Jump to content
taksidiotis

προτασεις για ζαντες και ελαστικα στο Eos.

Recommended Posts

Hi παιδια,λοιπον εδω θα μοιραζομαστε τις γνωμες μας και τα γουστα μας για λαστιχα η ζαντες που προκειται να βαλουμε στο νεο μας αυτοκινητο.την δευτερα το περιμενω,θα αφησω να περασε 1-2 μηνες καιμετα θα ψαχτω για ζαντουλες. :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια η γνώμη σας;

Σκέφτομαι με το που πάρω το αυτοκίνητο να του αλλάξω κατευθείαν τις ζάντες από 16άρες σε 18άρες και συγκεκριμένα από 215/55 R16 που έχει να βάλω 225/40 R18 ή 235/40 R18.

Λέτε να κόψει ή θα'ναι το ίδιο; Τι λένε όσοι το έχουν ψάξει;

Edit: Θέλει χαμήλωμα σε αυτήν την περίπτωση ή το κενό στον θόλο μένει το ίδιο;

Edited by ΕΛΛΗΝ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια η γνώμη σας;

Σκέφτομαι με το που πάρω το αυτοκίνητο να του αλλάξω κατευθείαν τις ζάντες από 16άρες σε 18άρες και συγκεκριμένα από 215/55 R16 που έχει να βάλω 225/40 R18 ή 235/40 R18.

Λέτε να κόψει ή θα'ναι το ίδιο; Τι λένε όσοι το έχουν ψάξει;

Μία παρατήρηση από την auto ΕΛΑΣΤΙΚΗ.

Η πιο σωστή διάσταση μετατροπής του 215/55/R16 είναι η 235/40/R18, η οποία αφήνει ίδια την διάμετρο του ελαστικού.

Link to comment
Share on other sites

Μία παρατήρηση από την auto ΕΛΑΣΤΙΚΗ.

Η πιο σωστή διάσταση μετατροπής του 215/55/R16 είναι η 235/40/R18, η οποία αφήνει ίδια την διάμετρο του ελαστικού.

Τη διάμετρο; Που διαφοροποιεί τη διάμετρο το αν είναι 225 ή 235;

Link to comment
Share on other sites

ακου τι σου λεει ο λαστιχας... γιατι εχει δικιο ;)

η vw βαζει ΟΕΜ 18αρες στο eos σε διασταση 235/40/18!!!! ;)

οσο για το αν κοψει,οχι,σου ειπα μπορουσες να το παραγγειλεις και με ζαντα 235/40/18.

κατι ξερει ο κατασκευαστης ετσι δεν ειναι;

δεν στο συνιστω ομως!θα εχεις πολυ κοπανημα και το eos σιχαινεται το κοπανημα.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε καλύτερα την ενδιάμεση λύση δηλ. 235/45/R17 και είσαι τζετ. Όσο για το κενό από το θόλο θα παραμείνει το ίδιο είτε βάλεις 17άρες είτε βάλεις 18άρες ζάντες.

Link to comment
Share on other sites

το eos ειναι 1500 κιλα χωρις τον οδηγο.καθε λακουβιτσα θα την νιωθεις σαν να επεσες σε χαντακι με την αναλογη συνοδεια τριγμων απο την οροφη!

η σικαγο ειναι ομορφη ζαντα και του παει αλλα δεν κανει κατα την γνωμη μου(40 προφιλ!) και την εμπειρια μου μεχρι τωρα για τους δρομους μας και το eos.στο αμερικα και αλλου φορανε 19 και 20 ιντσων σε eos(δες φωτος στο vwvortex) αλλα εχουν δρομους οχι ταφους!

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Τη διάμετρο; Που διαφοροποιεί τη διάμετρο το αν είναι 225 ή 235;

Ναι, όπως διάβασες, διαφοροποιεί τη διάμετρο!

215/55/16 Διάμετρος=643mm

225/40/18 Διάμετρος=636mm

235/40/18 Διάμετρος=644mm

Να σημειώσω επίσης, ότι τα σημερινά super ηλεκτρονικά αυτοκίνητα χρησιμοποιούν τη διάμετρο (περίμετρος=3,14Xδιάμετρος) του τροχού για τον έλεγχο της λειτουργίας του ABS - ESP.

Πάντα στη διάθεσή σας και ας μη μας προτιμάται (άλλωστε οι σωστές τεχνικές πληροφορίες είναι δωρεάν) :(

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

Hi παιδια,λοιπον εδω θα μοιραζομαστε τις γνωμες μας και τα γουστα μας για λαστιχα η ζαντες που προκειται να βαλουμε στο νεο μας αυτοκινητο.την δευτερα το περιμενω,θα αφησω να περασε 1-2 μηνες καιμετα θα ψαχτω για ζαντουλες. ;)

Φίλε μου τι χρώμα το πήρες??? Έχω δεί eos λευκό με 18" απο gti (σαν το golf σου) και ηταν τέλειο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι ψηφίζετε για τις ζάντες του EOS;;

Τις chicago ή αυτές απ'το passat cc;;; Είμαι σε δίλλημα!!

Το cc τι διάσταση το φοράει;; Ξέρει κανείς;

Edited by ΕΛΛΗΝ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι ψηφίζετε για τις ζάντες του EOS;;

Τις chicago ή αυτές απ'το passat cc;;; Είμαι σε δίλλημα!!

Το cc τι διάσταση το φοράει;; Ξέρει κανείς;

Ξεκινάει από 17άρες και πάνω. Αφού θέλεις να βάλεις 18άρες τότε εγώ σου προτείνω του passat cc interlagos.Είναι άπαιχτες!!!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάει από 17άρες και πάνω. Αφού θέλεις να βάλεις 18άρες τότε εγώ σου προτείνω του passat cc interlagos.Είναι άπαιχτες!!!!!!! :(

Λέω για αυτές του passat cc:

http://z.about.com/d/cars/1/0/8/I/1/09pass..._frontright.jpg

ή λέτε τις chicago:

http://vne-resource.iol.co.za/30/picdb/a/1/91795

Ψηφίστε παρακαλώ μία από αυτές τις δύο. :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.