Jump to content
supergolfakias

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ

Recommended Posts

τι σου κανει δηλαδη τωρα ?

Όταν είμαι στην κίνηση σε ανοιχτό δρόμο όταν αφήνω το γκάζι και μετά το πατήσω το αυτοκίνητο κάνει ένα "κλώτσιμα" (πιο έντονο στις 2000 με 3000 στροφές) λες και με χτυπάει κάποιος από πίσω και μετά κανονικά.Αν δεν αφήσω τελείως το γκάζι με την ίδια διαδικασία δεν μου κάνει τίποτα. Το κάνει μόνο όταν το αφήνω τελείως. Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό και ότι το κάνουν όλα τα 4 λόγω παλαιότητας επειδή χαλαρώνουν οι βάσεις. Πάντως πριν από 6 μήνες δεν το έκανε τώρα πως πάλιωσε το αυτοκίνητο ξαφνικά δεν ξέρω. Σε όλους δηλαδή κάνει έτσι το αυτοκίνητο? Είναι φυσιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

ακριβως το ιδιο σπασιμο εχω κι εγω...δεν εχει καμια σχεση με τις βασεις της μηχανης...τρια μπορει να ειναι .δοκιμαζε σιγα σιγα και δες

λοιπον φιλτρο βενζινης - αντλια βενζινης....

μπουζι....αν ειναι βραχυκυκλωμενο...κοβει συνηθως αποτομα τον ενα κυλινδρο με αποτελεσμα να κλοτσαει

βασικη ρυθμιση πεταλουδας...

εχω ανοιξει θεμα για μπουζι...θα τα αλλαξω τωρα με ψυχροτερα...

Link to comment
Share on other sites

ακριβως το ιδιο σπασιμο εχω κι εγω...δεν εχει καμια σχεση με τις βασεις της μηχανης...τρια μπορει να ειναι .δοκιμαζε σιγα σιγα και δες

λοιπον φιλτρο βενζινης - αντλια βενζινης....

μπουζι....αν ειναι βραχυκυκλωμενο...κοβει συνηθως αποτομα τον ενα κυλινδρο με αποτελεσμα να κλοτσαει

βασικη ρυθμιση πεταλουδας...

εχω ανοιξει θεμα για μπουζι...θα τα αλλαξω τωρα με ψυχροτερα...

Φίλτρο βεντζίνης θα αλλάξω σε 2000κλμ, αντλία την έβγαλα ήταν καθαρή, βασική ρύθμιση πεταλούδας έκανα, μπουζί της αντιπροσωπείας έχω μετά την τελευταία αλλαγή, μου βάλανε αυτά που είναι για πολλά χλμ. Τι να πω δεν είμαι και μηχανικός. Αυτοί οι μ@λ@κες στην αντιπροσωπεία δεν μπορούν να το βρουν τι κάνουν όλη μέρα ήθελα να ήξερα. Πάντως φυσιολογικό δεν είναι αυτό στα σίγουρα. Το αυτοκίνητο είναι σπαστικό στην οδήγηση στο ανοιχτό δρόμο, το καταλαβαίνω γιατί κάνω κάθε μέρα 60 κλμ εκτός πόλης. Σταματημένο το αυτοκίνητο εάν μαρσάρεις δεν κάνει ούτε διακοπές ούτε τίποτα. ¶ρα αν ήταν στο μπουζί το πρόβλημα θα έκανε διακοπές και στο ρελαντί έτσι δεν είναι?

Edited by ziappa
Link to comment
Share on other sites

οχι δε κανει διακοπες στο ρελαντι...αν εχεις εξατμιση ελευθερας πανε σε μια κατηφορα,βαλε δευτερα και αστο να τσουλισει χωρις γκαζι στις 1300 με 2000 στροφες...αν ακους σκασιματακια απο την εξατμιση και οχι συνεχομενο ηχο τοτε καποιο μπουζι ειναι βραχυκυκλομενο ή ο λ αρχιζει και τα παιζει...

