Jump to content
supergolfakias

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ

Recommended Posts

Εγώ δεν πείραξα τίποτα. Στο συνεργείο που το είχα πάει για καθαρισμό πεταλούδας. Αφού την καθάρισε μετά μου "ρύθμισε" και το ρελαντί και ποιός ξέρει τι άλλο. Δηλ μου συστήνεις να πάω να το κάνω 760? Στην αντιπροσωπεία διάβασες τι μου είπαν οι εξυπνάκηδες. Μήπως το τούρμπο λαγκ που έχω είναι από αυτό γιατί μου εμφανίστηκε μετά από καθαρισμό πεταλούδας και τόσο καιρό έχω αλλάξει ένα κάρο πράγματα που δεν χρειαζόταν. Τότε είναι που πρέπει να ψωνίσω από τα Ζωνιανά καλάζνικοφ και να φέρω γύρα που λέμε εδώ στα Γιάννενα και όποιον πάρει ο χάρος. Το μάνουαλ δεν γράφει πουθενά πόσες στροφές πρέπει να έχει το αυτοκίνητο. Σημ. γκολφ 4 έχω 1,6 χωρίς την παραμικρή επέμβαση πάνω. Χάρο δηλ. Μάλλον θα φυτέψω και γω από αυτό το θαυματουργό φυτό που αγοράζει φερράρι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέστρεψα ύστερα από 3 ώρες στο συνεργείο. Νιώθω αναγεννημένος γιατί μου είχε λείψει. Τα γεγονότα έχουν ως εξής:

Ώρα 14,30: Φεύγω από την εργασία μου και πάω σε συνεργείο εξουσιοδοτημένο vw, όχι αντιπροσωπεία εξωτερικό. Του αναφέρω το πρόβλημά μου, λύνει την πεταλούδα την καθαρίζει (είχε μέσα πράμα δεν μπορώ να πω), μου ρυθμίζει με το διαγνωστικό και μου λέει ότι είμαι εντάξει. Του δείχνω ότι το ρελαντί μου είναι χαμηλό το μετράει και το βρίσκει 680, πράγμα που είναι λάθος αλλά δεν μπορώ να κάνω καμία ρύθμιση ότι έπρεπε να κάνω το έκανα μου απαντά.

Ώρα 15,15: Αφού το συζητάμε έχουμε καταλήξει ότι έχει πρόβλημα το αυτοκίνητό μου αλλά δεν μπορούμε να του κάνουμε τίποτα γιατί κάναμε το ανθρωπίνως δυνατό. Ετοιμάζομαι να φύγω και έρχεται ένα άλλο γκόλφ ίδιο με το δικό μου 1,6 και λέει ο μάστορας κάτσε να μετρήσουμε και αυτό να δούμε αν υπάρχουν διαφορές.

Έτσι και κάναμε και βρήκαμε ρελαντί γύρω στο 800 και τιμές λ αυτές που είχε. Ξαναβάζουμε το διαγνωστικό στο δικό μου μετά και βλέπουμε εκτός από τις στροφές λάθος τιμές στο λ.

Ώρα 15,40: Φεύγω πάω αντιπροσωπεία η οποία είναι απέναντι, με τα νεύρα τσίτα και διάθεση για ξύλο. Βρίσκω τον υπεύθυνο του λέω έχω πρόβλημα με το λ κάντε έναν έλεγχο. Μου απαντά αυτός και ένας εξυπνάκιας υπάλληλος ότι πολύ το μάστορα κάνω και δεν θα τους πω εγώ τι δουλειά τους κ.λ.π αλλά για να μου αποδείξουν ότι έχω λάθος θα κάνουν αυτό που θέλω.

Ώρα 16,15 βάζει το διαγνωστικό στο αυτοκίνητο (ύστερα από 35 λεπτά αναμονής) μετράει τις ενδείξεις του πρώτου λ τις βρίσκει σωστές και μου αρχίζει τα κόλπα του ότι σου τα 'λεγα εγώ και συ μου το παίζεις εξύπνος και τέτοια. Μετράει και τον δεύτερο λ ο οποίος θέλει και 10 λεπτά για να βγάλει ένδειξη και ξαφνικά: "ο λ δεν έχει σωστές τιμές κάντε μία βόλτα και ξαναμετρήστε".

