Jump to content
Guest geokarag

Θα δούμε Tsi στο Eos;

Recommended Posts

Guest geokarag

Γειά σε όλους!

Γνωρίζει μήπως κανείς αν θα βγει ο TSI στο EOS και πότε; Σκοπεύω να το παραγγείλω σύντομα με τον 1.6, αλλά αν υπάρχει περίπτωση να βγει ο TSI, τότε ίσως αξίζει να το αναβάλω...

Επίσης θα ήθελα να ακούσω κάποια άποψη για τις επιδόσεις του 1.6 (δύστυχώς δε μου φτάνουν για 2.0 τα χρήματα...) Έχω ένα Polo 1.4 75 hp (μοντέλο 2004), τι να περιμένω συγκριτικά από το EOS(ως προς τις επιδόσεις πάντα);

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλωσορισες.

Αν θελεις περνα μια απο το Παρουσιαση Νεων Μελων να σε καλωσορισουμε και επισημα.

Το 1,6 ειναι μια τιμια επιλογη.Ο κινητηρας ειναι καλος για το αμαξι αλλα δεν θα βαλει και φωτια στον δρομο.

Δεν βλεπω λογο να συγκρινεις το Πολο με το EOS μιας και ειναι σε τελειως διαφορετικο μηκος κυματος.

Το ενα ειναι αμαξι πολης και το αλλο ενα πολυ ομορφο κουπε-καμπριο.

Το θεμα μετακινηθηκε εδω.

Link to comment
Share on other sites

Guest geokarag
Δεν βλεπω λογο να συγκρινεις το Πολο με το EOS μιας και ειναι σε τελειως διαφορετικο μηκος κυματος.

Το ενα ειναι αμαξι πολης και το αλλο ενα πολυ ομορφο κουπε-καμπριο.

Η σύγκριση που ρώτησα αφορά κυρίως την επιτάχυνση και τα ρεπρίζ...

Κατά τα άλλα συμφωνώ, είναι εντελώς διαφορετικά αυτοκίνητα!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα στην εθνικη θα ειναι πιο γρηγορο απο το Πολο.

Το ιδιο και μεσα στην πολη.

Φαντασου παει ενα κλικ πιο αργα απο Golf V 1.6FSI

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Φίλε geokarag, δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από το Polo που αναφέρεις, έχω όμως εμπειρία στο EOS 1.6FSI, από τις αρχές του χρόνου που το έχω.

Με δεδομένο ότι το προηγούμενο αυτοκίνητο μου ήταν ένα Astra F του ’93, 1.4i GT 5d, 82hp, 1110 kg.(0-100 σε 12,7), παραγγέλνοντας το EOS με 1.6FSI στους 115hp με 1500 kg. (με μοναδικό στοιχείο τα 0-100 σε 12) είχα υπόνοιες ότι το αυτοκίνητο θα είναι υπερβολικά αργό και ίσως και πιο αργό από το προηγούμενο μου αυτοκίνητο.

Τελικά στην πράξη το EOS φαίνεται “πιο ελαφρύ” και σβέλτο και πολύ ικανοποιητικό για τις δικές μου ανάγκες! (Έξάλλου μην ξεχνάμε ότι το Astra μου δεν μπορεί να αποδίδει μετά από 13 χρόνια στο 100%).

Η οδική του συμπεριφορά φαίνεται να είναι φυσιολογική, χωρίς να το έχω πιέσει ιδιαίτερα. Δείχνει κάποια περίεργα στοιχεία το πίσω μέρος (όπως είναι και αναμενόμενο με τους μηχανισμούς της οροφής και την ίδια την οροφή, όταν την ανοίγεις, να βρίσκονται στο πίσω μέρος.) Σημείωσε ότι έχω 17άρες ζάντες και σπορ ανάρτηση. Τέλος τα φρένα θα έλεγα ότι φαίνονται οριακά και ότι για ένα τόσο βαρύ αυτοκίνητο, δεν θα ήταν άσχημα να είχαμε κάτι καλύτερο.

Σε ότι αφορά την πιθανότητα να δούμε έναν TSI στο EOS, πιστεύω ότι η πιθανότητα είναι ανοιχτή, αλλά υπάρχουν 2 παράμετροι.