πανε αλλαξε και φιλτρο βενζινης...μη κολλας στα 10 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

οχι δε κανει διακοπες στο ρελαντι...αν εχεις εξατμιση ελευθερας πανε σε μια κατηφορα,βαλε δευτερα και αστο να τσουλισει χωρις γκαζι στις 1300 με 2000 στροφες...αν ακους σκασιματακια απο την εξατμιση και οχι συνεχομενο ηχο τοτε καποιο μπουζι ειναι βραχυκυκλομενο ή ο λ αρχιζει και τα παιζει...

πανε αλλαξε και φιλτρο βενζινης...μη κολλας στα 10 ευρω.

Από κατηφόρες άλλο καλό στα Γιάννενα, αλλά απο εξάτμιση το αυτοκίνητο είναι μαμά δυστυχώς. Που να βρω λεφτά και διάθεση να κάνω τίποτα άλλο στο αμάξι αφού δεν προλαβαίνω να πληρώνω τις βλάβες και αμάξι δεν έχω στην τελική. Ψυχολογία μηδέν δυστυχώς, όταν ο αδελφός μου με scoda rs δεν έχει αλλάξει ούτε λάμπα ακόμη, ο κολλητός μου με ford focus και διπλά χλμ από εμένα μόνο λάστιχα άλλαξε για να μην πω για τον ξαδελφό μου που έχει corolla και πάει στο συνεργείο μόνο για σέρβις και αυτό κάθε "ποτέ". 'Αστα βράστα αλλά τι να κάνω γουστάρω vw είμαι μαζόχας.

Link to comment
Share on other sites

όταν ο αδελφός μου με scoda rs δεν έχει αλλάξει ούτε λάμπα ακόμη, ο κολλητός μου με ford focus και διπλά χλμ από εμένα μόνο λάστιχα άλλαξε για να μην πω για τον ξαδελφό μου που έχει corolla και πάει στο συνεργείο μόνο για σέρβις και αυτό κάθε "ποτέ". 'Αστα βράστα αλλά τι να κάνω γουστάρω vw είμαι μαζόχας.

δεν εχει να λεει πατριωτη(κι εγω Γιαννιωτης)απλα επεσες στην περιπτωση!!!

Λοιπον κ μαμα εξατμιση να φορας θα κανει σκασιματα αλλα οχι δυνατα,εμενα εκανε κ εφτεγε ο ΄λ΄,

τον αλλαξα κ ολα οκ για λιγο ομως,παλι τα ιδια τωρα κ αυριο θα αλλαξω κ μπουζοκαλωδια να δουμε τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω σήμερα το μεσημέρι στο συνεργείο να κοιτάξω μπουζί, πολλαπλασιαστές, βάση σασμάν και από Δευτέρα θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα. Ελπίζω να βρούμε άκρη αυτή τη φορά γιατί θα ανοίξω συνεργείο στο σπίτι μου μου φαίνεται μπάς και τη βρώ μόνος μου τη βλάβη.

Link to comment
Share on other sites

οχι δε κανει διακοπες στο ρελαντι...αν εχεις εξατμιση ελευθερας πανε σε μια κατηφορα,βαλε δευτερα και αστο να τσουλισει χωρις γκαζι στις 1300 με 2000 στροφες...αν ακους σκασιματακια απο την εξατμιση και οχι συνεχομενο ηχο τοτε καποιο μπουζι ειναι βραχυκυκλομενο ή ο λ αρχιζει και τα παιζει...

πανε αλλαξε και φιλτρο βενζινης...μη κολλας στα 10 ευρω.

αυτο μου το κανει και εμενα με καινουργιο λ και μπουζι,δεν μου φενεται οτι ειναι προβλημα τα μικροσκασιματα την συγκεκριμενη στιγμη που λες,ειναι καθαρα θεμα αβανς πιστευω

Link to comment
Share on other sites

αυτο μου το κανει και εμενα με καινουργιο λ και μπουζι,δεν μου φενεται οτι ειναι προβλημα τα μικροσκασιματα την συγκεκριμενη στιγμη που λες,ειναι καθαρα θεμα αβανς πιστευω

