Jump to content
Dimitri

Βελτιωση σε Golf Gt

Recommended Posts

Δηλαδή αγοράζω ένα φιλτρο της kn αποροφώ όσο λάδι έχει και το τοποθετώ; Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω; (αναφέρομαι σε tsi 140)

Κοίταξε εγώ είχα ένα octavia 1.8T και είχα τοποθετήσει ένα φίλτρο της KN αφού πρωτα σκούπισα όσο μπορούσα το λάδι. Και εν συνεχεία το καθάριζα μόνο με το καθαριστικό μη ρίχνοντας λάδι. Δεν είχα κανέα πρόβλημα μέχρι που πούλησα το αυτοκίνητο στα 47.000 Km. Τώρα και εγώ θέλω να αλλάξω φίλτρο σε ΚΝ οπότε θα κάνω το ίδιο. Αν ξέρει κανείς άλλος τίποτα ας ενημερώσει.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε εγώ είχα ένα octavia 1.8T και είχα τοποθετήσει ένα φίλτρο της KN αφού πρωτα σκούπισα όσο μπορούσα το λάδι. Και εν συνεχεία το καθάριζα μόνο με το καθαριστικό μη ρίχνοντας λάδι. Δεν είχα κανέα πρόβλημα μέχρι που πούλησα το αυτοκίνητο στα 47.000 Km. Τώρα και εγώ θέλω να αλλάξω φίλτρο σε ΚΝ οπότε θα κάνω το ίδιο. Αν ξέρει κανείς άλλος τίποτα ας ενημερώσει.

Thanks

Μπορεις να παρεις και φιλτρο pipercross που ειναι χωρις λαδι

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε εγώ είχα ένα octavia 1.8T και είχα τοποθετήσει ένα φίλτρο της KN αφού πρωτα σκούπισα όσο μπορούσα το λάδι. Και εν συνεχεία το καθάριζα μόνο με το καθαριστικό μη ρίχνοντας λάδι. Δεν είχα κανέα πρόβλημα μέχρι που πούλησα το αυτοκίνητο στα 47.000 Km. Τώρα και εγώ θέλω να αλλάξω φίλτρο σε ΚΝ οπότε θα κάνω το ίδιο. Αν ξέρει κανείς άλλος τίποτα ας ενημερώσει.

Thanks

ΤΕΡΑΤΩΔΕΣ ΛΑΘΟΣ αυτό που έκανες...

Το όλο κόλπο με τον K&N είναι το λάδι.Η γάζα είναι απλά για να το συγκρατεί..

Καλό θα ήταν μα μήν δίνονται τέτοιου είδους συμβουλές σε ένα φόρουμ...

Απαράδεκτο... fire.gif

Link to comment
Share on other sites

Πήρε το μάτι μου σήμερα πρόγραμμα της APR για το Golf GT που το

πάει στα 205 άλογα και 288 Nm ροπής.

Η πρώτη "επώνυμη" ανακοίνωση για το GT.

Όσοι πιστοί, ρωτήστε στον Έλληνα αντιπρόσωπο μπάς και έχει έρθει και Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

που ακριβος το ειδες?

δεν νομιζω οτι ειναι η πρωτη

εχουν βγει εδω και καιρο αρκετες

το θεμα ειναι ποιος εχει βαλει και τι

και μια ερωτηση

ξερει κανενας αυτη την εταιρια?

http://www.overload-performance.gr/site/in...pe=.&f=main

Edited by zil
Link to comment
Share on other sites

Πήρε το μάτι μου σήμερα πρόγραμμα της APR για το Golf GT που το

πάει στα 205 άλογα και 288 Nm ροπής.

Η πρώτη "επώνυμη" ανακοίνωση για το GT.

Όσοι πιστοί, ρωτήστε στον Έλληνα αντιπρόσωπο μπάς και έχει έρθει και Ελλάδα.

