Jump to content
thanasiskap

Golf Tsi 140

Recommended Posts

σε τεστ που διαβασα στους 4τροχους το TSI στο στροφαλο ειναι 157 και στους τροχους 133

Ετσι ειναι.Τα 157 ειναι στο στροφαλο.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχει μία δυναμομέτρηση από Σουηδία για το TSi, για το Auto Motor Sport.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...0993&st=120

Ερώτησης: ¶ντε και φλασάρω τον εγκέφαλο για να βγάλει τα 170 του gt. Μιλάμε για στρόφαλο; Δλδ οι τιμές που δίνουν οι βελτιωτές είναι στο στρόφαλο ή στον τροχό; Γιατί αν είναι στρόφαλο, sorry αλλά δε λέει.

Πλάκα πλάκα, όλοι αυτοί οι βελτιωτές που δίνουν ιπποδυνάμεις και ροπές, υποθέτω τα μετράνε τα αυτοκίνητα αφού τα βελτιώσουν μάλλον, έτσι; Ή ό,τι τους τη βαρέσει λένε;

Link to comment
Share on other sites

157 στον τροχο εχει το tsi και 187 Gt φιλε μου...

Tsou...ρε λακη!!! knife.gif:blink::wacko: :wacko: :wacko: Λογοπαιγνιο κανω με το nick σου..μην το παρεις στραβα!! Απλα που και που καλυτερα να μασαμε παρα να... :D

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτησουλα...133 αλογα στον τροχο το TSi?...

δηλαδη αν εχει μολις 24 αλογα απωλεια (157) ειναι τελεια καμπυλη...

εγω π.χ. εχω 176 στο στροφαλο και 139 στον τροχο...37αλογα απωλειες...

δηλαδη στο δρομο ενα η διαφορα μου με ενα Tsi ειναι μολις 6 αλογα?!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτησουλα...133 αλογα στον τροχο το TSi?...

δηλαδη αν εχει μολις 24 αλογα απωλεια (157) ειναι τελεια καμπυλη...

εγω π.χ. εχω 176 στο στροφαλο και 139 στον τροχο...37αλογα απωλειες...

δηλαδη στο δρομο ενα η διαφορα μου με ενα Tsi ειναι μολις 6 αλογα?!

Αμα δεις στον δρομο tsi λακικσε! δεν σε παιρνει! tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα να παραγγειλω το TSI 140 GT SPORT και μου είπαν οτι υπαρχει ενα στο χρωμα που θελω (λευκο) και μπορω να το παρω σε 20 μερες .Εαν κανω παραγγελεια για να βαλω αυτα που θελω πρεπει να περιμενω 3 μηνες :D;)

τι λετε να κανω? να παρς το ετοιμο η να περιμενω ? ηδου η απορια.................................... ;)

βοηθατε ρεεεεεε

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα να παραγγειλω το TSI 140 GT SPORT και μου είπαν οτι υπαρχει ενα στο χρωμα που θελω (λευκο) και μπορω να το παρω σε 20 μερες .Εαν κανω παραγγελεια για να βαλω αυτα που θελω πρεπει να περιμενω 3 μηνες :D;)

τι λετε να κανω? να παρς το ετοιμο η να περιμενω ? ηδου η απορια.................................... B)

βοηθατε ρεεεεεε

ευχαριστω

να περιμενεις φυσικα.αξιζει τον κοπο.το λευκο ειναι τρελα... ;)

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

Υπολόγιζε και λίγο παραπάνω και θα είσαι μέσα. Γνώμη μου είναι αφού αγοράζεις αυτοκίνητο και μάλιστα καλό, εξόπλισε το όπως σου αρέσει και περίμενε το. Πρώτα πρέπει να αρέσει σε σένα. Μην βιαστείς επειδή θέλεις να το πάρεις και κάνεις υποχωρήσεις σε πράγματα που θα τα μετανοιώσεις αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα να παραγγειλω το TSI 140 GT SPORT και μου είπαν οτι υπαρχει ενα στο χρωμα που θελω (λευκο) και μπορω να το παρω σε 20 μερες .Εαν κανω παραγγελεια για να βαλω αυτα που θελω πρεπει να περιμενω 3 μηνες :cry::wacko:

