Jump to content
atrias

Καλά συνεργεία στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Recommended Posts

Στην Παπαφη γνωστο συνεργειο VW Group με τον Νικο γνωστο κατοχο πανω στο θεμα αμαξι αρκετα εξυπηρετικοι αλλα δεν κανουν αυτο το μπαμ ωστε να πας και εισαι 100% με τα δικα μας TSI μοτερ...δλδ αν του πω αλλαξε Ν75 πιθανων να με κοιταει σαν χανος.Τωρα για λαδια,φιλτρα,μπουζι σουπερ και παλι με επιφυλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένα πολύ καλό συνεργείο είναι αυτο -> http://www.grouptech.gr/revo/?q=node/2 . Απορώ πώς και δεν το έχει αναφέρει κανένας έως τώρα! Πολύ καλή δουλεία με γνήσια ανταλλάκτικά και στα εργατικά οικονομικός. Εγώ εκεί το πάω συνέχεια μετά την λήξη της εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα έγραψα και αλλού, ας τα αναφέρω και εδώ μιας και δεν ειδα να αναφέρει τίποτα κανένας άλλος για τον Κατάκη...

Για το σέρβις 2ετίας (δεύτερο καθότι δεν κάνω χλμ), περσι στον Μανδύλα με λάδια δικά μου και εισαγωγή αλλαγμένη οποτε δεν άγγιξαν φίλτρο, για να γίνει αλλαγή λιπαντικών, ο θεωρητικός οπτικός έλεγχος και αλλαγή φίλτρου καμπινας, πληρωσα: 21ευρω το φιλτρο καμπινας, 17ευρω το φιλτρο λαδιου... και παρακαλώ 120 ευρώ για εργασία!. Ολα αυτά είναι τελικά νούμερα με μια έκπτωση 11%..

Φέτος το πηγα στον Κατάκη που έιναι επισημος αντιπρόσωπος Seat. Τα αμάξια ειναι πρακτικά ιδια, με κοινό μοτέρ και μηχανικά μέρη... ίδιο λογισμικό, ίδια εκπαιδευση των μηχανικών, ίδιο πρωτόκολο απο την μαμά VW για τις συντηρήσεις και τα νουμερα ήταν τα εξής... 11.4ευρώ το φίλτρο λαδιού, 13.6ευρώ τα υγρά φρένων (σε αυτά η έκπτωση που πηρα είναι 20% οπότε και παλι στις αρχικές η διαφορά ειναι χαώδης!!!), και για εργασία 52 ευρώ τελική σύνολο! Οι διαφορές χαώδεις... και φυσικά ισχύει το "2 χρόνια εγγύηση για εργασία και ανταλλακτικά"...

Αντίστοιχα στο Leon που επισης έχω (1.4ΤSi) με ΟΛΑ τα υλικά δικά τους, σέρβις 3ετίας (Long-life)... τελικό κόστος 120ευρώ.

Οι λόγοι που κολλάω λιγάκι στα "ελεύθερα συνεργεία" είναι ότι δεν ξερω το κατά πόσο ο καθένας θα αναλάβει ευθύνη αν γίνει κάποια στραβή μετά (κάποιοι μπορεί ναι, κάποιοι άλλοι όμως σίγουρα όχι), ενώ επισης με τις τόσες και διαρκείς αλλαγες σε τεχνολογίες δεν ξέρω το κατά πόσο παρακολουθούν τις εξελίξεις... ή το πανε πρακτικά και εμπειρικά το όλο θέμα. Πρακτικά, όλα οκ όταν γίνεται απλα μια συντήρηση αλλά λίγο με προβληματίζει στο τι κάνει ο καθένας όταν υπάρχει βλάβη και ειδικά στο σκέλος "διάγνωση βλάβης"!

