Jump to content
polo03

Νέοι πολλαπλασιαστές

Recommended Posts

Μέσα σε 4 μήνες, είναι 3 φορά που έχω πρόβλημα με πολλαπλασιαστή.

Συγκεκριμένα, έχω αλλάξει τους 3 από τους 4 και τώρα θα αλλαχθεί και ο τέταρτος.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αυτοί που μπαίνουν είναι διαφορετικοί.

Το λέω γιατί μου είπαν "δε θα είναι ένας από τους 3 που αλλάξαμε, γιατί αυτοί είναι ενισχυμένοι"

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το 75άρι τότε το πολύ πολύ να σου βάλανε από το 100άρι αλλιώς σου λένε ότι να'ναι.

Νομίζω και ότι τα πρώτα που είχανε βγεί είχαν προβλήματα και μετά το 2003 αλλάξανε τους πολλαπλασιαστές.Ίσως σου βάλανε τους καινούριους

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Οι πολλάπλασιαστές από το 100άρι είναι άλλοι από αυτούς του 75???

Φίλε polo03 ελπίζω να μην τους πλήρωσες...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δε τους πλήρωσα!

Αφού είχα συμβουλευτεί το forum στις προηγούμενες αλλαγές ^_^

Δε ξέρω τί έβαλαν αλλά όντως έφταιγε αυτός που δεν είχαμε αλλάξει.

Υποτίθεται ότι τώρα όλοι οι πολλαπλασιαστές που έχω είναι "νέου τύπου" και πως "από τότε που αρχίσαμε να τους βάζουμε δε ξαναχάλασε κανένας" σύμφωνα με τους υπεύθυνους...

Θα δείξει το μέλλον! :rolleyes:

Τελικά ισχύει ότι έχουν διαφορετικούς μεταξύ τους πολλαπλασιαστές 75άρια και 100άρια?

Link to comment
Share on other sites

Οι πολλάπλασιαστές από το 100άρι είναι άλλοι από αυτούς του 75???

Φίλε polo03 ελπίζω να μην τους πλήρωσες...

¶υτήν την εντύπωση έχω!!!Αν είναι ίδιοι σόρι για το λάθος!!!

Το σήγουρο είναι ότι μεταξύ 2002 και 2003 τους αλλάξανε γιατί ήταν ελατωματικοί και για αυτό δώσανε και παραπάνω εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Guest nikolasR200
¶υτήν την εντύπωση έχω!!!Αν είναι ίδιοι σόρι για το λάθος!!!

Το σήγουρο είναι ότι μεταξύ 2002 και 2003 τους αλλάξανε γιατί ήταν ελατωματικοί και για αυτό δώσανε και παραπάνω εγγύηση

τι εννοείς παραπάνω εγγύηση? η εγγύηση των μηχανικών δεν είναι 2 χρόνια? αν εξαιρέσουμε χρώμα, σκουριά κλπ υπάρχει κομμάτι που εγγύηση να είναι μεγαλύτερη από 2 χρόνια? (για να μην παρεξηγηθώ ειλικρινά δε ξέρω-γι'αυτό ρωτάω..)

Link to comment
Share on other sites

Guest nikolasR200

Δηλαδή μόνο οι πολλαπλασιαστές έχουν πάρει αυτή την "παράταση" ? Ρωτάω για να ξέρω αν τύχει κάτι μη κληθώ να πληρώσω ενώ θα μπορούσα να το αποφύγω..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Έχω ένα Polo 9N 11/2005 με τη νέα μάσκα. Χθές το απόγευμα γυρνώντας Αθήνα, μπαίνω Αττική Οδό. Μετά από 2km άναψε το check engine λαμπάκι και ο κινητήρας άρχιζε να μπερδευέι. Αφήνω λίγο γκάζι απο τα 120 στα 100 αλλά το λαμπάκι αναμένο. Φτάνω στα διόδια και σταματάω. Σβήνω μηχανή και πάω να ξαναβάλω μπρος. Ο κινητήρας πήρε το λαμπάκι έσβησε αλλά ρέταρε σαν να δούλευε με 3 κυλίνδρους. Σβήνω ξανά και δε ξαναπήρε. Μάλλον πρέπει να έχει κάψει πολλαπλασιαστή. Μου είχε κάψει πάλι ένα το 11/2006 και τότε μου άλλαξαν μόνο το καμμένο. Θα έπρεπε να μου τους είχαν αλλάξει όλους? Πως το ξέρουμε οτι η αντιπροσωπεία είναι υποχρεωμένη να αλλάξει και τους 4 πολλαπλασιαστές? Για να τους σερβίρω και τα κατάλληλα γαλλικά....

