Jump to content
koukouroukou

Καντραν-Αλλαγη λαμπτηρων

Recommended Posts

Γεια χαρα και απο εμενα! (Πααααλι? tongue.gif )

Λοιπον φιλοι μου μετα απο την ΠΛΗΡΗ απογοητευση για την μοντιφα στην μασκα (επειδη δεν την βλεπω να την κανω συντομα-εξ ου και η απογοητευση λογω συγκεκριμενου γεγονοτος) λεω να αλλαξω τον φωτισμο στο καντραν μου!

Συγκεκριμενα αλλαξα σε ενα αλλο αυτοκινητο (Ιαπωνεζικα-ΟΥΣΤ! upyours.gif ) και απο πρασινο που ηταν το εκανα μπλε και απλα ηταν φοβερο!

Ετσι λοιπον λεω να προχωρησω, αλλα μπορειτε να με βοηθησετε ως προς την διαδικασια αφαιρεσης τιμονιου? Να προσεξω κατι συγκεκριμενο? Το εχει δοκιμασει κανενα αλλο μελος?

Ευχαριστω προκαταβολικα!

ΥΓ: Τιμονι ΧΩΡΙΣ αεροσακο, με τις 4 ακτινες (2+2- οχι αυτο που εχει το 1400αρι).

ΥΓ2: Φωτισμος ΠΡΑΣΙΝΟΣ.Το κακο ειναι οτι εαν και αφοσον αλλαχτει, το καντραν θα εχει μπλε η κοκκινο φωτισμο πχ και η κεντρικη κονσολιτσα μαζι με τις πορτες θα εχουν πρασινο...Πολλοι θα το προσεξουν,λιγοι θα το καταλαβουν ομως!!!

:D

Link to comment
Share on other sites

το manual της Haynes περιγραφει αρκετα καλα τη διαδικασια να βγαλεις τιμονι και καντραν

Οταν βγαλεις το τιμονι , βαλε με ενα μολυβι ενα σημαδακι ωστε οταν το ξαναβαλεις να μπει στην ιδια (σωστη) θεση

Με ενδιαφερει και εμενα αυτο με τον φωτισμο

Περιμενουμε τα αποτελεσματα :D

Link to comment
Share on other sites

Ξερω ξερω παλι ο ρουφιανος μιλησε!!!! Ρωτηστε τον Διλτρο (Ανδρεα) εχει κανει ολαααα τα φωτακια του μεσα μπλε!!! Το αυτοκινητο απλα γ@μ@ει!!!!

Ανδρεα να αρχιζεις να χρεωνεις την δουλεια, θα βγαλεις χοντρα λεφτα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοον...Πηγα να βγαλω το πλαστικο που ειναι η κορνα (το καλλυμα δλδ) και πραλιγο να γινει το μοιραιο...! Χαχαχα Ευτυχως δεν το εβγαλα και δεν το εσπασα.Για αυτο λοιπον παρηγγειλα το service manual Golf III της HAYNES τηλεφωνικως στον ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ και μου ειπε οτι θα ειναι σε 1 (ΕΝΑ) μηνα εδω!!!! ΕΛΕΟΣ..... :Dthumbsdown.gif

ΥΓ: Να ευχαριστησω ΘΕΡΜΑ τον φιλαρακο Meltemie (Δημητρη) για την πολυτιμη βοηθεια του... :) καθως και τον mkiii..... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας φιλοι μου! Δυστυχως δεν μπορεσω να ερθω στο μιτινγκ χτες αλλα θα σας πω τωρα το προβλημα..

Ευτυχως το καλλυμα ΒΓΑΙΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ αλλα το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΛΑΜΠΙΤΣΕΣ σαν αυτες που εχει σε μπλε ΔΥΝΑΤΟ χρωματακι..

Μπορει καποιος να μου υποδειξει κανα μαγαζακι να βρω τετοιες κλαμπιτσες? Θα ποσταρω και φωτος αργοτερα!

Ε??? Λαμπιτσες?