Από την μία φαντάζομαι ότι ο 1.6 FSI στοιχίζει λιγότερο στην VW και επιλέχτηκε για να κρατήσει το κόστος χαμηλά. Στο μέλλον βέβαια, αν οι πωλήσεις του 1.6 FSI πέσουν, μπορεί να δούμε κάποια αλλαγή πλεύσης.

Αν αναλογιστείς ότι το EOS έχει μια υπερπολύπλοκη οροφή, που απαιτεί και κάποια συντήρηση από την πλευρά σου και ενδεχομένως να σε προβληματίσει στο μέλλον, σκέψου την προσθήκη ενός Turbo-κομπρέσορα στο σύνολο σου το οποίο επίσης ενδέχεται να σε προβληματίσει και να ανεβάσει το κόστος συντήρησης! Και εγώ θα ήθελα να μπορώ να επιλέξω ένα TSI στα 140 ή τα 170 άλογα, το ερώτημα όμως είναι σε ποιο κόστος και αν τελικά η επιλογή αυτή θα είναι αξιόπιστη σε μία είδη σχετικά επισφαλή επιλογή/αγορά!

Αυτά τα λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Guest geokarag
Από την μία φαντάζομαι ότι ο 1.6 FSI στοιχίζει λιγότερο στην VW και επιλέχτηκε για να κρατήσει το κόστος χαμηλά. Στο μέλλον βέβαια, αν οι πωλήσεις του 1.6 FSI πέσουν, μπορεί να δούμε κάποια αλλαγή πλεύσης.

Επειδή στο Golf και στο νέο Touran o TSI 140 hp έχει 700-100 Ευρώ λιγότερο από τον 1.6 FSI, υπέθεσα ότι το κόστος θα μειωνόταν με αυτή την επιλογή.

Μάλιστα, ελπίζω ότι η προσθήκη του 1.6 Turbo 180 hp στο Astra TwinTop (με τιμή μόλις 1000 Ευρώ πάνω από το EOS 1.6) μπορεί να "σπρώξει" εκεί την VW...

Κατά τα άλλα, πολύ ενθαρρυντικά τα όσα λες, γιατί και εγώ έχω το άγχος μήπως το νέο μου αυτοκίνητο έχει ακόμη λιγότερη σπιρτάδα απο το παλιό.

Δεν έχω παράπονο από το Polo, αλλά στα 20 μου, μάλλον θέλω κάτι πιο ζωντανό!

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

ΥΓ.: Ξέρω ότι πιο ζωντανό είναι το Golf GT, και πιο φτηνό... Αλλά μου έχει κολλήσει το EOS.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παράπονο από το Polo, αλλά στα 20 μου, μάλλον θέλω κάτι πιο ζωντανό!

ΥΓ.: Ξέρω ότι πιο ζωντανό είναι το Golf GT, και πιο φτηνό... Αλλά μου έχει κολλήσει το EOS.

αφου εχεις κολλησει εκει,εκει θα πας!!!

και εγω οταν ηταν να παρω το πολακι μου (7/2004) ημουν αναμεσα σε polo 1.4 101ps και σε golf 1.6 116ps.

αλλα οπως λες και εσυ ειχα κολλησει με το πολακι!οποτε οσο και αν γκρινιαζαν οι γονεις (αυτο δεν ειναι αυτοκινητο,ειναι κουβαδακι!!!) εγω εκει!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να βγει Τsi για το Εοs αλλά μπορεί και οχι.

Θέλετε λόγω μάρκετινγκ? για να πουλήσουν και τα άλλα μοντέλα 2.0 fsi και 2.0 TFSI?

Θέλετε λόγω μάρκετινγκ? για να πουλήσουν και τα άλλα μοντέλα της VW?

Σιγά σιγά θα καταργηθεί πιστεύω ο 1.6 FSI και θα αντικατασταθεί απο τον TSI , λόγω τεχνολογίας.

Ίσως όταν βγει το νέο Golf 2009 να δούμε και τον TSI στο eos.

Όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις μετά και απο συζητήσεις με πωλητές της VW όταν έψαχνα για το eos στις διάφορες εκθέσεις - αντιπροσοπίες.

