Jump to content
halkis_13

αγορά ενός υπέροχου cabrio

Recommended Posts

Τελικά 38 ή 48?????

Μάλλον έχεις μπερδευτεί ή σε μπέρδεψαν από την αντιπροσωπεία!

Week 38 είναι από 17/9 ως 21/9

Από εκεί έχεις 25 μέρες για Ελλάδα και μετά κάποιες μέρες για να βγουν οι πινακίδες, μιας και μόνο στην Σαλόνικα μας δίνουν αμάξι με “χαρτονάκια”!

Προβλέπω να το έχεις μέχρι 26 Οκτωβρίου! Not bad…

καλημέρα..

συγνώμη για το λάθος..τελικά ειναι 38 η βδομάδα παραγωγής(αρχες Σεπτ)..μ'αυτά που άκουσα χθες τα ψιλομπερδεψα..σήμερα ειμαι καλύτερα..10/10 μου είπαν η παράδοση(όπως είδα: κανονικα είναι μετά τις 17/10) στην ελλαδα.δεν ξέρω τι να νιώσω χαρά ή λύπη..θα ρωτήσω τον αντιπρόσωπο μάλλον αυριο (φυσικά αν έχει κάποια ιδέα-ενημέρωση) αν ισxύουν οι αλλaγες στον στάντραρ εξοπλισμό μετα απο την 28 βδομάδα παραγωγής και έπειτα σε κάθε νέο EOS.

Edited by halkis_13
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
καλημέρα..

συγνώμη για το λάθος..τελικά ειναι 38 η βδομάδα παραγωγής(αρχες Σεπτ)..μ'αυτά που άκουσα χθες τα ψιλομπερδεψα..σήμερα ειμαι καλύτερα..10/10 μου είπαν η παράδοση(όπως είδα: κανονικα είναι μετά τις 17/10) στην ελλαδα.δεν ξέρω τι να νιώσω χαρά ή λύπη..θα ρωτήσω τον αντιπρόσωπο μάλλον αυριο (φυσικά αν έχει κάποια ιδέα-ενημέρωση) αν ισύουν οι αλλεγες στον στάντραρ εξοπλισμό μετα απο την 28 βδομάδα παραγωγής και έπειτα σε κάθε νέο EOS.

Όλο και κάτι θα έχει!

Είσαι πλέον Model Year 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα..κανονικά σημερα θα πρέπει να ήταν μεγάλη μέρα για μένα αλλά....λοιπόν,πριν κανά 2ωρο γύρισα από την αντιπροσωπία και μου είπαν τελική βδομάδα παραγωγής απο γερμανία την 38.όπως μου είπε 10 Σεπτεβριου παραγωγή,10 οκτωβρίου στην Ελλάδα.. ψιλοστεναχωρήθηκα λίγο..δεν πιστεύω να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο..πάντως μου κάνει εντύπωση που ο BILL_EOS έκανε παραγγελία τον Μάρτιο (δηλαδή 1 μήνα ποιο νωρις από μενα αν και δεν ξέρω την ακριβή ημερομηνία) και πήρε 28 βδομάδα παραγωγής και εγώ που έκανα την παραγγελία 20 Απριλίου πήρα βδομάδα παραγωγής 48..Αν και η προτεινόμενη για μένα ήταν η 23 βδομαδα!!!πιστεύω η αναμονή να μου κάνει καλό..

Την παραγγελία την έκανα μέσα Μαρτίου, όμως ο έμπορος άλλαξε μια δική του παραγγελία (δλδ έβαλα τα δικά μου εξτρα) την οποία είχε κάνει αρχές Φεβρουαρίου. Τώρα μην το ψάχνεις με τις εβδομάδες παραγωγής λόγω μεγάλης ζήτησης υποθέτω ότι γίνονται αρκετές σφήνες στην παραγωγή....και έτσι αλλάζει η εβδομάδα παραγωγής μας....αλλα πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Καλή μας αναμονή!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Την παραγγελία την έκανα μέσα Μαρτίου, όμως ο έμπορος άλλαξε μια δική του παραγγελία (δλδ έβαλα τα δικά μου εξτρα) την οποία είχε κάνει αρχές Φεβρουαρίου. Τώρα μην το ψάχνεις με τις εβδομάδες παραγωγής λόγω μεγάλης ζήτησης υποθέτω ότι γίνονται αρκετές σφήνες στην παραγωγή....και έτσι αλλάζει η εβδομάδα παραγωγής μας....αλλα πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Καλή μας αναμονή!!! ;)

Να 'σαι καλα φίλε μου..καλος να τα δεχτούμε...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα..Μόλις ήρθα από την αντιπροσωπία..Σήμερα πήρα αριθμό πλασίου αρα το ΕΟS μου κατασκευάστηκε..αυριο-μεθαύριο θα ξεκινήσει το μακρύ ταξίδι προς την Ελλάδα :lol: .Μου είπαν σε 2,5-3 βδομάδες να το έχω.Εγω λέω για να είμαι μέσα κανένα μήνα.δηλαδή 10/10 να το έχω..Μακάρι να πάνε όλα καλά..

