Jump to content
Thanospc

Ερωτηση για το μεσαιο καζανακι

Recommended Posts

Παιδια να ρωτησω κατι? Επειδη σκεφτομαι να απομονωσω το μεσαιο καζανακι στο Polo μου και να βαλω μια σκετη σωληνα για καλυτερο ηχο, ηθελα να ρωτησω αν ξερετε αν θα εχω προβλημα με τους ρυπους... Ξερετε αν παιζει ρολο το μεσαιο καζανακι για τους ρυπους ή που παιζει ρολο. Help me....

Εγινε μετατροπη απο Greeklish - Παρακαλω να χρησιμοποιουνται Ελληνικοι χαρακτήρες!

Edited by Pery
Link to comment
Share on other sites

Pedia na rotiso kati?Epeidi skeftome na apomonoso to meseo kazanaki sto polo mou k na valo mia sketi solina gia kalitero ixo i8ela na rotiso an kserete an 8a exo provlimata me tous ripous...Kserete an pezei rolo to meseo kazanaki gia tous ripous i pou pezei rolo??Help me...

Τα καζανάκια δέν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τους ρύπους.Είναι για να απομονωνουν ορισμένες συχνότητες, και να κόβουν τον θόρυβο της εξάτμισης.

¶ν δέν πειράξεις προκαταλύτη/καταλύτη, δέν θα έχεις προβλημα με ρύπους.

Απο την άλλη όμως, μπορεί να έχεις ΑΡΚΕΤΟ ΘΟΡΥΒΟ, σε σημείο που να σε κουράσει.Θέλει λίγο προσοχή το θέμα.....

Link to comment
Share on other sites

Τα καζανάκια δέν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τους ρύπους.Είναι για να απομονωνουν ορισμένες συχνότητες, και να κόβουν τον θόρυβο της εξάτμισης.

¶ν δέν πειράξεις προκαταλύτη/καταλύτη, δέν θα έχεις προβλημα με ρύπους.

Απο την άλλη όμως, μπορεί να έχεις ΑΡΚΕΤΟ ΘΟΡΥΒΟ, σε σημείο που να σε κουράσει.Θέλει λίγο προσοχή το θέμα.....

Τι γνωμη εχεις για τα πυραυλακια/τορπιλες/μπομπες (αναλογα με το πως το λεει καθε ενας) αντι για μεσαιο?

Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη εχεις για τα πυραυλακια/τορπιλες/μπομπες (αναλογα με το πως το λεει καθε ενας) αντι για μεσαιο?

Υπάρχουν πολλών ειδών καζανάκια ανάλογα με τον τρόπο που μειώνουν τον θόρυβο.Το καθένα έχει και διαφορετική τεχνική.

Κάπου είχα βρεί ένα link με τα διαφορετικά είδη.¶μα το βρώ ίσως σε βοηθήσει να αποφασίσεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταργήσεις το μεσαίο τελείως θα έχεις έναν ξερό ενοχλητικό μπάσο θόρυβο που θα σου σπάσει τα νεύρα από την πρώτη μέρα.Βάλε κάτι πιο ελεύθερο ή αν αποφασίσεις τελικά να το ξυλώσεις θα χρειαστείς πιο μεγάλο τελικό για να κώβει λίγο την ταχύτητα τών αερίων.

Τα καζανάκια λειτουργούν σαν σιγαστήρες ουσιαστικά(καμία,μα καμία σχέση με τους ρύπους) και ο θόρυβος είναι ανάλογος με την ταχύτητα των αερίων.

Όσο πιο μεγάλη ταχύτητα έχουν τα αέρια(ελεύθερο καζανάκι) τόσο πιο δυνατός είναι και ο θόρυβος

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλών ειδών καζανάκια ανάλογα με τον τρόπο που μειώνουν τον θόρυβο.Το καθένα έχει και διαφορετική τεχνική.

