Jump to content
Periklis

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΜΕ ΚΙΝΗΤΗΡΑ Golf V Gti

Recommended Posts

Λόγω του @@@ αέρα δέν μπόρεσα σήμερα να σηκώσω τοα αμάξι, αλλά αύριο θα ξανακάνω μιά προσπάθεια για να δώ άν μπορώ να αλλάζω μόνος μου την σκάστρα.Όχι ότι είναι δύσκολο, αλλά αλλο όρθιος σε ανυψωτήρα, και άλλο ξαπλωτός στο πλακόστρωτο...

Παντος μπορεις 100% να την αλλαξεις χωρις ανυψωτηρα, μονο και μονο με εναν γρυλο, γιατι το εχει κανει στο δικο μου ο pete.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά εδώ αλλάξαμε άλλα και άλλα με stands (και κάναμε και ζημιά... :lol: ) εκεί θα κολλήσουμε ;;

Απλά η θέση είναι περίεργη, και δέν το έχω δοκιμάσει να δώ απο πλευράς στριμώγματος.

Πάντως τα τελευταία νέα είναι πως μάλλον πάμε πάλι για σκάστρα...... :lol:

Για όσους έχουν απορία, μερικά απο τα συμπτώματα που έχω παρατηρήσει εγώ όταν πάει να τα παίξει είναι τα εξής (τα οποία αρχικά είναι ανεπαίσθητα και σιγά σιγα χειροτερεύουν)

1)Αλλαγή στην λειτουργεία της μηχανής.Η μηχανή δουλέυει περισσότερο "ατμοσφαιρικά", οι στροφές ανεβαίνουν πιο "πρόθυμα", αλλά δέν ανταποκρίνονται στο πώς έπρεπε να τραβάει το αμάξι στις στροφές αυτές.Απο τα πρώτα συμπώματα που εμφανίζονται.

2)Κομπιάσματα (ειδικά στην 1η, στο ξεκίνημα περισσότερο με κρύο κινητήρα ) τα οποία χειροτερέυουν προοδευτικά όσο παραδείδει το πνέυμα....

3)Απότομες κινήσεις του κινητήρα στην επιτάχυνση/επιβράδυνση, σαν να μήν δείνει δύναμη/κόβει απότομα.(Μία αίσθηση σάν να έχει σπάσει η βάση σασμάν)

4)Φύσιμα ή σφύριγμα κατα το WOT ίσως και σε συγκεκριμένες στροφές, που προέρχεται απο την δεξιά πλευρά του καπώ μπροστά (κοινώς στον χώρο του τούρμπο/σκάστρας).Προσοχή δέν μιλάμε για το φύσιμα του τούρμπο, είναι εντελώς διαφορετικό.

5)Συχνό άνοιγμα της σκάστρας ακόμα και με μισό γκάζι, και με το άφημα του πεντάλ.Η σκάστρα ξεφυσαέι εκεί που δέν πρέπει, που (άν και ο TFSI είναι λίγο ιδιότροπος στο πότε ανοίγει η σκάστρα) δέν θα έπρεπε να γίνεται.(Ίαως βλάβη και της Ν75)

6)Το αμάξι δέν τραβάει όσο πρέπει.

7)Το αμάξι δέν τραβάει όσο πρέπει.

;)Το αμάξι δέν τραβάει όσο πρέπει.

P.S.Τα τρία τελευταία είναι και τα πιο σπαστικά

Αυτά τα ολίγα......Αυριο παραγγέλνω σκάστρα....

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλε με βαση κωδικο πλαισιου απο Audi...Αν σου ειναι εφικτο αυτο.

Τί εννοείς;;

Υπάρχει άλλος κωδικός σκάστρας για τα 2.0Τ ;;

Τί κωδικός είναι αυτός.

Ποτέ δέν παραγγέλνω με πλαίσιο.Απλά δίνω το νούμερο και πέρνω το ανταλακτικό.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ok...απλα δες λιγο κατω απο τη σκαστρα που θα παραλαβεις οτι εχει μια βουλα με ενα χρωματακι...