Link to comment
Share on other sites

χθες πήγα αντιπροσωπία και μου είπαν με ένα μεγαλο χαμόγελο ότι το αυτοκίνητο είναι στο τελωνείο.ττην τρίτη θα στείλουν την επιταγή..παρασκευή θα είναι στην αντιπροσωπία..Τρίτη 9/10 θα το πάρω με πινακίδες..¶ρα τα πράγματα πάνε αρκετά καλά..και είμαι αρκετά ευχαριστημένος..Τώρα πιστεύω αρχίζουν τα δύσκολα..που πλησιάζει η ώρα..Τι ελέγχους πρέπει να κάνω?Θα πάρω μαζί μου και ένα φίλο μηχανικό..νομίζω κάποιο πρόβλημα έχει το κάλυμμα του χειρόφρενου.την οροφή πολύ προσεκτικά.τι άλλα πρέπει να προσέξω?το αυτοκίνητο είναι μαύρο deep..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!χθες παρέλαβα το αυτοκίνητο..Πρώτες εντυπώσεις πάρα πολύ θετικές..η οροφή πολύ λειτουργική ιδίως στην θέση "ηλιοροφή".πολύ συμπαγές το αυτοκίνητο...μου έβαλαν park αντιπροσωπίας (στις πινακίδες) έξυπνη κίνηση..μόνο η θέση της "σειρήνας" ήταν τραγική και θα την αλλάξω σύντομα (πίσω αριστερά ακριβώς δίπλα από το αριστερό προσκέφαλο .όταν το αυτοκίνητο είναι καμπριο φαίνεται ένα στρογγυλό πράγμα από το πουθενά).Το έβαλαν εκεί γιατί σε άλλη θέση δεν θα ακουγόταν και δεν είναι σύμφωνοι να το αλλάξουν..αλλά παρατήρησα ότι είχαν πολύ δουλειά ώστε να ασχοληθούν. εγώ προτείνω να το βάλω στο Πορπ-παγκαζ και να δοκιμάζω αν ακούγεται.Πάντως αν μικρό διάστημα με το EOS αισθάνομαι αρκετά ευχαριστημένος..θα ανεβάσω σύντομα και φωτο..

Edited by halkis_13
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!!μεγάλη διαφορά κάνουν τα δερμάτινα...ήθελα να κάνω μια ερώτηση:επειδή δεν διευκρινίζεται καλά στο manual,υπάρχει κάποιο όριο km εν κινήσει, στο άνοιγμα της ηλιοροφής?δηλαδή μπορώ να παιζω εν κινήση με την ηλιοροφή με πχ 80km?

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!!μεγάλη διαφορά κάνουν τα δερμάτινα...ήθελα να κάνω μια ερώτηση:επειδή δεν διευκρινίζεται καλά στο manual,υπάρχει κάποιο όριο km εν κινήσει, στο άνοιγμα της ηλιοροφής?δηλαδή μπορώ να παιζω εν κινήση με την ηλιοροφή με πχ 80km?

Amigo! Καλοτάξιδος! Post pics!!!

P.S. Το θέμα της ηλιοροφής έχει συζητηθεί, όπως είπες δεν αναφέρεται κάποιο όριο, και λογικά δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!χθες παρέλαβα το αυτοκίνητο..Πρώτες εντυπώσεις πάρα πολύ θετικές..η οροφή πολύ λειτουργική ιδίως στην θέση "ηλιοροφή".πολύ συμπαγές το αυτοκίνητο...μου έβαλαν park αντιπροσωπίας (στις πινακίδες) έξυπνη κίνηση..μόνο η θέση της "σειρήνας" ήταν τραγική και θα την αλλάξω σύντομα (πίσω αριστερά ακριβώς δίπλα από το αριστερό προσκέφαλο .όταν το αυτοκίνητο είναι καμπριο φαίνεται ένα στρογγυλό πράγμα από το πουθενά).Το έβαλαν εκεί γιατί σε άλλη θέση δεν θα ακουγόταν και δεν είναι σύμφωνοι να το αλλάξουν..αλλά παρατήρησα ότι είχαν πολύ δουλειά ώστε να ασχοληθούν. εγώ προτείνω να το βάλω στο Πορπ-παγκαζ και να δοκιμάζω αν ακούγεται.Πάντως αν μικρό διάστημα με το EOS αισθάνομαι αρκετά ευχαριστημένος..θα ανεβάσω σύντομα και φωτο..

