Jump to content
supergolfakias

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ

Recommended Posts

Update επι του θέματός μου..

Το αμάξι συνέχισε να κάνει τα τρελά του με το ρελαντί, οπότε αποφάσισα να το πάω στον θείο μου. Ξαφνικά στην Μεσογείων(μετά από περίπου μία ώρα στον δρόμο), άρχισε τα τρελά του αυτή τη φορά σε full έκταση.

Το ταμπλό(ενδείξεις αερόσακου/ABS), το ραδιόφωνο και τα φώτα(!) του αυτοκινήτου αναβόσβηναν εναλλάξ σαν τρελά. Ένιωθα ότι το αμάξι θα σβήσει από στιγμή σε στιγμή, πόσο μάλλον αν τολμούσα να σταματήσω/σβήσω την μηχανή.

Τελικά κατάφερα να φτάσω στο συνεργείο και μόλις έβαλα αλάρμ και κατέβηκα να δω τι ήταν ο ήχος που άκουγα κάτω απ'το καπό, το αμάξι έσβησε!

Ήμουνα τυχερός γιατί στο συνεργείο ήταν και ο ηλεκτρολόγος και αφού ψάξανε τα πάντα, ανακάλυψαν ότι ο ακροδέκτης που απ'ότι κατάλαβα είχε να κάνει με την γείωση του αυτοκινήτου, ήταν υπο διάλυση και με ένα κούνημα έσπασε τελείως(προφανώς με το κούνημα κατα την κίνηση μια έβρισκε/μια δεν έβρισκε).

Το ανταλλακτικό ήταν κάτι απλό και φθηνό, δεν μπήκα στον κόπο να βάλω το αυθεντικό γιατί θέλουν κανα 40ρι ευρώ(μαζί με το καλώδιο) και παραγγελία(!).

Πιστεύω ότι αν δεν είχε νυχτώσει και δεν προσέχαμε ότι όταν έβαζα μπρος σε εκείνο το σημείο έβγαζε σπίθες(χαμηλά δεξιά γωνία της μηχανής), ακόμα θα ψάχναμε το πρόβλημα..

Το αυτοκίνητο συνήλθε κατευθείαν και σταμάτησα ΟΛΑ τα τρελά του, ηλεκτρικά και ρελαντί.

Ελπίζω να βοήθησα κάποιους που μπορεί να έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Good Luck! ;)

Link to comment
Share on other sites

στην ερωτηση σου φιλε μου αν εχεις διανομεα , ειναι πολυ απλη η απαντηση

αυτος που σουπε για διανομεα ειναι λιγο ετη φωτος πισω

το αυτοκινητο σου φοραει το συστημα distributorless δηλαδη ΔΕΝ εχει διανομεα

πανω σε καθε μπουζι φοραει μια πιπα και στην ακρη της πιπας υπαρχει ενας ξεχωριστος και μεμονωμενος πολλαπλασιστης για ΚΑΘΕ μπουζι

αυτος ο πολλαπλασιστης φοραει μεσα του πρωτευον δευτερευον και καποια ακομα εξαρτηματα (μην αναλυουμε αδικα)

ετσι τι κερδιζεις?

τερμα τα μουζοκαλωδια

τερμα ο διανομεας , ραουλο ,hall sensor

τερμα οι αποστασεις για να δωσεις υψηλη ταση στα μπουζι

συν οτι αν καει ενας αλλαζεις εναν (αν και λενε οτι πανε ζευγαρι , εγω διαφωνω)

απο που παιρνει εντολη ο καθε ενας?

απο τον εγκεφαλο φυσικα , ειδικο τμημα ελεγχου αναφλεξης

και φυσικα μετραει και την ταση που παει στο καθε μπουζι γιατι αν ενας κυλινδρος ΔΕΝ αναψει τοτε η υψηλη ταση αλλαζει μορφη , δηλαδη καταλαβαινει οτι το ρευμα δεν πηγε ή αν θες οτι δεν "χρησιμοποιηθηκε"