Τπτ δεν είναι σίγουρο ... αλλά σιγά μην περίμενα πότε θα αποφασίσει η VW να βάλει σε όλα τα μοντέλα της ΤSI. Με αυτό το σκεπτικό δεν θα έπερνα ποτέ αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τελευταία ενημέρωση της VW θα βγεί κατά τον Μάρτιο-Απρίλιο του 2008 το eos TSI 1.400 κυβικά με 122 άλογα...Θα έχει μόνο ένα κομπρέσορα...

Την πληροφορία αυτή μου την είπε αντιπρόσωπος μετά από ενημέρωση που είχε απο την VW.

Link to comment
Share on other sites

Όμιλος VW: Νέος 1.4ΤSI 122Hp και 7τάχυτο κιβώτιο DSG

Την περασμένη εβδομάδα σας είχαμε αποκαλύψει πως από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο τα Seat Leon και Altea θα διατίθενται με μια νέα, ηπιότερη έκδοση του 1.4TSI της VW με απόδοση περίπου 125 ίππους. Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε o όμιλος VW παρουσίασε και επίσημα την νέα εκδοχή του 1.4TSI που αρκείται στην χρήση υπερτροφοδότη και όχι υπερτροφοδότη και κομπρέσσορα όπως οι εκδόσεις των 140 και 170 ίππων του εν λόγω κινητήρα.

Η απόδοση του νέου μοτέρ αγγίζει τους 122 ίππους ενώ η ροπή φτάνει τα 20,4 kgm.

Ταυτόχρονα με την παρουσίαση της καινούργιας εκδοχής του 1.4ΤSI η VW αποκάλυψε και μια νέα έκδοση του κιβωτίου DSG με 7 σχέσεις και όχι 6 όπως το σημερινό που προορίζεται τόσο για τον συγκεκριμένο κινητήρα όσο και τις υπόλοιπες εκδόσεις του.

Σύμφωνα με τη γερμανική εταιρεία ο νέος 1.4TSI και το 7άχυτο κιβώτιο DSG θα είναι διαθέσιμα από τα μέσα του ερχόμενου καλοκαιριού στα μικρά και μεσαία μοντέλα του ομίλου.

Link to comment
Share on other sites

Όμιλος VW: Νέος 1.4ΤSI 122Hp και 7τάχυτο κιβώτιο DSG

Την περασμένη εβδομάδα σας είχαμε αποκαλύψει πως από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο τα Seat Leon και Altea θα διατίθενται με μια νέα, ηπιότερη έκδοση του 1.4TSI της VW με απόδοση περίπου 125 ίππους. Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε o όμιλος VW παρουσίασε και επίσημα την νέα εκδοχή του 1.4TSI που αρκείται στην χρήση υπερτροφοδότη και όχι υπερτροφοδότη και κομπρέσσορα όπως οι εκδόσεις των 140 και 170 ίππων του εν λόγω κινητήρα.

Η απόδοση του νέου μοτέρ αγγίζει τους 122 ίππους ενώ η ροπή φτάνει τα 20,4 kgm.

Ταυτόχρονα με την παρουσίαση της καινούργιας εκδοχής του 1.4ΤSI η VW αποκάλυψε και μια νέα έκδοση του κιβωτίου DSG με 7 σχέσεις και όχι 6 όπως το σημερινό που προορίζεται τόσο για τον συγκεκριμένο κινητήρα όσο και τις υπόλοιπες εκδόσεις του.

Σύμφωνα με τη γερμανική εταιρεία ο νέος 1.4TSI και το 7άχυτο κιβώτιο DSG θα είναι διαθέσιμα από τα μέσα του ερχόμενου καλοκαιριού στα μικρά και μεσαία μοντέλα του ομίλου.

¶ρα αληθεύει!!! ¶ρα το μόνο που αλλάζει σε σχέση με τον 1,6 FSI είναι ο υπερτροφοδότης και λίγα άλογα...Όπως επίσης και τα κυβικά! Ας μας εξηγήσει κάποιος που ξέρει από αυτά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα...

