Jump to content
Passatcl

Ελλειψη ρευματος

Recommended Posts

Του Golf πιστεύω,του Polo μου όμως???Τεσπα,την Maxima την είχε βάλει ένα φιλαράκι από car audio performance πριν κανα χρόνο.Επειδή ενδιαφέρομαι και γω,από δευτέρα θα πάρω ένα τηλεφωνάκι να μάθω τιμή και αν την πουλάνε ακόμα,και θα σου πώ.

Link to comment
Share on other sites

Του Golf πιστεύω,του Polo μου όμως???Τεσπα,την Maxima την είχε βάλει ένα φιλαράκι από car audio performance πριν κανα χρόνο.Επειδή ενδιαφέρομαι και γω,από δευτέρα θα πάρω ένα τηλεφωνάκι να μάθω τιμή και αν την πουλάνε ακόμα,και θα σου πώ.

μαθε τιμη και πες μας...εχει διαφορα στον ηχο με αυτην την μπαταρια...θα φωναζει πιο δυνατα? tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Αμα εχεις 2 ηχεία μόνο και ενα απλό subaki κ πεζουν με εναν ενισχυτή δεν χρειάζεσαι μπαταρία! Τα παντα εξαρτόνται απο το τι ενισχυτές εχεις (πόσο KW?) το πως τους παιζεις? (τι ohm δηλαδή) και τι ηχεία/sub παιζεις... Τωρα το τρεμόπαιγμα μπορει να ειναι κ απο άλλο θεμα!

Edited by Passatcl
Link to comment
Share on other sites

Αμα εχεις 2 ηχεία μόνο και ενα απλό subaki κ πεζουν με εναν ενισχυτή δεν χρειάζεσαι μπαταρία! Τα παντα εξαρτόνται απο το τι ενισχυτές εχεις (πόσο KW?) το πως τους παιζεις? (τι ohm δηλαδή) και τι ηχεία/sub παιζεις... Τωρα το τρεμόπαιγμα μπορει να ειναι κ απο άλλο θεμα!

4 cadense 8" midbass sta 8Ω τα δυο, στα 4Ω τα αλλα δυο, δυο τουιτερ focal μπροστα, δυο κορνες CIARE πισω, αυτα τα παιζω με ενα δικαναλο ψηφιακο 1300WATT...και ενα subaki σειρα RAlly της calliber που το κουναει ενας δικαναλος 400αρης Caliber...και ενας πυκνωτης ενος FARAD της Caliber που μεσολαβει πριν τους ενισχυτες...οταν παιζει ελληνικα δεν υπαρχει προβλημα...οταν μπει κανα ξενο, goin' through κλπ κλπ γινονται φωτορυθμικα τα φωτα....

Υ.Γ. εγω πιστευω θελω μπαταρια, δεν ειναι πολλα τα πραγματα για να τρεμοπαιζουν τα φωτα!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στα 8ωμ τα 2, στα 4ωμ τα αλλα 2...Σα να τα μπέρδεψες λίγο...δε μπορεί να παίζουν με διαφορετική αντίσταση....με 2ΚΑΝΑΛΟ ενισχυτή...anyway εγώ που το έχω ακούσει το σύστημα, απο φωνές καλά πάει...μπάσο θες Γιαννάκη! Η 2χ12" η 1χ15" με καλο μονοκάναλο η 2καναλο ενισχυτή γεφυρωμένο. Αλλη μπαταρία (μια gel) και φτιάξε τις ενώσεις, μπαταρια-δυναμο-γη. Σίγουρα θα βελτιωθεί η κατάσταση!!!!

Link to comment
Share on other sites

4 cadense 8" midbass sta 8Ω τα δυο, στα 4Ω τα αλλα δυο, δυο τουιτερ focal μπροστα, δυο κορνες CIARE πισω, αυτα τα παιζω με ενα δικαναλο ψηφιακο 1300WATT...και ενα subaki σειρα RAlly της calliber που το κουναει ενας δικαναλος 400αρης Caliber...και ενας πυκνωτης ενος FARAD της Caliber που μεσολαβει πριν τους ενισχυτες...οταν παιζει ελληνικα δεν υπαρχει προβλημα...οταν μπει κανα ξενο, goin' through κλπ κλπ γινονται φωτορυθμικα τα φωτα....

Υ.Γ. εγω πιστευω θελω μπαταρια, δεν ειναι πολλα τα πραγματα για να τρεμοπαιζουν τα φωτα!!! :rolleyes:

Μάλιστα, ας αναλύσουμε λίγο παραπάνω την εγκατάσταση.

1- Περιέγραψέ μας το τρόπο συνδεσμολογίας των ηχείων, ( παράλληλα ή σειριακά )

2- Ανέφερε τα amp του δυναμό ή γεννήτριας καθώς και τη χωρητικότητα της υπάρχουσας μπαταρίας

3- Αποφόρτισε και επαναφόρτισε, με την αντίστασή του, το πυκνωτή.

4- Δοκίμασε να παίξεις τα ηχεία άνευ sub και το αντίστροφο και πές μας τι παρατήρησες.

5- Τσέκαρε τη γείωση των ενισχυτών σου και δοκίμασε καλώδιο υψηλότερων προδιαγραφών.

Ολα τα παραπάνω με τη προϋπόθεση ότι όλες οι συνδεσμολογίες ρεύματος του αυτοκινήτου είναι ελεγμένες.

Αν είσαι Αθήνα, στείλε μου ένα ΠΜ να δώ τι μπορώ να κάνω. Μη τρομάζεις δεν θα σε χρεώσω :huh:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει 2 λαθη! Πρωτον: Τα Cadence που ειναι 4ohm (ετσι νομιζω, δεν βγαινουν αλλιως) δεν γινεται να τα εχεις συνδεσει με τετοιο τροπο ωστε να σου βγουν τα δυο ηχεία 4ohm.

Δευτερον: Παιζεις τα ηχεία με τον ψηφιακό κ το sub με τον 2κνλ? Κανε το αναποδο καλυτερα!

Επισης αυτό που θα σου πρότινα αμα θες να δεις διαφορα στο ηχοσυστημα σου ειναι να βάλεις κανα πιο χοντρο καλωδιο (αναλογα το τι εχεις παντα) και αστα ολα τα αλλα!

Τωρα οσο αφορα τα ρευματα σου, κανε αυτα τα βηματα που σου λεει ο adoniram και κυριως το 4ο και δες αμα παιζει καλυτερα το sub μονο του (αυτο θα το κανεις βγαζοντας τα rca απο τον ενισχυτή που παιζει φωνες) Εαν παιζει πιο καλα το sub τοτε αλλαξε καλωδιο ρευματος κ βαλε πιο χοντρό, και μετα αμα συνεχιστει το ιδιο προβλημα κοιτα για αλλαγη μπαταρίας!

Edited by Passatcl
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.