Κάπου είχα βρεί ένα link με τα διαφορετικά είδη.¶μα το βρώ ίσως σε βοηθήσει να αποφασίσεις μόνος σου.

Καταλαβες για τι ακριβως μιλαω.

Σκεφτομαι να το κανω στο δικο μου.Να αλλαξω το μεσαιο και να βαλω κατι πιο ελευθερο (προς θεου οχι σκετο σωληνα) αφου και το τελικο που εχω ειναι ελευθερο.

Διαφορες υπαρχουν παντως.Εδω ενα καταλυτη αλλαξα και ψηλα φορτωνε στροφαρε πιο ανετα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ηδη βαλει Group-A πισω στο Polo αλλα δεν κανει και πολυ θορυβο, ενα πολυ διακριτικο οχι μεγαλη διαφορα με το μαμα το καζανακι.... Βεβαια μου ειπαν οτι θα ανοιξει...Ισως παιζει ρολο που ειναι 1.4 με τα 75...Για αυτο θελω να βαλω σωληνα εκει, μου το προτειναν και στον Zapatina που εβαλα τελικο...Αν βαλω σωληνα εκτος απο το θορυβο, θα εχω μεγαλυτερη κταναλωση καυσιμοου ή δεν παιζει ρολο?

Εγινε μετατροπη απο Greeklish - Παρακαλω να χρησιμοποιουνται Ελληνικοι χαρακτηρες!

Edited by Pery
Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ηταν 14αρι το γκολφακι με 75 μουλαρια εβγαλα τον καταλυτη,εβγαλα και το μεσαιο και εμεινε ενα τελικο remus...καλα ε....σαν impreza WRC εκανε...και σαν ματιζ 1000αρι πηγαινε!!!! tongue.giftongue.gif

τωρα δεν εχω μεσαιο καζανακι στον 20vt,θορυβο δεν εχω καθολου...ενα τελικο μεγαλο εβαλα!!!γνωμη μου ειναι να μη το βγαλεις γιατι θα πηγαινει χειροτερα....

τουλαστον εμενα χειροτερα πηγαινε...αν θες αποδοση βαλε χταποδακι(στα καρβουνα tongue.gif )!!!αν θες θορυβο βγαλτα ολα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε 20VT που θελω τα παντα μαζι τι να κανω?Αποδοση-να μην ειναι θορυβωδες-και να ειμαι και νομιμος για καυσαερια κτλ...

Αρχικα σκεφτομουν απο downpipe αλλα για να ειμαι νομιμος πρεπει να βαλω καταλυτες αλλους και μετα την κατσαμε τη βαρκα θα ακουγομαι 3 τετραγωνα και δεν θα μπορω να κανω ταξιδι απο το θορυβο...Να βαλω τους μαμα δεν εχει νοημα νομιζω γιατι θα πηγαινει αχρηστο το χταποδι μετα αρα...

Edited by icy20
Link to comment
Share on other sites

Εγω σε 20VT που θελω τα παντα μαζι τι να κανω?Αποδοση-να μην ειναι θορυβωδες-και να ειμαι και νομιμος για καυσαερια κτλ...

Αρχικα σκεφτομουν απο downpipe αλλα για να ειμαι νομιμος πρεπει να βαλω καταλυτες αλλους και μετα την κατσαμε τη βαρκα θα ακουγομαι 3 τετραγωνα και δεν θα μπορω να κανω ταξιδι απο το θορυβο...Να βαλω τους μαμα δεν εχει νοημα νομιζω γιατι θα πηγαινει αχρηστο το χταποδι μετα αρα...

το dp ειναι στενοτερο απο την εισοδο του καταλυτη...δε παει αχρηστο το dp...60-63αρι καντο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η αφαιρεση του μεσαιου καζανιου δεν ειναι ευεργετικη, μπορει να δινει θορυβο αλλα ριχνει κατα πολυ την συμπιεση. Η καλυτερη λυση ειναι η αντικαταση του με ενα πιο ελευθερο.