ΥΓ: Να ευχαριστησω και παλι τον (ποιον αλλον? tongue.gif ) Meltemie για την ΠΟΛΥΤΙΜΗ βοηθεια του..Α ρε τρελο αγορι αν δεν ειχαμε και εσενα.. tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ρε τρελο αγορι...αφου σου ειπα οτι εχω ΗΔΗ βαλει μπλε λεντακια πισω στην πινακιδα...αλλα ας με βοηθησει καποιος αν μπορω να βρω καναν ελληναρα που πουλαει τετοια στην αθηνα..

Ξερει κανενας? :blink:

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ρε τρελο αγορι...αφου σου ειπα οτι εχω ΗΔΗ βαλει μπλε λεντακια πισω στην πινακιδα...αλλα ας με βοηθησει καποιος αν μπορω να βρω καναν ελληναρα που πουλαει τετοια στην αθηνα..

Ξερει κανενας? :blink:

δυστυχως δεν εχω κατι υποψιν μου

αλλα σε μαγαζι με ηλεκτρονικα, ή με αξεσουαρ αυτοκινητου με λαμπες κλπ...

η ιδια η VW πρεπει να εχει, αφου το ΜΚΙΙΙ ως καμπριολε με το facelift εχει μπλε φωτακια στα οργανα, νομιζω με το ιδιο ταμπλο...

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν εχω κατι υποψιν μου

αλλα σε μαγαζι με ηλεκτρονικα, ή με αξεσουαρ αυτοκινητου με λαμπες κλπ...

η ιδια η VW πρεπει να εχει, αφου το ΜΚΙΙΙ ως καμπριολε με το facelift εχει μπλε φωτακια στα οργανα, νομιζω με το ιδιο ταμπλο...

Λοιπον...καταρχην να πω στο φιλο τον Διλιτρο οτι βρηκα το ποστ του για το πως το εκανε εκεινος στο αμαξι του..Ρε φιλε μπηκες σε τρελη διαδικασια για να το αλλαξεις! ΕΛΕΟΣ

Τωρα οσοι εχουν το 3αρι γκολφ, θα ηταν χρησιμο να ξερουν πως οι λαμπες που χρησιμοποιουν για φωτισμο τα 3αρια ειναι ΑΣΠΡΕΣ-ΔΙΑΦΑΝΕΙΣ και ειναι 2(ΔΥΟ).Ο φωτισμος προερχεται απο πανω, δηλαδη ειναι κεντρικος και ΟΧΙ πισω απο το καντραν-με εξαιρεση τις 2 οθονιτσες LCD που εχει (αλλοι εχουν μια αλλα δεν αλλαζει αυτο σε τπτ).Αυτο συνεπαγεται πως απο καπου παιρνουν χρωμα πρασινο...Ειναι ενα κομματι πλαστικο πρασινο απο το οποιο φεγγουν πισω τα ασπρα φωτακια...Ετσι λοιπον γινεται πρασινος ο φωτισμος.Μια καλη ιδεα ειναι να αλλαχτει αυτο το φιλτρακι και απο πρασινο που ειναι να το κανουμε σε μπλε..Αλλα πως? Εχει κανεις καμια ιδεα? Ποσταρω λοιπον φωτο απο το καντραν που το ελυσα προχτες (και το ξανατοποθετησα αλλιως πως θα πηγαινα στην δουλεια μου? tongue.gif ) και απο εκει μπορειτε να καταλαβετε πως πανω-κατω λειτουργει..Αυτες φυσικα ειναι απο το πισω τμημα του καντραν! :blink:

