Jump to content
Dimitri

Βελτιωση σε Golf Gt

Recommended Posts

και το tsi με τα 140 ποσο θα φτασει δηλαδη? θα ξεπερασει τα 160 αλογα?

Μαλλον δεν με καταλαβες. Τα αλογα που παιρνει ειναι γυρω στα 5 αλλα όσο το σκιζεις δεν πεφτει. Με το εργοστασιακο i/c υπαρχει πτωση που φθανει μεχρι και τα 20αλογα (αν το αυτοκινητο ειναι βελτιωμενο με προγραμμα - εξατμιση)

Link to comment
Share on other sites

Το ιντερκουλερ του GT και του GTI ειναι ολοϊδια. ΚΑΡΜΠΟΝ.

Με το GT να το χρειαζεται περισσοτερο λογω μεγαλυτερης πιεσης υπερπληρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον. Με απλή λογική, αν χρειάζεται λίγο μεγαλύτερο i/c το S3 που βγάζει 265 ίππους με K04, το βρίσκω λογικό να το χρειάζεται και ενα StgI/II GTI με 245/270 ίππους αντίστοιχα και ξεζουμισμένη K03S.

Εντυπώσεις από τον ιδιοκτήτη του Octavia RS που έβαλε αυτό το i/c έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Και πολυ σωστα σκεφτεσαι. Η μαμα εταιρια το εβαλε στο νεο S3 γιατι ειδε πως χρειαζεται. Αντιστοιχα ενα βελτιωμενο GT η GTI του ειναι απαραιτητο μιας και δουλευει μεγαλυτερη πιεση υπερπληρωσης απο ενα μαμα S3. Το Ι/C του S3 φαίνεται, (και ειναι) ποιοτικοτερο απο αυτο της forge και ειναι αμεσος αντικαταστατης του εργοστασιακου. Το δε κόστος βελτιωσης ειναι εξευτελιστικα χαμηλο για Ι/C (400ευρω ποτε βάζατε Ι/C?). Ειναι μια καλη αρχη για οσους θελουν να παρουν το κατι παραπανω απο το αυτοκινητο τους.

Edited by VoA
Link to comment
Share on other sites

Πάντως χίλιες φορές το μαμά από το Forge. Sorry αλλά το Forge του ΤΤ έκανε 1700 Ευρώ στην μπανανία μας (900 δολλάρια στις ΗΠΑ), σε ξέσκιζε στο lag και οι κολλήσεις ήταν για κλάματα. Μόλις έβλεπες πτώση πίεσης δεν κοίταζες για χασούρα στα σωληνάκια υποπίεσης αλλά αν άνοιξε καμια κόλληση ή αν έφαγες πέτρα. Είχα πάρει και το stealth black για να μη φαίνεται ο βλάκας. ΝΑ!

Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6

το θεμα καθαριστηκε

Οχι αλλα OFF TOPIC παρακαλω

αν συνεχιστουν τα off topic οι παραβατες θα τιμωρηθουν

ευχαριστω!

Edited by BassakosVR6
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια τεχνική ερώτηση αν και άσχετος;

Με το μεγαλύτερο intercooler δεν θα υπάρχει turbo-lag ;

Ξέρω οτι turbo lag υπάρχει όταν χρησιμοποιείται μεγαλύτερη τουρμπίνα αλλα κάπου είχα διαβάσει οτι και το μέγεθος του intercooler παίζει ρόλο, ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γενικά ισχύει αυτό που λες. Βέβαια εδώ μιλάμε για ενα i/c που είναι απλώς ενα πόντο πιο παχύ ενώ έχει την ίδια διάμετρο εισόδου/εξόδου και επιπλέον αλουμινένια καπάκια. Οπότε η διαφορά είναι αμελητέα. Στα 1.8Τ με τα δυο εργοστασιακά i/c αν επέλεγες ενα FMIC με καλή ροή (εδώ παίζει ρόλο ο πυρήνας) παίζει να μην έβλεπες και διαφορά αφού το μήκος των εργοστασιακών σωληνώσεων ήταν πολύ μεγάλο. Τα TSI/GT/TFSI δεν έχουν τέτοιο θέμα βέβαια, εκτός κι αν διαλέξεις το twintercooler της Forge που ρίχνει μερικά PSI την πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Guest VoA

Παντως ο 1 ποντος στο παχος σε αυτο το μεγεθος του cooler είναι αρκετα μεγαλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο 1 ποντος στο παχος σε αυτο το μεγεθος του cooler είναι αρκετα μεγαλη διαφορά.

