Jump to content
konv

Ένδειξη κατανάλωσης Trip Computer αληθή ή ψευδή;

Recommended Posts

Χτες γυρισα απο Γιαννενα,φουλαρα εκει και ξεκινησα.Δειτε στην φωτο την καταναλωση και τα χιλιομετρα.Θα το φουλαρω και εδω για να δω ακριβως την καταναλωση.

το 1400αρι μου παντως ατμοσφαιρα πετυχαινει αυτη την καταναλωση αν δε παω ποτε πανω απο 90 χλμ με 5η ταχυτητα...

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι Ριο η μεση ταχυτητα ηταν 80χλμ απο εκει 100χλμ μεχρι Κορινθο,και απο εκει120χλμ μεχρι Αθηνα.Το φουλαρα και εβαλε 26λιτρα δηλ 5,6λιτρα πραγματικα.Αρα το trip δειχνει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα αν για παραδειγμα μου λεει οτι εχω να κανω ενα "α" υπολοιπο με την βενζινη που εχω μεσα και παω ταξιδακι τοτε θα κανω30-40 km παραπανω.αλλα μεσα στην πολη ειναι 30-40 παρακατω απο οτι λεει το trip.

εσας που εχετε το GT ποσα km κανετε μεσα στην πολη με ενα γεμισμα στο full???

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Το trip στα VW έχει πολύ καλή ακρίβεια. ¶σε που με την ένδειξη της στιγμιαίας κατανάλωσης μπορεί να μάθει κανείς πως να οδηγεί οικονομικά, ποιές στροφές του κινητήρα είναι οι αποδοτικότερες κλπ.

εμενα αν για παραδειγμα μου λεει οτι εχω να κανω ενα "α" υπολοιπο με την βενζινη που εχω μεσα και παω ταξιδακι τοτε θα κανω30-40 km παραπανω.αλλα μεσα στην πολη ειναι 30-40 παρακατω απο οτι λεει το trip.

..........

Παναγιώτη αυτό συμβαίνει επειδή το trip υπολογίζει τα χιλιόμετρα αυτονομίας σε σχέση με την κατανάλωση που έχει το αυτοκίνητο τη δεδομένη στιγμή.

Αν αλλάξουν οι συνθήκες (π.χ. βγείς εκτός πόλης και πέσει η κατανάλωση καυσίμου) αλλάζει και η αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στην πολη κανω γυρω στα 600-640χλμ με ενα φουλαρισμα.Το ρεκορ μεσα στην Αθηνα ειναι 740χλμ οταν απεργουσαν τα βενζιναδικα και αργησα να το παρω χαμπαρι..

με το 140αρι?????????????????? εαν ναι πωσ το καταφερές τόσα δεν βγάζω ουτε στην εθνική

Link to comment
Share on other sites

Eγω πάντως χθες έκανα άνετα 20 χλμ μεσα στην πόλη με την ένδειξη εναπομείναντων χειλιομέτρον ανάλογα με το ρεζερβουάρ στο 0

Link to comment
Share on other sites

και στο δικο μου το trip computer μπορω να πω οτι ειναι πολυ ακριβες,τουλαχιστον σε ταξιδι που το μετρησα ειδα μια διαφορα 0,2-0,4λ/100κμ παραπανω απο τα κανονικα,δλδ μικρη αποκλιση...

Link to comment
Share on other sites

και στο δικο μου το trip computer μπορω να πω οτι ειναι πολυ ακριβες,τουλαχιστον σε ταξιδι που το μετρησα ειδα μια διαφορα 0,2-0,4λ/100κμ παραπανω απο τα κανονικα,δλδ μικρη αποκλιση...

Πως έκανες την μέτρηση?

Link to comment
Share on other sites

Πως έκανες την μέτρηση?

το γεμισα βενζινη μολις ειχε αναψει η ρεζερβα,μηδενισα το μετρητη,ειδα ποσα λιτρα εβαλα,εκανα τα χλμ που χρειαστηε για να φτασει στη ρεζερβα και μετα υπολογισα ποσα λιτρα εκαψα στην πραγματικοτητα και τα συγκρινα με του trip....δλδ την κλασσικη διαδικασια...ξερεις καναν αλλον τροπο?

