Jump to content
phantom

Fistikas-Πήγα Στο "γυμναστήριο" Και "δυνάμωσα" Λιγάκι...

Recommended Posts

Μπορώ να κλειδώσω πλέον το τόπικ μιας και είναι ολοκληρωμένη παρουσίαση;

Όπως έχουμε κάνει και σε όλα τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου χθές το αμάξι μετρήθηκε και νομίζω πως θα είναι ακόμα πιό ολοκληρωμένη η παρουσίαση άν βάλω και τη δυναμομέτρηση.

Μετρήθηκε σε ΜΑΗΑ και το αποτέλεσμα έχει ώς εξής:

f_Diagrammam_da3f2b4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλησπέρα καί συγχαρητήρια για την πολλή όμορφη μετατροπή που έκανες στο αυτοκίνητο σου.

Θα ήθελα να σου πώ, οτι προσφέρομαι να "ανοίξουμε" , αν φυσικα θέλεις κι εσυ, μιας κι ειμαι κάτοχος

ενός εντελώς μαμά Golf V Gti DSG . Σου λέω εκ των προτέρων , οτι έχεις πλεονέκτημα λόγω διαστάσεων μου (1.92 / 130 kg ) :D

αλλα πιστευω να μην ξευτιλιστω τελειως !

ΥΓ. Μεχρι τωρα που μιλαμε, χρησιμοποιω ενα φιλτρο Κ&Ν , αλλα απο τριτη θα ειναι και αυτο "μαμα".

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα φίλε μου, με Golf 5 gti μαμά έχω κάνει άνοιγμα και μου βγήκε άνοι-γαμ....... Κοινώς τον ήπια κανονικά, το άν το DSG θα παίξει κάποιο ρόλο δέν το ξέρω, λογικά μάλλον θα αυξήσει κι άλλο τη διαφορά ( εκτός κι άν είσαι πιό κουλός κι απ' την κουλαμάρα την ίδια :D :D :D) .

Τώρα άν θές να ανοίξουμε για να δείς το δικό σου αμάξι σε σχέση με ένα μετρημένο εγώ δέν έχω πρόβλημα, ανοίγουμε.

Edited by phantom
Link to comment
Share on other sites

Όσα ακριβώς λέγαμε... :D

Είμαι περίεργος όμως πόσα άλογα σου είχαν πεί οτι θα βγάλεις???

Πάντως ακόμα και σε αυτά μια χαρά είναι....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε , προφανως τα ματια τα εχω στη πλατη μου ,γιατι ουτε που εψαξα σε αλλο topic

για το ανοιγμα σου, απαντησα διαβαζοντας λιγο πιο πανω. Οποτε αστο καλυτερα να βρισκομαι στην αγνοια μου,

μιας και νομιζω πως ειμαι γ@μ@τος.

Οσο αφορα την κουλαμαρα αστα να πανε ! ! Επρεπε να με δεις πως κοιτουσα το αυτοκινητο που τσουλαγε ,τη πρωτη φορα που παρκαρα

και αντι να βαλω τον λεβιε στο P τον αφησα στο D. Εγω κι ο Leslie Nielsen στο τρελες σφαιρες.

Να σαι καλα , και καλα χιλιομετρα.

Link to comment
Share on other sites

Όσα ακριβώς λέγαμε... :D

Είμαι περίεργος όμως πόσα άλογα σου είχαν πεί οτι θα βγάλεις???

Πάντως ακόμα και σε αυτά μια χαρά είναι....

Πόσα μου είχαν πεί ρώτησες?? Αμ κι εγώ αναρωτιέμαι πού είναι τα άλογα?? ΟΕΟ ???

220 - 230 μου είχαν πεί. Απ' ότι φαίνεται μέχρι να το μετρήσω ψώφησαν μερικά......

Φιλε , προφανως τα ματια τα εχω στη πλατη μου ,γιατι ουτε που εψαξα σε αλλο topic

για το ανοιγμα σου, απαντησα διαβαζοντας λιγο πιο πανω. Οποτε αστο καλυτερα να βρισκομαι στην αγνοια μου,

μιας και νομιζω πως ειμαι γ@μ@τος.