Ξεκινάμε πάμε βόλτα εγώ και αυτός του δίνουμε και λίγο ντουμάνι για να ξεμπουκώσει ξαναμετράμε και: ΤΑ ΙΔΙΑ.

Α έχουμε πρόβλημα μου λέει πρέπει να τον αλλάξουμε ρωτάμε στα ανταλλακτικά 260¤ κουστούμι και θα ξαναπάω.

Ώρα 17,30: Επιστρέφω στην εργασία μου σας γράφω την περιπέτεια μου τη σημερινή και σας ρωτάω:

¶ν πάω να μου αλλάξουν το λ, τους βρίσω, δεν πληρώσω τίποτα με τον τσαμπουκά και φύγω θα είμαι παλιοχαρακτήρας και αλήτης? Εσείς τί θα κάνατε?

Ευχαριστώ και συγνώμη για την έκθεση. Τα είπα για να μη σκάσω μόνος μου.

Edited by ziappa
Link to comment
Share on other sites

Οτι και να πεις ειναι λιγο....

Εχει πλακα που γραφει και την ωρα. Την κραταγες??? :D

Link to comment
Share on other sites

Από χθές έχω αλλάξει αισθητήρα λ τον δεύτερο κατα σειρά. Το αυτοκίνητό μου πάει μπορώ να πω πιο καλά από ότι πήγαινε. Έχει καλύτερο γκαζ πιο γεμάτο αφού τα 0- 100 τα έχω πλέον σε 3,7 sec. Αφού έβαλα κόντρα μια φεράρι κόκκινη εδώ στα Γιάννενα και ακόμα με φτάνει. Εγώ γράφω στον υπολογιστή και αυτή ακόμα έρχεται. Μπορεί καποιος σε αυτό το forum που να ξέρει από αυτοκίνητα γιατί από ότι έχω καταλάβει όλοι είμαστε άσχετοι και απλά ασχολούμαστε με το γράψιμο, να μου πει μια λύση γιατί το αυτοκινητό μου έχει αύτο το γ@μημ... σπάσιμο όταν κινούμαι στο δρόμο? Υποτίθεται πως κάποιοι από εμάς ξέρουν για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο κάτι παραπάνω. Παρακολουθώ αυτό το forum εδώ και ποιος θυμάται πόσο και το μόνο που μου έδωσε είναι να πληρώσω γύρω στα 1.500¤ για να βρω το γιατί δεν είναι το αυτοκίνητό μου σωστό στο δρόμο και το μόνο που κατάφερα είναι ΤΙΠΟΤΑ. Υπάρχει κάποιος που μπορεί υπεύθυνα να μου δώσει μια συμβουλή ή όχι. Για να ξέρω δηλ. τι πρέπει να κάνω. Να συμμετέχω ή να σας αφήσω να λέτε τα δικά σας. Πως συζητάτε για θέματα με ορολογίες και δεν ξέρει κανένας να δώσει μια σωστή συμβουλή για το απλό πρόβλημα που έχω? Μάλλον ήταν λάθος μου που συμμετείχα στην οικογένεια της vw. Το πουλάω και αγοράζω αύριο ένα kia γιατί τουλάχιστον αυτοί μου δίνουν 5 χρόνια εγγύηση και δεν πληρώνω τίποτα. VW και πράσινα άλογα. Από πού έγινε εταιρία η VW? Από τον χίτλερ επειδή έφιαχνε τανκς και οχήματα για την έρημο? Σε πόλεμο και οι απατεώνες διαπρέπουν. Το καλύτερο αυτοκίνητο της εταιρίας είναι ο σκαραβαίος και αυτό γιατί είναι χελώνα όχι για το γκάζι του απλά γιατί όποιος δεν μπορούσε να πάρει κάτι άλλο έπερνε αύτο. Σας ευχαριστώ σφόδρα για την συνεργασία και σας εύχομαι με ένα καλύτερο αυτοκίνητο στο μέλλον από αυτό που έχετε.