Link to comment
Share on other sites

Στο 6Ν το 16ν υπαρχει και ειναι ελευθερας. Δεν ξερω αν αυτο σου λεει κατι αλλα προφανος αν το βγαλεις θα εχεις παραπανω θορυβο (σιγουρα) και απο συμπιεση δεν ξερω τι θα γινει. Βαλε ενα ελευθερας καλυτερα ;) .

Link to comment
Share on other sites

re pedia to kazanaki to meseo an to bgalo emena mou ipan ston zapatina to anti8eto...oti 8a exei kalitera mpam to aytokinito oxi oti 8a xasei simpiesi...

Ειναι σίγουρο πως 8α χασει συμπιεση και θα πηγαίνει χάλια μετα???

εγινε συγχωνευση των Posts...

Edited by Pery
Link to comment
Share on other sites

re pedia to kazanaki to meseo an to bgalo emena mou ipan ston zapatina to anti8eto...oti 8a exei kalitera mpam to aytokinito oxi oti 8a xasei simpiesi...

φιλε ολη την δουλεια στο θορυβο την κανει το μεσαιο εαν το βγαλεις θα κανει παρα πόλυ θορυβο και θα συντονιζεται ολο το αυτοκινητο(εαν βεβαια εχεις αλλαξει και τελικο) καλα σου ειπαν φυσικα ανεβαζεις στην περιπτωση σου σε μπαμ αλλα το κονταινεις και θα κρεμαει ψιλα τελοσπαντον θα παιζεις πολυ με το σασμαν..

Link to comment
Share on other sites

re pedia to kazanaki to meseo an to bgalo emena mou ipan ston zapatina to anti8eto...oti 8a exei kalitera mpam to aytokinito oxi oti 8a xasei simpiesi...

Ειναι σίγουρο πως 8α χασει συμπιεση και θα πηγαίνει χάλια μετα???

εγινε συγχωνευση των Posts...

Εγώ μιά συμβουλή θα σου δώσω, και είναι ίσως και ένας τρόπος να πάρω το αίμα μου πίσω.....

Μακριά απο την εν λόγω...αλυσίδα...... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"θα συντονιζεται ολο το αυτοκινητο"

Τι εννοεις με αυτο billygri77?

Βασικα εμενα με νοιαζει να μην πηγαινει πιο χαλια απο οτι τωρα...Βεβαια δεν το παο και ποτε στα ορια του αρα δεν με νοιαζει αν δεν πιγαινει 180 και πηγαινει 175 αλλα εκει ποθ αλλαξα και τελικο μου προτιναν να βγαλο το μεσαιο γτ ειναι σαπιο το ιδα και εγο εχει ανοικσει αλλα μοθ ειπε αν θες να κανει καλο ιχο καλυτερα θα ηταν να το απομονοσουμε και μου ειπαν οτι θα εχο και λιγο καλυτερη αποδοση οτι θα φορτονει κ λιγο πιο γρηγορα απ οτι τωρα...Δεν ξερω αν το απομονωσω θα το παω αυριο και θα του πο να ωαλει μια σολινα να το ακοθσο πως κανει κ αν γινετε πανικος θα βαλω ενα καζανακι ελευθερο..

Link to comment
Share on other sites

"θα συντονιζεται ολο το αυτοκινητο"

Τι εννοεις με αυτο billygri77?

Βασικα εμενα με νοιαζει να μην πηγαινει πιο χαλια απο οτι τωρα...Βεβαια δεν το παο και ποτε στα ορια του αρα δεν με νοιαζει αν δεν πιγαινει 180 και πηγαινει 175 αλλα εκει ποθ αλλαξα και τελικο μου προτιναν να βγαλο το μεσαιο γτ ειναι σαπιο το ιδα και εγο εχει ανοικσει αλλα μοθ ειπε αν θες να κανει καλο ιχο καλυτερα θα ηταν να το απομονοσουμε και μου ειπαν οτι θα εχο και λιγο καλυτερη αποδοση οτι θα φορτονει κ λιγο πιο γρηγορα απ οτι τωρα...Δεν ξερω αν το απομονωσω θα το παω αυριο και θα του πο να ωαλει μια σολινα να το ακοθσο πως κανει κ αν γινετε πανικος θα βαλω ενα καζανακι ελευθερο..