Οσο αφορα την κουλαμαρα αστα να πανε ! ! Επρεπε να με δεις πως κοιτουσα το αυτοκινητο που τσουλαγε ,τη πρωτη φορα που παρκαρα

και αντι να βαλω τον λεβιε στο P τον αφησα στο D. Εγω κι ο Leslie Nielsen στο τρελες σφαιρες.

Να σαι καλα , και καλα χιλιομετρα.

Μ' αρέσει ο τρόπος που σκεφτεσαί!!! Καλό είναι να νομίζεις πως είσαι γ@μ@τος, κι εγώ δέ φαντάζεσαι πόσο χαιρόμουνα όταν νόμιζα το ίδιο tongue.gif:D

Link to comment
Share on other sites

Καλά με όλα αυτά ου μπήκαν επάνω μόνο 163 τροχό έβγαλε?Εγώ με αυτά που έκανες περίμενα τουλάχειστον 180 τροχό!Μήπως κάτι παίζει με το πρόγραμμα που σου έβαλε?Έπρεπε να είχες και μία δυναμομέτρηση στο ίδιο δυναμόμετρο πρίν την μετατροπή για μπορείς να δείς ακρυβώς τί γίνεται.

Edited by drspeed
Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε με 1800Ε πήρες 50 άλογα.Λίγα σου είναι? :huh:

Φιλικά πάντα

Νίκος

Πρώτον δέν πήρα 50 αλλά λιγότερα απο 45 αφού μαμά το δίνει η αντιπροσωπεία 150 αλλά όλοι ξέρουμε πως είναι απο 155 μέχρι 162.

Και δεύτερον άν πήγαινα σε άλλο σημείο ( που έμαθα μόλις προχθές ) με τα ίδια λεφτά, ίσως και λιγότερα, θα έβγαζα πάνω απο 220.

Και άν θές και ένα τρίτο πρίν κάνω ότι κάνω μου είχαν πεί οτι θα πάω 230 με αυτά που θα μου κάνουν, οπότε καταλαβαίνεις οτι είναι λογικό να μου φαίνονται "λίγα" τα 195...

Σωστός ή κάνω κάποιο λάθος κάπου???

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον δέν πήρα 50 αλλά λιγότερα απο 45 αφού μαμά το δίνει η αντιπροσωπεία 150 αλλά όλοι ξέρουμε πως είναι απο 155 μέχρι 162.

Και δεύτερον άν πήγαινα σε άλλο σημείο ( που έμαθα μόλις προχθές ) με τα ίδια λεφτά, ίσως και λιγότερα, θα έβγαζα πάνω απο 220.

Και άν θές και ένα τρίτο πρίν κάνω ότι κάνω μου είχαν πεί οτι θα πάω 230 με αυτά που θα μου κάνουν, οπότε καταλαβαίνεις οτι είναι λογικό να μου φαίνονται "λίγα" τα 195...

Σωστός ή κάνω κάποιο λάθος κάπου???

Όχι έτσι είσαι σωστός.Δέν το ήξερα τι σου είχαν τάξει και ποσο μπορούσε υπο άλλες συνθήκες να φτάσει.

Διάβασα και στο "Δυναμομέτρηση" που έχεις γράψει.Πάντος είναι μαλακεία να μπορούσες να το κάνεις παραπάνω με τα σωστά υλικά και να στο είχαν πει κιόλας οτι είναι η καλύτερη λύση και να βλέπεις άλλα.Ελπίζω να ξέρεις πού να ρίξεις τίς ευθύνες.

Edited by Metal Drummer
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο το προγραμμα που σου εκαναν ειναι για τα σκουπιδια...