Στην περίπτωση μου, ως δια μαγείας το αμάξι αποφάσισε να δειχνει στο καντραν ότι δεν υπάρχει δείκτης βενζίνης (εντελώς dead). Αντί να μου πουν "άλλαξε τα παντα", μου το έκαναν πληρη έλεγχο, καλωδιώσεις μια μια, φλοτέρ, αντλία, καντράν διαγνωση... και παρόλα αυτά όλα έβγαιναν ΟΚ! Αντί όμως να μου κάνουν το κλασικό τύπου "άλλαξε τα όλα φίλε... εγκεφαλάκι αντλίας, αντλία, φλοτέρ... γιατί ο εγκέφαλος δεν κάνει αυτοματη διάγνωση σφάλματος" κάθισαν και το παλεψαν ώστε να βεβαιωθούν ότι όλα οκ... και αφού καταλήξαμε στο ότι μαλλον κατι παιζει στο καντράν, αντί να με στείλουν στη VW να πάρω καινούργιο (καλό 400-ευρω δηλαδή), μου έβγαλαν άκρη και δόθηκε για επιδιόρθωση με πραγματικά πολύ λίγα λεφτά! Γενικά ο τεχνικός διευθυντής τους εχει διακριθεί σε παγκόσμιους διαγωνισμούς της Seat, οπότε γίνεται σωστή δουλειά, ενώ γενικά επειδή η "έδρα" τους είναι Κοζάνη... δεν έχουν την ψυχρή λογική της μεγαλούπολης και ποντάρουν στην πιο "προσωπική σχεση" με τον πελάτη και την ικανοποίηση του.

Τέλος, ένα παραθυράκι που βρήκα με το θέμα θραύσης κρυστάλλων!! Το CC είναι ασφαλισμένο στην Anytime... Στην περίπτωση τους, είτε πας για "ιμιτασιόν" (εννοώ χωρίς τη στάμπα VW επάνω) στις συνεργαζόμενες εταιρείες τους και δεν πληρώνεις δεκάρα... είτε πας και βάζεις στην αντιπροσωπεία ΑΛΛΑ έχεις απαλλαγή τα πρώτα 60ευρώ (απο την τσέπη μας δηλαδή) και φυσικά πληρώνεις εσύ και σου τα δίνουν ΜΕΤΑ! Είδα ότι τον Κατάκη τον έχουν στο δίκτυο συνεργαζόμενων συνεργείων. Πήγα λοιπόν εκεί, τους έβαλαν και αγόρασαν ΓΝΗΣΙΟ παρμπρίζ απο την ΕΤΕΑ και μου το περασαν! Επειδή θεωρείται συνεργαζόμενο... ΔΕΝ πλήρωσα ούτε ευρώ και απλα τους έδωσα μια εξουσιοδότηση, και το βασικότερο... επειδή το έκανα εκεί ΔΕΝ πλήρωσα ούτε τα 60ευρώ παρά το ότι έβαλα παρμπριζ της VW!! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγώ είμαι στα 14.000 km και θα παω για το πρωτο μου σερβις σε κανενα μηνα λογικα. Είμαι αναμεσα στον Μανδύλα(που πηγαίνουμε και το tiguan) και στον Ιωάννου στη Φλώρινα(απο όπου πήρα το αμάξι και είναι φίλος του πατέρα μου).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μετα απο μερικες 'δοκιμες' σε συνεργεια, δεν εχω καταφερει να βρω ενα που να ειναι καταρχην αξιοπιστο και καλο στην εργασια και φυσικα να εχει και λογικες τιμες. Αν εχει κανεις να προτεινει κατι μεσα στη Θεσσαλονικη, κατα προτιμηση στην περιοχη μεταξυ Πανεπιστημιων και Χαριλαου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν 2.0 tiguan 200 αλόγων εκτός εγγύησης πλεον μοντέλο του 2009 θέλω μια συγκεκριμένη γνώμη για το που να το πηγαίνουμε για service (δεδομένου οτι έχει κινητήρα tsi) κάτι διαφορετικό του Μανδύλα?(Εντάξει στο δικό μου το up είμαστε με εγγύηση ακόμα αλλα με το μεγάλο μας καμια ιδέα που να το πηγαίνουμε διοτι και Φλώρνα είναι μακρια και θα καιει πολυ βεζίνη)

Link to comment
Share on other sites

Τον επομενο μηνα ειναι να παω συνεργειο(90.000χλμ) για service και ενα τσεκ συνολικο (το αυτοκινητο ειναι Jetta του 2007, turbina κλπ).