Πόσα χρόνια έχουν εγγύηση οι πολλαπλασιαστές και πως μπορώ να το επιβεβαιώσω μιας και το κάθε συνεργείο λέει τα δικά του για να μας φάει τη τσέπη. Το αυτοκίνητο το φόρτωσα σε οδική και το πήγα στο παρκινγκ μου. Ύπαρχει φορητό VAG διαγνωστκό για να βεβαιώσουν τη βλάβή μιας και το αυτοκίνητο δε μπορεί να κινηθεί? Ήδη η μεταφορική μου κόστισε 70ευρώ. Αν είναι εντός εγγύησης οι πολλαπλασιαστές για 4 χρόνια τουλάχιστον να γλυτώσουμε κάτι.

Edited by socgti
Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη λύση αλάζεις τετράδα τσεκάρουν και τα καλώδια και ειδίκα την τροφοδοσία :huh: το περνάνε σε διαγνωστικό βλέπουν της βλάβες που κρατάει στην μνίμη..δίαβασαν τα σφάλματα να σου πουν απο που προέρχετε το προβλημα? βάλτους να στα κάνουν όλα αυτα :huh:

Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη λύση αλάζεις τετράδα τσεκάρουν και τα καλώδια και ειδίκα την τροφοδοσία ;) το περνάνε σε διαγνωστικό βλέπουν της βλάβες που κρατάει στην μνίμη..δίαβασαν τα σφάλματα να σου πουν απο που προέρχετε το προβλημα? βάλτους να στα κάνουν όλα αυτα ;)

Τελικά ήταν καμμένος πολλαπλασιαστής στο 2ο κύλινδρο και μαζι καμμένη και η ασφάλεια για τους πολλαπλασιαστές. Μόλις το συνέδεσε στο VAS έδειξε αμέσως το καμμένο πολλαπλασιαστή στο 2ο κύλινδρο. Το αλλάζουμε και δοκιμή για εκκίνηση. Αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Το παλικάρι κάτι άρχισε να λέει για συμπίεση, τρόμπα και λοιπά. Το VAS δεν έδειχνε καμιά βλάβη. Του λέω ρε φίλε αφού δε σου δείχνει κατι για τρόμπα τι μου λες? Οπότε κατάλαβα οτι ήταν έτοιμος να με φάει. Τηλέφωνο και συμβουλή από γνωστό αρχιμηχανικό VW-AUDI, μου λέει κατά πάσα πιθανότητα έχει καεί και η ασφάλεια για τους πολλάπλασιαστές μαζί με το καμμένο πολλαπλασιαστή. Οπότε αφού κοίταγαν τρόμπα μπεκ κτλπ. τους λέω για την ασφάλεια και ως δια μαγείας το Polaki πήρε μπροστά. Το δίδαγμα? Οι πιο πολλοί τεχνικοί ακόμη και σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία είναι άσχετοι ή προσπαθούν συνέχεια να μας χρεώνουν οτι θέλουν. Προσοχή οι πολλαπλασιαστές έχουν εγγύηση 1.000.000km ή 6 έτη. από επίσημα χείλη η πληροφορία και την αποκρύβουν. Τέλος ξέχασα να επισημάνω οτι η καμένη ασφάλεια δεν φαίνεται ως βλάβη στο VAS.

Edited by socgti
Link to comment
Share on other sites

πρίν περίπου 8 μήνες είχα φοβερό πρόβλημα στο Polo μου του 05'. Στην αρχή στην έκαψε τον πολλαπλασιαστή στην δεύτερη βαλβίδα και άλλαξα την πρώτη φορά με Bosche. Μετά απο δύο βδομάδες πάλι ξανακαίει πολλαπλασιαστή και αυτή τη φορά τον έλιωσε στην κυριολεξία και απο σχήμα Γ έγινε U. Έχω και photo εάν θέλει κανείς να διασκεδάσει. Για να μην το τραβάω το θέμα κατέληξα να αλλάξω στον Παζαρόπουλο στην Κύμης προκαταλύτη, βαλβίδα EGR, καθάρισμα πεταλούδας, καθάρισμα στα σωληνάκια. Με έσκισε κανονικότατα το Polo.... Αλλά το νόημα είναι 100αρα βενζίνα και καινούρια μπουζί Denso και δεν έχω προβλήματα για τα τελευταία 20.000κμ. Και το γνωστό καθαρισμα της πεταλούδας κάθε 15.000 επιβάλεται δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.