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι κατάλαβα που τοποθέτησαν το ηχείο του Parktronic σου αλλά να σημειώσω ότι το πίσω μέρος των πίσω προσκέφαλων (πλαστικό κέλυφος) αποτελεί κάλυμμα των ενεργητικών rollbars. Αντιλαμβάνομαι ότι σε περίπτωση που αυτά εκτιναχθούν, το μικρότερο πρόβλημα σου θα είναι το Parktronic… αλλά θα ήθελα να σημειώσω ότι έστω και αυτό μπορεί να αποτελεί πηγή τραυματισμού για τους επιβάτες. Η λογική λέει ότι κατά τα άλλα δεν είναι πιθανό να επηρεάζει την λειτουργία των rollbars. Ελπίζω να μην σου έχουν ανοίξει τρύπες για να περάσουν τα καλώδια και να μην στερέωσαν το ηχείο με βίδες…

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι κατάλαβα που τοποθέτησαν το ηχείο του Parktronic σου αλλά να σημειώσω ότι το πίσω μέρος των πίσω προσκέφαλων (πλαστικό κέλυφος) αποτελεί κάλυμμα των ενεργητικών rollbars. Αντιλαμβάνομαι ότι σε περίπτωση που αυτά εκτιναχθούν, το μικρότερο πρόβλημα σου θα είναι το Parktronic… αλλά θα ήθελα να σημειώσω ότι έστω και αυτό μπορεί να αποτελεί πηγή τραυματισμού για τους επιβάτες. Η λογική λέει ότι κατά τα άλλα δεν είναι πιθανό να επηρεάζει την λειτουργία των rollbars. Ελπίζω να μην σου έχουν ανοίξει τρύπες για να περάσουν τα καλώδια και να μην στερέωσαν το ηχείο με βίδες…

φίλε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και τις άμμεσες απαντήσεις σου..δεν θέλω να πω κάτι αλλο για την αποχώρησή σου..λοιπόν,δεν τοποθετήθηκε το ηχείο στο πίσω μέρος αλλά πλάγια.ακριβώς δίπλα από το προσκέφαλο..αλλά του άλλαξα θέση..όπου τώρα δεν είναι εμφανές..δεν άνοιξαν τρύπες για τα καλώδια και η σειρήνα είναι με αυτοκόλλητο..σαν δουλειά έχει γίνει καλή αλλά η αρχική τοποθέτηση ήταν λίγο "άκυρη"..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..μετά απο 10 μέρες συμβίωσης με το Eos και 650 km (περίπου) τα συμπεράσματα είναι πολύ θετικά..Γενικά μέχρι τώρα κανένα συμαντικό πρόβλημα(φτου φτου).τα μόνα προβληματάκια είναι κάποιοι μικροί "θόρυβοι" στο πίσω μέρος του αμαξώματος όταν πέφτω σε λακκούβες και στην πλάτη του οδηγού μέσα από τα δερμάτινα ακούω κάποια "τικ τικ" οταν κάνω κάποιες κινήσεις..επίσης παρατηρώ στο κάθισμα του οδηγού(δερμάτινο-κόκκινο deep) στο πλάι αρχίζει και σπάει σιγά σιγά και το θεωρώ λογικό αλλά παρατήρησα ότι σαν τα μαυρίζει λίγο.υπάρχει κατι ώστε να φύγει αυτή η μαυρίλα (αν και είναι πολύ επιφανειακή)??εδώ θέλω την βοήθειάς σας ώστε τα δερμάτινα να μείνουν όσο δυνατόν στην καλύτερη κατάστασή τους..

Όσο για το θέμα κινητήρα (αν επαρκεί) θέλω να πω ότι για τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου είναι αρκετά ικανοποιητικός..αν και το στρώνω ακόμα είμαι αρκετά ευχαριστημένος..

