Jump to content
professor

ΕΛΑΣΤΙΚΑ Passat 1,6 Comfortline

Recommended Posts

Προς το παρόν σε συμβουλεύω να ελέγξεις την πίεση του αέρα στα ελαστικά.Εγώ από ελαττωματικό μανόμετρο τα είχα βάλει 35 και γλυστρούσαν φοβερά.Τώρα που τα έχω 31 η κατάσταση έχει βελτιωθεί.Μιλάμε πάντα για τα ίδια ελαστικά με τα δικά σου.

Πολύ σημαντικο αυτό για την πίεση... Εχω συναντησει και γω μεγαλες αποκλισεις σε σημειο που δεν ηξερα ποιον να εμπιστευτώ. Ασε που ειναι ορισμενοι που δε σ αφηνουν να την ελεγχεις μονος σου!!! :D

Για μπροστα 30 νομιζω δινει η vw στανταρ και ελαχιστη 30 πισω...

Α εκανα :angry2:;) " μπρος-πισω" τα λαστιχα και ειδα διαφορα καθως το αυτοκινητο εχει καλυτερη προσφυση tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

μονοι μας πρεπει να ελεγχουμε τα λαστιχα..κανουν ο,τι νομιζει ο καθε ενας σε βαρος του αυτοκινητου μας.πριν καποια χρονια ειχα βαλει το f1.ο λαστιχας μου εβαλε μεσα 30 ενω η μαμα ελεγε γυρω στα 28.το αμαξι πηγαινε λες κ ειχα τα παλια λαστιχα.ψαρευε συνεχεια!καποια στιγμη μπαινω στο γκαραζ κ ενω ειχα πατησει νερα,βλεπω οτι στο απωτυπωμα δεν φαινονται καν οι ακρες του πελματος!!!ειχα χασει δλδ συνολικα κ απο τα 4 λαστιχα περιπου...20 εκατοστα απο το πατημα στον δρομο!φυσικα πηγα κ εβαλα μετα ο,τι ελεγε η μαμα κ βρηκα το φως μου!απο εκει κ μετα ειδα τι λαστιχο ειχα κ μεχρι τωρα συνεχιζω να επιμενω οτι ηταν το καλυτερο απο οτι εχω βαλει μεχρι στιγμης.ο,τι λεει η μαμα παιδια!εκτος αν εχετε συγκεκρημενο στυλ κ σας βολευει κατι αλλο..

Link to comment
Share on other sites

μονοι μας πρεπει να ελεγχουμε τα λαστιχα..κανουν ο,τι νομιζει ο καθε ενας σε βαρος του αυτοκινητου μας.πριν καποια χρονια ειχα βαλει το f1.ο λαστιχας μου εβαλε μεσα 30 ενω η μαμα ελεγε γυρω στα 28.το αμαξι πηγαινε λες κ ειχα τα παλια λαστιχα.ψαρευε συνεχεια!καποια στιγμη μπαινω στο γκαραζ κ ενω ειχα πατησει νερα,βλεπω οτι στο απωτυπωμα δεν φαινονται καν οι ακρες του πελματος!!!ειχα χασει δλδ συνολικα κ απο τα 4 λαστιχα περιπου...20 εκατοστα απο το πατημα στον δρομο!φυσικα πηγα κ εβαλα μετα ο,τι ελεγε η μαμα κ βρηκα το φως μου!απο εκει κ μετα ειδα τι λαστιχο ειχα κ μεχρι τωρα συνεχιζω να επιμενω οτι ηταν το καλυτερο απο οτι εχω βαλει μεχρι στιγμης.ο,τι λεει η μαμα παιδια!εκτος αν εχετε συγκεκρημενο στυλ κ σας βολευει κατι αλλο..

Με πίεση που δινει η μαμα vw (30) το δικο μου χανει 1,5 cm σε καθε λαστιχο και το πατατηρω απο τη γλυκερινη που μενει αθικτη στο πελμα οταν εχει "τρεξει" λιγο από το πλαϊνα. Εχω τα dunlop 01.

Αν εχει κανεις βάλει τα ελαστικά michelin primacy (215/55 R16) θα ηθελα αν ειναι δυνατόν να παραθέσει τις απόψεις του. worthy.gifworthy.gifworthy.gif

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.