Jump to content
halkis_13

αγορά ενός υπέροχου cabrio

Recommended Posts

καλημέρα..πριν λίγο γύρισα από την αντιπροσωπία..λοιπόν,μου είπαν ότι το αυτοκίνητο βρίσκεται στο στάδιο της παραγγελίας δηλαδή ότι έχει γίνει η παραγγελία και υπολογίζουν βδομάδα παραγωγής την 23..πότε να υπολογίζω το αυτοκίνητο στην Ελλάδα??γύρω στις 10 αυγούστου??

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπολογίζω σωστά, φίλε μου η 23η είναι 2 δεύτερη εβδομάδα του Ιουνίου...

Οπότε ίσως το έχεις και νωρίτερα... Εαν δεν το πάρουν οι Τελωνειακοί για βόλτες (Πλακίτσα)

Κάτσε να πάρουμε και καμιά άλλη γνώμη μη σε κάνω και χαίρεσαι τζάμπα..

Αλλά εγώ πιστεύω ότι παίζει να έρθει και πιο νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Η λέξη κλειδί εδώ είναι το “υπολογίζουν”.

Το ότι “υπολογίζουν” εβδομάδα παραγωγής 23, σημαίνει ότι:

1) Δεν έχεις πάρει εβδομάδα παραγωγής ακόμα!!!

2) Ενδέχεται να ζήτησαν εβδομάδα παραγωγής 23 (πράγμα που δεν σημαίνει τίποτα γιατί και στην δική μου παραγγελία μου έδειξαν έγγραφο με requested week 30κάτι και πήρα 47!!!)

3) Έχεις πάρει εβδομάδα παραγωγής και απλά το διατύπωσαν(σες) λάθος!

Πάντως αν έχουν δίκιο, και πάρει πράγματι εβδομάδα 23, τότε το αμάξι θα το έχεις αρχές με μέσα Ιουλίου! (εβδομάδα 23 = 4 ως 8 Ιουνίου) Με άλλα λόγια, μόλις 2,5 μήνες!!! ¶ρα ή σε δουλεύουν ή θα το έχεις σε χρόνο ρεκόρ…

Ας ελπίσουμε για το δεύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Η λέξη κλειδί εδώ είναι το “υπολογίζουν”.

Το ότι “υπολογίζουν” εβδομάδα παραγωγής 23, σημαίνει ότι:

1) Δεν έχεις πάρει εβδομάδα παραγωγής ακόμα!!!

2) Ενδέχεται να ζήτησαν εβδομάδα παραγωγής 23 (πράγμα που δεν σημαίνει τίποτα γιατί και στην δική μου παραγγελία μου έδειξαν έγγραφο με requested week 30κάτι και πήρα 47!!!)

3) Έχεις πάρει εβδομάδα παραγωγής και απλά το διατύπωσαν(σες) λάθος!

Πάντως αν έχουν δίκιο, και πάρει πράγματι εβδομάδα 23, τότε το αμάξι θα το έχεις αρχές με μέσα Ιουλίου! (εβδομάδα 23 = 4 ως 8 Ιουνίου) Με άλλα λόγια, μόλις 2,5 μήνες!!! ¶ρα ή σε δουλεύουν ή θα το έχεις σε χρόνο ρεκόρ…

Ας ελπίσουμε για το δεύτερο!

μάλλον με δουλεύουν...πηρά τηλ το απόγευμα για κάποιο άλλο ζήτημα και μου είπε αρχές αυγούστου.δεν έχω παρει βδομάδα παραγωγής.ο υπολογιστής σήμερα έδειξε(έται μου είπαν) ότι έχει πάρει την παραγγελία η μαμά vw(γερμανία)..

Edited by halkis_13
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
μάλλον με δουλεύουν...πηρά τηλ το απόγευμα για κάποιο άλλο ζήτημα και μου είπε αρχές αυγούστου.δεν έχω παρει βδομάδα παραγωγής.ο υπολογιστής σήμερα έδειξε(έται μου είπαν) ότι έχει πάρει την παραγγελία η μαμά vw(γερμανία)..