Την άλλη εβδομάδα θα μπουν τα φιμέ και στο άμμεσο μέλλον θα τοποθετηθεί οθόνη 2 din της kenwood..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..μετά απο 10 μέρες συμβίωσης με το Eos και 650 km (περίπου) τα συμπεράσματα είναι πολύ θετικά..Γενικά μέχρι τώρα κανένα συμαντικό πρόβλημα(φτου φτου).τα μόνα προβληματάκια είναι κάποιοι μικροί "θόρυβοι" στο πίσω μέρος του αμαξώματος όταν πέφτω σε λακκούβες και στην πλάτη του οδηγού μέσα από τα δερμάτινα ακούω κάποια "τικ τικ" οταν κάνω κάποιες κινήσεις..επίσης παρατηρώ στο κάθισμα του οδηγού(δερμάτινο-κόκκινο deep) στο πλάι αρχίζει και σπάει σιγά σιγά και το θεωρώ λογικό αλλά παρατήρησα ότι σαν τα μαυρίζει λίγο.υπάρχει κατι ώστε να φύγει αυτή η μαυρίλα (αν και είναι πολύ επιφανειακή)??εδώ θέλω την βοήθειάς σας ώστε τα δερμάτινα να μείνουν όσο δυνατόν στην καλύτερη κατάστασή τους..

Όσο για το θέμα κινητήρα (αν επαρκεί) θέλω να πω ότι για τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου είναι αρκετά ικανοποιητικός..αν και το στρώνω ακόμα είμαι αρκετά ευχαριστημένος..

Την άλλη εβδομάδα θα μπουν τα φιμέ και στο άμμεσο μέλλον θα τοποθετηθεί οθόνη 2 din της kenwood..

Λογικο ειναι να μαυριζει απο τη χρηση.Που να δεις το δερματινο μπεζ πως μαυριζει με το παραμικρο.Πηγαινε σε ενα μαγαζι με ειδη αυτοκινητου κ παρε ενα καθαριστικο για δερμα κ θα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

πριν μια εβδομάδα τοποθέτησα φιμε..έγινε πάρα πολύ καλή δουλειά..σας παραθέτω μερικές φωτο..

μεγιές! Πόσο σου κόστισε (εργασία κ υλικά)? Τι μάρκα χρησιμοποίησες?

Link to comment
Share on other sites

μεγιές! Πόσο σου κόστισε (εργασία κ υλικά)? Τι μάρκα χρησιμοποίησες?

συνολικά πήγε 190 ευρω.3Μ.την μεσσαία σκάλα.πήρα και κάτι βεβαιώσεις για το ΚΤΕΟ.ειμαι πάρα πολυ ευχαριστημένος..το αυτοκίνητο έγινε πιο άγριο.σε λίγο καιρό θα τοποθετήσω οθόνη 2din μάλλον της Kenwood και το αργοτερα ζάντες 18'' και κάποια διακριτικά spoiler..γενικά το αυτοκίνητο είναι τέλειο μετά απο 1.5 μήνα συμβίωσης μαζί του.κανένα πρόβλημα.μόνο κάτι ψιλοτρηγμούς αλλά πολυ ελαφρούς πίσω..τα δερμάτινα θέλουν κάποιο ψιλοκαθάρισμα..θα αναζητήσω καθαριστικά της auto glym.το κάθισμα του οδηγού στα πλάγια έχει κάνει κάποιες πολυ χαλαρές μαυρίλες..είναι ένα ιδιαίτερο αυτοκίνητο..γενικά εντυπωσιάζουν (από γνώμες φίλων) τα δερμάτινα και η ηλιοροφή (είναι κάτι προτόγνωρο γι'αυτους για cabrio)..είναι το πιο λειτουργικό cabrio της αγοράς..

Link to comment
Share on other sites

Μεγιά. Έδειξε διαφορετικό.

Ερώτηση: Όταν λες βεβαιωση για το ΚΤΕΟ τι ακριβώς εννοεις; Και αν είναι αυτό που νομίζω τις παίρνουν υποψην τους ή όχι. Τι ακριβώς σου είπαν. Βέβαια έχεις χρονια μπροστά σου μέχρι την πρώτη επίσκεψη στα ΚΤΕΟ.

Link to comment
Share on other sites

Μεγιά. Έδειξε διαφορετικό.

Ερώτηση: Όταν λες βεβαιωση για το ΚΤΕΟ τι ακριβώς εννοεις; Και αν είναι αυτό που νομίζω τις παίρνουν υποψην τους ή όχι. Τι ακριβώς σου είπαν. Βέβαια έχεις χρονια μπροστά σου μέχρι την πρώτη επίσκεψη στα ΚΤΕΟ.

