exoun extra reyma kai oi dyo enixytes. Opoios xreiazetai to travaei. .

Etsi opos einai to sxedio stin eikona soy pali trofodotoyntai kai oi dyo enisxytes apla to reyma toy protoy (gia ta ixia) pernaei apo 3 asfalies otan travaei apo ton pyknoti kai o deuteros (gia to goufer) den pernaei apo kamia asfaleia otan pernaei apo to goufer.

Link to comment
Share on other sites

Μπλέξιμο! Στο σχημα νομίζω μόνο ο ενας ειναι συνδεδεμένος με τον πυκνωτή (αυτός με το γουφερ)

το κοκκινο καλωδιο που παει απο την μπαταρια στον πυκνωτη εχει μονο μια ασφαλεια μεγαλη ακριβως μετα την μπαταρια...για καθε ενισχυτη που θα βαλεις παιρνεις παροχη απο το μαυρο του πυκνωτη ξεχωριστα για καθε ενισχυτη....

οσο για τα rsa εχεις δικιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες στο σχημα μονο ο ενισχυτης του γουφερ ειναι συνδεδεμενος με τον πυκνωτη. Αλλωστε αυτος ειναι και ο ενισχυτης που θα εχει αναγκες για στιγμαιες μεγαλες ποσοτητες ρευματος. Επισης στο σχημα χρησιμοποιειται και διανομεας γειωσης.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι να μην τα κάνω πιο απλα. Συνδεω στον πυκνωτή (στο +) το καλώδιο που ερχεται απο την μπαταρια πριν παει στον ασφαλειοδιανομέα ωστε να εχουν και οι δυο ενισχυτες την απαραιτητη ενεργεια. Αλλωστε ο πυκνωτης θα δινει οπου χρειαζεται. Και περναω και μια γυωση και τερμα. Καλα τα λεω? Ελπιζω να μην παθω τιποτα με την συνδεση αυτή. Τις φοβαμαι τετοιες συνδεσεις (μπαταριας-πυκνωτη) πόσο μαλλον οταν μου λεει ο αλλος οτι ειναι φορτισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι να μην τα κάνω πιο απλα. Συνδεω στον πυκνωτή (στο +) το καλώδιο που ερχεται απο την μπαταρια πριν παει στον ασφαλειοδιανομέα ωστε να εχουν και οι δυο ενισχυτες την απαραιτητη ενεργεια. Αλλωστε ο πυκνωτης θα δινει οπου χρειαζεται. Και περναω και μια γυωση και τερμα. Καλα τα λεω? Ελπιζω να μην παθω τιποτα με την συνδεση αυτή. Τις φοβαμαι τετοιες συνδεσεις (μπαταριας-πυκνωτη) πόσο μαλλον οταν μου λεει ο αλλος οτι ειναι φορτισμένος.

αν παρεμβαλεται η ασφαλεια απο τη μπαταρια στον πυκωτη μη φοβασαι τπτ...

καλα τα ειπες...δωσε παροχη και στους δυο ενισχυτες απο τον πυκνωτη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.