Link to comment
Share on other sites

Από χθές έχω αλλάξει αισθητήρα λ τον δεύτερο κατα σειρά. Το αυτοκίνητό μου πάει μπορώ να πω πιο καλά από ότι πήγαινε. Έχει καλύτερο γκαζ πιο γεμάτο αφού τα 0- 100 τα έχω πλέον σε 3,7 sec. Αφού έβαλα κόντρα μια φεράρι κόκκινη εδώ στα Γιάννενα και ακόμα με φτάνει. Εγώ γράφω στον υπολογιστή και αυτή ακόμα έρχεται. Μπορεί καποιος σε αυτό το forum που να ξέρει από αυτοκίνητα γιατί από ότι έχω καταλάβει όλοι είμαστε άσχετοι και απλά ασχολούμαστε με το γράψιμο, να μου πει μια λύση γιατί το αυτοκινητό μου έχει αύτο το γ@μημ... σπάσιμο όταν κινούμαι στο δρόμο? Υποτίθεται πως κάποιοι από εμάς ξέρουν για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο κάτι παραπάνω. Παρακολουθώ αυτό το forum εδώ και ποιος θυμάται πόσο και το μόνο που μου έδωσε είναι να πληρώσω γύρω στα 1.500¤ για να βρω το γιατί δεν είναι το αυτοκίνητό μου σωστό στο δρόμο και το μόνο που κατάφερα είναι ΤΙΠΟΤΑ. Υπάρχει κάποιος που μπορεί υπεύθυνα να μου δώσει μια συμβουλή ή όχι. Για να ξέρω δηλ. τι πρέπει να κάνω. Να συμμετέχω ή να σας αφήσω να λέτε τα δικά σας. Πως συζητάτε για θέματα με ορολογίες και δεν ξέρει κανένας να δώσει μια σωστή συμβουλή για το απλό πρόβλημα που έχω? Μάλλον ήταν λάθος μου που συμμετείχα στην οικογένεια της vw. Το πουλάω και αγοράζω αύριο ένα kia γιατί τουλάχιστον αυτοί μου δίνουν 5 χρόνια εγγύηση και δεν πληρώνω τίποτα. VW και πράσινα άλογα. Από πού έγινε εταιρία η VW? Από τον χίτλερ επειδή έφιαχνε τανκς και οχήματα για την έρημο? Σε πόλεμο και οι απατεώνες διαπρέπουν. Το καλύτερο αυτοκίνητο της εταιρίας είναι ο σκαραβαίος και αυτό γιατί είναι χελώνα όχι για το γκάζι του απλά γιατί όποιος δεν μπορούσε να πάρει κάτι άλλο έπερνε αύτο. Σας ευχαριστώ σφόδρα για την συνεργασία και σας εύχομαι με ένα καλύτερο αυτοκίνητο στο μέλλον από αυτό που έχετε.

Φιλε καταλαβαινω την αγανακτηση σου γιαυτο και δεν παρεξηγω τα λογια σου.Απλα να ξεκαθαρισουμε κατι.Δεν ειπε κανεις οτι εδω μεσα ειμαστε μηχανικοι.Ολοι εχουμε καποιες γνωσεις.Αλλος πολλες αλλος λιγες.Ολοι μαθαινουμε καθε μερα και κατι καινουριο συμμετεχοντας σε αυτο το φορουμ.Αλλωστε τα φορουμ ειναι για να ανταλλασονται αποψεις και να αναζητουνται λυσεις ή να λυνονται αποριες για οτι εχει να κανει με τα αυτοκινητα μας.Οσο για τα ΚΙΑ ή οποια αλλη μαρκα που μπορει να εχεις σκεφτει,να σου πω οτι και στα αντιστοιχα φορουμ αλλων εταιρειων να μπεις ,θα δεις οτι ολα τα αυτοκινητα βγαζουν προβληματα.Κακα τα ψεμματα.Καποτε τα αυτοκινητα ηταν πιο αξιοπιστα.

