Jump to content
Guest super sayian

προβλημα στο κλιματισμο

Recommended Posts

Guest super sayian

λοιπον μετα απο καιρο που μου εκανε διακοπες το κλιματρονικ κ ξαναξεκιναγε πηγα αντιπροσωπια κ εβγαλε σφαλμα το σβησαμε κ μετα το βαλαμε στο μεγαλο διαγνωστικο κ εδειξε χαλασμενο το μηχανισμο της ανακυκλωσης ,κοινως το μοτερακι του

θα παω σε καμια βδομαδα να το βαλω 120 ευρα μου ειπαν μαζι με εργασια!

επισης χαλασε κ λιγο ο μηχανισμος που σηκωνεται το καθισμα του συνοδηγου αλλα μου ειπαν οτι μονο με αλλαγη πλατης ξεμπερδευω κοινως 300 ευρω κ αποφασισα να μη το αλλαξω,οσο κρατησει αλλιως μετα 2 μπακετ

Link to comment
Share on other sites

Καλή σαν σκέψη αλλά δεν θα έχεις πλαϊνούς αερόσακους.Καλήτερα να ψάξεις για 2 καθησματάκια από S3 ή από LEON CUPRA που θα έχουν και αερόσακους και θα τα πάρεις και φθηνότερα

Link to comment
Share on other sites

ωραια πραγματα!!!απο εκει που ειχαμε ησυχασει και δεν εβγαζε κανενος προβλημα τωρα αρχισανε παλι ολα μαζι.περαστικα ρε μαν( τουλαχιστον εσενα η λυπητερη ηταν μικροτερη απο την δικη μου...)

Link to comment
Share on other sites

εδειξε χαλασμενο το μηχανισμο της ανακυκλωσης ,κοινως το μοτερακι του

θα παω σε καμια βδομαδα να το βαλω 120 ευρα μου ειπαν μαζι με εργασια!

:) - αλλη μια καταρα του group VW και αυτη το κακο ειναι πως και να στο αλλαξουν τιποτα δεν σου εξασφαλιζει οτι δεν θα ξανασπασει το δοντακι απο το γραναζι ή θα ξανακαει το μοτερακι ,αν δεν θες να το ακους να "τριζει" οσο το εχεις κλειστο τοτε αν πιανουν τα χερια σου τραβα του μια γραμμη με κουμπακι πριν παει στο πληκτρο της τροφοδοσιας ,θα γλυτωσεις αρκετο θυρυβο οταν δεν το χρειαζεσαι αλλα οταν μπαινει δεν θα ακους τιποτα περαν του κανονικου (!)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατι ελεγα με ενα φιλο μου για κατι που ειχα παρατηρησει αλλα δεν ειχα δωσει σημασια και μου ειπε οτι μπορει ειναι προβλημα.Το χειμωνα ειχα κλειστα τα παντα κλιματισμο αερα κτλ αλλα εβαζε αερα και ηταν ΠΟΛΥ ζεστος!Μεχρι που ανοιγα τα παραθυρα γιατι πεθαινα απο τη ζεστη.Επρεπε να ανοιξω το κλιματιστικο και να βαλω ανακυκλωση αερα και οταν το εκλεινα σταματαγε να ερχεται αερας.Να πω οτι εχω polo 9n3 gti με climatronic...

Link to comment
Share on other sites

Ε?Ποτε κλειστος?Δηλαδη το αμαξι πρεπει να ειναι παντα με ανοιχτο τον κλιματισμο?Αυτο μου λες η δεν καταλαβα απλα?

Μπορεις βεβαια να το εχεις στο ECON :huh: Αλλα οπως εγραψε και ο Δημητρης παντα να το εχεις ανοιχτο. Βαλε μια θερμοκρασια που νιωθεις ανετα και βαλτο στο auto. Το manual αναφερει 22, εγω το εχω στους 23.

Link to comment
Share on other sites

365 μερες το χρονο δηλαδη τον εχετε ΟΛΟΙ εσεις ανοιχτο τον κλιματισμο?Εγω γιατι δεν εχω δει κανεναν στον κοσμο να κυκλοφορει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η ανακύκλωση τί ακριβώς παρουσίαζε??

Στο 9Ν μου, με climatic, πατάω την ανακύκλωση και ενώ είναι ενεργοποιημένη, αναμμένο και το σχετικό λαμπάκι, μετά απο λίγο σβήνει μόνη της. Την ξανα ανάβω, αλλά και πάλι τα ιδια μετά απο λίγο σβήνει. Μετά απο κάποιες φορές παραμένει ανοιχτό.

Επίσης παρουσιάζει και ένα άλλο κουλό. Εκεί που έχω αναμμένο το air condition στο κρύο, κάποιες φορές τρώει μια φρίκη βγάζει ζεστό αέρα για 2 δευτερόλεπτα και μετά απο λίγο ξαναγυρνάει πάλι στο κρύο.