Μάλον πάει για αντικατάσταση ο 1,6 fsi ... full review στα αγγλικά! 1.4 TSI 122HP

Edited by Agis-Pro
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα..μετά απο μικρό tour στο internet πουθενά δεν διάβασα ότι το ΕΟS θα αποκτήσει κινητήρα tsi.και ιδιαίτερα το 1.4tsi 122hp. πιστεύω ότι θα αυξηθεί το κόστος στο ήδη ακριβούτσικο ΕοS χωρίς να έχουμε κάποια τρομερή αλλαγή..(στην ιπποδύναμη)

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
καλησπέρα..μετά απο μικρό tour στο internet πουθενά δεν διάβασα ότι το ΕΟS θα αποκτήσει κινητήρα tsi.και ιδιαίτερα το 1.4tsi 122hp. πιστεύω ότι θα αυξηθεί το κόστος στο ήδη ακριβούτσικο ΕοS χωρίς να έχουμε κάποια τρομερή αλλαγή..(στην ιπποδύναμη)

+1

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα..μετά απο μικρό tour στο internet πουθενά δεν διάβασα ότι το ΕΟS θα αποκτήσει κινητήρα tsi.και ιδιαίτερα το 1.4tsi 122hp. πιστεύω ότι θα αυξηθεί το κόστος στο ήδη ακριβούτσικο ΕοS χωρίς να έχουμε κάποια τρομερή αλλαγή..(στην ιπποδύναμη)

Επίσημα ναι...δεν υπάρχει κάτι τέτοιο...Όταν θα υπάρξει τότε θα μπορείς να το παραγγείλεις...

Ανεπίσημα όμως και τί λένε οι Γερμανοί στους Έλληνες Dealers ξέρεις? Αν ξέρεις πάσο...Αν δεν ξέρεις τότε η ενημέρωση που είχα είναι για tsi 1.4 122 hp...

Σερφάρωντας π.χ. απο ξένο site βρήλα αυτό :

"VolkswagenΆs Golf is one of the first models in the range to benefit from TSI technology.

It is available in Sport and GT trim with 140 and 170 PS respectively. TSI, 140 PS engines are also available in the Touran and Golf Plus. Volkswagen says the compact engine has been designed for eventual use in other model ranges such as the Polo, Passat and in the new Eos coupe/cabriolet ranges once supplies of the new unit become more widely available.

In the future it is likely TSI engines will be used in the other Volkswagen family brands, Audi, Seat and Skoda."

Πηγή : http://www.askaprice.com/torque-article.as...l&item=1884

Κάτι παίζει λοιπόν με eos tsi στο μέλλον....είτε με 122-140-170 άλογα...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους!

Γνωρίζει μήπως κανείς αν θα βγει ο TSI στο EOS και πότε; Σκοπεύω να το παραγγείλω σύντομα με τον 1.6, αλλά αν υπάρχει περίπτωση να βγει ο TSI, τότε ίσως αξίζει να το αναβάλω...

Επίσης θα ήθελα να ακούσω κάποια άποψη για τις επιδόσεις του 1.6 (δύστυχώς δε μου φτάνουν για 2.0 τα χρήματα...) Έχω ένα Polo 1.4 75 hp (μοντέλο 2004), τι να περιμένω συγκριτικά από το EOS(ως προς τις επιδόσεις πάντα);

Ευχαριστώ!

Σε εθνική οδό δε θα έχεις πρόβλμε τον 1.6. Εκεί που δεν είναι επαρκής είναι σε ορεινές (ανηφορικές) διαδρομές με στροφές, ειδικά με την οροφή ανοιχτή, οπότε το βάρος του πίσω μέρους είναι αυξημένο. Ξαναλέω, σε εθνική οδό είναι μια χαρά, δεν έχεις να ανησυχείς για προσπεράσματα και επιταχύνσεις. Ίσως η καλύτερη λύση είναι μια μετέπειτα αναβάθμιση του κινητήρα (δεν ξέρω αν υπ'αρχει κάτι για τον 1.6).