Ηθελα να παω σε καποιον εξωτερικο που να ειναι κεντρικη-ανατολικη θεσσαλονικη (οχι ομως πολυ ανατολικα) και δεν μπορω να πω οτι εχω καποιο 100% που να ακουσα/διαβασα καλα σχολια και να ειναι και λογικες τιμες και αξιοπιστος σε ολα (κινητηρα κλπ).

Εχω δοκιμασει 3-4 και δεν ενθουσιαστηκα. Πηρα ΕΤΕΑ (ειχα παει ξανα προ 3 ετων) για να μαθω τιμες κλπ. Το πληρες σερβις εκτος υγρων φρενων ειναι 180 +40(υγρα φρενων αν χρειαζεται). Δεν ειναι τραγικα οταν εξω παιζει 100-200 με αμφιβολλο παντα το αποτελεσμα διοτι προσωπικα δεν ξερω κανεναν.

Σκεφτομαι (αν και δεν την ηθελα) πως η ΕΤΕΑ τουλαχιστον ειναι 'απροσωπη' και αν κατι με ενοχλει θα μπορω να 'απαιτησω' καλυτερη εξυπηρετηση. Ισως λαθος, αλλα σε οσους εχω παει εξω ή δεν ηξεραν απο turbo, η εβλεπαν μονο οτι τους εγραφε ο υπολογιστης και δεν κοιτουσαν καν αν υπαρχει κατι (οπτικα) , ειτε εβαζαν λαδια που δεν τα προτιμουσα παροτι ζητουσα αλλα κλπ κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

εσυ και ξυρισμένο το θες και στο πιάτο σου.  (ανατολικά αλλά όχι πολύ ανατολικα)...

 

όπως διάβασες (ενδεχομένος) και παραπάνω, αναφερθηκαν και οι 3 που ξέρω και είναι καλοί είναι,

μπατζιος (περιοχη πυλαια), σιφναίος, κοψαχειλης (κ.τούμπα).  καλός και φθηνός δεν υπάρχει.  διαλέγεις και παιρνεις φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα καταρχήν δεν είπα ότι το θέλω δίπλα. Είπα ότι προτιμώ κέντρο και ανατολικά αλλά πχ οχι κρηνη, Καλαμαριά κλπ. Δλδ περίεργο ειναι να θέλεις να μην έχεις μεγάλες μετακινησεις οταν ο ελεύθερος χρόνος είναι λίγος; Επίσης άλλο καλή τιμή, άλλο νορμάλ και άλλο υπερβολική, πράγμα που γινόταν σε μεγάλο βαθμό και σε μερικές περιπτώσεις συνεχίζεται. Ειδικά οταν λίγοι εμπνέουν εμπιστοσύνη για καλή γνώση των συγκεκριμενων αυτοκινήτων.

Δεν ξερω αν ειναι πιο αξιοπιστος ο Μπατζιος Σιφναιος κλπ η ειναι το ιδιο με ΕΤΕΑ

Link to comment
Share on other sites

ειναι και οι 3 που ανέφερα πολύ καλοί. η αντιπροσωπεία θεωρώ οτι θα είναι σίγουρα ακριβότερη (εξαρτάται και τι θες να κάνεις).

σίγουρα μπορεί να πει κάποιος οτι τσιμπάνε στις τιμές, αλλά είναι έμπειροι με δεκαετίες στο χώρο επισκευής του vag group.

τώρα το τι είναι φθηνό και το τι ακριβό,  είναι σχετικό για τον καθένα.

πηγαινε όπου νομίζεις πάρε προσφορά ή επισκευασέ το και μετά μπορούμε όλοι εδώ, εμπειρικά να κρίνουμε αν είναι ακριβό ή όχι.

