Jump to content
Dimitri

Βελτιωση σε Golf Gt

Recommended Posts

Ακριβώς αυτό το στυλάκι είχε. Και επειδή έχω μιλήσει με αρκετούς για το θέμα έχω άτομα στο χωρό που τους εμπιστεύομαι και στη οποιαδήποτε "στραβή" θα με καλύψουν και θα βρω άκρη ;)

Για μοτερ TSI δεν εμπιστεύομαι ουτε την αντιπροσωπεία πόσο μάλλον τον ελληνα αντιπρόσωπο/βελτιωτή. Εδώ στα TFSI που κυκλοφορούν 4+ χρονια ακόμα ψάχνουν να βρουν λύσεις σε διαφορα θεματακια (ας μην τα αναφερουμε εδω..). Αποδειξη ειναι οτι η σεατ δεν περναει επίσημα stage2 σε κανενα tfsi.

Το οτι ο αθανατος και απλος 20VT τους εκανε μαγκες ολους τους κατ'ονομα βελτιωτες δε σημαίνει οτι με τα απιστευτα πολυπλοκα καινουρια μοτερ θα γινει το ιδιο... εδώ οι σοβαρες εταιρείες δεν εχουν ακομα (1 χρονο τωρα) βγαλει προγραμμα για τον 1.8tfsi επειδη δε μπορουν να παρακαμψουν τις ασφαλειες του καινουργιου εγκεφαλου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι ετοιμος να βαλω προγραμμα του 'ΚΡΙΤΩΝΑ' σε GOLF GT.ποια η γνωμη σας?εχω ακουσει αρκετα καλα λογια αλλα θα ηθελα να μαθω εαν υπαρχει καποιος που εχει βαλει ηδη προγραμμα στο συγκεκριμενο αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βελτιωθηκε το GT απο τον "Κριτωνα".δεν εκανα ακομα δυναμομετρηση αλλα ειδα τεραστια διαφορα.το κοντερ τερματισε σε μια ευθεια.αυτο που με ξετρελανε ειναι η συνεχης ροπη που βγαζει,δεν κρεμαει εως το κοφτη!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βελτιωθηκε το GT απο τον "Κριτωνα".δεν εκανα ακομα δυναμομετρηση αλλα ειδα τεραστια διαφορα.το κοντερ τερματισε σε μια ευθεια.αυτο που με ξετρελανε ειναι η συνεχης ροπη που βγαζει,δεν κρεμαει εως το κοφτη!

Καλα γκαζια για πες μας κ τιμη επειδοσεις 2-3-4 βγαζει κ για tsi αυτος?Απο θεμα εγγυησης δινει τιποτα η ο Θεος μαζι μας?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βελτιωθηκε το GT απο τον "Κριτωνα".δεν εκανα ακομα δυναμομετρηση αλλα ειδα τεραστια διαφορα.το κοντερ τερματισε σε μια ευθεια.αυτο που με ξετρελανε ειναι η συνεχης ροπη που βγαζει,δεν κρεμαει εως το κοφτη!

Να σε ρωτησω κατι τι εγκεφαλο εχεις με τι κωδικο εννοω??MED 17.5??η αλλιως τι χρονολογια παραλαβης ειναι το GT??

Link to comment
Share on other sites

ειναι παραλαβης 06/2006 και απο οτι μου ειπε υπαρχει καποιο μπερδεμα με τα μοντελα ανω του 12/2006.εχουν αλλο κωδικο,αυτον που αναφερεις μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

ειναι παραλαβης 06/2006 και απο οτι μου ειπε υπαρχει καποιο μπερδεμα με τα μοντελα ανω του 12/2006.εχουν αλλο κωδικο,αυτον που αναφερεις μαλλον.

Hi Τολη!

Πλεον δεν υπαρχει κανενα προβλημα και με τους MED17.5! Προγραμματιζονται κανονικα , το προγραμμα ειναι μη ανιχνευσιμο (οπως και το δικο σου αλλωστε) και η εγγυηση ισχυει κανονικα. Μου εχουν τυχει και 140αρια και 170αρια TSI με MED17.5 και τα αποτελεσματα ειναι τα ιδια (αφου αλλωστε τα 2 μοτερ δεν εχουν μηχανολογικες διαφορες. περα απο την εξατμιση και το software). Οι διαφορες ειναι μεγαλες (ειδικα στο 140αρι, που η πιεση στις 6000+σαλ ειναι σχεδον 1 bar απο 0.4 bar που εχει ως εργοστασιακο).