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο γνωριζω ο tsi θα μπει και στο Eos αλλα δε γνωριζω ποτε ακριβως.Δε νομιζω ομως οτι θα καθυστερησει.Γνωστος μου που δουλευει στη VW πηρε το Eos πριν 4 μηνες σε 1.6 διοτι δε μπορουσε να περιμενει απ'οτι μου ειπε το tsi.Αν θες θα τον ρωτησω ποτε βγαινει.Ειναι στις πωλησεις το παιδι.Παντως για τις επιδοσεις του 1.6 θα διαφωνησω φιλε Νικο.Κ στις εθνικες οδους θα εχει προβλημα.Ο 1.6 ειναι απλα οριακος για το αμαξωμα του Eos.Οι αριθμοι μιλουν απο μονοι τους.11,9 0-100.Στις προσπερασεις θα εχει προβλημα.Κι αν βαλει κ δυο τρια ατομα μεσα εκει να δεις γλεντια.Το λεω διοτι εχω οδηγησει το golf 1.6 fsi που υποτιθεται ειναι κ λιγο πιο γρηγορο απο το Eos.Φιλαρακι σου συστηνω να παρεις για ενα τεστ ντραιβ το golf tsi κ ενα 1.6. Eos.Τοτε θα δεις οτι η διαφορα ειναι χαοτικη.Αν δε βιαζεσαι μην κανεις την πατατα κ το παρεις.Πολλοι που πηραν το golf 1.6 τωρα το εχουν μετανιωσει.

Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο ειναι οτι τον 1.6 η VW θα τον καταργησει οπως εκανε και με τον 1.4!!!

Την θεση του θα παρει ενας νεος 1.4 με τουρμπο (χωρις κομπρεσσορ, αρα δεν μιλαμε για TSI, αλλα στην ουσια για TFSI)

Επομενως κατι πρεπει να φοραει και το δολιο EOS!!! Αρα παμε σε εκδοση 1.4 tourbo 122 hp καποια στιγμη στο μελλον...

Ετσι εκτιμω ...

Επισης αποδεικνυεται και στην πραξη οτι οι TSI και TFSI ειναι πιο πετυχημενοι οσον αφορα την καταναλωση του λαδιου...

Αρα η VW διωχνει απο πανω και την φημη των αυτοκινητων ''φριτεζες'' :lol:

Υ.Γ

Βλεπουμε οτι ολο και πιο πολλες εταιριες τουρμπιζουν μικρα συνολα λογω ρυπων, κοστους ή δεν ξερω εγω τι αλλο..

Clio 1.2 T (100 hp)

Punto 1.4 T (120 & 150 hp)

και παει λεγοντας....

Το μελλον κρυβεται πισω απο 8 γραμματα..

ΑΑΑ......ΤΣΟΥΦ..... :lol:

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Νομίζω ότι υπάρχει απίστευτη σύγχυση σε ότι αφορά την πολιτική της VW σχετικά με τους κινητήρες FSI, TSI, TFSI! Πάντως, δεν είμαι σίγουρος ότι το μέλλον βρίσκεται στις εφαρμογές Turbo, κομπρέσορες και συνδυασμοί αυτών. Η VW είναι η μόνη εταιρεία με τέτοιο εύρος σε αυτή την κατηγορία, ενώ οι άλλες εταιρίες απλά μπήκαν στο παιχνίδι με 1-2 “γρήγορες” Turbo λύσεις. Θα πρέπει να δούμε τι αντοχή στο χρόνο θα έχουν όλα αυτά τα σύνολα και τι κόστος συντήρησης θα έχουν μετά από π.χ. 100.000 km!!! Για την ώρα φαίνεται σαν μόδα θα έλεγα.

Επίσης, σημείωσε ότι, τουλάχιστον εγώ διάβασα, πως ο TSI με 122hp έχει μόνο κομπρέσορα! Επίσης να μην ξεχνάμε τι ακούγαμε για 1.6 TSI κλπ. Ας δούμε με το καλό πρώτα τα νέα μοτέρ και ας ετοιμαστούμε για παραγγελία στη συνέχεια.

Επίσης σε ότι αφορά το θέμα επιδόσεων, θα ήθελα να σας θυμίσω ότι κυκλοφορούν πολλά αυτοκίνητα με επιδόσεις κάτω από τα 12’’ στα 0-100. Ο 1600 FSI είναι όντως οριακός για το EOS αλλά εξαρτάται τι ζητάς και πώς κινείσαι. Προσωπικά είχα το Astra 1.4i GT 5d 82hp (0-100 στα 13’’) και το EOS είναι ελαφρώς πιο σβέλτο και σαφώς πολύ πιο άνετο και ευχάριστο. Το έχω πάει μικρά ταξίδια και έχω ανέβει στο Πήλιο. Οριακό αλλά αξιοπρεπές. Σε ότι αφορά την Εθνική, πραγματικά κανένα πρόβλημα, ειδικά αν θέλεις να κινείσαι στα νόμιμα όρια.