Χμμμμμ

Είσαι σε order bank status.

Πιστεύω πως μέχρι το τέλος του μήνα το αργότερο, θα μπορούν να σου δώσουν πραγματική εβδομάδα παραγωγής!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..σήμερα πήγα στην αντιπροσωπία και τα νέα δεν είναι καλά,όπως το περίμενα..μου είπαν ότι είχαν προτείνει βδομάδα παραγωγής την 23 που φυσικά έχει περάσει..είμαστε στην 24..είπαν ότι το εργοστάσιο είναι "φουλ" λογω καλοκαιρινής περιόδου..πολλές παραγγελίες από όλων το κόσμο..και φυσικά δεν γνωρίζουν πότε θα αρχίσει η βδομάδα παραγωγής του αυτοκινήτου..στην συνέχεια τους είπα για extra και ήταν αρνητικοί..δεν μπορούν..δεν ξέρω γιατί..λογικά θα έχουν κέρδος αν βάλω κάποια extra.μου είπαν ότι έχει περάσει η παραγγελία στην εταιρία και δεν μπορούν να γίνουν αλλαγες..δεν είχα πολυ όρεξη για φασαρία..τι να πω.. Θερμομονωτικό παρμπρίζ και το Sight & Light πακέτο με αυτόματα φώτα, καθρέπτες autodimming, ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι κλπ. βγαίνει περίπου στα 600ευρω?θα πάω αν είναι αυριο να τους πιέσω..ψήνομαι αρκετά να τα βάλω..αν το αρνηθούν μπορω να απευθυνθώ κάπου αλλου?στα κεντρικά?

ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας!!!

Edited by halkis_13
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Φίλε μου, δυστυχώς είχα δίκιο.

Αν δεν μπορούν να σου δώσουν εβδομάδα παραγωγής αυτή τη στιγμή, αντικειμενικά το αμάξι σου θα έχει πολύ μεγάλη καθυστέρηση! Σκέψου ότι τον Αύγουστο μάλλον τον μετράς ως νεκρό χρόνο!!!

Σε ότι αφορά την μεταβολή της παραγγελίας σου…

Δεν είπα ποτέ ότι είναι εύκολο!!!

Τα δεδομένα έχουν ως εξής!!!

ΣΙΓΟΥΡΑ μπορείς να την μεταβάλεις!!!

Απλά ο πωλητής σου βαριέται να ασχοληθεί με ένα αμάξι που έχει ήδη πουλήσει!!!

Ενδεχομένως η προμήθεια του να είναι πάγια ανά αυτοκίνητο και όχι ποσοστιαία!

Εγώ προσωπικά ζήτησα να μου ακυρώσουν την παραγγελία!!! Γνώριζα τα δεδομένα από το εξωτερικό. Στην έσχατη περίπτωση θα έφτανα μέχρι την Kosmocar ή και την VW στη Γερμανία! Τελικά μου έκαναν την “χάρη”!

Απλά είναι απαράδεκτοι και τεμπέληδες!!! Εσύ τους δίνεις 30 χιλιάρικα και αυτοί το αντιμετωπίζουν λες και αγοράζεις οδοντόβουρτσα από το Super Market!

Εγώ τους το είπα ξεκάθαρα. Αν είναι να δώσω 30 χιλιάρικα και να περιμένω 6 μήνες και να μην πάρω το αμάξι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το θέλω, τότε θέλω την προκαταβολή μου πίσω και ακυρώνω την παραγγελία. Φυσικά και σ’ αυτό υπονόησαν ότι δεν γίνεται να πάρω τα λεφτά μου πίσω! Τελικά υπέκυψαν στην πίεση!

Οι επιλογές σου είναι λογικά 3.