Λοιπόν σε ένα golf IV που είχα επί έξι μήνες είχα τα ίδια προβλήματα και ακόμη πιο εντονα κανένα εξουσιοδοτημένο συνεργειο δεν μπορούσε να βρει τι είναι δεν έδειχνε τίποτα στο εγκέφαλο όταν το εσβηνα μετά δεν έπερνε μπροστά όταν έπερνε δουλευε μόνο του τρελά με στροφές πάνω κάτω και τελικά το βρήκε ενα παλικάρι που έχει συνεργειο στο Αιγάλεω. Τι ήταν; το ηλεκτρονικό μέρος της πεταλούδας του γκαζιού είχε πρόβλημα. Το άλλαξα και όλα τέλος αφού το παλικάρι μου είπε πάρτο και έλα να με πληρώσεις σε δεκαπεντε ημέρες αν δε στο ξανακάνει, γιατί δεν τον πίστευα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε ένα golf IV που είχα επί έξι μήνες είχα τα ίδια προβλήματα και ακόμη πιο εντονα κανένα εξουσιοδοτημένο συνεργειο δεν μπορούσε να βρει τι είναι δεν έδειχνε τίποτα στο εγκέφαλο όταν το εσβηνα μετά δεν έπερνε μπροστά όταν έπερνε δουλευε μόνο του τρελά με στροφές πάνω κάτω και τελικά το βρήκε ενα παλικάρι που έχει συνεργειο στο Αιγάλεω. Τι ήταν; το ηλεκτρονικό μέρος της πεταλούδας του γκαζιού είχε πρόβλημα. Το άλλαξα και όλα τέλος αφού το παλικάρι μου είπε πάρτο και έλα να με πληρώσεις σε δεκαπεντε ημέρες αν δε στο ξανακάνει, γιατί δεν τον πίστευα.

για τα σκασιματα ελεγα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε ένα golf IV που είχα επί έξι μήνες είχα τα ίδια προβλήματα και ακόμη πιο εντονα κανένα εξουσιοδοτημένο συνεργειο δεν μπορούσε να βρει τι είναι δεν έδειχνε τίποτα στο εγκέφαλο όταν το εσβηνα μετά δεν έπερνε μπροστά όταν έπερνε δουλευε μόνο του τρελά με στροφές πάνω κάτω και τελικά το βρήκε ενα παλικάρι που έχει συνεργειο στο Αιγάλεω. Τι ήταν; το ηλεκτρονικό μέρος της πεταλούδας του γκαζιού είχε πρόβλημα. Το άλλαξα και όλα τέλος αφού το παλικάρι μου είπε πάρτο και έλα να με πληρώσεις σε δεκαπεντε ημέρες αν δε στο ξανακάνει, γιατί δεν τον πίστευα.

στον ΗΛΙΑ πηγες? Τσακουλιερης?

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι τα σκασιματα συνδεονται με ενα ψιλομπερδεμα που κανει κι οταν βαζω μπρος...αλλα να σε ρωτησω και κατι αλλο...λεγοντας αβανς τι εννοεις?

το συνεχως μεταβαλομενο χρονικο σημειο αναφλεξεως συναρτηση αριθμου στροφων και ποστοστου φορτιου κινητηρα

Link to comment
Share on other sites

Αφού άλλαξα και μια βάση του σασμάν σήμερα με αυτή της Powerflex "έβαλα τη μια από τις δύο για να μειώσω το τρέμουλο που τυχόν θα έχει μετά στο ρελαντί το αυτοκίνητο", έβαλα μπροστά και πήγα να φύγω. Το αποτέλεσμα: Το κλώτσιμα μεταξύ 2.000 και 3.000 στροφών του κινητήρα δυνάμωσε και το καταλαβαίνω πιο πολύ τώρα. ¶ρα τζάμπα την άλλαξα μάλλον πάω να ξαναβάλω τη μαμά. Αρχίζω να πιστεύω πως τελικά δεν υπάρχει λύση σε αυτό το πρόβλημα και τραβιέμαι άδικα. 35ευρω τα γ_ _ _ _ _ _ _ _ _ α σήμερα. ¶λλος καμιά ιδέα ή να του βάλω τη μαγική λέξη στο παμπρίζ: ΠΩΛΕΙΤΑΙ.