Μολις βαλεις εξατμιση και εισαγωγη θα εντυπωσιαστεις ακομα περισσοτερο (αντιστοιχη μετατροπη με του Μιχαλη του γιατρου) και, οπως σου πα, η ισχυς θα φτασει τα 220+ΗΡ.

Χαιρετισμους στον Ιωσηφ! Τα λεμε!

Link to comment
Share on other sites

Hi Τολη!

Πλεον δεν υπαρχει κανενα προβλημα και με τους MED17.5! Προγραμματιζονται κανονικα , το προγραμμα ειναι μη ανιχνευσιμο (οπως και το δικο σου αλλωστε) και η εγγυηση ισχυει κανονικα. Μου εχουν τυχει και 140αρια και 170αρια TSI με MED17.5 και τα αποτελεσματα ειναι τα ιδια (αφου αλλωστε τα 2 μοτερ δεν εχουν μηχανολογικες διαφορες. περα απο την εξατμιση και το software). Οι διαφορες ειναι μεγαλες (ειδικα στο 140αρι, που η πιεση στις 6000+σαλ ειναι σχεδον 1 bar απο 0.4 bar που εχει ως εργοστασιακο).

Μολις βαλεις εξατμιση και εισαγωγη θα εντυπωσιαστεις ακομα περισσοτερο (αντιστοιχη μετατροπη με του Μιχαλη του γιατρου) και, οπως σου πα, η ισχυς θα φτασει τα 220+ΗΡ.

Χαιρετισμους στον Ιωσηφ! Τα λεμε!

Προγραμμα απο που;

Link to comment
Share on other sites

Hi Τολη!

Πλεον δεν υπαρχει κανενα προβλημα και με τους MED17.5! Προγραμματιζονται κανονικα , το προγραμμα ειναι μη ανιχνευσιμο (οπως και το δικο σου αλλωστε) και η εγγυηση ισχυει κανονικα. Μου εχουν τυχει και 140αρια και 170αρια TSI με MED17.5 και τα αποτελεσματα ειναι τα ιδια (αφου αλλωστε τα 2 μοτερ δεν εχουν μηχανολογικες διαφορες. περα απο την εξατμιση και το software). Οι διαφορες ειναι μεγαλες (ειδικα στο 140αρι, που η πιεση στις 6000+σαλ ειναι σχεδον 1 bar απο 0.4 bar που εχει ως εργοστασιακο).

Μολις βαλεις εξατμιση και εισαγωγη θα εντυπωσιαστεις ακομα περισσοτερο (αντιστοιχη μετατροπη με του Μιχαλη του γιατρου) και, οπως σου πα, η ισχυς θα φτασει τα 220+ΗΡ.

Χαιρετισμους στον Ιωσηφ! Τα λεμε!

Yπαρχει καμια δυναμομετρηση πριν και μετα για να δουμε?

Edited by konstantinos passat
@To post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει καμια δυναμομετρηση πριν και μετα για να δουμε?

Γιαννη, μoλις τελειωσω το project με το TSI (140αρι, με προγραμμα / Ιntercooler S3 / εξατμιση cat-back / εισαγωγη) θα το ανεβασω MAHA να δω ποσα θα φτασει. Μαλλον ή στο τελος αυτης ή , το πιθανοτερο , την επομενη εβδομαδα...

Προγραμμα απο που;

Βy etuners.gr (Κριτωνας, Στελιος)

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη, μoλις τελειωσω το project με το TSI (140αρι, με προγραμμα / Ιntercooler S3 / εξατμιση cat-back / εισαγωγη) θα το ανεβασω MAHA να δω ποσα θα φτασει. Μαλλον ή στο τελος αυτης ή , το πιθανοτερο , την επομενη εβδομαδα...

αν μπορεις γραψε μας αναλυτικα οταν το κανεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει λιγο με τις πιεσεις του GT...Μπορει καποιος να μου πει τι πιεσεις δουλευει εργοστασιακα το GT σε κομπρεσσορα και τουρμπινα, και τι πιεσεις με aftermarket προγραμμα π.χ. των etuners ? Επισης, κερδιζει τιποτα ενα νορμαλ GT μονο με τοποθετηση intercooler S3 ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει λιγο με τις πιεσεις του GT...Μπορει καποιος να μου πει τι πιεσεις δουλευει εργοστασιακα το GT σε κομπρεσσορα και τουρμπινα, και τι πιεσεις με aftermarket προγραμμα π.χ. των etuners ? Επισης, κερδιζει τιποτα ενα νορμαλ GT μονο με τοποθετηση intercooler S3 ?

