Jump to content
phantom

Fistikas-Πήγα Στο "γυμναστήριο" Και "δυνάμωσα" Λιγάκι...

Recommended Posts

THELIS NA PEIS KATI ...GIATH SE PERIMENO KAI ESENA....TA XERIS OLA..KAI EMEIS EIMASTE ASXETOI... :rolleyes:

Μήν με περιμένεις.

Έπαψα να ασχολούμαι μαζί σου.

Απλά μετά απο όλα αυτά, η απάντησή σου αντικατοπτρίζει και την όλη ιστορία...

Μηδέν επαγγελματισμός....Λυπάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Μήν με περιμένεις.

Έπαψα να ασχολούμαι μαζί σου.

Απλά μετά απο όλα αυτά, η απάντησή σου αντικατοπτρίζει και την όλη ιστορία...

Μηδέν επαγγελματισμός....Λυπάμαι.

TOTE MHN GRAFEIS TIPOTA . KAI EAN EIMAI EPAGELMATIAS THA MOY TO POYN OI ALLOI..OXI ESY GIATI DEN ME EDIAFEREI H GNWMH SOY...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαλαρα μην αρχιζετε παλι η αληθεια πιστευω ειναι καπου στην μεση ας περιμενουμε την δυναμομετρηση στο Maha και μετα τσουρουμαδιεστε με την ησυχια σας!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Guest ΣΜΗΝΑΡΧ / NOS-->

@ Golf RS (καλό θα ήταν να σταματήσεις λίγο την ειρωνεία σε ανθρώπους που δεν ξέρεις Α ! και αν θες να τούς μάθεις έλα σε κάνα meeting ;) )

Γιώργο σου είπα μην τραβάς το σχοινί θα τα βρεις μπροστά σου άντε να δω πώς θα τελειώσει αυτή η ιστορία τώρα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

TOTE MHN GRAFEIS TIPOTA . KAI EAN EIMAI EPAGELMATIAS THA MOY TO POYN OI ALLOI..OXI ESY GIATI DEN ME EDIAFEREI H GNWMH SOY...

Κοίτα...δέν ήμαστε στο μαγαζί σου, οπότε δέν θα μου κάνεις και υποδείξεις... :rolleyes:

¶μα δέν είσαι ικανός να αντέξεις την δικαιολογημένη κριτική, τότε κακώς δηλώνεις επαγγελματίας,

και κακώς ποστάρεις σε ένα φόρουμ.

Την κακή κριτική δέν σου την έκανε κάποιος ικανοποιημένος, αλλά κάποιος δυσαρεστημένος.

Το γιατί κατέληξε εκεί, είναι η ΔΙΚΙΑ σου δουλειά να το γνωρίζεις.

Σαν επαγγελματίας θα έπρεπε να ξέρεις ότι (έστω και άν είναι λάθος ορισμένες φορές) Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ.

Και άν το αμφισβητείς, τότε θα έπρεπε να σε λένε Πέτρο και όχι Pete....

Link to comment
Share on other sites

@ Golf RS (καλό θα ήταν να σταματήσεις λίγο την ειρωνεία σε ανθρώπους που δεν ξέρεις Α ! και αν θες να τούς μάθεις έλα σε κάνα meeting :rolleyes: )

Με συγχωρείς αλλά ΟΥΤΕ ΕΣΥ θα μου κάνεις υποδείξεις.Όσο για τα meeting που έχει γίνει καραμέλα, άμα ήθελα φίλε να σε γνωρίσω, θα το επεδίωκα ο ίδιος.Για να μή το έχω κάνει μέχρι τώρα, σημαίνει προφανώς ότι ΔΕΝ ΘΕΛΩ...

Όσους έχω ήδη γνωρίσει, έχουν ιδία άποψη.Εσύ δέν δικαιούσαι να έχεις....

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
όταν ξέρει τι του γίνεται :rolleyes:

Οι δυναμομετρήσεις έγιναν, τα ξεκατινιάσματα επίσης, επίσης έπεσαν και τα απαραίτητα warns.

Θα ξανανοίξει όταν υπάρχουν νέα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοοοοονν, το θέμα μετά απο σχεδόν δύο χρόνια ξαναάνοιξε για να ενημερωθεί.

Πρίν γράψω οτιδήποτε άλλο θα κάνω μία παράκληση:

Ο λόγος που τόσο καιρό δέν έγραφα ότι έκανα είναι ένας και μοναδικός, ήθελα να περάσει ο καιρός, να ηρεμήσω, να μου περάσουν τα νεύρα και ο θυμός και να ασχοληθούμε πλέον με το αμάξι και μόνο με αυτό.