Δες λιγο τι χρωματακι ειναι, και πες μου κι εμενα...Μαλλον θα ειναι κιτρινο...Στα Audi, ειναι πρασινο...Επειδη διαβαζεις και εξωτερικου φορουμ, μαλλον καταλαβες τι εννοω...

Παντως στο ειχα πει απο την αρχη, παρε μια σκαστρα, με τα συμπτωματα που ειχες...Και εγω παω να παρω μια spare να υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

Ok...απλα δες λιγο κατω απο τη σκαστρα που θα παραλαβεις οτι εχει μια βουλα με ενα χρωματακι...

Δες λιγο τι χρωματακι ειναι, και πες μου κι εμενα...Μαλλον θα ειναι κιτρινο...Στα Audi, ειναι πρασινο...Επειδη διαβαζεις και εξωτερικου φορουμ, μαλλον καταλαβες τι εννοω...

Παντως στο ειχα πει απο την αρχη, παρε μια σκαστρα, με τα συμπτωματα που ειχες...Και εγω παω να παρω μια spare να υπαρχει...

Για να είμαι ειλικρινής, διαβάζω φόρουμ εξωτερικού, αλλά αυτό με τις βούλες πρώτη φορά το ακούω.

Υπάρχει διαφορά υλικού ανάλογα με την βούλα;; ;) Κοίτα να δεις.... :lol:

Όσο για την σκάστρα, θα δείξει όταν θα την αλλάξω.Το κακό/καλό είναι ότι με ένα τέτοιο κινητήρα, ΕΥΧΕΣΑΙ να είναι η σκάστρα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Eτσι ακριβως...ευχεσαι, καλα το ειπες....

Τεσπα, εγω στο ειπα για την βουλα...Κι εμενα κιτρινο ειχε, και σε ενα 5αρι GTI κιτρινο ειχε, και μολις παραγγειλαμε μια για Audi, που ειχε ιδιο ακριβως partnumber, αλλα ηρθε απο αλλο VIN, ηρθε, ω τι θαυμα, με πρασινη βουλα...

Ποτε δεν ξερεις θα μου πεις...αλλα περιεργο δεν ειναι...? Απο τον ιδιο κισσε, ανταλακτικων, ιδια μερα...ιδια παραγγελια...

who knows...

Link to comment
Share on other sites

Eτσι ακριβως...ευχεσαι, καλα το ειπες....

Τεσπα, εγω στο ειπα για την βουλα...Κι εμενα κιτρινο ειχε, και σε ενα 5αρι GTI κιτρινο ειχε, και μολις παραγγειλαμε μια για Audi, που ειχε ιδιο ακριβως partnumber, αλλα ηρθε απο αλλο VIN, ηρθε, ω τι θαυμα, με πρασινη βουλα...

Ποτε δεν ξερεις θα μου πεις...αλλα περιεργο δεν ειναι...? Απο τον ιδιο κισσε, ανταλακτικων, ιδια μερα...ιδια παραγγελια...

who knows...

Ναι ρε συ ΟΚ.

Μπορεί να τους τελείωσε ο κίτρινος μαρκαδόρος !! ;):lol:

Τέσπα, έτσι κι αλλώς η τελευταία (άν είναι όντως έτσι) κράτησε ~3000 χλμ.....ΜΕ ΜΑΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ....

Μέσα στην εβδομάδα θα έχω το VAG-COM και θα δώ μήπως μετρήσω πιέσεις......

Link to comment
Share on other sites

Έτσι φαίνεται προς το παρόν.Θα κάνω λιγα χλμ ακομα και θα δώ.

Το οινόπνευμα σε μικρές ποσότητες έχει διπλή δράση.

Αφαιρεί την υγρασία απο το καύσιμο, και έχει εξαιρετικές αντικροτικές ιδιότητες....

+1

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανενας σας τους adaptors για την HKS και την GReddy στα αυτοκινητα σας?

Αν ναι πιο τα αποτελεσματα? Τοσο τραγικα οσο στο vortex?

Ο λογος που ρωταω εδω ειναι επειδη βλεπω οτι σχεδον ολοι ειχατε προβληματα με την μαμα πλαστικη...