post-250-1112724338_thumb.jpg

post-250-1112724412_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε κουκουρουκου με εβαλες στην πριζα με αποτελεσμα εδω και 2 μερες το εσωτερικο του αυτοκινητου μου να θυμιζει βομβαρδισμενο τοπιο.οπου εχει λαμπα το εχω ξυλωσει για να δω τι μπορω να κανω για να αλλαξω τα λαμπακια.για τα οργανα αλλαξα το φιλτρο με μπλε διαφανια που ειχαμε στην δουλεια αλλα βγενει ενα μπλε χλιαρο και χωρις πολυ φως.οταν βραδιασει θα το δω καλυτερα.πηρα μπλε λαμπακια απο ενα μαγαζι στην γαλατσιου (auto trast ξερει ο loukperi) αλλα παλι τιποτα.πολυ χαμηλος φωτισμος.ειναι 12v,1.2w και θα ψαξω για περισσοτερα watt μπας και γινει κατι.τωρα ψυνομε να κανω και τα οργανα λευκα μονος παντα ετσι!!!!!!!θα δουμε στην πορεια ομως.εσυ το προχορισες το θεμα;εκανες τιποτα η τα παρατησες;;;;;;;;;;;;;;;;;

Edited by M.G.
Link to comment
Share on other sites

φιλε κουκουρουκου με εβαλες στην πριζα με αποτελεσμα εδω και 2 μερες το εσωτερικο του αυτοκινητου μου να θυμιζει βομβαρδισμενο τοπιο.οπου εχει λαμπα το εχω ξυλωσει για να δω τι μπορω να κανω για να αλλαξω τα λαμπακια.για τα οργανα αλλαξα το φιλτρο με μπλε διαφανια που ειχαμε στην δουλεια αλλα βγενει ενα μπλε χλιαρο και χωρις πολυ φως.οταν βραδιασει θα το δω καλυτερα.πηρα μπλε λαμπακια απο ενα μαγαζι στην γαλατσιου (auto trast ξερει ο loukperi) αλλα παλι τιποτα.πολυ χαμηλος φωτισμος.ειναι 12v,1.2w και θα ψαξω για περισσοτερα watt μπας και γινει κατι.τωρα ψυνομε να κανω και τα οργανα λευκα μονος παντα ετσι!!!!!!!θα δουμε στην πορεια ομως.εσυ το προχορισες το θεμα;εκανες τιποτα η τα παρατησες;;;;;;;;;;;;;;;;;

Γεια σου πατριωτη!!!

Λοιπον εγω τα παρατησα για λιγο λογω ελλειψης χρονου...τρτεχω με το ΤΕΙ αστα να πανε και οταν βρω ελευθερο χρονο (το σ/κ δλδ) θα το φτιαξω!

Λοιπον στη θεση για το φιλτρακι που ειναι πρασινο, να πας και να βρεις φιλμακι που βαζουν στους προτζεκτορες σε χρωμα μπλε και θα βγει αρκετα καλο (ετσι μου ειπαν-δεν το εχω δοκιμασει!)..Αυτο θα κανω κι εγω..Κατεβαινω αυτιο ομονοια να βρω κατι τετοιο...Ρε τρελε, που βρηκες τα μπλε λαμπακια και τι εκανες με τις οθονιτσες?!?! Πηγα σε εναν ηλεκτρολογο αυτοκινητων και μου ειπε πως δεν θα βρεις τετοιες λαμπιτσες σε μπλε! ΑΚΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ!

Οι λαμπες ειναι 1.2 Watt kai @ Watt (οι μικρες ειναι για τις οθονιτσες και οι μεγαλες ειναι για τον κεντρικο φωτισμο!

Για πες μας ρε πατριωτη τι εκανες...! <_<

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ.........

ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΜΕΡΙΚΑ ΜΠΛΕ LEDS ΥΨΗΛΗΣ ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑΣ !!!

ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΠΟΥ ΣΤΑ 470ohm ΩΣΤΕ ΝΑ

ΠΑΙΞΟΥΝΕ ΤΑ 3VOLT LEDS ΣΤΑ 12VOLT TOY AMΑΞΙΟΥ !!!

ΤΙΜΕΣ ΑΠΟ 0,50 ΛΕΠΤΑ ΕΩΣ 1 ΕΥΡΩ ΤΟ ΕΝΑ LED !!!