θα σου προτηνα καζανακι φιλε

Link to comment
Share on other sites

το dp ειναι στενοτερο απο την εισοδο του καταλυτη...δε παει αχρηστο το dp...60-63αρι καντο.

Δηλαδη μου λες να βαλω downpipe με τους μαμα καταλυτες?Γινεται αυτο? :S Εγω νομιζα οχι

Link to comment
Share on other sites

Τελικα έβαλα μεσαίο ελευθερας ανοξειδοτο...Ακουγετε πιο μπασο το polaki τωρα αλλα ειδα και διαφορα στο γκαζι...Δεν ξερω αν εμενα μου φενεται αλλα αρπαζει καλυτερα τωρα!!Αλλα δεν κανει το τρελο τον ιχο ισως τελικα δεν πηγαινε group-a στο polo και ισως μαλλον επρεπε να βαλω τις 2πλες εξατμησεις που βαζουν συνηθως σε αυτο..Ηταν κ καποιο μελλος μας στον Ζαπατινα σημερα με ενα ασπρο 2λιτρο golfaki G60 με μπρος κοκκινες δαγκανες Brembo

Link to comment
Share on other sites

Τελικα έβαλα μεσαίο ελευθερας ανοξειδοτο...Ακουγετε πιο μπασο το polaki τωρα αλλα ειδα και διαφορα στο γκαζι...Δεν ξερω αν εμενα μου φενεται αλλα αρπαζει καλυτερα τωρα!!Αλλα δεν κανει το τρελο τον ιχο ισως τελικα δεν πηγαινε group-a στο polo και ισως μαλλον επρεπε να βαλω τις 2πλες εξατμησεις που βαζουν συνηθως σε αυτο..Ηταν κ καποιο μελλος μας στον Ζαπατινα σημερα με ενα ασπρο 2λιτρο golfaki G60 με μπρος κοκκινες δαγκανες Brembo

αστο θα στρωσει φιλε

Link to comment
Share on other sites

Τελικα έβαλα μεσαίο ελευθερας ανοξειδοτο...Ακουγετε πιο μπασο το polaki τωρα αλλα ειδα και διαφορα στο γκαζι...Δεν ξερω αν εμενα μου φενεται αλλα αρπαζει καλυτερα τωρα!!Αλλα δεν κανει το τρελο τον ιχο ισως τελικα δεν πηγαινε group-a στο polo και ισως μαλλον επρεπε να βαλω τις 2πλες εξατμησεις που βαζουν συνηθως σε αυτο..Ηταν κ καποιο μελλος μας στον Ζαπατινα σημερα με ενα ασπρο 2λιτρο golfaki G60 με μπρος κοκκινες δαγκανες Brembo

Που και ποσο ?

Link to comment
Share on other sites

μιας και το θεμα ειναι λιγο παλιο και αφορα ατμοσφαιρικα,θελω να κανω την εξης ερωτηση : εχει κανεις αφαιρεσει το μαμα μεσαιο σε 1,2 tsi κρατωντας το μαμα τελικο?θα το ευνοουσε καθολου μια τετοια αλλαγη δεδομενου οτι ειναι φιμωμενο ως προς την εξατμιση του,αλλα και τουρμπο οποτε δεν χανει backpressure?

σκεφτομουν να το αφαιρεσω ωστε να παρω και λιιγο πιο μπασο ηχο,αλλα δεν θελω να χαλασω την αποδοση του..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.