Και για να αναφερθω στο προβλημα σου, εγω θα ξαναπω αυτο που σου ειχα πει παλι καποτε στο ιδιο τοπικ.Αρχισε να βαζεις βενζινη (καλυτερα κατοσταρα) απο βενζιναδικο της εμπιστοσυνης σου.Αν βαζεις συνεχεια απο καποιο συγκεκριμενο ,τοτε φυγε.Αν βαζεις εδω κι εκει τοτε διαλεξε ενα συγκεκριμενο.Ψαξτο λιγο.Ρωτα φιλους και γνωστους σου πριν καταληξεις.Και για να μη σε κουραζω να ψαχνεις τι σου εγραφα καποτε, σου αναφερω ξανα οτι το ιδιο προβλημα ειχα με το αμαξι του πατερα μου ,οταν μια περιοδο που το χρησιμοποιουσα εγω, εβαζα απο βενζιναδικο που ειχε χαμηλη τιμη αμολυβδης.Αποτελεσμα;;Ακριβως αυτα που περιγραφεις.Στο πατημα του γκαζιου το αμαξι δισταζε να ανοιξει με εμφανη καθυστερηση μαλιστα (σημειωνω δεν εχει ηλεκτρονικο γκαζι).Επισης το επιανε ωρες ωρες να παιζει το ρελαντι κ μαλιστα που κ που να πεφτουν τοσο οι στροφες που να ειναι ετοιμο να σβησει.Πατουσα κι εγω μια γκαζια και ολα οκ.Τοτε λοιπον πριν κανω οτιδηποτε και σπαταλησω λεφτα,αρχισα να βαζω παλι βενζινη απο το πρατηριο που εβαζε ο πατερας μου και μετα απο 2 γεμισματα δεν ξαναεκανε τιποτα απο τα παραπανω μεχρι και σημερα που εχουν περασει 6 μηνες.Σου προτεινω λοιπον να κοιταξεις κι αυτο.Καψε τη βενζινη που εχει μεσα το ρεζερβουαρ,γεμισε το,αστο παλι να αδειασει κ ξαναγεμισε το.Κανονικα η κλασσικη λυση στο προβλημα σου ειναι αυτο που σου εχουν πει τα παιδια,δηλαδη ο καθαρισμος πεταλουδας,αλλα αφου αυτο δεν ελυσε το προβλημα δοκιμασε αυτο που σου προτεινω.Στη δικη μου περιπτωση τουλαχιστον αυτο εφταιγε.

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Από χθές έχω αλλάξει αισθητήρα λ τον δεύτερο κατα σειρά. Το αυτοκίνητό μου πάει μπορώ να πω πιο καλά από ότι πήγαινε. Έχει καλύτερο γκαζ πιο γεμάτο αφού τα 0- 100 τα έχω πλέον σε 3,7 sec. Αφού έβαλα κόντρα μια φεράρι κόκκινη εδώ στα Γιάννενα και ακόμα με φτάνει. Εγώ γράφω στον υπολογιστή και αυτή ακόμα έρχεται. Μπορεί καποιος σε αυτό το forum που να ξέρει από αυτοκίνητα γιατί από ότι έχω καταλάβει όλοι είμαστε άσχετοι και απλά ασχολούμαστε με το γράψιμο, να μου πει μια λύση γιατί το αυτοκινητό μου έχει αύτο το γ@μημ... σπάσιμο όταν κινούμαι στο δρόμο? Υποτίθεται πως κάποιοι από εμάς ξέρουν για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο κάτι παραπάνω. Παρακολουθώ αυτό το forum εδώ και ποιος θυμάται πόσο και το μόνο που μου έδωσε είναι να πληρώσω γύρω στα 1.500¤ για να βρω το γιατί δεν είναι το αυτοκίνητό μου σωστό στο δρόμο και το μόνο που κατάφερα είναι ΤΙΠΟΤΑ. Υπάρχει κάποιος που μπορεί υπεύθυνα να μου δώσει μια συμβουλή ή όχι. Για να ξέρω δηλ. τι πρέπει να κάνω. Να συμμετέχω ή να σας αφήσω να λέτε τα δικά σας. Πως συζητάτε για θέματα με ορολογίες και δεν ξέρει κανένας να δώσει μια σωστή συμβουλή για το απλό πρόβλημα που έχω? Μάλλον ήταν λάθος μου που συμμετείχα στην οικογένεια της vw. Το πουλάω και αγοράζω αύριο ένα kia γιατί τουλάχιστον αυτοί μου δίνουν 5 χρόνια εγγύηση και δεν πληρώνω τίποτα. VW και πράσινα άλογα. Από πού έγινε εταιρία η VW? Από τον χίτλερ επειδή έφιαχνε τανκς και οχήματα για την έρημο? Σε πόλεμο και οι απατεώνες διαπρέπουν. Το καλύτερο αυτοκίνητο της εταιρίας είναι ο σκαραβαίος και αυτό γιατί είναι χελώνα όχι για το γκάζι του απλά γιατί όποιος δεν μπορούσε να πάρει κάτι άλλο έπερνε αύτο. Σας ευχαριστώ σφόδρα για την συνεργασία και σας εύχομαι με ένα καλύτερο αυτοκίνητο στο μέλλον από αυτό που έχετε.