επισης καταλαβαινει και αν "ακουει" ο πολλαπλασιαστης ή οχι

γιαυτο και καθενας ανιχνευεται ξεχωριστα αν χαλασει

θα διαφωνησω στο ποστ σου

εχουν περασει απο τα χερια μου

golf 1-2-3-4 , polo 9n2 , και εχω και 3 σκαθαρια

οσα ειπες για το σκαθαρι ειναι ΑΚΥΡΑ

μπορω να σου γραφω αιωνες για το σκαθαρι ,ενα αμαξι που ειναι το πρωτο σε κυκλοφορια ΕΒΕΡ , το πρωτο σε ετη παραγωγης , και και και

και στην τελικη τα 2 εν λειτουργια δικα μου ακομα πανε με ΜΗΔΕΝ εξοδα ανα ετος (α ξεχασα 5 ευρω πλατινες και 10 ευρω λαδια .φιλτρα δεν εχει καν)

τωρα απο κει και περα βγαλε τα συμπερασματα σου

40 χρονια περασαν στο σκαθαρι μου και ακομα υπαρχουν ανταλακτικα πανω που ειναι ΤΙΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥ

δηλαδη η βιδα ειναι ακομα βιδωμενη απο ενα γερμανο πριν 40 χρονια , δεν ξερω αν με πιανεις...

οσο για το πολο

τοχω λιωσει ,προσεξε ποσο , 8,5 χρονια

βενζινη? την χειροτερη που βρισκω

τι εχω αλλαξει μεχρι τωρα?

δισκο καλα να παθω γιατι το ελιωνα στα οχταρια και πατιναριζε

φρενα πολυ νωρις για τον ιδιο λογο

κομπλερ δευτερας γιατι τις καρφωνα

λαμδα γιατι τοχα παντα στραγγα και με χαλια βενζινα

. (ΤΕΛΕΙΑ)

ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ

τωρα στις αντιπροσωπειες

ΚΑΚΩΣ πληρωνεις

ειλικρινα μου κανει εντυπωση με τι ευκολια πας και σκας 300αρια μετα αποσα εχεις τραβηξει

λυση οχι δεν εχω να σου δωσω , γιατρος ειμαι και χομπυστας στα αυτοκινητα

και ειδικα στα νεα δεν εχω σουπερ ιδεες , διαβαζω , αγοραζω μανιουαλ , ξεστραβωνομαι και τα ψαχνω μονα τους ΟΤΑΝ χαλασει κατι

για τα παλια να σου κανω οτι θες

προταση μου

η bentley (ναι η bentley) βγαζει τα επισημα μανιουαλ για το αμαξι σου

για το πολο μου δεν βγαζει

για το δικο σου υπαρχει ακομα και δωρεαν (ΤΟΣΟ τυχερος εισαι)

στα συνεργεια που πας εχουν το ακομα καλυτερο , που λεει βημα βημα τι να δουνε και τι να κανουν

οταν λεμε βημα βημα τους λεει και τι κλειδι να παρουν και που να κοιταξουν

ας αφησουν λοιπον τα πιθηκια τα γνωστα τους και ας κατσουν να ξεστραβωθουν να ψαξουν

και αν δεν ξερουν να μαθουν σε κανα σεμιναριο της vw

και αμα βαριουνται να πουνε ειμαστε αχρηστοι και να τελειωνουμε

επισης σου προτεινω 12γιγα το elsawin για το pc σου που ειναι το επισημο service manual της μαμας

ΕΤΚΑ ,ERSA επισης επισημα software για ανταλακτικα και σερβις

επισης το καλωδιο για τον εγκεφαλο εχει 10 ευρω στο ebay με δωρεαν software , ενα λαπτοπ θες μονο.

μακαρι να ησουν κοντα μου και να ηξερα να σε βοηθησω να ψαχναμε αιωνες

δεν ξερω το μοτερ σου

με το ζορι ξερω το δικο μου μετα απο 8,5 χρονια

και μια ερωτηση για μενα αν την δει κανεις

ξερει καποιος την διαδικασια και το block στο vagcom για βασικη ρυθμιση ρελαντι

δηλαδη ποιο μπλοκ ειναι στο εντζιν για να το ενεργοποιησω (ξερω μονο για την πεταλουδα!)