-Να πάρεις Sight & light σκέτο (εγώ ξέρω για 200 ευρώ περίπου)

-Να πάρεις Sight & light με Θερμομονωτικό παρμπρίζ και υποχρεωτικά όπως μου είπαν πλύστρες προβολέων (κοντά 600 ευρώ)

-Να ρωτήσεις αν μπορείς να πάρεις σκέτο Θερμομονωτικό παρμπρίζ (λογικά κοντά στα 200 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

halkis_13!!! Τώρα που το σκέφτομαι… νομίζω πως αν βάλεις το Sight & Light με το Θερμομονωτικό παρμπρίζ, μπορείς να βάλεις το πακέτο Xenon με πλύστρες προβολέων!!!

Με αυτόν τον τρόπο, και αν οι τιμές που έχω ισχύουν ακόμα, με 300-400 ευρώ επιπλέον παίρνεις και τα Xenon που θέλεις. (σχεδόν όσο και ένα καλό Aftermarket, αλλά με πολύ πιο super λειτουργείες!!! Φωτισμό στις στροφές και αυτόματη ρύθμιση στάθμης)

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι άμα σπάσεις φανάρι…………..

Link to comment
Share on other sites

halkis_13!!! Τώρα που το σκέφτομαι… νομίζω πως αν βάλεις το Sight & Light με το Θερμομονωτικό παρμπρίζ, μπορείς να βάλεις το πακέτο Xenon με πλύστρες προβολέων!!!

Με αυτόν τον τρόπο, και αν οι τιμές που έχω ισχύουν ακόμα, με 300-400 ευρώ επιπλέον παίρνεις και τα Xenon που θέλεις. (σχεδόν όσο και ένα καλό Aftermarket, αλλά με πολύ πιο super λειτουργείες!!! Φωτισμό στις στροφές και αυτόματη ρύθμιση στάθμης)

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι άμα σπάσεις φανάρι…………..

καλησπέρα..το όνομά μου είναι Κώστας..

δηλαδή 1000 ευρω τελική τιμή..θα δούμε..παντως 500 ενδεχεται να τα δωσω..μακαρι αν μπορούσα να εφτανα στα 1000 και τα έβαζα όλα..xenon, το Sight & Light με το Θερμομονωτικό παρμπρίζ..πολυ βαρεμάρα έχουν στην vw..τι πράγμα είναι αυτό.θα παω αυριο-μεθαύριο να τους πιέσω..παντως μου είπαν ότι τον αύγουστο το εργοστάσιο δουλεύει κανονικά..αλλά τι να πρωτοπιστέψεις...εσυ με την "εμπειρία" σου πότε υπολογίζεις να καταφτάσει Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Κοίτα Κώστα. Αν θυμάμαι σωστά, έμαθα εβδομάδα παραγωγής αρχές Σεπτεμβρίου.

Θυμάμαι ότι ήταν 12 εβδομάδες μετά, που πρακτικά έγιναν 10!

Από εκεί θέλεις άλλες 25 μέρες!

¶ρα, σύμφωνα με την "εμπειρία" μου, από την στιγμή που θα πάρεις πραγματική εβδομάδα παραγωγής, θα έχεις το αμάξι σου στα χέρια ίσως και μετά από 13 εβδομάδες! Κατά συνέπεια, αν σου δώσουν αύριο εβδομάδας παραγωγής, θα έχει το αμάξι σου στο πρώτο μισό του Σεπτέμβρη!

Edited by Speedster
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου είπε ο speedster να συνεχίσω εδώ τισ απαντήσεις μου όσον αφορά τα εξτρα για το eos , έχουμε και λέμε:

Κωδικός P10: Πακέτο φωτισμού Light & Sight. Περιλαμβάνει: Ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέπττες, εσωτερικό και εξωτερικό καθρέπτη οδηγού με αυτόματη αντιθαμβωτική λειτουργία , λειτουργία "Coming home" και "Leaving Home", αισθητήρες βροχής και αισθητήρα φωτός.

Τελική Τιμή για 1.6 EOS FSI : 390 Euro

Δεν έχει άλλα πακέτα Light & Sight τουλάχιστον για την έκδοση του 1.6 FSI!!!