μα δεν σε υποχρεωσε κανεις να παρεις vw, +1 στον Νασο.

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα σκοτωνεις ανθρωπο-μηχανικο κατα προτιμηση-απο τα νευρα σου τωρα και ως ενα σημειο με το δικιο σου!

Το μονο που μπορω ομως να σου ευχηθω-αν δεν αλλαξεις γνωμη-ειναι,καλες και ησυχες διαδρομες με το μελλοντικο σου ΚΙΑ φιλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Ωφείλω να ομολογήσω ότι με το προηγούμενη μου δημοσίευση ήμουνα υπερβολικός σε μερικά πράγματα. Απλά ζητάω συγνώμη από το forum δεν τα έχω με κανέναν από εσάς και ήμουνα άδικος σ΄αυτά που έγραψα. Δεν ζηταω συγνώμη όμως από την VW και όλο το σύστημα υποστήριξης που έχει χτίσει (συνεργεία, μηχανικούς κ.λ.π). Όλοι τους είναι Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο Ι, επειδή ο κόσμος αγοράζει μοντέλα της εταιρίας νομίζουν ότι τους έχουμε απόλυτη ανάγκη και σου συμπεριφέρονται σαν ευρώ. Δεν είναι δυνατό να μην μπορούν να επισκευάσουν το οποιοδήποτε πρόβλημα που έχει το αυτοκίνητο και να καταφεύγουν σε διαγνώσεις του τύπου "φταίει η βεντζίνη". Σιγά μην φταίει και ο έρωτας που λέει και μια γνωστή μας αηδός. Πως φταίει η βεντζίνη όταν για 35.000κλμ το αυτοκίνητο είναι μια χαρά και μετα να λειτουργεί όπως του ρθει κάθε φορά. Από το ίδιο βεντζινάδικο έβαζα και πριν από το ίδιο βάζω και τώρα. Μου αλλάξανε λ και στην κουβέντα που είχα με τον προϊστάμενο μου έλεγε ότι δεν φταίει η εταιρία για τους λ αν η βενζίνη στην Ελλάδα δεν είναι καλή. Τότε γιατί δεν χαλάνε και από τα άλλα αυτοκίνητα το λ. Όλοι οι φίλοι μου έχουν διαφορετικά αυτοκίνητα και κανένας τους δεν έχει αλλάξει όχι λ αλλά ούτε Υ και σημείωση βάζουν ότι βενζίνη βρουν αρκεί να είναι η πιο φτηνή. Ενώ εγώ 100σταρα και από τα καλύτερα υποτίθεται βεντζινάδικα στα Ιωάννινα. Οσοι παρακολουθούν αυτά που γράφω για να έχουμε μια συνέχεια τζάμπα άλλαξα και το άλλο λ γιατί το αυτοκίνητό μου ανεβοκατεβάζει στο ρελαντί χειρότερα από πρίν μπορώ να πω. Κατά τα άλλα το αυτοκίνητό μου είναι μια χαρά γι αυτούς απλά είναι η ιδέα μου και το κάνω επίτηδες για να σπάω τα νεύρα μου και να μοιράζω λεφτά δεξιά και αριστερά γιατί δεν έχω τι να τα κάνω. Τι άλλο να κάνω δεν υπάρχει λύση ή να το αφήσω να δουλεύει έτσι και όταν τα φτύσει βλέπουμε ή το πουλάω και πέρνω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

η vw οπως εχει πει και καποιος αλλος ειναι σταθερη στις αξιες της!το προβλημα αυτο το κανουν ολα τα golf απο το μκ1 εως το μκ5! υπαρχει ο αισθητηρας στροφων η ρελαντι δεν ξερω πως ακριβως λεγετε!αυτο το αλαξες?