Θα παρακαλέσω λοιπόν όλους όσους αποφασίσουν να μιλήσουν εδώ απο εδώ και πέρα να μήν ασχοληθούν με τον πήτ και τί είχε κάνει αλλά ΜΟΝΟ με το polo και τις βελτιώσεις του.

Και ξεκινάμε:

Για αρχή διόρθωσα ότι δέν πήγαινε καλά με την εξάτμιση, το οποίο σημάινει ότι έκλεισα αρκετές τρυπούλες που είχε σχεδόν σε όλες τις ενώσεις για να μή χάνει απο πουθενά και επίσης έβγαλα απο πάνω τον americat που όπως αποδείχθηκε δέν ήταν 200άρης αλλά 350άρης και δέν έκανε για αυτό το αμάξι με αυτές τις βελτιώσεις. Αντί αυτού τοποθετήθηκε ο μαμά καταλύτης αφού αφαίρεσα τον προκαταλύτη και πραγματικά το αμάξι ανάσανε και φάνηκε αρκετά αισθητά η διαφορά!

Έπειτα τοποθετήθηκε ένα fmic απο ibiza cupra ( ίσως η πίο αξιόπιστη λύση αφού είναι και εργοστασιακή!! )το οποίο έχει δυνατότητα παροχής μέχρι και 300hp άνετα!! Και για να προλάβω καταστάσεις το intercooler δέν έδωσε παραπάνω απο 3-3,5 άλογα αποδεδειγμένα με δυναμομετρήσεις πρίν και μετά την τοποθέτησή του.

Μετά αποφάσισα να βγάλω το φιλτροκούτι και να βάλω στη θέση του μία φιλτροχοάνη της γνωστής σε όλους pipercross με 70άρη λαιμό για καλύτερη εισαγωγή αέρα.

Σκάστρα παρέμεινε η forge 006 κλειστού τύπου αφού είναι γνωστό σε όλους ότι είναι ότι καλύτερο για αυτό το μοτέρ!

Για ψιλοπατεντούλα αφαίρεσα και το αντιηχείο που έχει βάλει η VW στα polo με αυτό το μοτέρ για να βγάζει κάποιο ήχο μέσα στην καμπίνα ( the gti sound όπως το χαρακτηρίζει η μαμά εταιρεία ) πράγμα το οποίο μου έδωσε ένα μικρό κέρδος στο πώς και πόσο κρατάει την πίεση η τουρμπίνα.

Αλλάχθηκαν και τα μπουζί με ιριδίου της NGK.

Αντικαταστάθηκαν οι βαλβολίνες ( λόγω ότι γρατσούναγε σε αλλαγή απο πρώτη σε δευτέρα το συγχρονιζέ ) με αυτές της redline MT90 οι οποίες και έλυσαν το οποιοδήποτε γρατσούνισμα και πλέον το σασμάν έχει γίνει.... βούτυρο!!!!!

Για το φρενάρισμα φροντίζει πλέον το πλήρες σέτ φρένων απο S3 ( 312 αεριζόμενα - τρυπητά εμπρός, 256 αεριζόμενα - τρυπητά πίσω ) και είναι υπέρ αρκετά για το δικό μου αμάξι και το δικό μου στύλ οδήγησης!

Για να μπορούμε να κρατιόμαστε και εντός δρόμου σε καμιά στροφούλα ( όχι, δέν είμαι στροφάκιας, λάτρης της ευθείας είμαι αλλά μή μας περνάνε και οι κότες στην πρώτη στροφούλα... )τοποθετήθηκε ένα coilover kit της FK τα οποία είναι φασόν koni coilovers με αυτοκόλητο FK επάνω, ρυθμιζόμενα σε ύψος και σκληρότητα.

Αλλάχθηκαν και οι ζάντες με replica RS4 17" και λαστιχάκι toyo t1r 215/40/17 ( απόλυτα ικανοποιημένος!!! )

Όλα αυτά ρυθμίστηκαν απο τον προγραμματιστή μου ( γιάννη ) και μόλις έγιναν μερικά χιλιόμετρα ώστε να γίνει το adaptation ( στις μηχανικές αλλαγές ) πήγα μιά βόλτα απο το MAHA να δώ τί ψάρια πιάσαμε αφού το αμάξι το ένιωθα αρκετά καλύτερο απο πρίν.