sorry για την αργοπορημένη απάντηση..λοιπόν, μου έδωσαν μια βεβαίωση με την οποία δεν θα έχω κανένα πρόβλημα όταν το αυτοκίνητο πρέπει να περάσει από ΚΤΕΟ.αν θέλεις μπορώ να στο σκανάρω..αλλά αυτό θα κάνει μόνο για το ΚΤΕΟ και όχι για μπλόκο της τροχαίας. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλα.θα σας αναφέρω δυο γεγονότα που πραγματοποιήθηκαν τις τελευταίες 5 μέρες.πρώτον πριν 5 μέρες βρήκα μικρό πραγματάκι πλαστικό να περιτιλύγεται από βελούδο (θα ανεβάσω foto) στο πάτωμα του συνοδηγού.εψαξα να βρω απο που εφυγε αλλά μάταια.μπορεί να είναι και "ξενο" αλλά επιεδή περιτυλίγεται από βελούδο και το αυτοκίνητο έχει αυτό το υλικό αρα ανήκει σ'αυτό.φοβήθηκα μήπως ήταν από την ηλιοροφή και πήγα αντιπροσωπία. φυσικά από ένα μικρό έλεγχο ούτε εκείνοι ανακάλυψαν κάτι και μου είπαν ότι δεν θα επηρεάσει την στεγανότητα.αν έχει κάποιος καμιά ιδέα? συναντήσει κάπου κάτι παρόμοιο?.,Στην συνέχεια,πριν 2 μέρες τοποθέτησα οθονη 2Din kenwood 7029 στο καλογερόπουλο..σύντομα θα ανεβάσω και foto..είμαι αρκετά ικανοποιημένος.ο οθόνη είναι πάρα πολυ καλή και λειτουργική..δουλεύουν τα 3 αριστερά κουμπία (φωνή και σίγαση).τώρα επειδή περιμένει ένα νεο εξάρτημα σύντομα θα δουλέψουν και τα δεξιά κουμπιά(επιλογή τραγουδιού) και το bluetooth..το bluetooth(αριστερο κουμπι τηλεφώνο) θα μπορούσα να το ενεργοποιήσω τώρα αλλά θα ανέβαινε το κόστος και θα ήταν ανούσιο αφού θα έρθει σύντομα το νέο εξάρτημα και θα λυθεί το πρόβλημα.αν και το λυπήθηκα λίγο γιατί είχε ξήλωμα για να τοποθετήσουν την κεραία τελικα το αποτέλεσμα ειναι πολύ καλό.έχει πολύ καλή εικόνα και το bluetooth σου λύνει τα χέρια.συνοψίζω οθόνη,χειριστήρια τιμονιού,Tv Tuner, και bluetooth 1750 ευρω(χωρίς να δουλεύει το κουμπί bluetooth στο τιμόνι αλλιως 1900). αυτά,πιστεύω να μην σας κούρασα..αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι ευχαρίστως όσο για το πλαστικό "πραγματάκι" περιμένω την βοήθειά σας..

post-6144-1199047667_thumb.jpg

post-6144-1199047698_thumb.jpg

Edited by halkis_13
Link to comment
Share on other sites

.,Στην συνέχεια,πριν 2 μέρες τοποθέτησα οθονη 2Din kenwood 7029 στο καλογερόπουλο..σύντομα θα ανεβάσω και foto..είμαι αρκετά ικανοποιημένος.ο οθόνη είναι πάρα πολυ καλή και λειτουργική..δουλεύουν τα 3 αριστερά κουμπία (φωνή και σίγαση).τώρα επειδή περιμένει ένα νεο εξάρτημα σύντομα θα δουλέψουν και τα δεξιά κουμπιά(επιλογή τραγουδιού) και το bluetooth..το bluetooth(αριστερο κουμπι τηλεφώνο) θα μπορούσα να το ενεργοποιήσω τώρα αλλά θα ανέβαινε το κόστος και θα ήταν ανούσιο αφού θα έρθει σύντομα το νέο εξάρτημα και θα λυθεί το πρόβλημα.αν και το λυπήθηκα λίγο γιατί είχε ξήλωμα για να τοποθετήσουν την κεραία τελικα το αποτέλεσμα ειναι πολύ καλό.έχει πολύ καλή εικόνα και το bluetooth σου λύνει τα χέρια.συνοψίζω οθόνη,χειριστήρια τιμονιού,Tv Tuner, και bluetooth 1750 ευρω(χωρίς να δουλεύει το κουμπί bluetooth στο τιμόνι αλλιως 1900). αυτά,πιστεύω να μην σας κούρασα..αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι ευχαρίστως όσο για το πλαστικό "πραγματάκι" περιμένω την βοήθειά σας..

Αγιε Βασίλη... <_<:lol: Θα μπορούσα να έχω και εγώ ενα kenwood σαν του halkis_13 για την πρωτοχρονιά???Ημουν καλό παιδί φέτος...και αν δεν σου κάνει κόπο βάλε και το gps module πανω... :)

Παρακαλώ όποιος ξέρει το mail του Santa να το κάνει ένα forward.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.