ας ξαναπω και εγω την ιστορια μου!ειχα το ιδιο προβλημα και ο μηχανικος παρατηρησε πως η θερμοκρασια δεν ηταν ακριβως 90 αλλα λιγο ποιο κατω κατι ρυθμησε και ολα οκ!μου το κανε βασικα την ιδια μερα που το εβγαλα απο το συνεργειο και απο την επομενη εδω και 7 μηνες δεν το ξανακανε! το μοτερ μου ειναι 1.6 SR 8v δοκιμασε φιλε να πας σε ενα εξουσιοδοτημενο της SEAT να δεις εκει τι θα σου πουνε!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει αισθητήρα στροφών και πεταλούδα. Δεν ξέρω αν υπάρχει αισθητήρας ρελαντί ή κάτι τέτοιο. Στην αντιπροσωπεία μου είπαν πάντως ότι το ρελαντί ρυθμίζεται από την πεταλούδα του γκαζιού.

Link to comment
Share on other sites

αφου τα εχεις αλλαξει ολα ενα μενει μονο να αλλαξεις την πεταλουδα γκαζιου γιατι μπορει να εχει χαλασει κατι απο το λυσε δεσε και να μην ενημερωνει τον εγκεφαλο. Περιπου αντιστοιχο προβλημα υπαχει κα εδω http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=18778

μια ιδεα ειπα ελπιζω να βοηθησα............

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorpedo

ziappa συμφωνω μαζι σου.

αξιοπιστια μηδεν, εξυπηρετηση στις αντιπροσωπειες μηδεν, κοστος σερβις μεγαλυτερο και απο porsche, mercedes, bmw (δεν κανω πλακα - το εχει αναφερει με παραδειγματα καποιος εδω μεσα).

ποσα χρονια το εχεις το οχημα?

εμενα το δικο μου (5αρι) κλεινει σε λιγο 3 χρονια. στα 5-6 θα το αλλαξω σιγουρα μπορει και νωριτερα αν βγαλει κατι σοβαρο.

αν εχεις 5 χρονια και παραπανω, σου προτεινω να κοιταξεις κανενα καινουριο αξιοπιστο αυτοκινητο απο σοβαρη εταιρεια γιατι με αυτο οπως βλεπω θα σε στειλουν αργα ή γρηγορα στο τρελαδικο..

Edited by Thorpedo
Link to comment
Share on other sites

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Τι εννοείς διανομέα? Πού βρίσκεται αυτό? Υπόψιν έχει 4 πολ/στες το αυτοκινητό μου. Έχει διανομέα? Να φανταστώ ότι αυτό δεν βγάζει μήνυμα στον εγκέφαλο? Και πόσο έχει αυτό το πράγμα? Να πάω στο συνεργείο να τους πω να κοιτάξουν το διανομέα τι να κάνω? Αν πάω αντιπροσωπεία και τους το πω θα πλακωθούμε στο ξύλο. Τι πρωτότυπο θα μου πείτε. Τέλος πάντων θα το κοιτάξω και αυτό και θα δούμε τι θα γίνει. Τι ψυχή έχει τόσα και τόσα άλλαξα ένας ψωροδιανομέας θα με φοβήσει?

Link to comment
Share on other sites

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Τι εννοείς διανομέα? Πού βρίσκεται αυτό? Υπόψιν έχει 4 πολ/στες το αυτοκινητό μου. Έχει διανομέα? Να φανταστώ ότι αυτό δεν βγάζει μήνυμα στον εγκέφαλο? Και πόσο έχει αυτό το πράγμα? Να πάω στο συνεργείο να τους πω να κοιτάξουν το διανομέα τι να κάνω? Αν πάω αντιπροσωπεία και τους το πω θα πλακωθούμε στο ξύλο. Τι πρωτότυπο θα μου πείτε. Τέλος πάντων θα το κοιτάξω και αυτό και θα δούμε τι θα γίνει. Τι ψυχή έχει τόσα και τόσα άλλαξα ένας ψωροδιανομέας θα με φοβήσει?

Θα σου προτεινα σιγα σιγα να ψαχτεις και για καμια αντιπροσωπεια διπλανης πολης μιας κ δεν εχεις και τις καλυτερες σχεσεις με αυτους εκει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι Ιωάννινα, ¶ρτα, Πρέβεζα, Αγρίνιο όλα Καψιώχας. Αυτό τα λέει όλα. Πρέπει να φτάσω Αθήνα για να βρω άλλη αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημά σου...

