Jump to content
atrias

Καλά συνεργεία στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Recommended Posts

Ψαχνω και γω με τη σειρά μου συνεργείο. Το αμάξι μετα απο έλεγχο στην ΕΤΕΑ μου είπαν ότι θέλει φυσούνα στο μπροστά ημιαξόνιο, ακρόμπαρα κ φυσούνες (αυτές δίπλα στα ακρόμπαρα). Μαζί με ευθυγράμμιση 270€ (170 εργατικά κ 100 τα ανταλλακτικά). Πολλά δεν είναι;

 

Έχω polo 1.4 2004 μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Έφτασα σ'αυτή τη σελίδα ψάχνοντας για συνεργείο για SEAT (ibiza 16v του 2000). 

 

Μόλις γύρισα από Κατάκη (Θεσσαλονίκης). Ανταλακτικό 25 ευρώ, εργασία 55 ευρώ για 1 ώρα και 6 λεπτά όπως ακριβώς αναγράφονται στην απόδειξη (50 ευρώ/ώρα).

 

Με ΦΠΑ... 68 ευρώ η εργασία.

 

Έτος 2013, με την αμοιβή για 1 ώρα να είναι τριπλάσιο από το βασικό ημερομίσθιο. Μη διαβάζω ότι ο Κατάκης έχει καλές τιμές. Μιλάω με φίλους και είναι πιο ακριβός από επίσημες αντιπροσωπείες Citroen, Toyota, Fiat. 

 

Τέλος πάντων αναγκάστηκα να το πάω εκεί καθώς το αυτοκίνητο λόγω βλάβης έμεινε ακινητοποιημένο και το συνεργείο που το πάω ήταν κλειστό λόγω διακοπών αυτές τις 2 εβδομάδες.

 

Έχω πολλά χρόνια που σταμάτησα τους επισήμους (Κατάκης και πριν απ'αυτόν ergocar) όταν στη 2η αλλαγή ιμάντα χρονισμού μαζί με αντλία (για να απαντήσω και σε ένα φίλο που ρώτησε λίγο παραπάνω) είχα πάρει τιμες και ο Κατάκης ήταν 120 ευρώ πιο ακριβός.

Εγώ το πάω στο Σιφναίο. Δεν είχα κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα. Θα σε πάρει και κανα τηλ να σου πει "έχουμε αυτές τις επιλογές τι θες να κανουμε" κλπ. Δεν έχω τεχνογνωσία να σας πω αν κάνει καλή δουλειά ή όχι, κρίνω εκ του αποτελέσματος.

Από κάποιο forum πάλι το διάβασα και είχα αποφασίσει να το πάω εκεί.

 

Πιθανότατα τα επίσημα έχουν περισσότερες δυνατότητες, περισσότερο προσωπικό μηχανικούς, ηλεκτρολόγους, ηλεκτρονικούς και δε συμμαζεύεται, ίσως δίνουν και περισσότερη σημασία στις λεπτομέρειες (λαδώματα, φώτα κλπ) όποτε είναι στη κρίση του καθενός που θα το πάει.

 

Link to comment
Share on other sites

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων φίλε μου, πες λίγο και ποιό ήταν το πρόβλημα για να έχουμε μια πιο καθαρή εικόνα της "εργασίας" που σου έγινε. Την χρονομονάδα μην την βλέπεις με βάση το χρόνο γιατί άκρη δεν θα βγάλεις. Ανάλογα με την εργασία (είδος βλάβης/επιδιόρθωσης) βάζουν άλλη κατηγοριοποίηση χρονομονάδας. Για να το κάνουμε σε απλά Ελληνικά ενδέχεται να μην έχει καμία απολύτως σχέση ο χρόνος που πραγματικά δούλεψαν, η χρέωση ανά ώρα, κτλ με το τι έγινε πραγματικά ;)

 

Και για να το πούμε σε πιο απλά Ελληνικά, αν πας να αλλάξεις δίσκο-πλατώ θα σε σκίσουν εργασία και θα δεις να λένε ότι έκαναν 3 ώρες πχ ενώ στην πράξη (το είδα με τα μάτια μου) ή όλη δουλειά ειναι 1 ωρίτσα αν το πλακώσει κάποιος.

 

Αν ήσουν εκεί πάντως και το είδες με τα μάτια σου και το δούλευαν 1 ώρα ψιλο-νορμάλ μου ακούγεται για ΑΡΧΙΚΗ τιμή χρέωσης! Το λέω αυτό φυσικά σε σύγκριση πχ με τη VW όπου σε επίσημο για φίλο απο εδώ μέσα πηραν ένα 70άρι για να αλλάξουν σε 10 λεπτάκια το διακόπτη του ηλεκτρονικού χειρόφρενου!!!

 

Σου τόνισα το "αρχική" τιμή γιατί ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΣΙ έκοβαν ένα 20% έκπτωση σε ανταλλακτικά (αναλώσιμα φυσικά και όχι ψαγμένα), και 25% αν θυμάμαι καλά από την εργασία.