εγω που εχουμε πανω κατω ιδιο μοτερ στα 198 αλογα ειχα 319Nm ροπη 163 στον τροχο αλλα η καμπυλη μου μεχρι τις 7000rpm ηταν ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ παρακαλω...δεν κρεμουσε το αυτοκινητο...μεχρι τον κοφτη...ολα αυτα στο 1.3

τωρα εφυγα πανω απο 210...και ειμαι με μαμα dp και καταλυτη και εισαγωγη με μαμα φιλτροκουτι και φιλτρο...και ιντερκουλερ

με αλλαγη dp και κουλερ εχω πιασει 240...δε μπορω να ανεβασω το χαρτι της δυναμομετρησης που ειναι και σε ΜΑΗΑ να δεις διαφορα στις καμπυλες...

ασε τα αλογα και τις τιμες...η καμπυλη δειχνει το αυτοκινητο στο δρομο

τωρα που το ξανακοιταω...δες μετα τις 5600 το αυτοκινητο ψοφαει...

Edited by golfakias1983
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως το καταφερες αν ισχυει αυτο το πραγμα που λες...Δεν εχω δει 1.8Τ να ΜΗΝ ψοφαει γυρω στισ 6κ με μαμα τουρμπινα!Και εισαι 210 μονο με προγραμμα δηλαδη?Ελπιζω να μην εχεις δωσει τιποτα τρελες πιεσεις και το παρεις στο χερι.Εγω παντως προτιμω παντα να ειμαι υπερ του δεοντος safe παρα να σκιζω τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως το καταφερες αν ισχυει αυτο το πραγμα που λες...Δεν εχω δει 1.8Τ να ΜΗΝ ψοφαει γυρω στισ 6κ με μαμα τουρμπινα!Και εισαι 210 μονο με προγραμμα δηλαδη?Ελπιζω να μην εχεις δωσει τιποτα τρελες πιεσεις και το παρεις στο χερι.Εγω παντως προτιμω παντα να ειμαι υπερ του δεοντος safe παρα να σκιζω τα παντα.

πιεση στο 1.5-1.6 και πεφτει σταδιακα ανα 0.1bar με 0.9 στις 7.000 και κοφτη στις 7.200...

με 1.25 ειχα 198 αλογα και τωρα καπου 215...

Link to comment
Share on other sites

θα φανει φιλε μου με τον καιρο...ανεβαζει θερμοκρασια το μοτερ χωρις να κουνιεται ο δεικτης απο το 90 αλλα το νιωθω...

λαδια δε καιει ουτε γραμμαριο...πιεση κραταει καλη...νερα κι αυτα μια χαρα...φιλτρακια μπυζακια ολα οκ...

το μονο που παραμενει ειναι το θεμα που δε κραταει over...θα αλλαχτει η σκαστρα απο βδομαδα να δουμε αν θα εχει διαφορα και μετα βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και στη συζήτηση για τη δυναμομέτρηση αλλά επειδή εδώ είναι το σωστό θέμα το γράφω κι εδώ ακριβώς το ίδιο.

Μίλησα με τον Pete και είμαστε σε συνεχή συνεννόηση για να δούμε τί θα κάνουμε αφού παρουσιάζεται πρόθυμος να ασχοληθεί με το θέμα και να ρυθμίσει το πρόγραμμα καλύτερα και βέβαια κάνει και τις απαραίτητες ενέργειες με τον κύριο καραγιάννη για την επίλυση του θέματος με την εξάτμιση.

Το τί μου λένε και τί τους λέω θεωρώ πώς δέν είναι σωστό να τα αναφέρω εδώ, ας αφήσουμε λίγο χρόνο να δώ πού θα καταλήξουμε και να είστε σίγουροι οτι θα σας ενημερώσω σχετικά με το αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και στη συζήτηση για τη δυναμομέτρηση αλλά επειδή εδώ είναι το σωστό θέμα το γράφω κι εδώ ακριβώς το ίδιο.

Μίλησα με τον Pete και είμαστε σε συνεχή συνεννόηση για να δούμε τί θα κάνουμε αφού παρουσιάζεται πρόθυμος να ασχοληθεί με το θέμα και να ρυθμίσει το πρόγραμμα καλύτερα και βέβαια κάνει και τις απαραίτητες ενέργειες με τον κύριο καραγιάννη για την επίλυση του θέματος με την εξάτμιση.