Edited by Schiller
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανενας σας τους adaptors για την HKS και την GReddy στα αυτοκινητα σας?

Αν ναι πιο τα αποτελεσματα? Τοσο τραγικα οσο στο vortex?

Ο λογος που ρωταω εδω ειναι επειδη βλεπω οτι σχεδον ολοι ειχατε προβληματα με την μαμα πλαστικη...

Περιμένουμε "άλλα" πράγματα....

Αλλά ο Στέφανος και ο ¶ρης απο ότι ξέρω την έχουν βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε "άλλα" πράγματα....

Αλλά ο Στέφανος και ο ¶ρης απο ότι ξέρω την έχουν βάλει.

Οταν λες "αλλα" πραγματα τι εννοεις???? Το κιτακι που σχεδιαζει η Forge το οποιο κραταει την ηλεκτρικη μορφη της σκαστρας μας και συνδεεται κανονικα με την καποια σκαστρα υποπιεσης κτλ κτλ???

Ειναι ευχαριστημενοι? Το αμαξι δουλευει σωστα κανει κατι περιεργο? Ποια ειναι τα nick names των παιδιων για να βρω σχετικα ποστ?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες "αλλα" πραγματα τι εννοεις???? Το κιτακι που σχεδιαζει η Forge το οποιο κραταει την ηλεκτρικη μορφη της σκαστρας μας και συνδεεται κανονικα με την καποια σκαστρα υποπιεσης κτλ κτλ???

Ειναι ευχαριστημενοι? Το αμαξι δουλευει σωστα κανει κατι περιεργο? Ποια ειναι τα nick names των παιδιων για να βρω σχετικα ποστ?

Ναι αυτό.Λογικά θα κυριαρχίσει στην αγορά ειδικά αν έχουν έξυπνη τιμιλογιακή πολιτική.

Τα παιδιά είναι ο arisgti και ο stefanos patra.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά εδώ αλλάξαμε άλλα και άλλα με stands (και κάναμε και ζημιά... :angry: ) εκεί θα κολλήσουμε ;;

Απλά η θέση είναι περίεργη, και δέν το έχω δοκιμάσει να δώ απο πλευράς στριμώγματος.

Πάντως τα τελευταία νέα είναι πως μάλλον πάμε πάλι για σκάστρα...... :blush:

Για όσους έχουν απορία, μερικά απο τα συμπτώματα που έχω παρατηρήσει εγώ όταν πάει να τα παίξει είναι τα εξής (τα οποία αρχικά είναι ανεπαίσθητα και σιγά σιγα χειροτερεύουν)

1)Αλλαγή στην λειτουργεία της μηχανής.Η μηχανή δουλέυει περισσότερο "ατμοσφαιρικά", οι στροφές ανεβαίνουν πιο "πρόθυμα", αλλά δέν ανταποκρίνονται στο πώς έπρεπε να τραβάει το αμάξι στις στροφές αυτές.Απο τα πρώτα συμπώματα που εμφανίζονται.

2)Κομπιάσματα (ειδικά στην 1η, στο ξεκίνημα περισσότερο με κρύο κινητήρα ) τα οποία χειροτερέυουν προοδευτικά όσο παραδείδει το πνέυμα....

3)Απότομες κινήσεις του κινητήρα στην επιτάχυνση/επιβράδυνση, σαν να μήν δείνει δύναμη/κόβει απότομα.(Μία αίσθηση σάν να έχει σπάσει η βάση σασμάν)

4)Φύσιμα ή σφύριγμα κατα το WOT ίσως και σε συγκεκριμένες στροφές, που προέρχεται απο την δεξιά πλευρά του καπώ μπροστά (κοινώς στον χώρο του τούρμπο/σκάστρας).Προσοχή δέν μιλάμε για το φύσιμα του τούρμπο, είναι εντελώς διαφορετικό.

5)Συχνό άνοιγμα της σκάστρας ακόμα και με μισό γκάζι, και με το άφημα του πεντάλ.Η σκάστρα ξεφυσαέι εκεί που δέν πρέπει, που (άν και ο TFSI είναι λίγο ιδιότροπος στο πότε ανοίγει η σκάστρα) δέν θα έπρεπε να γίνεται.(Ίαως βλάβη και της Ν75)

6)Το αμάξι δέν τραβάει όσο πρέπει.