Το έχει παρουσιάσει σε κανέναν σας αυτό?? Την άλλη εβδομάδα το πάω για service αλλά εαν το αναφέρω με βλέπω να το τσιμπάνε για φρέον και να μου χτυπάνε καμμιά 80αρα στο κεφάλι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω FABIA 101 & τον τελευταίο καιρο χρησιμοποιώ αρκετά το A/C και το αυτοκίνητο ειδικά στις εκκινήσεις δεν ξεκινά , κοινός σέρνεται!

Έχετε και εσείς παρόμοιο πρόβλημα? Το λύσατε και πώς?

Mε ένα sprint booster φτιάχνει η κατάσταση?

Edited by TAKHS
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε το a/c στην εκκινηση και βαλτο μετα :huh::D:D:D

Εγω παντως δεν εχω κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε το a/c στην εκκινηση και βαλτο μετα :huh::D:D:D

Εγω παντως δεν εχω κανενα προβλημα.

Πως και έτσι? ^_^ Εχεις κάνει κάτι στο μοτέρ ? Το δικό σου δεν είναι ηλεκτρονικόγκαζο? Με ενδιαφέρει πολύ να μάθω γιατί δεν πάει άλλο!

Μήπως παίζει να συμβαίνει κάτι με το δικό μου μοτεράκι ή γενικά λόγω του ότι τα μοτέρ μας δεν έχουν ροπή χαμηλά, με a/c ψωφάνε?

Edited by TAKHS
Link to comment
Share on other sites

Πόσο έχει το άδειασμα και το ξαναγέμισμα? Περιλαμβάνει κάτι άλλο η όλη διαδικασία? Το έχει κάνει κανείς?

Γιατί να το αδειάσεις?Αν δεν αποδείδει σωστά το A/C ίσως να φταίει ο αισθητήρας του A/C που βρίσκεται μέσα στο ταμπλό κοίτα τον σε ένα διαγνωστικό μήπως έχει πρόβλημα! Αν πάλι χάνει φρέον , υπάρχουν κάτι αμπούλες που τις ρίχνεις μέσα και κλείνει η τρύπα !

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το αδειάσεις?Αν δεν αποδείδει σωστά το A/C ίσως να φταίει ο αισθητήρας του A/C που βρίσκεται μέσα στο ταμπλό κοίτα τον σε ένα διαγνωστικό μήπως έχει πρόβλημα! Αν πάλι χάνει φρέον , υπάρχουν κάτι αμπούλες που τις ρίχνεις μέσα και κλείνει η τρύπα !

αισθητήρας θερμοκρασίας A/C μέσα στο ταμπλό?Λες να χάλασε αυτός?

Edited by giannispolo
Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω πρόβλημα με το Aircodition. Επροχθές άλλαξα το μοτεράκι ανακύκλωσης του αέρα γιατί είχε καεί και ενώ είχα παρατηρήσει προβλήματα στην λειτουργία του aircodition, στον Λάτση που πήγα και δοκιμάζαμε το νέο μοτεράκι, το αιρ κοντίσιον ( στο υπόστεγο που βρισκόμασταν) δούλευε κανονικά. Έτσι λοιπόν έξω που έκανα μια βόλτα δεν δούλευε, το βράδυ όμως δούλεψε κανονικά. Δεν μπορώ να κάταλάβω τι συμβαίνει.Το πρωί με την ζέστη δεν δουλεύει και το βράδυ δουλεύει κανονικά!!! Καμμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ...ειχα σταματήσει να χρησιμοποιώ το aircodition διότι πίστευα πως με το προβλημα του μοτερ που άλλαξα θα του έκανα κακό οπότε όταν είδα στην αντιπροσωπεία πως δούλευε αν και είχα υπόνοια δεν ζήτησα έλεγχο. Πλήρωσα που πλήρωσα 250 ευρά για τα υπόλοιπα δεν πιστεύω να φάω καμμια ρετσέτα καινούργια γιατί είμαι στεγνός.Τι σύνηθες πρόβλημα παίζει με το aircodition?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα λάθος....μια δουλεύει και μία δεν δουλεύει...απλά δεν έχω προλάβει να πάω στην αντιπροσωπεια

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ακουστε τι μου κανει τις τελευταιες μερες:

Ανοιγω την πρωτη σκαλα στα στη μιζα και στο clima αναβοσβηνουνε ολες οι ενδειξεις που εχει η οθονη..Βαζω μπροστα,συνεχειζει να το κανει για 5-6 δευτερολεπτα και μετα επανερχεται και σβηνουνε!

Το εβαλα σε vag-com και εσβησα τη βλαβη αλλα συνεχιζει και το κανει... <_<:D

Εχετε καμια ιδεα??Παω για καινουρια οθονη 'η εγκεφαλο clima???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.