απλά είμαι της απόψης οτι εφόσον δεν έχεις κάποιο δικό σου συνεργείο, να προτιμήσεις κάτι καλό-έμπειρο και ας είναι λίγο (σχετικό το λίγο)

πιο ακριβό.

έτσι θα έχεις την μεγαλύτερη ασφάλεια στην όποια εργασία θα κάνεις.

ελπίζω να βοήθησα, 

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Χαχα καταρχήν δεν είπα ότι το θέλω δίπλα. Είπα ότι προτιμώ κέντρο και ανατολικά αλλά πχ οχι κρηνη, Καλαμαριά κλπ. Δλδ περίεργο ειναι να θέλεις να μην έχεις μεγάλες μετακινησεις οταν ο ελεύθερος χρόνος είναι λίγος; Επίσης άλλο καλή τιμή, άλλο νορμάλ και άλλο υπερβολική, πράγμα που γινόταν σε μεγάλο βαθμό και σε μερικές περιπτώσεις συνεχίζεται. Ειδικά οταν λίγοι εμπνέουν εμπιστοσύνη για καλή γνώση των συγκεκριμενων αυτοκινήτων.

Δεν ξερω αν ειναι πιο αξιοπιστος ο Μπατζιος Σιφναιος κλπ η ειναι το ιδιο με ΕΤΕΑ

Στις τιμές ξέχασαν να σου πουν οτι δεν είναι μεσα και το ΦΠΑ. Εγώ οταν άλλαξα λάδια στο up ηταν 88 ευρώ και ήμουν χαρούμενος πριν παραλάβω το χαρτί για να παω να πληρώσω με ενημέρωσε ο υπάλληλος οτι δεν έβαλε μέσα το ΦΠΑ και ανεβαίνει στα 120 ευρω. Τηλεφωνικά με είχε ενημερώσει οτι ήταν 88 ευρω και πάλι καλά που είχα παραπάνω χρήματα. Δεν είναι το θέμα τα χρήματα αλλά το θέμα είναι οτι υπάρχουν μερικές φορές που προσπαθούν να μας πιάσουν κοροίδα. Βέβαια όταν με κάλεσαν από την καρέντα τους είπα οτι αυτά είναι χαζομάρες να μην ανακοινώνουν τελική τιμή αν και αυτήν την πολιτική νομίζω την ακολουθουν όλα τα συνεργεια που είναι της αντιπροσωπειας είτε είναι peugeot είτε είναι vw.

Link to comment
Share on other sites

Το να βρεις καλο συνεργείο ειναι απο τα ποιο δύσκολα πράματα στην Ελλάδα.

Οι αντιπροσωπειες έχουν γνώσεις αλλά αυτό δεν πάει να πει οτι δεν κάνουν και γκάφες (από προσωπική εμπειρία)

Έχω πάει και σε εξωτερικό συνεργείο με παιδιά που έχουν εμπειρία αλλά και εκεί κοιτάνε πως να σε γδαρουν.

Οι περισσότεροι πας κάνεις την δουλειά που θέλεις αλλά δεν σου κάνουν και έναν οπτικό έλεγχο να δουν αν όλα δουλεύουν ρολόι στο αμάξι.

Έχει και συνεργεία που τους πας τα ανταλλακτικά και σου βάζουν άλλα και αυτά τα κρατάνε για αυτούς.

Γενικά τα συνεργεία στην Ελλάδα της περισσότερες φορές είναι απογοήτευση γιαυτό και κλείνουν.

Link to comment
Share on other sites

Το να βρεις καλο συνεργείο ειναι απο τα ποιο δύσκολα πράματα στην Ελλάδα.

Οι αντιπροσωπειες έχουν γνώσεις αλλά αυτό δεν πάει να πει οτι δεν κάνουν και γκάφες (από προσωπική εμπειρία)

Έχω πάει και σε εξωτερικό συνεργείο με παιδιά που έχουν εμπειρία αλλά και εκεί κοιτάνε πως να σε γδαρουν.