Kαι η abt ανακοινωσε προγραμμα για GT με 210 hp 290 nm ροπη

http://www.abt-sportsline.de/uploads/tx_co...LG_Schalter.pdf

Τι γνωμη εχετε για την εν λογω εταιρια?

Link to comment
Share on other sites

Kαι η abt ανακοινωσε προγραμμα για GT με 210 hp 290 nm ροπη

http://www.abt-sportsline.de/uploads/tx_co...LG_Schalter.pdf

Τι γνωμη εχετε για την εν λογω εταιρια?

γνωμη καλη. μολις ακουσεις ομως τα 1500 ευρω για το προγραμμα....χεχε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Για ακουστε και αυτο

Προγραμμα για GT 200 ps 200 euro !!!!!!!!!

210+ ps 300 euro !!!!!!

Απο ελληνα με συνεργειο VW-AUDI

Ξερω ηδη ενα GT που του περασε αυτο με τα 200ps καθως και ενα ΤΤ 225 ps που του εβαλε stage II

επικοινωνησα και εμεινα μακακας απο τις τιμες

απο δουλεια ομως δεν βαζω το χερι στην φωτια

παρακολουθω το GT και εδω και 6 μηνες δεν εχει κανει κιχ

ειδωμεν

οποιος θελει τηλεφωνο-διευθυνση pm

Link to comment
Share on other sites

Το σαββατο προγραμματιστηκε και ενα TSI στα 200 ps

Μαζι με αλλαγη λαδιων-φιλτρου (τα υλικα του πελατη) και ρυθμιση υαλοκαθαριστηρων 200 ευρο !!!!

ειπατε τιποτα ?????

Link to comment
Share on other sites

Τι να πεις? worthy.gif

Καλο ακουγεται αλλα μια βελτιωση ειναι καλη οταν "αντεχει" στον χρονο.

Οποτε καλο ειναι να εχουμε μια "συγκρατημενη" αισιοδοξια.

Γνωμη μου :D

Τα αλογα που λες ειναι στα λογια ή σε δυναμομετρο?

Link to comment
Share on other sites

Για ακουστε και αυτο

Προγραμμα για GT 200 ps 200 euro !!!!!!!!!

210+ ps 300 euro !!!!!!

Απο ελληνα με συνεργειο VW-AUDI

Ξερω ηδη ενα GT που του περασε αυτο με τα 200ps καθως και ενα ΤΤ 225 ps που του εβαλε stage II

επικοινωνησα και εμεινα μακακας απο τις τιμες

απο δουλεια ομως δεν βαζω το χερι στην φωτια

παρακολουθω το GT και εδω και 6 μηνες δεν εχει κανει κιχ

ειδωμεν

οποιος θελει τηλεφωνο-διευθυνση pm

κρατα μας ενημερους nikgt
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν θα εμπιστευομουν ΕΙΔΙΚΑ αυτον τον κινητηρα σε "ελληνα με συνεργειο"

Eγω δεν θα εμπιστευομουν καποιον που βαζει προγραμμα με 200 ευρω σε κανεναν κινητηρα...

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν θα εμπιστευομουν καποιον που βαζει προγραμμα με 200 ευρω σε κανεναν κινητηρα...

Ενταξυ ρε φιλε εσυ αγορασε με 1500 την κονσερβα και μετα αλλα 500 για καμια ρυθμιση εστω για φιλτρο ( αν ρυθμιζεται!!! αλλα ξεχασα....αυτο το εχουν βαφτισει stage II οποτε σιγουρα θα στα παρουν!!!)

Edited by nik gt
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχτές πήγα από κοντά να ρωτήσω λεπτομέρειες κτλ. Σκοπός μου ήταν να μάθω τουλάχιστον ποιος φτιάχνει το συγκεκριμένο πρόγραμμμα. Δηλαδή αν είναι δικό του custom ή κάποιου ξένου βελτιωτικού οίκου. ¶κρη δεν έβγαλα μια μου έλεγε ότι είναι της volkswagen ή volkswagen racing μια μου έλεγε από αλλού επίσης αυτό που μου κακοφάνηκε είναι ότι ρωτώντας λεπτομέρειες έγινε επιθετικός προς εμένα... Sorry αλλά άνθρωπο που δε μπορώ να μιλήσω και να συνεννοηθώ μαζί του δε τον εμπιστεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

"volkswagen ή volkswagen racing."