Σίγουρα. Θυμάμαι πως την ίδια διαφορά είχαν στα 1.8Τ το Forge FMIC από το O.CT (το O.CT ήταν πιο παχύ) και το δεύτερο ήταν κλάσης καλύτερο. Εκεί βέβαια έπαιζε ρόλο και ο πυρήνας που στο O.CT. αν δεν ήταν αυθεντικό Spearco τότε σίγουρα του έμοιαζε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τιμες για αλλαγη τελικου ή για πληρης αλλαγη συστηματος εξατμησης της milltek sport

http://www.millteksport.com/exhaust.produc...m?variantid=235

The Golf GT car that Milltek used for developing the new performance exhaust system has been transformed into a racing car for the VW Racing Cup. The car uses exactly the same exhaust system that is available to all our customers. The car was dyno-tested and showed a figure of 167bhp. After fitting the full Milltek exhaust system and Superchips remap, the car was retested and showed a massive output of 225bhp - that's an increase of 58bhp - from a 1.4!!!

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τιμες για αλλαγη τελικου ή για πληρης αλλαγη συστηματος εξατμησης της milltek sport

http://www.millteksport.com/exhaust.produc...m?variantid=235

καλημερα

σωληνας - τελικο 760 ευρο

μεσαιο - τελικο 900 ευρο

downpipe- καταλυτης 1100 ευρο

full εξατμιση 2000 ευρο

δυναμομετρηση παντως στο site τους δεν παιζει

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

σωληνας - τελικο 760 ευρο

μεσαιο - τελικο 900 ευρο

downpipe- καταλυτης 1100 ευρο

full εξατμιση 2000 ευρο

δυναμομετρηση παντως στο site τους δεν παιζει

να σαι καλα nik

το εχει δοκιμασει κανενας??

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

σωληνας - τελικο 760 ευρο

μεσαιο - τελικο 900 ευρο

downpipe- καταλυτης 1100 ευρο

full εξατμιση 2000 ευρο

δυναμομετρηση παντως στο site τους δεν παιζει

Σε τηλεφωνικη επαφη μου ειπαν οτι για full εξατμιση θελουν 2400 περιπου και για full χωρις μεσαιο 2300 περιπου <_<

Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφωνικη επαφη μου ειπαν οτι για full εξατμιση θελουν 2400 περιπου και για full χωρις μεσαιο 2300 περιπου :)

εγω πηρα τον αντιπρωσοπο που εχει για την ελλαδα στο site της milltek

αν μιλησες με τον ιδιο και αυτος αλλαζει τις τιμες αναλογα με την ζητηση μυριζομαι λαμογια!!!

αν ομως φαει κλασιμο και του μεινει το stock στην αποθηκη θα σου πω μετα ποσο θα πουλαει

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα τον αντιπρωσοπο που εχει για την ελλαδα στο site της milltek

αν μιλησες με τον ιδιο και αυτος αλλαζει τις τιμες αναλογα με την ζητηση μυριζομαι λαμογια!!!

αν ομως φαει κλασιμο και του μεινει το stock στην αποθηκη θα σου πω μετα ποσο θα πουλαει

Μπα δεν νομίζω να τα έχει στοκ.

Πολλά λεφτά ρε παιδιά, δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν νομίζω να τα έχει στοκ.

Πολλά λεφτά ρε παιδιά, δεν αξίζει.

1. Σιγα μην έχει

2. Παρόλο που στανταρ θα την έχει κανα 100% πάνω απο την αξία της.,

MILLTEK παίρνεις οχι ΚΑΡΑΜΙΤΣΟΣ ΤΟΥΝΙΝΓΚ ΑΝΤ ΔΕΒΕΛΟΠΜΕΝΤ...

Αυτο το ριμαδό R&D απο ποιον θα το βγάλουν?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κοστίζει πιο πολύ σε μια turbo-back εξάτμιση είναι οι καταλύτες. Κάποιος μπορεί να σου δώσει μάρκας HJS που κατασκευάζει και τους εργοστασιακούς και που δεν πρόκειται να δεις Check Engine Light ποτέ ενώ κάποιοι σου πετάνε εναν Americat που στο e-bay τον βρίσκεις στο 1/4 των χρημάτων των HJS και τελείωσε.