Edited by ziappa
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε έναν μάστορα εκεί κοντά που μένω ο οποίος μάστορας δεν έχει ούτε εγκέφαλο ούτε τίποτα ηλεκτρονικό στο συνεργείο του. Αφού κάναμε μια βόλτα με το αμάξι μου μόλις του έδειξα ποιό είναι το πρόβλημα μου λέει απλά και χωρίς περιστροφές: Ποτεντσιόμετρο πεταλούδας. Το ανταλλακτικό κάνει 270ευρώ και κατά τη γνώμη του δεν το αλλάζω γιατί μπορεί και το καινούργιο που θα βάλω σε κάποιο χρονικό διάστημα να ξανακάνει τα ίδια. Μου είπε επίσης ότι είναι κατασκευαστικό λάθος της εταιρίας και ότι ακόμα δεν έχει βγάλει κάποιο πιο βελτιωμένο ποτενσιόμετρο. Ξέρει κανένας κάτι διαφορετικό, και αν ναι που μπορώ να το βρώ;

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε εγω σου βρισκω μεταχειρισμενη πεταλουδα με 200 ευρω...LoL?...

για ψαξε λιγο

Μεταχειρησμένη μπορεί να είναι χαλασμένη και αυτή. Δεν μπορείς να την ελέγξεις δυστυχώς. Να την πληρώσω και να κάνει τα ίδια;

Link to comment
Share on other sites

Τους πολλαπλασιαστς τους ειδατε καθολου???

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω καιρό να γράψω δεν σημαίνει ότι έλυσα το πρόβλημα που είχα με το αυτοκίνητο μου. Αύριο λοιπόν θα πάω στο μάστορα (αυτόν που μου έβγαλε διάγνωση χωρίς ηλεκτρονικά βοηθήματα) να μου αλλάξει μια πεταλούδα γκαζιού, κανα 300 φαντάζομαι έτσι καλοκαιρινό καλοκαιρινό. Μάλλον πάνε οι διακοπές φέτος. Ποιος σου είπε αγόρι μου να πάρεις γκολφ; Αναρωτιέμαι εγώ τώρα μόνος μου. Τέλος πάντων ελπίζω να είναι τελικά αυτό το πρόβλημα και αύριο να το λύσω επιτέλους γιατί αλλιώς ............ Θα βάλω στο πίσω μπαμπρίζ μια επιγραφή που θα λέει μην αγοράζεται VW γιατί είναι απατεώνες..

Η συνέχεια αύριο.

Link to comment
Share on other sites

283 ΕΥΡΩ την Παρασκευή στο μάστορα για αλλαγή πεταλούδας με ρύθμιση κτλ κτλ. Αποτέλεσμα: Έφτιαξε το γκάζι που είχε κάτι σκαμπανεβάσματα αλλά το τούρμπο λαγκ για πολύ καλή μου τύχη παρέμεινε. Ο μάστορας μου είπε πως δεν είναι πρόβλημα αυτό και ότι το κάνουν όλα τα golf λόγω παλαιότητας. Τρία χρόνια αμάξι και το προσέχω σαν παναγία. Μάλλον πάει για πούλημα γιατί εάν είναι αυτό φυσιολογικό τότε η vw δεν ξέρει να φτιάχνει αυτοκίνητα. Υπάρχει τίποτα άλλο να αλλάξω ξέρει κανένας; Η βαλβίδα γκαζιού τι είναι;

Edited by ziappa
Link to comment
Share on other sites

Ούτε η πεταλούδα έφταιγε δυστυχώς. Πρέπει να κάνω τάμα στην Παναγία για να βρεθεί η βλάβη; Έχω να πάω εκκλησία από όταν με βαφτίσανε που να τρέχω τώρα. Εχτές που σταμάτησα στο φανάρι το μεσημέρι πήγαινε να μου σβήσει το μοτέρ αλλά δεν τα κατάφερε. Τι γίνεται ήθελα να ξερα το δικό μου είναι τοσο ξεφτυλισμένο το αυτοκίνητο ή το κάνουν όλα. Συμπέρασμα: Μ Α Κ Ρ Ι Α απο VW γιατί αλλιώς χαθήκατε. Αυτό θα είναι το λογοτυπό που θα αναρτήσω στο πίσω τζάμι του αυτοκινήτου για να το βλέπουν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.