Link to comment
Share on other sites

το γεμισα βενζινη μολις ειχε αναψει η ρεζερβα,μηδενισα το μετρητη,ειδα ποσα λιτρα εβαλα,εκανα τα χλμ που χρειαστηε για να φτασει στη ρεζερβα και μετα υπολογισα ποσα λιτρα εκαψα στην πραγματικοτητα και τα συγκρινα με του trip....δλδ την κλασσικη διαδικασια...ξερεις καναν αλλον τροπο?

Κανέναν. Απλά πιστέυω ότι η απόκλιση 0.2 - 0.4 λιτ/100χλμ είναι στην πραγματικότητα μικρότερη αφού και οι αντλίες στα βενζινάδικα έχουν μια απόκλιση...προς τα πάνω.

Μερικές αντλίες μάλιστα...με βάλανε να ξαναψάχνω στα manual για την χωρητικότητα του ρεζερβουάρ μου!

Link to comment
Share on other sites

δλδ την κλασσικη διαδικασια...ξερεις καναν αλλον τροπο?

;) - σε προσφατο τεστ καταναλωσης το Power ειχε αναφερει οτι η καταναλωση του trip διαφερει απο την πραγματικη αν ο βενζινας στριμωξει 1-2 λιτρα παραπανω αρα η μεθοδος ειναι μια και μοναδικη: ασχετα που ειναι ο δεικτης πας στο συνηθες βενζιναδικο σου και φουλαρεις αλλα προσοχη: οχι οσο παρει αλλα μεχρι να πεσει η σκανδαλη της αντλιας εκει ακριβως σταματας και δεν στρογγυλοποιεις (!) φτανεις το ρεζερβουαρ μεχρι την μεση ή και πιο κατω ακομη εχοντας κανει μια συγκεκριμενη διαδρομη και πας στο συνηθες βενζιναδικο σου και φουλαρεις παλι μεχρι να πεσει η σκανδαλη της αντλιας και μετα απο 1-2 φουλαρισματα εχεις βγαλει την καταναλωση σου γιατι εχεις υπολογισει σχεδον ολους τους παραγοντες

η διαδρομη ηταν ας πουμε στανταρ,το τυχον κλεψιμο της αντλιας ηταν συγκεκριμενο,η κλιση του βενζιναδικου ειναι η ιδια αρα δεν εχει επηρεαστει η χωρητικοτητα του φουλαρισματος σου (!)

Link to comment
Share on other sites

Παιδδες.Το τριπ μετραει την καταναλωση (με οσο το δυνατον αξιοπιστια) αλλα δεν υπολογιζει το καυσιμο οση ωρα εισαι σταματημενος.Μετραει απο την στιγμη που ξεκινας.Σαν αποτελεσμα ειναι να εχεις υψηλη στην πολη λογω σταματα ξεκινα αλλα παλι Αμα κανεις 1,5 ωρα πειραια-κηφισια και ειναι 30 χμ.δεν θα εχεις καψει 8lt π.χ που θα λεει το τριπ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδδες.Το τριπ μετραει την καταναλωση (με οσο το δυνατον αξιοπιστια) αλλα δεν υπολογιζει το καυσιμο οση ωρα εισαι σταματημενος.Μετραει απο την στιγμη που ξεκινας.Σαν αποτελεσμα ειναι να εχεις υψηλη στην πολη λογω σταματα ξεκινα αλλα παλι Αμα κανεις 1,5 ωρα πειραια-κηφισια και ειναι 30 χμ.δεν θα εχεις καψει 8lt π.χ που θα λεει το τριπ.
Μάλλον πρέπει να διαφωνήσω... Εάν παρατηρήσεις, ακόμη και όταν είσαι σταματημένος με αναμμένη τη μηχανή, μετράει κατανάλωση! Μόνο που αντί να σου δείχνει x λίτρα ανά 100 χλμ, σου μετράει x λίτρα ανά ώρα. Πρόσεξέ το...
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να διαφωνήσω... Εάν παρατηρήσεις, ακόμη και όταν είσαι σταματημένος με αναμμένη τη μηχανή, μετράει κατανάλωση! Μόνο που αντί να σου δείχνει x λίτρα ανά 100 χλμ, σου μετράει x λίτρα ανά ώρα. Πρόσεξέ το...

Σωστός. Κι όταν ξεκινήσει το αυτοκίνητο κι αρχίσει να μετράει λίτρα/100χλμ, οι πρώτες ενδείξεις είναι υψηλές.