Το τί μου λένε και τί τους λέω θεωρώ πώς δέν είναι σωστό να τα αναφέρω εδώ, ας αφήσουμε λίγο χρόνο να δώ πού θα καταλήξουμε και να είστε σίγουροι οτι θα σας ενημερώσω σχετικά με το αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ.

Προτιμω να μη μλησω!Ο γιωργος ξερει γιατι το λεω!Με ποναει πολυ αυτο το θεμα!Και ψυχολογικα και οικονομικα!Μακαρι να βρεις ακρη και να στο φτιαξει συντομα και καλα και να μη χρειαστει να φτιαξεις 5-6 φορες προγραμμα και αποτελεσμα 0!Καλα ξεμπερδεματα!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ρε ψηλέ, ξέρω. Απλά για να είμαι εγώ σωστός καί με τον Pete καί με τον εαυτό μου και με όλους επιλέγω να δώσω μία ευκαιρία στον άνθρωπο να κάνει αυτό που πρέπει, όπως έχω απαιτήσεις έτσι έχω μάθει οτι έχω και υποχρεώσεις. Και στην προκειμένη περίπτωση έχω υποχρέωση να δώσω μία ευκαιρία για αποκατάσταση του όλου θέματος και αυτό κάνω.

Όπως προείπα λοιπόν λίγη υπομονή και θα μάθετε την έκβαση του αποτελέσματος είτε θετική είτε αρνητική.

Υ.Γ. Ψηλέ ευχαριστώ για τα καλά ξεμπερδέματα!

Link to comment
Share on other sites

Προτιμω να μη μλησω!Ο γιωργος ξερει γιατι το λεω!Με ποναει πολυ αυτο το θεμα!Και ψυχολογικα και οικονομικα!Μακαρι να βρεις ακρη και να στο φτιαξει συντομα και καλα και να μη χρειαστει να φτιαξεις 5-6 φορες προγραμμα και αποτελεσμα 0!Καλα ξεμπερδεματα!

1.κυριε Αλεξανδρε αμα σου απαντησω θα με διωξουν απο το club.Γι αυτο η σιωπη μου προς απαντηση σου!!!!Σου ειπα τι να κανουμε αλλα εσυ διαλεξες αλλο δρομο. B) αααα,και ο φιλος σου ο γιωργος δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα η μηπως το θελεις πιο λιανα να στο κανω?

2.Στο θεμα του γιωργου το αμαξι δεν το μετρησαμε "μαμα",αυτο ειναι δικια μου μαλακια.

3.Ο γιωργος μου ειπε το αμαξι οτι φοραει ΚΚΚ03S και αλλη μια μαλακια μου που τον ακουσα και του ειπα αλογα με αυτη την τουρμπινα,τελικα ομως το αμαξι φοραει Κ03.Αυτο συνεπαγεται μια διαφορα 10-15 αλογα.

4.Το αμαξι μετρηθηκε με εξωτερικη θερμοκρασια 30C.Πως να βγαλουμε τοσα αλογα με αυτες τισ συνθηκες.

5.Του ειχα πει του γιωργου οτι θα βγαλει 210-220hp αλλα με intercooler.Αλλα οταν πηγα βολτα με το αμαξι το ειδα πολυ δυνατο και υπολογισα οτι θα βγαλει τοσα αλογα.sorry φιλε αλλα δεν ειμαι δυναμομετρο και ναι ειμαι προθυμος να δω τι αλλο μπορω να κανω να το ανεβασω.Αλλα δεν υποσχομαι παπαδες,εαν πιστευει οτι με τα ιδια λεφτα μπορεις να βγαλεις αυτα τα αλογα τοτε sorry εγω βγαζω αλογα με εγγυηση και οχι για ενα σαββατοκυριακο.

Και τελος ευκολα τα λετε ολοι πισω απο ενα pc.Γι αυτο πρωτα βουτηχτε την γλωσσα σας στο μυαλο σας πριν μιλησετε και αφηστε αυτα τα απλα πραματακια σε αυτους που ξερουν το αντικειμενο.Και κατι τελευταιο ειμαι ο Pete και οχι καποιος που κρυβεται πισω απο το δαχτυλο του.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.