Οι περισσότεροι πας κάνεις την δουλειά που θέλεις αλλά δεν σου κάνουν και έναν οπτικό έλεγχο να δουν αν όλα δουλεύουν ρολόι στο αμάξι.

Έχει και συνεργεία που τους πας τα ανταλλακτικά και σου βάζουν άλλα και αυτά τα κρατάνε για αυτούς.

Γενικά τα συνεργεία στην Ελλάδα της περισσότερες φορές είναι απογοήτευση γιαυτό και κλείνουν.

 

Συμφωνώ απολύτως με τον φίλο. Υπάρχουν αξιόλογα εξωτερικά συνεργεία με ανθρώπους που έχουν πολλές γνώσεις και πολλές φορές λύνουν και προβλήματα που δεν τα βρίσκει η αντιπροσωπεία αλλά κοιτάνε να σε γδάρουν ειδικά άμα έχουν και κάποιο όνομα. Εγώ προσωπικά την Τρίτη θα πάω για το service των 60.000 και πήρα όλα τα πράγματα μόνος μου. Ότι ακριβώς δίνει η αντιπροσωπεία. Όταν πήγα στο συνεργείο και του είπα ότι θα τα πάω εγώ τα πράγματα ψιλοξύνισε και μου είπε ότι δεν θα φέρει καμια ευθύνη εάν γίνει τίποτα στο αμάξι. Οι λόγοι είναι ευνόητοι. Εννοεείται ότι κατά την διάρκεια του service είμαι παρόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με τον φίλο. Υπάρχουν αξιόλογα εξωτερικά συνεργεία με ανθρώπους που έχουν πολλές γνώσεις και πολλές φορές λύνουν και προβλήματα που δεν τα βρίσκει η αντιπροσωπεία αλλά κοιτάνε να σε γδάρουν ειδικά άμα έχουν και κάποιο όνομα. Εγώ προσωπικά την Τρίτη θα πάω για το service των 60.000 και πήρα όλα τα πράγματα μόνος μου. Ότι ακριβώς δίνει η αντιπροσωπεία. Όταν πήγα στο συνεργείο και του είπα ότι θα τα πάω εγώ τα πράγματα ψιλοξύνισε και μου είπε ότι δεν θα φέρει καμια ευθύνη εάν γίνει τίποτα στο αμάξι. Οι λόγοι είναι ευνόητοι. Εννοεείται ότι κατά την διάρκεια του service είμαι παρόν.

Τι λέει ο καραγκιόζης; Σαν τι να γίνει δηλαδή; Επειδή πείρες τα λάδια από αλλού ποιο φθηνά και χάνει το κέρδος που θα είχε από τα ανταλλακτικά άμα τα έπαιρνες απο αυτόν; Οποίος έχει συνεργείο παίρνιετε για έξυπνος ξέρει τα πάντα. Αυτος ξέρει εμείς όχι. Παλιά αυτά.

Τώρα ξέρουμε και άμα δεν ξέρουμε ρωτάμε και ενημερωνομαστε και δεν πάμε σαν τα γουρούνια για σφαγή.

Link to comment
Share on other sites

Τι λέει ο καραγκιόζης; Σαν τι να γίνει δηλαδή; Επειδή πείρες τα λάδια από αλλού ποιο φθηνά και χάνει το κέρδος που θα είχε από τα ανταλλακτικά άμα τα έπαιρνες απο αυτόν; Οποίος έχει συνεργείο παίρνιετε για έξυπνος ξέρει τα πάντα. Αυτος ξέρει εμείς όχι. Παλιά αυτά.

Τώρα ξέρουμε και άμα δεν ξέρουμε ρωτάμε και ενημερωνομαστε και δεν πάμε σαν τα γουρούνια για σφαγή.