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στην πολη κανω γυρω στα 600-640χλμ με ενα φουλαρισμα.Το ρεκορ μεσα στην Αθηνα ειναι 740χλμ οταν απεργουσαν τα βενζιναδικα και αργησα να το παρω χαμπαρι..

εισαι σιγουρος???εγω κανω τοσα περιπου σε normal ταξιδι.

Κανέναν. Απλά πιστέυω ότι η απόκλιση 0.2 - 0.4 λιτ/100χλμ είναι στην πραγματικότητα μικρότερη αφού και οι αντλίες στα βενζινάδικα έχουν μια απόκλιση...προς τα πάνω.

Μερικές αντλίες μάλιστα...με βάλανε να ξαναψάχνω στα manual για την χωρητικότητα του ρεζερβουάρ μου!

την πατησες??? tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Χαζός είσαι! Οι νέες βενζίνες έχουν συστατικά υπερσυμπίεσης!! Σε 54άρια ντεπόζιτα μπορείς άνετα να χωρέσεις 70 λίτρα! Υπάρχουν, μάλιστα, πρατήρια που βάζουν μέχρι 82λίτρα!! Αλλά τέτοιος χαζός που είσαι, που να καταλάβεις!

Και μετά σου φταίει ο βενζινάς... Σα δε ντρέπεσαι!

Link to comment
Share on other sites

ειστε ασχετοι και οι 2.τι να πω.εγω μπορω να σου βαλω μεχρι και 95 λιτρα.εκει ειναι το οριο για το δικο μου βενζιναδικο...... ;) ;) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να διαφωνήσω... Εάν παρατηρήσεις, ακόμη και όταν είσαι σταματημένος με αναμμένη τη μηχανή, μετράει κατανάλωση! Μόνο που αντί να σου δείχνει x λίτρα ανά 100 χλμ, σου μετράει x λίτρα ανά ώρα. Πρόσεξέ το...

Στο δειχνει αλλα δεν το καταγραφει σαν καταναλωση.Ασε το 10 λεπτα ακινητο και παρατηρησε το πρωτο κμ.Θα επρεπε να γραφει π.χ30λτ/100km.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Κι όταν ξεκινήσει το αυτοκίνητο κι αρχίσει να μετράει λίτρα/100χλμ, οι πρώτες ενδείξεις είναι υψηλές.

Στην στιγμιαια καταναλωση το γραφει αυτο και ειναι λογικο γιατι θελει ισχυ λογω τησ αδρανειας.Για αυτο το λογω εχει αλλη καταναλωση στην πολη και αλλη στο ταξιδι.Το ιδιο θα δειξει αν βαλεις μπροστα και ξεκινησεις αμεσως να φυγεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην στιγμιαια καταναλωση το γραφει αυτο και ειναι λογικο γιατι θελει ισχυ λογω τησ αδρανειας.Για αυτο το λογω εχει αλλη καταναλωση στην πολη και αλλη στο ταξιδι.Το ιδιο θα δειξει αν βαλεις μπροστα και ξεκινησεις αμεσως να φυγεις.

Για την στιγμιαία κατανάλωση εννοείται, λογικό είναι. Όμως δεν εννοούσα αυτήν, ίσως δεν ήμουνα αρκετά σαφής στο post #42. Στη μέση κατανάλωση αναφέρομαι.

Για παράδειγμα:

Η διαδρομή μου δουλειά-σπίτι είναι στάνταρ σε απόσταση και χρόνο (δεν έχει κίνηση ο δρόμος).

Όταν έχει κρύο κι αφήνω το αυτοκίνητο στο ρελαντί, φτάνοντας σπίτι έχω κατανάλωση στα 7 λίτρα/100χλμ, ενώ όταν ξεκινώ δίχως να το αφήσω στο ρελαντί, είμαι κάπου στα 5.5λιτ/100χλμ. Έχω πετύχει και 4.6.

Συνεπώς μετράει και στο ρελαντί.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι μετραει καταναλωση και σταματημενο(οχι οπως καποια αλλα..) και θα το διαπιστωσετε αν το κανετε στη πραξη,αλλα οχι μετα απο πολλη ωρα λειτουριας γτ θ αργησει ν ανεβασει καταναλωση...αν δε το καταλαβαινεται στη στιγμιαια,βαλτε το στη γενικη να δειτε πως ανεβαζει... αλλα μπορω να δεχτω πως στην πολη ισως εχει μεγαλυτερη αποκλιση απ την πραγματικοτητα απ οτι σε ταξιδι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.