Speedster αν νομίζεις ότι υπάρχουν δώσε κωδικούς.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Επειδή μου είπε ο speedster να συνεχίσω εδώ τισ απαντήσεις μου όσον αφορά τα εξτρα για το eos , έχουμε και λέμε:

Κωδικός P10: Πακέτο φωτισμού Light & Sight. Περιλαμβάνει: Ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέπττες, εσωτερικό και εξωτερικό καθρέπτη οδηγού με αυτόματη αντιθαμβωτική λειτουργία , λειτουργία "Coming home" και "Leaving Home", αισθητήρες βροχής και αισθητήρα φωτός.

Τελική Τιμή για 1.6 EOS FSI : 390 Euro

Δεν έχει άλλα πακέτα Light & Sight τουλάχιστον για την έκδοση του 1.6 FSI!!!

Speedster αν νομίζεις ότι υπάρχουν δώσε κωδικούς.

Ωχ!!!

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο!

Έχω ήδη δώσει παραπάνω ότι γνωρίζω!

Απλά το συγκεκριμένο πακέτο είναι μάλλον πολύ εμπορικό και προφανώς του ανέβασαν την τιμή!!!

Link to comment
Share on other sites

Πακετο light and sight κωδικος P10 τιμη 390 ευροπουλακια ζεστα και σκαστά!!!!!!

Ο καραγιοζος που ρωτησα μου ειπε οτι για το eos δεν υπαρχει δυνατοτητα για Θερμομονωτικό παρμπρίζ...

Edited by golfitis
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Πακετο light and sight κωδικος P10 τιμη 390 ευροπουλακια ζεστα και σκαστά!!!!!!

Ο καραγιοζος που ρωτησα μου ειπε οτι για το eos δεν υπαρχει δυνατοτητα για Θερμομονωτικό παρμπρίζ...

Του πάμε ένα στοιχηματάκι?

Έρχομαι Αθήνα να του τρίψω το παρμπρίζ μου στη μάπα!!!

Τα άτομα δεν παίζονται!!!

Link to comment
Share on other sites

Του πάμε ένα στοιχηματάκι?

Έρχομαι Αθήνα να του τρίψω το παρμπρίζ μου στη μάπα!!!

Τα άτομα δεν παίζονται!!!

Speedster δεν υπάρχει αυτή τη χρονική στιγμή κάποιο άλλο πακέτο light & sight για να βάλεις πάνω στο eos 1,6.

Ίσως να υπήρχε δεν ξέρω. Αν μπορείς ξέθαψε λίγο την παραγγελία σου και πες μας αναλυτικά το πακέτο που έβαλες εσύ και κανένα κωδικό θα βοηθήσει αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Speedster δεν υπάρχει αυτή τη χρονική στιγμή κάποιο άλλο πακέτο light & sight για να βάλεις πάνω στο eos 1,6.

Ίσως να υπήρχε δεν ξέρω. Αν μπορείς ξέθαψε λίγο την παραγγελία σου και πες μας αναλυτικά το πακέτο που έβαλες εσύ και κανένα κωδικό θα βοηθήσει αρκετά...

Έχω γράψει και αλλού ότι έχω βάλει τα:

P28: Θερμομονωτικό παρμπρίζ & Luxury pack - coming /leaving home lighting function, dusk sensor (automatic lights on), automatic dimming interior rear view mirror, electrically foldable door mirrors with automatic dimming driver's door mirror, rain sensor and low washer fluid warning light

συνολικό κόστος 305 ευρώ εφόσον αγοραστούν σαν πακέτο, με αναγκαστική αγορά των πλυστρών προβολέων.

8X1: πλύστρα φώτων. Περίπου 300 ευρώ κόστος!!!

Είναι αλήθεια ότι οι κωδικοί αλλάζουν!

Γεγονός παραμένει ότι έχω θερμομονωτικό παρμπρίζ, ότι και να σου λένε!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει και αλλού ότι έχω βάλει τα:

P28: Θερμομονωτικό παρμπρίζ & Luxury pack - coming /leaving home lighting function, dusk sensor (automatic lights on), automatic dimming interior rear view mirror, electrically foldable door mirrors with automatic dimming driver's door mirror, rain sensor and low washer fluid warning light

συνολικό κόστος 305 ευρώ εφόσον αγοραστούν σαν πακέτο, με αναγκαστική αγορά των πλυστρών προβολέων.