και μια συμβουλη

οταν ρε παιδια λετε σε εναν ανθρωπο τι να κανει , πρωτον δειτε αν εχει αναφερει ηδη κατι και δευτερον πειτε του αν ειστε ειδικοι ή οχι

βαρεθηκα να βλεπω να του λετε "αλλαξε πεταλουδα" και την εχει αλλαγμενη εδω και 5 σελιδες

μετα του λετε να αλλαξει διανομεα σε μοτερ fsi , ελεος δηλαδη ο ανθρωπος εχει πει ηδη οτι εχει 4 πολλαπλασιαστες και να μην τολεγε βρωμαει απο χιλιομετρα

σας ευχαριστω ολους

καλη τυχη φιλε μου ,μη το βαζεις κατω

πουλα και οσα αλλαξες η κρατα τα για καβατζα

Link to comment
Share on other sites

στην ερωτηση σου φιλε μου αν εχεις διανομεα , ειναι πολυ απλη η απαντηση

αυτος που σουπε για διανομεα ειναι λιγο ετη φωτος πισω

το αυτοκινητο σου φοραει το συστημα distributorless δηλαδη ΔΕΝ εχει διανομεα

πανω σε καθε μπουζι φοραει μια πιπα και στην ακρη της πιπας υπαρχει ενας ξεχωριστος και μεμονωμενος πολλαπλασιστης για ΚΑΘΕ μπουζι

αυτος ο πολλαπλασιστης φοραει μεσα του πρωτευον δευτερευον και καποια ακομα εξαρτηματα (μην αναλυουμε αδικα)

ετσι τι κερδιζεις?

τερμα τα μουζοκαλωδια

τερμα ο διανομεας , ραουλο ,hall sensor

τερμα οι αποστασεις για να δωσεις υψηλη ταση στα μπουζι

συν οτι αν καει ενας αλλαζεις εναν (αν και λενε οτι πανε ζευγαρι , εγω διαφωνω)

απο που παιρνει εντολη ο καθε ενας?

απο τον εγκεφαλο φυσικα , ειδικο τμημα ελεγχου αναφλεξης

και φυσικα μετραει και την ταση που παει στο καθε μπουζι γιατι αν ενας κυλινδρος ΔΕΝ αναψει τοτε η υψηλη ταση αλλαζει μορφη , δηλαδη καταλαβαινει οτι το ρευμα δεν πηγε ή αν θες οτι δεν "χρησιμοποιηθηκε"

επισης καταλαβαινει και αν "ακουει" ο πολλαπλασιαστης ή οχι

γιαυτο και καθενας ανιχνευεται ξεχωριστα αν χαλασει

θα διαφωνησω στο ποστ σου

εχουν περασει απο τα χερια μου

golf 1-2-3-4 , polo 9n2 , και εχω και 3 σκαθαρια

οσα ειπες για το σκαθαρι ειναι ΑΚΥΡΑ

μπορω να σου γραφω αιωνες για το σκαθαρι ,ενα αμαξι που ειναι το πρωτο σε κυκλοφορια ΕΒΕΡ , το πρωτο σε ετη παραγωγης , και και και

και στην τελικη τα 2 εν λειτουργια δικα μου ακομα πανε με ΜΗΔΕΝ εξοδα ανα ετος (α ξεχασα 5 ευρω πλατινες και 10 ευρω λαδια .φιλτρα δεν εχει καν)

τωρα απο κει και περα βγαλε τα συμπερασματα σου

40 χρονια περασαν στο σκαθαρι μου και ακομα υπαρχουν ανταλακτικα πανω που ειναι ΤΙΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥ

δηλαδη η βιδα ειναι ακομα βιδωμενη απο ενα γερμανο πριν 40 χρονια , δεν ξερω αν με πιανεις...

οσο για το πολο

τοχω λιωσει ,προσεξε ποσο , 8,5 χρονια

βενζινη? την χειροτερη που βρισκω

τι εχω αλλαξει μεχρι τωρα?