Τέλος κάτι που αφορά το EOS αποκλειστικά.

Το δικό μου ήρθε σε 5,5 μήνες σχεδόν! Έχω ακούσει και δεν εκπλήσσομαι ότι πλέον η αναμονή φτάνει τους 9 μήνες! Όταν λοιπόν με το καλό προστεθεί κάποιο νέο μοτέρ και είναι επιλέξιμο (και σημειώστε ότι ακόμα δεν υπάρχει καμία επίσημη ημερομηνία), τότε πρέπει κανείς να προσθέσει και την τεράστια αναμονή! Για λιγότερα από 10 άλογα και με ένα κομπρέσορα στην καμπούρα μου, προσωπικά δεν μετανιώνω τώρα που το έχω, δεν θα μετάνιωνα αν το είχα σε παραγγελία, και δεν θα περίμενα πολύ για νέο μοτέρ, εκτός και αν υπήρχε συγκεκριμένη επίσημη ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Το νεο μοτερ στα 1.4 θα ειναι κατα 99,9% turbo και οχι κομπρεσσορ....

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο γνωριζω ο tsi θα μπει και στο Eos αλλα δε γνωριζω ποτε ακριβως.Δε νομιζω ομως οτι θα καθυστερησει.Γνωστος μου που δουλευει στη VW πηρε το Eos πριν 4 μηνες σε 1.6 διοτι δε μπορουσε να περιμενει απ'οτι μου ειπε το tsi.Αν θες θα τον ρωτησω ποτε βγαινει.Ειναι στις πωλησεις το παιδι.Παντως για τις επιδοσεις του 1.6 θα διαφωνησω φιλε Νικο.Κ στις εθνικες οδους θα εχει προβλημα.Ο 1.6 ειναι απλα οριακος για το αμαξωμα του Eos.Οι αριθμοι μιλουν απο μονοι τους.11,9 0-100.Στις προσπερασεις θα εχει προβλημα.Κι αν βαλει κ δυο τρια ατομα μεσα εκει να δεις γλεντια.Το λεω διοτι εχω οδηγησει το golf 1.6 fsi που υποτιθεται ειναι κ λιγο πιο γρηγορο απο το Eos.Φιλαρακι σου συστηνω να παρεις για ενα τεστ ντραιβ το golf tsi κ ενα 1.6. Eos.Τοτε θα δεις οτι η διαφορα ειναι χαοτικη.Αν δε βιαζεσαι μην κανεις την πατατα κ το παρεις.Πολλοι που πηραν το golf 1.6 τωρα το εχουν μετανιωσει.

Γοα μάθε να μας πείς και εμάς αν και από όσο ξέρω από Μάρτιο του 2008.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Βλέπετε ότι ενώ αρχικά ονόμασε TSI το combo Turbo + compressor, τώρα έχουμε σκέτο Turbo σαν TSI! Και γιατί όχι TFSI ρωτάω? Αν σκεφτείτε και την ονοματολογία που δίνει στα SEAT με 1.8TSI… μάλλον έχασαν την μπάλα οι άνθρωποι. Προφανώς πιστεύουν ότι αφαιρώντας το συνθετικό FSI από τα ονόματα των μοτέρ τους θα φύγουν και οι κακές αναμνήσεις.

Agis-Pro! Το ερώτημα για εσένα ολοκληρωμένο είναι από πότε θα μπορείς να βάλεις παραγγελία με το 1.4 TSI, TFSI or whatever (και σε τι ιπποδύναμη θα είναι αυτό τελικά). Μίλησες για Μάρτιο του 2008 πράγμα που σημαίνει είτε ότι τώρα (ή από Σεπτέμβριο) μπορείς να δώσει παραγγελία σε αυτό το μοτέρ (και να το πάρεις τον Μάρτιο), είτε ότι από τον Μάρτιο θα ανοίξουν οι κωδικοί παραγγελιών για αυτό το μοτέρ και να το έχεις τον Ιανουάριο του 2009! (πάντα εφόσον ισχύει το 9μηνο που ανέφεραν μερικοί).