Οπως λεμε :

Yugo Racing 16v Turbo Καιω και Αμολυβδη...

thumbsdown.gif;)

Κοιτα προφανως και ειναι καποιο ετοιμο προγραμμα που απλα στο περνάει, χωρις εγγυησεις και ιστορίες. Σιγά μη έλεγε στον καθενα που κανει ερωτήσεις οτι ειναι ρεβο ή τζιακ ή οτιδηποτε αλλο... εκτος αν θελει να αυτοκτονησει στα δικαστηρια... :)

Τώρα παίρνεις τα ρίσκα σου και αποφασιζεις αν αξιζει η οχι. Προσωπικά πιστεύω οτι εφοσον ειναι remap των χαρτών του εγκεφάλου, ακομα αν βλαψει πουθενα θα φανει γρήγορα γιατι ο εγκεφαλος θα πεσει σε safe mode ή θα βγαλει σφαλματα, τα οποια τα βλεπεις με ενα καλωδιακι και το vagcom. Πρόβλημα μόνιμο λοιπον στον κινητήρα αποκλείεται να υπάρξει, το πολύ πολύ να το πας σε μια αντιπροσωπεία να στο ξαναφλασαρουν ή πας κατευθείαν στη ρεβο και ΤΕΛΟΣ. tongue.gif

Η παραπάνω βέβαια είναι απλά η άποψή μου και μπορεί να είναι λάθος μιας και δεν ειμαι τεχνικός. Οποιος γνωρίζει παραπάνω ας μας διαφωτίσει :D

Φιλικα παντα ;)

Edited by astanapan
Link to comment
Share on other sites

Ρε μεγαλε προφανως και ειναι καποιο ετοιμο προγραμμα που απλα στο περνάει, χωρις εγγυησεις και ιστορίες. Σιγά μη έλεγε στον καθενα που κανει ερωτήσεις οτι ειναι ρεβο ή τζιακ ή οτιδηποτε αλλο... εκτος αν θελει να αυτοκτονησει στα δικαστηρια... :)

Τώρα παίρνεις τα ρίσκα σου και αποφασιζεις αν αξιζει η οχι. Προσωπικά πιστεύω οτι εφοσον ειναι remap των χαρτών του εγκεφάλου, ακομα αν βλαψει πουθενα θα φανει γρήγορα γιατι ο εγκεφαλος θα πεσει σε safe mode ή θα βγαλει σφαλματα, τα οποια τα βλεπεις με ενα καλωδιακι και το vagcom. Πρόβλημα μόνιμο λοιπον στον κινητήρα αποκλείεται να υπάρξει, το πολύ πολύ να το πας σε μια αντιπροσωπεία να στο ξαναφλασαρουν ή πας κατευθείαν στη ρεβο και ΤΕΛΟΣ. tongue.gif

Η παραπάνω βέβαια είναι απλά η άποψή μου και μπορεί να είναι λάθος μιας και δεν ειμαι τεχνικός. Οποιος γνωρίζει παραπάνω ας μας διαφωτίσει :D

Φιλικα παντα ;)

Ουτε εγω ειμαι τεχνικος...

Ο κινητηρας που φοραει το Golfακι μας, ο οποιος ειναι εξαιρετικα πολυπλοκος, δεν ειναι πειραματοζωο στου οποιουδηποτε "εξειδικευμενου"στα VW και "ελα να στο περασω μωρε και θα παθεις πλακα...",

εκτος αν εισαι τυπος που του αρεσει να παιρνει ρισκα και εχει το χρονο να πηγαινει απο συνεργειο σε συνεργειο για να του το φερρυν παλι στα "ισια"...