EΔΩ ΠΗΡΑ ΜΕΡΙΚΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ :

http://www.beskas.gr

Link to comment
Share on other sites

πατριοτη ειναι πολυ απλο το θεμα.οι λαμπιτσες ειχαν οπως ειπα πολυ χαμυλο φωτησμο και ετσι σημερα πηρα 2 λεντακια χρωματος μπλε και με τιμη 8,5 ευρω απο το ιδιο μαγαζι.βγαζω το ασπρο πλαστικο που ειχε τα παλια λαμπακια και αφυνω μονο τα μεταλλικα αγγουρακια για το ρευμα και τα εννονω με καλοδιακια μαζι με τα λαμπακια.με πατεντα κραταω σταθερα τα λαμπακια να φωτιζουν τα οργανα και ετοιμος.η δουλεια ειναι λιγο εως πολυ προχειρη αλλα το αποτελεσμα μετραει. :D:D:D:D:ninja::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

σε λιγο θα ανεβασω και φωτο για να τα δεις και να μου πεις γνωμη

λουκα τι αντιστασεις εγω ουτε καν ξερω ποσα volt ειναι τα λαμπακια.προφανος 12v γιατι φωτιζουν μια χαρα

Edited by M.G.
Link to comment
Share on other sites

post-187-1113603974_thumb.jpgπαιδες παρτε τις φωτο και πειτε γνωμες......απο κοντα ειναι πολυ πιο εντονες.....απλα Γ@Μ@ΝΕ :angry2::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

κουκουρουκου συγγνωμη αλλα εισαι πολυ κουκουρουκου...καλα γιατι ρε φιλε δεν μου ειπες οτι δεν βρηκες να σου παρω εγω απο το μαγαζι αυτο;;;απενεντι απο την δουλεια μου ειναι....αν δεν βαριεσε λοιπον πεταξου αυριο μεχρι το γαλατσι στην γαλατσιου στο 7κατι νουμερο αν θυμαμε στην καθοδο απεναντι απο τον γαλαξια.auto trast λεγετε το μαγαζι και παρε 2 λεντακια

post-187-1113604047_thumb.jpg

Edited by M.G.
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται ρε πως ειμαι κουκουκουκου...γιατι νομιζεις οτι εβαλα αυτο το νικ?? χααχαχαχαχαχα ρε το εμαθα ΑΦΟΤΟΥ πηρες τις λαμπες..τεσπα..εκεινο που δεν μου αρεσει ειναι ρε συ οτι ο φωτισμος δεν ειναι ομοιομορφος..

Κατα τα αλλα πολυ καλο φενεται.Με τις οθονιτσες τι εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Το VW Golf and Jetta (1993 to 1997) Automotive Repair Manual περιέχει υλικό και για 14άρι κινητήρα; Απ' ότι ξέρω τέτοια έκδοση δεν κυκλοφόρισε στην Αμερική.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Το VW Golf and Jetta (1993 to 1997) Automotive Repair Manual περιέχει υλικό και για 14άρι κινητήρα; Απ' ότι ξέρω τέτοια έκδοση δεν κυκλοφόρισε στην Αμερική.

Στην Αμερικη κυκλοφορουνε με 14αρια σαν εμας τους φλωρους? Δεν νομιζω.

Αλλα αν ψαξεις μπορεις να ρωτησεις παπασωτηριου και να παραγγειλεις.

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα από Amazon φθηνότερα και με γρηγορότερο delivery, αλλά αφού είναι αμερικανική έκδοση (και από τα δύο καταστήματα) αμφιβάλλω αν θα έχει υλικό για 14άρι.

Link to comment
Share on other sites

πατριδα με οθονιτσες δεν εκανα τιποτα ακομα αλλα σε λιγο θα βρω ακρη και για αυτες.οσο για το οτι δεν ειναι ομοιομορφος ο φωτισμος αυριο στην συναντιση αν ερθεις ελα να με βρεις να το δεις καμια σχεση με την φωτο.εμενα μου αρεσουν πολυ.

Edited by M.G.
Link to comment
Share on other sites

Guest DILITROS

ΗΙ GUYS!!!!!!! ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΣΤΗΝ ΧΑΛΚΙΔΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΡΘΕΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ΤΟΥΤΟΥ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΘΟΥΝ ΤΥΧΟΝ ΑΠΟΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ!!!!!!!!ΤΑ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.