Το αποτέλεσμα ήταν...... δέ θα πώ, επειδή μιά εικόνα = χίλιες λέξεις καλύτερα να δείτε το χαρτί....

f_grpn3njtm_b594f6e.jpg

Η μέτρηση όπως μπορείτε να δείτε και μόνοι σας έχει γίνει και σε μία μέρα αρκετά ζεστή με σχεδόν 25 βαθμούς οπότε κάθε άλλο παρά αισιόδοξη χαρακτηρίζεται.....

Απο εκεί και πέρα πρίν απο λίγο καιρό διαπιστώσαμε με το μηχανικό μου ότι οι βίδες της τουρμπίνας είχαν χαλαρώσει και έχανα λίγη πίεση απο εκεί.... Κανονίστηκε λοιπόν σχετικά γρήγορα η αλλαγή τους με άλλες πιό ενισχυμένες ώστε να μήν έχουμε στο μέλλον τέτοια φαινόμενα και αλλάχτηκε μαζί και η φλατζούλα για καλύτερο "σφράγισμα" ώστε να μή χάνει καθόλου πίεση και αφού βγήκαν που βγήκαν όλα για να αλλαχτούν οι βίδες είπα να βάλω και μιά αγελάδα προερχόμενη απο τη SAMCO να τελειώνει και αυτό και να μή ξαναλύνουμε όλο το σύστημα για να τοποθετηθεί αργότερα.

Τώρα πιά απομένει να ξαναρυθμιστεί το αμάξι με την αγελάδα γιατί η συμπεριφορά της πίεσης άλλαξε κατα πολύ, πρίν έκανε 1,5 over και κρατούσε 1,35 για ένα μεγάλο φάσμα στροφών και στις 7000rpm ήταν στο 1,0bar. Τώρα με την αλλαγή αγελάδας και βίδες+φλάτζα ανεβάζει 1,65 over και κρατάει 1,45 σταθερό αλλά μετά τις 6000rpm το ρίχνει στο 1,0. Θέλει ρύθμισμα ώστε να δουλέψει κανονικά 1,6 over με 1,4 σταθερή και αναμένεται να δούμε στο ίδιο MAHA περίπου στα 235 - 240 hp το πολύ.

Το ουσιαστικό όμως είναι ότι στο δρόμο το polo δείχνει άσχημα τα δόντια του ακόμα και σε ερκετά δυνατότερα αμάξια, πάει πολύ καλά και στέκεται άξια στην "πιάτσα".

Κάποιοι απο εδώ το έχουν νιώσει και στο πετσί τους και κάποιοι άλλοι ( πάλι απο εδώ ) το έχουν δεί τί μπορεί να κάνει στα στέκια....

Για όσους δέν έχουν δέι και θέλουν να δούν υπάρχουν τα βιντεάκια στην υπογραφή μου και για τους άπιστους υπάρχει και ο δρόμος να δοκιμάσουν την τύχη τους και στην πράξη.

Αυτά προς το παρόν και απο την ερχόμενη εβδομάδα αναμένεται να ρυθμιστεί και για την αγελάδα και να είμαι έτοιμος απο όλες τις απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

ασε μας ρε φιλε! για κανε μας την χαρη! αντε!

δλδ ποιος νομιζεις οτι εισαι....

ο "μαμιας" της γειτονιας? ? ? :drinks:

καλα χμλμετρα να εχεις Γιωργο !

αναρτηση-φρενα-μοτερ τουμπανο το Polo

Link to comment
Share on other sites

Δέ το νομίζω ρε χαμένε, είμαι..... χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Νά 'σαι καλά ρε Κωστή.

τουμπανο το εκανες το εργαλειο Γιωργο :drinks::thumbsup: . Καλα χλμ να εχεις. Εχεις να κερασεις μπολικο τσαι.....εμ συγνωμη φιστικι sillyhorse1rb5.gif .

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

εγω γιωργο το ξερω το πολακι και σου εχω πει τα ευσημα απλα θα αναφαιρω την βολτα σε εναν ανηψιο μου που δεν πιστευε στα ματια του και που μετα το χτυποκαρδι [κοινως χεσιμο :whistling::p ] γελαγαν και τα αφτια του :p

ΥΓ. θελει κι αλλος βολτα :p:p:whistling:

Link to comment
Share on other sites

εγω γιωργο το ξερω το πολακι και σου εχω πει τα ευσημα απλα θα αναφαιρω την βολτα σε εναν ανηψιο μου που δεν πιστευε στα ματια του και που μετα το χτυποκαρδι [κοινως χεσιμο :whistling::p ] γελαγαν και τα αφτια του ;)

ΥΓ. θελει κι αλλος βολτα :p:p:lol:

Ποιός θέλει βόλτα αυτή τη φορά?? Ο αδερφός του?? :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.