Edited by Speedster
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Και επειδή μερικοί ειδήμονες μιλάνε για επιδόσεις κλπ. Ρίξτε μια ματιά εδώ:

http://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?CATEGORY_id=74&NEWS_DATA_ID=63459

Αν υποθέσουμε ότι το EOS 1.6FSI έχει ανάλογες επιδόσεις με το Passat 1.6 FSI (αφού έχουν ίδιο κινητήρα, βάρος και παρόμοια σωματομετρικά χαρακτηριστικά), ούτε άσχημες επιδόσεις (ελαστικότητα) έχει για την κατηγορία του, αλλά μάλλον από τις υψηλότερες σε σχέση με συγκρίσιμα αυτοκίνητα, αλλά και τον μέσο όρο των αυτοκινήτων που κυκλοφορούν στους ελληνικούς δρόμους, αν προσέξετε τα μοντέλα που αναφέρονται.

Βέβαια μερικοί γρήγοροι τα θέλουν όλα GTI, αλλά τι να κάνουμε…

Link to comment
Share on other sites

Βλέπετε ότι ενώ αρχικά ονόμασε TSI το combo Turbo + compressor, τώρα έχουμε σκέτο Turbo σαν TSI! Και γιατί όχι TFSI ρωτάω? Αν σκεφτείτε και την ονοματολογία που δίνει στα SEAT με 1.8TSI? μάλλον έχασαν την μπάλα οι άνθρωποι. Προφανώς πιστεύουν ότι αφαιρώντας το συνθετικό FSI από τα ονόματα των μοτέρ τους θα φύγουν και οι κακές αναμνήσεις.

Agis-Pro! Το ερώτημα για εσένα ολοκληρωμένο είναι από πότε θα μπορείς να βάλεις παραγγελία με το 1.4 TSI, TFSI or whatever (και σε τι ιπποδύναμη θα είναι αυτό τελικά). Μίλησες για Μάρτιο του 2008 πράγμα που σημαίνει είτε ότι τώρα (ή από Σεπτέμβριο) μπορείς να δώσει παραγγελία σε αυτό το μοτέρ (και να το πάρεις τον Μάρτιο), είτε ότι από τον Μάρτιο θα ανοίξουν οι κωδικοί παραγγελιών για αυτό το μοτέρ και να το έχεις τον Ιανουάριο του 2009! (πάντα εφόσον ισχύει το 9μηνο που ανέφεραν μερικοί).

Speedster Συμφωνώ και επαυξάνω ότι έχουν χάσει τη μπάλα στη VW και γενικά στον όμιλο της VW όσον αφορά το θέμα FSI,TSI,GT,TFSI. κτλ κτλ ...Ας είναι καλά το μάρκετινγκ και οι εξυπνάκυδες που πάνε να μπερδέψουν τον κόσμο ή να τον ξεγελάσουν...

Θα γράψω για το Eos μόνο καθώς για τα άλλα αμάξια δεν ξέρω αν θα συμβεί ή θα συμβούν τα ίδια...

Για το EOS λοιπόν όταν ακύρωσα την παραγγελία μου , μου είπαν απο την αντιπροσωπεία ότι η VW περίπου τον Μάρτιο του 2008 θα μπεί TSI τεχνολογία στο ΕΟS. Βέβαια TSI απο Σεπτέμβριο θα συμαίνει μόνο turbo και όχι compressor μαζί..

Έδωσα λοιπόν εντολή να προπαραγγείλω αν γίνεται το αμάξι , ή τέλος πάντων όταν ανοίξει κάποιος τέτοιος κωδικός να με πάρουν τηλ για παραγγελία...Πουθενά δεν ανέφερα στα προηγούμενα post ότι θα μπορείς να το παραγείλεις απο Σεπτέμβριο για να το πάρεις Μάρτιο...

Όσον αφορά την 9μηνη αναμονή για τα σημερινά EOS ξαναλέω ότι για φέτος έχουν κλειδώσει οι κωδικοί όσον αφορά παραγωγή Eos για την Ελλάδα και γιαυτό έχει φτάσει σε τέτοια επίπεδα η αναμονή...