τι λετε να κανω? να παρς το ετοιμο η να περιμενω ? ηδου η απορια.................................... :blink:

βοηθατε ρεεεεεε

ευχαριστω

Εγω θα ελεγα να ζυγισεις αυτα που θελεις να βαλεις με αυτα που εχει το ετοιμοπαραδοτο και να δεις εαν ειναι τοσο σημαντικα, ωστε να περιμενεις 4-5 μηνες. (3 μηνες δεν παιζει).

P.S. Σε πια αντιπροσωπεια πηγες?

Link to comment
Share on other sites

πηγα στη Καρεντα στα κατω πατησια και μου ειπαν οτι εαν το παραγγειλω τωρα θα το παρω περιπου τελη νοεμβριου. Αυτο που ειναι ετοιμοπαραδοτο εκτος απο τον stadar εξοπλισμο δεν εχει τιποτα αλλο και εγω θελω ESP, ηλιοροφη και τεμπελη.

Ρωτησα εαν το παρω και μου βαλουν τεμπελη αυτι θελουν 600 ευρω παραπανω ενω εαν το παραγγειλεις 180. μεγαλη η διαφορα. καλα για τα αλλα 2 απλα τα ξεχναμε.

Τελικα μαλλον θα περιμενω αφου θα δωσω που θα δωσω τοσα λεφτα τουλαχιστον να ειναι οπως το θελω.

Σωστααααααα???????????????

Link to comment
Share on other sites

πηγα στη Καρεντα στα κατω πατησια και μου ειπαν οτι εαν το παραγγειλω τωρα θα το παρω περιπου τελη νοεμβριου. Αυτο που ειναι ετοιμοπαραδοτο εκτος απο τον stadar εξοπλισμο δεν εχει τιποτα αλλο και εγω θελω ESP, ηλιοροφη και τεμπελη.

Ρωτησα εαν το παρω και μου βαλουν τεμπελη αυτι θελουν 600 ευρω παραπανω ενω εαν το παραγγειλεις 180. μεγαλη η διαφορα. καλα για τα αλλα 2 απλα τα ξεχναμε.

Τελικα μαλλον θα περιμενω αφου θα δωσω που θα δωσω τοσα λεφτα τουλαχιστον να ειναι οπως το θελω.

Σωστααααααα???????????????

Εγω εβαλα esp και τεμπελη και δε με ενδιεφερε να περιμενω αρκει να εχει αυτα που θελω.Υπομονη και θα περασει ο καιρος.Δεν εχω μετανιωσει καθολου που περιμενα φιλε μου.Και το esp αψογο.Οσο για τον ταμπελη να ξερεις ενα πραγμα.Εκτος απο το οτι ειναι πιο ακριβη η εκ των υστερων τοποθετηση,δε θα εχει ο τεμπελης αεραγωγους για τους πισω επιβατες.Αν τον βαλει το εργοστασιο θα βγαζει αεραγωγους στο πισω μερος.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος. Ψαξε ομως και σε αλλους εμπορους. Μπορει καποιος να εχει κατι. Φιλοσιδης, Autonet, Γρατσιας, Παζαροπουλος

Έχω ψαξει παντου σε όλους τους προύγουμενους το μόνο λευκο TSI το βρήκα , μαλλον για να είμαι ακριβής , το έχει παραγγείλει κάποια αντιπροσωπεια απο Κρήτη και μου είπαν εαν το θέλω να το δεσμευσουν απο εδω.

Αλλα τελικά το πήρα απόφασει....................................θα το παραγγείλω όπως το θέλω και ασ περιμένω 3-4 μήνες και εαν προλάβω θα παω να το παραγγείλω και αυριο...........................................................................

.....................................