 

Βασικά είναι των 60.000 και δεν χάνει μόνο από τα λάδια αλλά και από τα υπόλοιπα. Το θέμα είναι ότι αφού πληρώνουμε πρέπει να απαιτούμε. Και στην τελική αν κάποιος δεν θέλει υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια. Ας ξεκινήσουν λίγο να σκοτώνουν μύγες στα μαγαζιά τους να δουν πως πάει το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιο παιδι καποιο μαγαζι για πισω φαναρια αριστερα, σε golf 6 μεταχειρισμένα ή ιμιτασιον στη θεσσαλονικη; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιο παιδι καποιο μαγαζι για πισω φαναρια αριστερα, σε golf 6 μεταχειρισμένα ή ιμιτασιον στη θεσσαλονικη; ευχαριστω

 

Έχεις π.μ

Link to comment
Share on other sites

 Στη Θεσσαλονίκη εξαιρετικό συνεργείο για κάθε τύπο, γνώστης, επιμελής, ειδικός και σε  παλιές αντίκες τζάγκουαρ.

Θεοδωρούδης Ν. & υιος ΟΕ,  (Νίκος-Βαγγέλης),  σέρβις, φρένα, ανάρτηση, air condition.

Αλεξ.Παπαδιαμάντη 16, θεσσαλονίκη (περιοχή Μαρτίου)  τηλ. 2310 864975.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωση της άριστης συμπεριφοράς και αντιμετώπισης από τον Αρζουμανιδη στα Μουδανιά ...μακραν η καλύτερη αντιπροσωπεια-εξουσιοδοτημένο που έχω πάει ποτέ. Παρα το φόρτο που είχαν με εξυπηρέτησαν και ας πήγα χωρις ραντεβου! Επαγγελματιες και με άπειρη υπομονή να εκηγησουν το οτιδήποτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωση της άριστης συμπεριφοράς και αντιμετώπισης από τον Αρζουμανιδη στα Μουδανιά ...μακραν η καλύτερη αντιπροσωπεια-εξουσιοδοτημένο που έχω πάει ποτέ. Παρα το φόρτο που είχαν με εξυπηρέτησαν και ας πήγα χωρις ραντεβου! Επαγγελματιες και με άπειρη υπομονή να εκηγησουν το οτιδήποτε.

Συμφωνω πολυ καλο συνεργειο και αντιπροσωπος revo.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω και εγω τις εμπειριες μου απο τον Κοψαχειλη που ειναι στην περιοχη Χαριλαου.

Ειχα ενα ΠΟΛΟ 16v και το πηγαινα για service εκει. Καταρχην απο τιμες φαρμακι, και δε θα ελεγα οτι ηταν πολυ εξυπηρετικος.

Τεσπα, μια φορα στο πολο μου εσβηνε η μηχανη και το πηγα στην express service, το κοιτανε απο δω απο εκει, ανοιγει μπροστα στη μηχανη εκει που ειναι το φιλτρο αερα και ειναι καταμαυρο, πισα.

Μου λεει καλα δεν το κανεις ποτε service? του λεω το κανω τακτικα στον Κοψαχειλη.

Μου λεει: "αυτο το φιλτρο δεν εχει αλλαχθεί ποτε"!!!

 

επισης επειδη χρειαζεται να αλλαξω ιμαντα χρονισμου εχετε να μου προτεινετε καποιο που δε θα μου πιασει τον κωλο? διαβασα τις προηγουμενες σελιδες, αλλα φαινεται οτι ολοι οι καλοι ειναι φαρμακι. μηπως να το παω μουδανια?

Edited by geothes
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν θες δοκίμασε το παραπάνω συνεργείο που αναφέρω, είναι και πολυ εξυπηρετικός και καλός στις τιμές του. Ειλικρινής και σοβαρός. Και αν θες κάντου 1 τηλ.(πάντα το σηκώνει) και ρωτησέ τον ακριβώς τι θέλεις, και πόσο κοστίζει. Νομίζω θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος.

Ζήτα τον βαγγέλη και πες του οτι σου δωσα το τηλ απ τον χρηστο με το 5άρι το ποντικί tsi.

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.