Κάθε χρόνο το Δεκέμβριο έρχεται ο Γερμαναράς και συναντιέται με την Kosmocar...και τους λέει πόσα αμάξια θέλετε...Ε πέρσυ είχαν ζητήσει πολύ λίγα (όπως αποδείχθηκε) με αποτέλεσμα να τα έχουν πουλήσει το πρώτο εξάμηνο του χρόνου...Γιαυτό τώρα όσες παραγγελίες δίνονται πάνε για το 2008 καθώς ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ δεν θα πάει να σταματήσει την παραγωγή του π.χ. στη Γερμανία για να φτιάξει αμάξια για την Ελλάδα αφού μας έχει καλύψει στην παραγγελία που είχαμε δώσει το Δεκέμβρη... Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα....

¶ν του χρόνου ξυπνήσουν εδώ οι Ελληνάρες και νιώσουν να stockάρουν λίγο σε ετοιμοπαράδοτα EOS τότε το αμάξι λογικά θα μπορείς να το πάρεις σε 1 μήνα...Αν θές ειδική παραγγελία με extras τότε θα πάει κανένα τρίμηνο μέχρι 5μηνο...Όπως το πήρε ο Speedster.

Πάντως εγώ πήρα το μάθημά μου και με αυτά που έμαθα και είδα στην πράξη...αποφάσισα : Παραγγελία όσο πιο νωρίς μπορείς στην αρχή κάθε έτους...ποτέ στο τέλος του...Περιμένω να ανοίξει ο κωδικός EOS TSI 1.4 (¶λογα άγνωστο) καθώς θέλω το αμάξι μου να τσιτώνει λίγο στο γκάζι (απόψεις είναι αυτές και επιλογές)

Τέλος να πώ ότι τον TSI με τα 122 άλογα θα τον δούμε πρώτα στο golf... Καταργείται ο 1.6 FSI από τον όμιλο σιγά σιγά και όχι από την VW μόνο...

Ένα είναι σίγουρο...Τα έχουν κάνει σαν τα μούτρα τους στον όμιλο VW..Ανακοίνωσαν τώρα για το Α3 κινητήρα με 1.4 και 125 άλογα TFSI με ΕΝΑΝ υπερσυμπιεστή... Μήπως βάλουν κανέναν τέτοιο στο EOS? Δεν είμαι και η VW!!!!! <_<AUDI A3 1.4 125HP TFSI

Αντε και πού να σφίξουν οι ζέστες λέω εγώ...

Edited by Agis-Pro
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Αγαπητέ Agis-Pro.

Γενικά συμφωνώ με αυτά που λες, καλό όμως είναι να αναλογιστείς τα εξής:

Το Έτος στην βιομηχανία του αυτοκινήτου αρχίζει τον Αύγουστο (που τα εργοστάσια είναι κλειστά). ¶ρα λοιπόν τα Model Year 2008 θα κατασκευάζονται από Σεπτέμβριο 2007, με ότι αυτό συνεπάγεται για ένα μοντέλο σε αναβαθμίσεις και τιμή μεταπώλησης.

Δεν γνωρίζω πότε γίνεται η διαπραγμάτευση της VW με την Kosmocar και τι όρους περιλαμβάνει για το EOS, πάντως θυμάμαι ότι είχα διαβάσει πως η Kosmocar είχε βάλει υψηλό στόχο για τις πωλήσεις του EOS (δεν θυμάμαι νούμερο) που προφανώς το έπιασε αφού δεν προλαβαίνει το αμάξι να μείνει in-stock. Μην είσαι σίγουρος ότι αυτό θα αλλάξει στο μέλλον αφού η αγορά έχει διευρυνθεί και η ζήτηση αυξάνεται.

Σύμφωνα πάντως με αυτά που λες, για τους τελευταίους μήνες του τρέχοντος έτους, δεν θα έρχονται αυτοκίνητα στην Ελλάδα…

Σε ότι αφορά τα μοτέρ η VW πράγματι έχει χάσει τι μπάλα.

Απλά αναρωτιέμαι, είσαι τόσο σίγουρος ότι θα δεις τρομερή διαφορά από τα 115 στα 122 άλογα? Θα μου πεις ότι ο 1.6 FSI είναι φριτέζα, αλλά το νέο μοτέρ τι θα είναι???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.