TSI σου ερχομαι............. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το οτι ειναι πιο ακριβη η εκ των υστερων τοποθετηση,δε θα εχει ο τεμπελης αεραγωγους για τους πισω επιβατες.Αν τον βαλει το εργοστασιο θα βγαζει αεραγωγους στο πισω μερος.

Είσαι σίγουρος??????Υπάρχουν παιδιά από το κλαμπ που τον έβαλαν εκ των υστέρων και είχε και αεραγωγούς.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος??????Υπάρχουν παιδιά από το κλαμπ που τον έβαλαν εκ των υστέρων και είχε και αεραγωγούς.

Αυτο το ειχε αναφερει καποιος σε ενα τοπικ και μου φαινεται πιθανο να ισχυει.Παντως συμφωνουμε οτι χωρις τεμπελη δεν υπαρχουν αεραγωγοι πισω ,σωστα?Αν δεχθουμε αυτο,τοτε για να βγαζει αεραγωγους η μετεπειτα τοποθετηση τεμπελη, τοτε θα πρεπει να δεχθουμε οτι υπαρχει απο πριν αγωγος που ειναι σε αχρηστια μεχρι να τοποθετηθει ο τεμπελης.Αυτο το βλεπω λιγο χλωμο.Ας μας πει καποιος που τον εχει βαλει μετα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το είχα ψάξει, υπάρχουν κιτάκια έτοιμα για εγκατάσταση χωρίς να λειτουργούν οι αεραγωγοί, που είναι εύκολο να μπει και χωρίς κόψε ράψε. Αν θέλει κανείς να κάνει την "εργοστασιακή" δουλειά, πρέπει να ξηλώσει από το χειρόφρενο μέχρι και την κονσόλα στο ύψος του ηχοσυστήματος, να περαστεί ένας σωλήνας που θα οδηγεί τον αέρα στους αεραγωγούς και μετά να τοποθετηθούν οι ποτηροθήκες και ο τεμπέλης. Αν θυμάμαι καλά, το κόστος για το κιτ με τον τεμπέλη μόνο βγαίνει κάπου 200¤, ενώ ο άλλος τρόπος, ανάλογα με τα εργατικά βγαίνει κάπου στα 600-650¤. Ταπεινή μου γνώμη, όσοι δεν έχετε από το εργοστάσιο, μην σκεφτήτε καν να τον βάλετε. Το κιτάκι είναι ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Για μισό λεπτό βρε παιδιά..

Έχω την εντύπωση οτι αν χρειάζεται κάτι να ξηλώσεις αυτό είναι τα πλαστικά στο χειρόφρενο και τον λεβιέ ταχυτήτων.

Αφού βγάλεις τασάκια κτλπ από κάτω υπάρχουν σωλήνες από τον κλιματισμό(στο clima τουλαχιστον) που σταματάνε σε εκείνο το μέρος.

¶ρα το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να συνδέσεις τους σωληνες αυτους με έναν άλλο πλαστικό αγωγό-κομμάτι και να δώσεις ετσι παροχή στους νέους αεραγωγους.Η όλη υπόθεση δεν είναι και κάτι το τρομερό και υπάρχουν παιδιά μέσα στο κλαμπ που το έχουν κάνει.Συγκεκριμένα τα εργατικά τους είχαν βγει 60 ευρώ.

Αφήστε τις αντιπροσωπείες να λένε ότι δεν γίνεται κτλπ...Όλα γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε τεμπελιδες ειστε και θελετε ολοι τεμπελη?...

παπουδες με Tsi...υστερα που να αλλαζετε γρηγορα τις ταχυτητες!!!!

τελικα το παραγγειλα και φυσικα με τεμπελη tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε τεμπελιδες ειστε και θελετε ολοι τεμπελη?...

παπουδες με Tsi...υστερα που να αλλαζετε γρηγορα τις ταχυτητες!!!!

Εχεις δικαιο. Που να αλλαξουμε γρηγορα ταχυτητες με το "τεμπελη"? "Βλεπε DSG" :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.