8X1: πλύστρα φώτων. Περίπου 300 ευρώ κόστος!!!

Είναι αλήθεια ότι οι κωδικοί αλλάζουν!

Γεγονός παραμένει ότι έχω θερμομονωτικό παρμπρίζ, ότι και να σου λένε!!!

Τι να σου πω φίλε μου speedster , όταν το αγόρες το αμάξι ίσως και να είχε αυτά τα πακέτα , εγώ πάντως δεν τα είδα πουθενά όταν έκανα την παραγγελία...

Αυτά τα πακέτα και οι κωδικοί που αναφέρεις έχουν πλέον καταργηθεί! Υπήρχαν στα πρώτα eos μόνο.Δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον επιλογή P28: Θερμομονωτικό παρμπρίζ & Luxury pack ούτε κάτι παρόμοιο αυτή τη χρονική στιγμή.

Edited by Agis-Pro
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε speed να παμε και καμια βολτουλα γιατι με αυτα που διαβαζω μονο στον υπνο μας θα βολταρουμε με eos....

Όντως έλα να πάμε καμιά βολτούλα γιατί εμείς eos δεν θα δούμε τουλάχιστον φέτος... :(

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα..κανονικά σημερα θα πρέπει να ήταν μεγάλη μέρα για μένα αλλά....λοιπόν,πριν κανά 2ωρο γύρισα από την αντιπροσωπία και μου είπαν τελική βδομάδα παραγωγής απο γερμανία την 38.όπως μου είπε 10 Σεπτεβριου παραγωγή,10 οκτωβρίου στην Ελλάδα.. ψιλοστεναχωρήθηκα λίγο..δεν πιστεύω να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο..πάντως μου κάνει εντύπωση που ο BILL_EOS έκανε παραγγελία τον Μάρτιο (δηλαδή 1 μήνα ποιο νωρις από μενα αν και δεν ξέρω την ακριβή ημερομηνία) και πήρε 28 βδομάδα παραγωγής και εγώ που έκανα την παραγγελία 20 Απριλίου πήρα βδομάδα παραγωγής 48..Αν και η προτεινόμενη για μένα ήταν η 23 βδομαδα!!!πιστεύω η αναμονή να μου κάνει καλό..

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
καλησπέρα..κανονικά σημερα θα πρέπει να ήταν μεγάλη μέρα για μένα αλλά....λοιπόν,πριν κανά 2ωρο γύρισα από την αντιπροσωπία και μου είπαν τελική βδομάδα παραγωγής απο γερμανία την 38.όπως μου είπε 10 Σεπτεβριου παραγωγή,10 οκτωβρίου στην Ελλάδα.. ψιλοστεναχωρήθηκα λίγο..δεν πιστεύω να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο..πάντως μου κάνει εντύπωση που ο BILL_EOS έκανε παραγγελία τον Μάρτιο (δηλαδή 1 μήνα ποιο νωρις από μενα αν και δεν ξέρω την ακριβή ημερομηνία) και πήρε 28 βδομάδα παραγωγής και εγώ που έκανα την παραγγελία 20 Απριλίου πήρα βδομάδα παραγωγής 48..Αν και η προτεινόμενη για μένα ήταν η 23 βδομαδα!!!πιστεύω η αναμονή να μου κάνει καλό..

Τελικά 38 ή 48?????

Μάλλον έχεις μπερδευτεί ή σε μπέρδεψαν από την αντιπροσωπεία!

Week 38 είναι από 17/9 ως 21/9

Από εκεί έχεις 25 μέρες για Ελλάδα και μετά κάποιες μέρες για να βγουν οι πινακίδες, μιας και μόνο στην Σαλόνικα μας δίνουν αμάξι με “χαρτονάκια”!

Προβλέπω να το έχεις μέχρι 26 Οκτωβρίου! Not bad…

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.