Jump to content
tommas

ΧΕΙΡΗΣΤΗΡΙΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ

Recommended Posts

ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΟΛΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ

Μπαινουν, αλλαζεις τιμονι, τον controller απο κατω απο το τιμονι, μια καλωδίωση στο airbag

1K0 953 549 AK - Electronic Module for Steering Column 175 ευρω

1K0 971 584 C - Airbag wiring harness 45 ευρω

1K0 959 653 C - Return Ring with Slip Ring (μαλλον το εχεις, αλλα καλο ειναι να το κοιταξεις πρωτα.)

εχω βαλει σε δυο μεχρι τωρα, Το airbag μεταξυ GTI και GT ειναι το ιδιο ακριβός, οποτε μπορεις να παρεις τιμονι GTI που βρισκεις και πιο ευκολα (περιπου 300 ευρω).

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Μια ερώτηση...Μήπως γνωρίζετε τι χρειάζετε να αλλαχθεί για να μπει πολυλειτουργικό τιμόνι σε Golf GT με ήδη εγκατεστημένη οθόνη Plus;

Το ρωτάω γιατί σύμφωνα με αυτό υπάρχει ήδη καλωδίωση μέσα στο τιμόνι (μόνο για αυτοκίνητα με εγκατεστημένη οθόνη Plus και χειριστήρια στον λεβιέ των υαλοκαθαριστήρων) και το μόνο που χρειάζεται επιπλέον είναι τα κουμπάκια τα οποία βεβαίως πωλούνται και χωριστά σύμφωνα με το ΕΤΚΑ και αυτό και έπειτα μια ρύθμιση με το VagCom για ενεργοποίηση των κουμπιών...

Βεβαίως ρώτησα στην αντιπροσωπεία απ' όπου αγόρασα το αυτοκίνητο και μου είπαν ότι θέλει αλλαγή όλο το τιμόνι και τίποτα άλλο (πλακέτες κλπ.). Το τιμόνι όμως, σύμφωνα με τα λεγόμενα τους, πρέπει να περιλαμβάνει και τον αερόσακο γιατί το τιμόνι δεν έρχεται χωρίς αερόσακο thumbsdown.gif και δεν μπορούμε να βγάλουμε τον αερόσακο από το παλιό τιμόνι, κάτι που κατά τι γνώμη μου βάσει όσων έχω διαβάσει δεν ισχύει απ'τη στιγμή που πρόκειται για το ίδιο ακριβώς τριακτινικό τιμόνι...Για τα κουμπάκια βεβαίως ούτε λόγος δυνατότητας τοποθέτησης (μπορεί και να ισχύει αν δεν υπαρχει ήδη καλωδίωση - αλλά σίγουρα δεν χρειάζεται αλλαγή και ο αερόσακος)....

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να διαφωτίσει λίγο την κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Έγώ πάντως που παρήγγειλα το gt sport τέλη Ιουνίου ζήτησα να μου βάλουν χειριστήρια και μου είπαν ότι πάνε μάζι με μία μεγαλύτερη οθόνη για τον υπολογιστή ταξιδίου γύρω στα 350 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι κατα πόσον αληθεύουν τα παρακάτω γεγονότα:

1) σε περίπτωση που έχει οθόνη Plus (που ρυθμίζεται από το extra menu στον λεβιέ των υαλοκαθαριστήρων) αλλά όχι πολυλειτουργικό τιμόνι, το απλό τιμόνι έχει ήδη εγκατεστημένη την καλωδίωση και το μόνο που χρειάζεται είναι τα κουμπάκια όπως αναφέρω σε προηγούμενο post...

2) σε περίπτωση που έχει οθόνη Plus (που ρυθμίζεται από το extra menu στον λεβιέ των υαλοκαθαριστήρων) αλλά όχι πολυλειτουργικό τιμόνι, αν ζητηθεί να μπει εκ των υστέρων πολυλειτουργικό τιμόνι, το μόνο που χρειάζεται να αλλαχθεί είναι το τιμόνι και όχι το Electronic Module for Steering Column...

3) δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο αερόσακος από το προηγούμενο τιμόνι γιατί το πολυλειτουργικό τιμόνι δεν μπορεί να παραγγελθεί χωρίς αερόσακο...

Αν γνωρίζει κάποιος ας μας απαντήσει... B)

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε με λίγα λόγια θα μπορούσαμε να πούμε πως όπως και να'χει η πρόταση "Το πολυλειτουργικό τιμόνι πάει πακέτο με τον αερόσακο και δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον υπάρχοντα" που μου είπε ο πωλητής της αντιπροσωπείας (βάσει των όσων του είπε ο "τεχνικός σύμβουλος" είναι σίγουρα λανθασμένη και ο λόγος προφανής...

Απλά απορώ γιατί μπαίνουν στη διαδικασία να επιχειρήσουν να παραπλανήσουν άτομα που γνωρίζουν ότι συζητούν με άλλα άτομα και ανήκουν σε ένα οργανωμένο club...

Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Τα χειριστήρια αυτά θα συνεργάζονται με μια άλλη πηγή πχ Alpine ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αντάπτορες για κάθε μάρκα. Αλλά νομίζω ότι με ένα CAN-BUS ανταπτοράκι, δουλεύουν όλα. (Και σήμα για τα φώτα, σήμα για να κλείνει η πηγή όταν βγάζεις το κλειδί κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 χρονια ειπα να κανω μια αλλαγη στο εσωτερικο του αυτοκινητου.