Ok το GT παίζει με 1.5 πίεση overboost και τα παιδιά το πάνε 1.7 .Μόνο με ιντερκούλερ δεν θα κερδίσεις τίποτα παρά μόνο το καλοκαίρι που ανεβαίνει η θερμοκρασία θα έχεις ωφέλη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κρίτωνα εγραψες!!!!!!!!!!!!το αμαξι πυροβολαει!εαν μπορεσω αρχες ιουνιου θα ερθω για την εξατμιση.

θα κανω πατεντα για το μπαρομετρο να το βαλω κατω απο το CD.ποιο προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Κρίτωνα εγραψες!!!!!!!!!!!!το αμαξι πυροβολαει!εαν μπορεσω αρχες ιουνιου θα ερθω για την εξατμιση.

θα κανω πατεντα για το μπαρομετρο να το βαλω κατω απο το CD.ποιο προτεινεις?

Σ αρεσε Τολη , ε? :lol:

Ωραια πηγαινουν τα TSI και GT. Σημερα δοκιμασαμε πειραματικα και κιτ εισαγωγης μεσα στο θολο (AEM style...).

Με intercooler S3 και 0.9bar @ 6500+ rpm η θερμοκρασια εισερχομενου αερα δεν ξεπερνα τους... 21οC!!! Φοβερο νουμερο!

Οταν κατεβεις θα βαλουμε και κιτ εισαγωγης, μαζι με εξατμιση. Μεγαλη διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

Kρίτωνα καμια δυναμομετρηση απο TSI η GT εχουμε; Μιλαω για φουλ πρωτο σταδιο

Link to comment
Share on other sites

Σ αρεσε Τολη , ε? :D

Ωραια πηγαινουν τα TSI και GT. Σημερα δοκιμασαμε πειραματικα και κιτ εισαγωγης μεσα στο θολο (AEM style...).

Με intercooler S3 και 0.9bar @ 6500+ rpm η θερμοκρασια εισερχομενου αερα δεν ξεπερνα τους... 21οC!!! Φοβερο νουμερο!

Οταν κατεβεις θα βαλουμε και κιτ εισαγωγης, μαζι με εξατμιση. Μεγαλη διαφορα!

Αποστόλη εσύ είσαι μαν?? Εδώ δεν βγάζει πολλά άλογα ρε!!!!!! tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Kρίτωνα καμια δυναμομετρηση απο TSI η GT εχουμε; Μιλαω για φουλ πρωτο σταδιο

Νικολα, δεν εχουμε προλαβει ακομα να παμε στο ΜΑΗΑ να δουμε ακριβως ποση ισχυ βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

Σ αρεσε Τολη , ε? :D

Ωραια πηγαινουν τα TSI και GT. Σημερα δοκιμασαμε πειραματικα και κιτ εισαγωγης μεσα στο θολο (AEM style...).

Με intercooler S3 και 0.9bar @ 6500+ rpm η θερμοκρασια εισερχομενου αερα δεν ξεπερνα τους... 21οC!!! Φοβερο νουμερο!

Οταν κατεβεις θα βαλουμε και κιτ εισαγωγης, μαζι με εξατμιση. Μεγαλη διαφορα!

Αν οντως κραταει 0.9barστις 6500+ τοτε οντως το αμαξι πρεπει να ειναι αρκετα δυνατο και με τετοιες θερμοκρασιες θα rocket.gif .Γιατι αν θυμαμαι καλα το gt τις trip team στα ψιλα ψοφαγε.Επισης εχουμε τιποτα κοψιματα?Σαν τους tfsi?Οπως και με την αντλια θα εχουμε το κλασικο προβλημα με το follower?

Edited by gtas
Link to comment
Share on other sites

Με intercooler S3 και 0.9bar @ 6500+ rpm η θερμοκρασια εισερχομενου αερα δεν ξεπερνα τους... 21οC!!!
Με τι εξωτερική θερμοκρασία; Μετά από 3-4 ανοίγματα 3ης 4ης (από χαμηλά) τι θερμοκρασία εισαγωγής έχει;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.