7)Το αμάξι δέν τραβάει όσο πρέπει.

;)Το αμάξι δέν τραβάει όσο πρέπει.

P.S.Τα τρία τελευταία είναι και τα πιο σπαστικά

Αυτά τα ολίγα......Αυριο παραγγέλνω σκάστρα....

Οταν λες θα παραγγειλεις σκαστρα εννοεις θα την πληρωσεις η σε καλυπτει η εγγυηση ?

Σαν να μου φενεται οτι τον τελευταιο καιρο και εμενα κανει κατι τετοια κουλα το αμαξι... :whistling:

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες "αλλα" πραγματα τι εννοεις???? Το κιτακι που σχεδιαζει η Forge το οποιο κραταει την ηλεκτρικη μορφη της σκαστρας μας και συνδεεται κανονικα με την καποια σκαστρα υποπιεσης κτλ κτλ???

Ειναι ευχαριστημενοι? Το αμαξι δουλευει σωστα κανει κατι περιεργο? Ποια ειναι τα nick names των παιδιων για να βρω σχετικα ποστ?

Nομιζω οτι καπου το εχω ποσταρει αλλα δεν πειραζει θα ξαναπω αυτο που ειδα.

Εβαλα λοιπον το κιτ της atp που κανει αυτο που λες, αναιρει δηλαδη την ηλεκτρικη και χρησιμοποιει μια μηχανικη. Τοποθετησα μια garret και αυτο που θελω να πω ειναι οτι δουλευε αρκετα καλα, δεν εκανε καθολου διακοπες ουτε ψηλα ουτε χαμηλα ουτε σε κρυο ουτε σε ζεστο, αλλα με ενα και μοναδικο προβλημα.

Δημιουργει ενα μικρο lag στις στροφες των 1500 - 2500.

Ισως ψηλα δουλευει καλυτερα απο την ηλεκτρικη , επειδη κραταει καλυτερο boost αλλα αυτο το lag χαμηλα εμενα με ενοχλουσε λιγο και την εβγαλα.

Εαν ομως δεν σε χαλαει αυτο, τοτε τουλαχιστον για τωρα ειναι μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες θα παραγγειλεις σκαστρα εννοεις θα την πληρωσεις η σε καλυπτει η εγγυηση ?

Σαν να μου φενεται οτι τον τελευταιο καιρο και εμενα κανει κατι τετοια κουλα το αμαξι... :)

Γιαννης

Σιγά μήν μπώ στη διαδικασία της εγγυησης για 25 Ευρώ...

¶ντε να εξηγήσω τί βλέπω στο αμάξι και τί θεωρώ περίεργο...

Για κάτι τέτοια, τους γράφεις στα @@@ σου, και είναι σαν να πήγες ένα σινεμά με την γκόμενα.

Μετά απλά σηκώνεις το αμαξάκι σου και δέν δίνεις ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ.

Μακάρι να μπορούσα να αλλάξω μόνος μου και το τούρμπο....θα το έκανα....

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μήν μπώ στη διαδικασία της εγγυησης για 25 Ευρώ...

¶ντε να εξηγήσω τί βλέπω στο αμάξι και τί θεωρώ περίεργο...

Για κάτι τέτοια, τους γράφεις στα @@@ σου, και είναι σαν να πήγες ένα σινεμά με την γκόμενα.

Μετά απλά σηκώνεις το αμαξάκι σου και δέν δίνεις ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ.

Μακάρι να μπορούσα να αλλάξω μόνος μου και το τούρμπο....θα το έκανα....

τι δλδ 25 ¤ εχει η μαμα σκαστρα? Αμα ειναι να παω να μου την αλλαξουν...