δισκο καλα να παθω γιατι το ελιωνα στα οχταρια και πατιναριζε

φρενα πολυ νωρις για τον ιδιο λογο

κομπλερ δευτερας γιατι τις καρφωνα

λαμδα γιατι τοχα παντα στραγγα και με χαλια βενζινα

. (ΤΕΛΕΙΑ)

ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ

τωρα στις αντιπροσωπειες

ΚΑΚΩΣ πληρωνεις

ειλικρινα μου κανει εντυπωση με τι ευκολια πας και σκας 300αρια μετα αποσα εχεις τραβηξει

λυση οχι δεν εχω να σου δωσω , γιατρος ειμαι και χομπυστας στα αυτοκινητα

και ειδικα στα νεα δεν εχω σουπερ ιδεες , διαβαζω , αγοραζω μανιουαλ , ξεστραβωνομαι και τα ψαχνω μονα τους ΟΤΑΝ χαλασει κατι

για τα παλια να σου κανω οτι θες

προταση μου

η bentley (ναι η bentley) βγαζει τα επισημα μανιουαλ για το αμαξι σου

για το πολο μου δεν βγαζει

για το δικο σου υπαρχει ακομα και δωρεαν (ΤΟΣΟ τυχερος εισαι)

στα συνεργεια που πας εχουν το ακομα καλυτερο , που λεει βημα βημα τι να δουνε και τι να κανουν

οταν λεμε βημα βημα τους λεει και τι κλειδι να παρουν και που να κοιταξουν

ας αφησουν λοιπον τα πιθηκια τα γνωστα τους και ας κατσουν να ξεστραβωθουν να ψαξουν

και αν δεν ξερουν να μαθουν σε κανα σεμιναριο της vw

και αμα βαριουνται να πουνε ειμαστε αχρηστοι και να τελειωνουμε

επισης σου προτεινω 12γιγα το elsawin για το pc σου που ειναι το επισημο service manual της μαμας

ΕΤΚΑ ,ERSA επισης επισημα software για ανταλακτικα και σερβις

επισης το καλωδιο για τον εγκεφαλο εχει 10 ευρω στο ebay με δωρεαν software , ενα λαπτοπ θες μονο.

μακαρι να ησουν κοντα μου και να ηξερα να σε βοηθησω να ψαχναμε αιωνες

δεν ξερω το μοτερ σου

με το ζορι ξερω το δικο μου μετα απο 8,5 χρονια

και μια ερωτηση για μενα αν την δει κανεις

ξερει καποιος την διαδικασια και το block στο vagcom για βασικη ρυθμιση ρελαντι

δηλαδη ποιο μπλοκ ειναι στο εντζιν για να το ενεργοποιησω (ξερω μονο για την πεταλουδα!)

και μια συμβουλη

οταν ρε παιδια λετε σε εναν ανθρωπο τι να κανει , πρωτον δειτε αν εχει αναφερει ηδη κατι και δευτερον πειτε του αν ειστε ειδικοι ή οχι

βαρεθηκα να βλεπω να του λετε "αλλαξε πεταλουδα" και την εχει αλλαγμενη εδω και 5 σελιδες

μετα του λετε να αλλαξει διανομεα σε μοτερ fsi , ελεος δηλαδη ο ανθρωπος εχει πει ηδη οτι εχει 4 πολλαπλασιαστες και να μην τολεγε βρωμαει απο χιλιομετρα

σας ευχαριστω ολους

καλη τυχη φιλε μου ,μη το βαζεις κατω

πουλα και οσα αλλαξες η κρατα τα για καβατζα

+1000 ! closedeyes.gif

Όσο για την ερώτηση θέλεις να αυξήσεις-μειώσεις τις στροφές του ρελαντί ?

Link to comment
Share on other sites

Kalispera paidia exo kai egw 8emataki me to relanti sto seat ibiza top gun 1400..to piga shmera to prwi gia service alaksame mpouzi ladia kai filtra..otan omws to pira gia na girisw spiti me to pou to evaza nekra sta fanaria mou anevokatevaze elafros tis strofes kai kamia fora mou esvine..to ksana piga pisw ston mixaniko kai mou eipe oti den pirakse kati autos kai to valame ston diagnosti provlhmatwn kai den evgaze kapoio provlhma..to mono pou mou eipe einai oti exw xamiles strofes sto relanti (680) enw prepei na einai sta (720)..mou eipe na to perpatisw arketa shmera kai an sunexisei na paw na tou to afisw avrio to prwi pali..na simio8ei oti to amaksi to pira metaxirismeno me aerio alla den to xrisimopoio ka8olou to aerio! 

Link to comment
Share on other sites

Δες φυσα μαφ και κανενα κολλαρο πεταλουδας η εισαγωγης μηπως ειναι χαλαρο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.