Πάντως εγώ πήρα τηλέφωνο στον ΠΟΠΑΥ για να ρωτήσω για το turbo-back σύστημα που βγάζει για το GTI και μου είπε 2700 Ευρώ. Για ενα σύστημα που φτιάχνεται φασόν από Πακιστάνια στο υπόγειο του καταστήματος. Sorry, αλλά δίνω 800 Ευρώ παραπάνω και βάζω την MTM.

Μιλάμε οι τιμές έχουν ξεφύγει τελείως. Ακούστε αυτό: Φίλος αγόρασε από e-bay shop κινέζικη πολλαπλή εξαγωγής για 1.8Τ με 120 δολάρια. Δηλαδή 90 Ευρώ. Την αγόρασε απλώς για να την περιεργαστεί γιατι σκοπεύει να βάλει StgIII kit. Η πολλαπλή ζυγίζει εναν τόνο, είναι χάλια ροϊκά, με πλήθος κακοτεχνιών και δυο πονταρισιές με ενα ταμπελάκι "turbo-something'. Τελικά την έκανε press-papier γιατι μόνο αυτό τον σκοπό μπορεί να εξυπηρετήσει. Πριν λίγο καιρό είδαμε με τα μάτια μας StgIII kit για S3 με την ίδια ακριβώς πολλαπλή, κομμένο πλακάκι για άλλη τουρμπίνα και χωρίς το ταμπελάκι 'turbo-something' αλλά με εμφανή τα σημάδια από τα πονταρίσματα. Τιμή 450 Ευρώ. Ο τύπος που την πούλαγε μας έλεγε πόσο καλή είναι ροϊκά και γενικά οτι αποτελεί top κατασκευή. ¶ντε γεια...

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πρέπει να μας μπει καλά στο μυαλό ο μεγάλος κανόνας, ότι πληρώνεις παίρνεις.

@S8N: Του ΠΟΠΑΥ νομίζω ότι είναι αντιγραφή της ΜΤΜ. Απλά του ενός είναι homemade και του η άλλη made by MTM. Και για 800¤ δεν νομίζω να αξίζει κανείς να αγοράσει την "σπιτική". Αν και μεταξύ μας, εγώ θα έβαζα μια MILTEK non resonated. Να ακούεται και λιγουλάκι...

Link to comment
Share on other sites

1)Αυτό που κοστίζει πιο πολύ σε μια turbo-back εξάτμιση είναι οι καταλύτες. Κάποιος μπορεί να σου δώσει μάρκας HJS που κατασκευάζει και τους εργοστασιακούς και που δεν πρόκειται να δεις Check Engine Light ποτέ ενώ κάποιοι σου πετάνε εναν Americat που στο e-bay τον βρίσκεις στο 1/4 των χρημάτων των HJS και τελείωσε.

2)Πάντως εγώ πήρα τηλέφωνο στον ΠΟΠΑΥ για να ρωτήσω για το turbo-back σύστημα που βγάζει για το GTI και μου είπε 2700 Ευρώ. Για ενα σύστημα που φτιάχνεται φασόν από Πακιστάνια στο υπόγειο του καταστήματος. Sorry, αλλά δίνω 800 Ευρώ παραπάνω και βάζω την MTM.

1) +1000

2) Και έχω την εντύπωση οτι ξέρω ποιας εταιρίας είναι αντιγραφή, μιας και την έχω δει απο κοντά , (στο αθενς τουνινγ σοου), μου μυρίζει μιλλλλλλλλλτεεεεεεεκκκκκκκκκκ..

Πολλα τα 2700, οταν το real thing έχει 1300...

Link to comment
Share on other sites

MILTEK είναι και όχι ΜΤΜ; Θα τον μπέρδεψα με τον Παπαδόπουλο.... Ρε συ Νεοκλή, που στο διάκο, την βρίσκεις με 1300¤;;; Αν είναι να πάω να πάρω και εγώ που δεν έχω αυτοκίνητο. Τέτοιες ευκαιρίες δεν πρέπει να χάνονται. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Aγγλια.................

Εμ μα , τι στον Π**(*(σο , μου φαίνεται οτι την έχουν δει εδώ τα μέγα μαστόρια και οι μέγα φίρμες,

Στο τέλος λίγοι και καλοί θα μείνουν αυτοι που δεν αγνοουν το ίντερνετ...Οι υπόλοιποι θα κλείσουν....Αμα ποια....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.