Συμφωνω.Δεν εχει σχεση το οτι εχει ο ιδιος ολες αυτες τις αντιπροσωπειες.Εσενα σε ενδιαφερει να βρεις μηχανικο που θα μπορεσει να εντοπισει το προβλημα και να το λυσει.Μπορει καποια αλλη αντιπροσωπεια να εχει καποιον αξιολογο μηχανικο.Εσυ μην πας με τσαμπουκα επειδη ανηκουν ολες στον Καψιωχα.Σημασια εχει να βρεις ατομα στο σερβις που να σκυψουν στο προβλημα και να βρουν τη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Τι εννοείς διανομέα? Πού βρίσκεται αυτό? Υπόψιν έχει 4 πολ/στες το αυτοκινητό μου. Έχει διανομέα? Να φανταστώ ότι αυτό δεν βγάζει μήνυμα στον εγκέφαλο? Και πόσο έχει αυτό το πράγμα? Να πάω στο συνεργείο να τους πω να κοιτάξουν το διανομέα τι να κάνω? Αν πάω αντιπροσωπεία και τους το πω θα πλακωθούμε στο ξύλο. Τι πρωτότυπο θα μου πείτε. Τέλος πάντων θα το κοιτάξω και αυτό και θα δούμε τι θα γίνει. Τι ψυχή έχει τόσα και τόσα άλλαξα ένας ψωροδιανομέας θα με φοβήσει?

τοτε πηγαινε να σου τσεκαρουν τους 4 πολλαπλασιαστες και επισης οτι ελεγχει το αβανς αυτων επισης τις γειωσεις του κινητηρα,βαλβιδα νερου καινουργια?

Link to comment
Share on other sites

τοτε πηγαινε να σου τσεκαρουν τους 4 πολλαπλασιαστες και επισης οτι ελεγχει το αβανς αυτων επισης τις γειωσεις

+1

Link to comment
Share on other sites

Πολλαπλασιαστές οκ. Τα υπόλοιπα τα ελέγχει ο εγκέφαλος. Μάλλον πρέπει να αλλάξω εγκέφαλο μου φαίνεται. Δεν ξέρω άλλη λύση. Δεν υπάρχει κάτι που δεν έχω αλλάξει νομίζω. Τι στο δι@ολο να κάλω άλλο. Αν φταίει ο εγκέφαλος και πρέπει να τον αλλάξω θα με ακούσετε στις ειδήσεις. Μπορεί να είμαι μ@λ@κ@ς αλλά έχω και όρια. Δεν αγόρασα αυτοκίνητο για να μου χαλάει ο εγκέφαλος και να φταίω εγώ. Πως μπορεί να φταίω εγώ σε τέτοια περίπτωση? Πως να τον χάλασα δηλ. τι του έκανα του τράβηξα το χειρόφρενο ή το σήκωσα σούζα? Μόνο η fucken vw το ξέρει και κάνει το κορόιδο.

Link to comment
Share on other sites

Guest mitsosgolf

Φίλε είχα το ίδιο πρόβλημα!!! :D

Καθάρισα την πεταλούδα έξι φορές και τίποτα.

Τελικά άλλαξα την πεταλούδα και όλα τέλεια!!! :D

Το μόνο κακό ήταν η τιμή....... 275,00 ¤ ;) ;) ;)<_<

Βάλε καινούργια και θα ησυχάσεις !!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να τα ξαναθυμηθούμε έχω αλλάξει μέχρι στιγμής: Πεταλούδα ή ποτενσιόμετρο (το ίδιο πρέπει να είναι μάλλον). Τους 2 λ, τον αισθητήρα στροφών, Τη βάση του σασμάν και μια βάση μηχανής, Τα μπουζί, φίλτρο βεντζίνης, καθάρισμα στον map προληπτικά, την βαλβίδα θερμοκρασίας και μια αναβάθμιση στο λογισμικό. Στην αντιπροσωπεία πάντα. Υπάρχει κάτι άλλο να αλλάξω? Σε ηλεκτρονικό ή ηλεκτρικό γιατί μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.