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

30 εχει, παρτη νκαι αλλαξε την καπου εξω που να ξερουν αν δεν μπορεις μονος σου. Αλλιως θελουν 60 εργατικα...χαχαχα...Ποσα...? Σιγα μην καθομαι να μου κρατανε το αμαξι, για κατι που ξερω οτι εχει, και δεν χρειαζομαι την διαγνωση κανενος εκει μεσα που βλεπει για πρωτη φορα αμαξι...Υπερβολικος... Μπορει...Αλλα αμα δεν μπορουν να σου δωσουν σωστα ενα φιλτρο λαδιου που τους ζητας, και στο δινουν με την 3η προσπαθεια, σκεψου...

Link to comment
Share on other sites

30 εχει, παρτη νκαι αλλαξε την καπου εξω που να ξερουν αν δεν μπορεις μονος σου. Αλλιως θελουν 60 εργατικα...χαχαχα...Ποσα...? Σιγα μην καθομαι να μου κρατανε το αμαξι, για κατι που ξερω οτι εχει, και δεν χρειαζομαι την διαγνωση κανενος εκει μεσα που βλεπει για πρωτη φορα αμαξι...Υπερβολικος... Μπορει...Αλλα αμα δεν μπορουν να σου δωσουν σωστα ενα φιλτρο λαδιου που τους ζητας, και στο δινουν με την 3η προσπαθεια, σκεψου...

ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΙΛΟΣΙΔΗ..

ΕΚΑΝΑΝ ΒΟΛΤΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΤΟΥΡΜΠΙΖΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΠΩΣ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΣΚΑΣΤΡΑ ΤΟΤΕ Η ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΩΣ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΟ..

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙ..ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ..

Link to comment
Share on other sites

Τουρμπιζει μια χαρα...? Αυτο πώς το ειδαν...? Εβαλαν το αμαξι σε ενα φορητο διαγνωστικο να δουνε την requested pressure και την actual, η απλα βγηκαν, και με την εμπειρια το ειπαν...?

Γνωμη μου, επειδη το διαγνωστικο, ΔΕΝ την βγαζει σαν σφαλμα αν εχει σπασει, αν οντως το νιωθεις, δεν χανεις τιποτα να το κοιταξεις...

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΙΛΟΣΙΔΗ..

ΕΚΑΝΑΝ ΒΟΛΤΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΤΟΥΡΜΠΙΖΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΠΩΣ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΣΚΑΣΤΡΑ ΤΟΤΕ Η ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΩΣ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΟ..

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙ..ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ..

Κάτι παρόμοιο μου είπαν και μένα στον Παζαρόπουλο γι αυτό τους έστειλα και έφυγα την πρώτη φορά.

Γιατί μερικοί δέν θέλετε να καταλάβετε ότι οι αντιπροσωπείες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ για να φτιάχνουν τα αυτοκίνητά σας αλλά για να παίρνουν απλά υπέρογκα ποσά για εργασίες που έχουν το 1/10 του πραγματικού κόστους;

Σιγά μήν κάτσει να ασχοληθεί μια αντιπροσωπεία με το πλήθος των εξαγριωμένων GTI οδηγών, που η σκάστρα τους έχει παραδώσει το πνεύμα...

Όσο για την διαφορά στην απόδοση, εγώ το είπα ότι αρχίζει να τραβάει σαν ατμοσφαιρικό...το κακό είναι ότι δέν ΑΝΑΤΙΝΑΖΕΤΑΙ απλά η σκάστρα και το αμάξι τα φτύνει, μία μικρή οπή φτάνει για να προκαλέσει χάος στη σωστή λειτουργεία του κινητήρα.

Και συγγνώμη δλδ κύριοι της VW αλλά εγώ θέλω το αμάξι μου να έχει 200 άλογα, όσα δλδ το πήρα....όχι 190 παρα κάτι, όσο κάτσει η πίεση δλδ.......ΕΛΕΟΣ....

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου, επειδη το διαγνωστικο, ΔΕΝ την βγαζει σαν σφαλμα αν εχει σπασει, αν οντως το νιωθεις, δεν χανεις τιποτα να το κοιταξεις...

Και όμως βγάζει , απλα δεν ανάβει το check..

Ορίστε το σφάλμα

000665 - Boost Pressure Regulation: Control Range Not Reached P0299 - 002 - Lower Limit Exceeded

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.