Δεν σε κατηγορω, δικο σου το αυτοκινητο και πραγματι μπορει να ειναι καποιο αντιγραμενο προγραμμα γνωστης εταιρειας,

απλα μου αρεσουν και εμπιστευομαι τα σιγουρα ονοματα στο χωρο και ας χρειαζεται να κανω το σκ4τ% μου παξιμαδι για τα εξτρα λεφτα που κοστιζουν!

Μην παραμυθιαζομαστε! Το καλο ως γνωστων, πληρωνεται...

Φιλικα ;)

Edited by NIKΟΣ (+)
Link to comment
Share on other sites

"ελα να στο περασω μωρε και θα παθεις πλακα...",
Ακριβώς αυτό το στυλάκι είχε. Και επειδή έχω μιλήσει με αρκετούς για το θέμα έχω άτομα στο χωρό που τους εμπιστεύομαι και στη οποιαδήποτε "στραβή" θα με καλύψουν και θα βρω άκρη :)
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι; Σκέφτομαι να αλλάξω το cat back από το GTI μου. Το θέλει κανένας από εσάς; Αν θυμάμαι καλά εσείς έχετε 55άρι σωλήνα. Το δικό μου είναι 63,5. Θα ενδιέφερε κανέναν σας να το πάρει; Τώρα τι τιμή θα το δώσω δεν ξέρω. Ούτε αν θα το δώσω τελικά. Απλά θέλω να ξέρω αν υπάρχει ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης επειδή ένα ένα τα θυμάμαι, μου είπε κάποια στιγμή πως δε πρόκειται για πρόγραμμα αλλά update στις ρυθμίσεις του εγκεφάλου που περνιέται το το εργαλείο της vw. Από τις λίγες γνώσεις που έχω συμπεραίνω ότι πρόκειται για αλλαγή κάποιων παραμέτρων του μαμά προγράμματος και τίποτα άλλο. Πάντως έχω μεγάλη περιέργεια να δω ένα που το έχει κάνει πως θα πηγαίνει σε σχέση με το μαμά...

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω ειμαι τεχνικος...

Ο κινητηρας που φοραει το Golfακι μας, ο οποιος ειναι εξαιρετικα πολυπλοκος, δεν ειναι πειραματοζωο στου οποιουδηποτε "εξειδικευμενου"στα VW και "ελα να στο περασω μωρε και θα παθεις πλακα...",

εκτος αν εισαι τυπος που του αρεσει να παιρνει ρισκα και εχει το χρονο να πηγαινει απο συνεργειο σε συνεργειο για να του το φερρυν παλι στα "ισια"...

Δεν σε κατηγορω, δικο σου το αυτοκινητο και πραγματι μπορει να ειναι καποιο αντιγραμενο προγραμμα γνωστης εταιρειας,

απλα μου αρεσουν και εμπιστευομαι τα σιγουρα ονοματα στο χωρο και ας χρειαζεται να κανω το σκ4τ% μου παξιμαδι για τα εξτρα λεφτα που κοστιζουν!

Μην παραμυθιαζομαστε! Το καλο ως γνωστων, πληρωνεται...

Φιλικα ;)

Συμφωνώ μαζι σου απόλυτα. Το ελληνικό παράλογο είναι πως πληρώνεις ένα πρόγραμμα πανάκριβα (ασχέτως του λόγου τιμής/απόδοση) για τα ελληνικά δεδομένα αλλά κανένας δε σε καλύπτει επίσημα με εγγύηση, παρα αυτό είναι θέμα επαγγελματικής συνείδησης του κάθε βελτιωτή.

Υπ'αυτό το πρίσμα λέω οτι αν ο τυπος βαζει κονσερβα επώνυμο προγραμμα (και οχι φυσικά Μπαρπαγιωργος tuning) απλά δε σου δίνει την ετσι και αλλιώς ανύπαρκτη εγγύηση τοτε γιατί όχι... και εφόσον ειναι δοκιμασμένο όπως λέει και ο nikgt...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.