Μετα το Ναβικάτορ :D τον τεμπελη νομιζω πως ηρθε η ωρα για τα χειριστηρια στο τιμονι

Μιλαμε για Fsi Sportline του 2006. Οθονη εχει τη μικρη οχι την plus.

Τι θα χρειαστω και που να παω για καλυτερη και αμεση λυση? Τα φωτα σας

και την εμπειρια σας please.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 χρονια ειπα να κανω μια αλλαγη στο εσωτερικο του αυτοκινητου.

Μετα το Ναβικάτορ :D τον τεμπελη νομιζω πως ηρθε η ωρα για τα χειριστηρια στο τιμονι

Μιλαμε για Fsi Sportline του 2006. Οθονη εχει τη μικρη οχι την plus.

Τι θα χρειαστω και που να παω για καλυτερη και αμεση λυση? Τα φωτα σας

και την εμπειρια σας please.

..Ενα αλογάκι για τον Κωστάκη :D

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα το πρωτο λαθος.

Ρωτησα απο κει που πηρα το αυτοκινητο που ξερουν... την τυφλα τους... και μου ειπαν οτι μπορω

να βαλω το τιμονι αλλα να μη δουλευουν τα κουμπακια χοχοχο. Εξυπνοι ειναι αυτοι.

Μα λεω γινεται, ΟΧΙ να λενε αυτοι

Τελος παντων ρωτησα για τα ανταλλακτικα που διαβασα απο δω και αποφασισα

να αλλαξω αυτοκινητο με τα ιδια λεφτα tongue.gif

Καμια ιδεα που μπορω να παρω τα υλικα για το μαγειρεμα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση. Γινεται να μπει σε αυτοκινητο με dsg τιμονι με χειριστηρια-αυτακια?? Για να αλλαζεις ταχυτητες εχωντας τα χερια στο τιμονι??Και αν γινεται τι χρειαζεται εκτος απο το τιμονι??Θελει νεο εγκεφαλακι??

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση. Γινεται να μπει σε αυτοκινητο με dsg τιμονι με χειριστηρια-αυτακια?? Για να αλλαζεις ταχυτητες εχωντας τα χερια στο τιμονι??Και αν γινεται τι χρειαζεται εκτος απο το τιμονι??Θελει νεο εγκεφαλακι??

Γίνεται. Ολα τα πληκτρολόγια του τιμονιού έχουν αναμονές αλλά καλύτερα να πάρεις ένα μαμά τιμόνι MFSW με paddle shifters. Κυκλοφορούν και aftermarket επεκτάσεις των χειριστηρίων.

http://www.tidstyling.com/shop/step1.php?number=601

Γενικά για τον εγκέφαλο τιμονιού, ισχύουν όσα έχουν αναφερθεί για τα πολυλειτουργικό τιμόνι.

Για την ενεργοποίηση των paddles χρειάζεται μια κωδικοποίηση παραπάνω

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?p=2329389

http://www.myturbodiesel.com/1000q_how_to/..._wheel_swap.htm

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται. Ολα τα πληκτρολόγια του τιμονιού έχουν αναμονές αλλά καλύτερα να πάρεις ένα μαμά τιμόνι MFSW με paddle shifters. Κυκλοφορούν και aftermarket επεκτάσεις των χειριστηρίων.

http://www.tidstyling.com/shop/step1.php?number=601

Γενικά για τον εγκέφαλο τιμονιού, ισχύουν όσα έχουν αναφερθεί για τα πολυλειτουργικό τιμόνι.

Για την ενεργοποίηση των paddles χρειάζεται μια κωδικοποίηση παραπάνω

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?p=2329389

http://www.myturbodiesel.com/1000q_how_to/..._wheel_swap.htm

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση costa. Δηλαδη μπορω στο απλο τιμονι που εχω τωρα να βαλω paddle shifters???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση costa. Δηλαδη μπορω στο απλο τιμονι που εχω τωρα να βαλω paddle shifters???

If "απλό"=MFSW then Yes else No

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Ούτε τα απλά, ούτε τα πολυλειτουργικα MFSW μπορούν να δεχθούν retrofit paddles. Πρέπει να αλλάξει όλο το τιμόνι. Είναι άλλοι κωδικοί.

Επίσης αλλάζει και ο κωδικός του controller...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε τα απλά, ούτε τα πολυλειτουργικα MFSW μπορούν να δεχθούν retrofit paddles. Πρέπει να αλλάξει όλο το τιμόνι. Είναι άλλοι κωδικοί.

Επίσης αλλάζει και ο κωδικός του controller...

Μην είσαι και τόσο απόλυτος. Σε MFSW γίνεται.

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=2993873

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι και τόσο απόλυτος. Σε MFSW γίνεται.

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=2993873

Κώστας

Μεγάλε είσαι πρώτος. Και νόμιζα ότι τα είχα διαβάσει όλα! Με ενδιαφέρει πολύ, αλλά σύμφωνα με το thread υπάρχει θέμα με το 'attachement' των paddles στο τιμόνι (πρέπει να το σφάξεις). Αυτός που άνοιξε το thread αγόρασε τελικά καινούριο. Το ίδιο σκέφτομαι και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλε είσαι πρώτος. Και νόμιζα ότι τα είχα διαβάσει όλα! Με ενδιαφέρει πολύ, αλλά σύμφωνα με το thread υπάρχει θέμα με το 'attachement' των paddles στο τιμόνι (πρέπει να το σφάξεις). Αυτός που άνοιξε το thread αγόρασε τελικά καινούριο. Το ίδιο σκέφτομαι και εγώ.

Είδες που είχα δίκιο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.