 

Και φυσικά τονίζω το ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΣΙ, γιατί προς μεγάλη μου λύπη (και ξενέρα βασικά) έμαθα ότι έδιωξαν τον τεχνικό τους διευθυντή (που ήταν η καρδιά και ο γνώστης εκεί μέσα) στο βωμό των περικοπών... και από ότι πήρε το αφτί μου ο "νουμερο 3" εκεί μέσα βαφτίστηκε "νούμερο 1" από το πουθενά!

 

Την ίδια στιγμή όσον αφορά τις χρεώσεις, το Λεόν που το πηγε ο πατέρας μου για σέρβις πριν κανενα 20ήμερο (δεν μπορούσα να το παω εγώ), δεν μπορώ να πω ότι το είδα τσιμπημένο μιας και ήταν κάπου στο 200άρι αλλά με λάδια δικά τους, αλλαγή όλων των φίλτρων (κινητηρα, καμπίνα κτλ κτλ) και με αλλαγή όλων των υαλοκαθαριστήρων με γνήσιους, ενώ σίγουρα είδα βέβαια ότι οι εκπτώσεις που αναφέρω παραπάνω έπαιζαν ακόμα κανονικά. Παρόλα αυτά, κρατάω πλεον μια μεγάλη πισινή για το τι γινεται με την ποιότητα δουλειάς σε περιπτώσεις "παράξενων βλαβών" που θέλουν ψάξιμο.

 

Για την αναφορά/σύγκριση με την Toyota, τουλάχιστον αν κρίνω από την αντιπροσωπεία "ανατολική θεσσαλονίκη" στην περιοχή αεροδρομίου ας το αφήσουμε καλύτερα! Για το Avensis έχει πεσει ξέσκισμα ξανά και ξανά και ξανά!

 

Φυσικά, μην γελιόμαστε ότι σε σύγκριση με τα απλά συνεργεία μια αντιπροσωπεία θα είναι ΠΑΝΤΑ ακριβότερη! Άλλα λειτουργικά κόστη, άλλα τα πάντα! Από την άλλη βέβαια και άλλες οι "τυπικές" και "νομικές" καλύψεις σε περίτπωση στραβής! Π.χ. πάντα το είχα απορία αν ένα εξωτερικό συνεργείο ποτέ κάλυψε κανέναν σε περίπτωση που το έκανε λανθασμένη διάγνωση/επιδιόρθωση σε βλάβη... και μετά χρειάστηκε εκ νέου επιδιόρθωση καθότι το πρόβλημα αρχικά δεν ειχε επιλυθεί (σε μια αντιπροσωπεία αν δεν σε βρουν "χάνο" και υπό τη δυνατότητα πίεσης στα κεντρικά, στάνταρ θα αναλάβουν ευθύνη). Για αυτό άλλωστε δεν μπορώ να μιλήσω και για το Σιφναίο καθώς προσωπική άποψη δεν έχω, παρά μόνο ότι διάβασα κατά καιρούς στο νετ, όπου άλλοι λένε τα καλύτερα, ενώ άλλοι τα χειρότερα και άντε να βγάλεις άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

μπορεί μήπως κάποιος να συστήσει κάποιο αξιόπιστο και οικονομικό εξουσιοδοτημένο συνεργείο στη Δυτική Θεσσαλονίκη? Εύοσμος/Κορδελιό, κατα'κει.

Τέλος της εγγύσης και τέρμα πιά οι αντιπροσωπείες με τις εξωφρενικές χρεώσεις τους.

Πλησιάζω τις 60.000 με το scirocco 122ps και θα ήθελα να κάνω τα βασικά. δηλ. Λάδια, Φίλτρα. Πόσο περίπου θεωρείτε μια καλή τιμή για αυτά?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων φίλε μου, πες λίγο και ποιό ήταν το πρόβλημα για να έχουμε μια πιο καθαρή εικόνα της "εργασίας" που σου έγινε. Την χρονομονάδα μην την βλέπεις με βάση το χρόνο γιατί άκρη δεν θα βγάλεις. Ανάλογα με την εργασία (είδος βλάβης/επιδιόρθωσης) βάζουν άλλη κατηγοριοποίηση χρονομονάδας. Για να το κάνουμε σε απλά Ελληνικά ενδέχεται να μην έχει καμία απολύτως σχέση ο χρόνος που πραγματικά δούλεψαν, η χρέωση ανά ώρα, κτλ με το τι έγινε πραγματικά ;)

 

Και για να το πούμε σε πιο απλά Ελληνικά, αν πας να αλλάξεις δίσκο-πλατώ θα σε σκίσουν εργασία και θα δεις να λένε ότι έκαναν 3 ώρες πχ ενώ στην πράξη (το είδα με τα μάτια μου) ή όλη δουλειά ειναι 1 ωρίτσα αν το πλακώσει κάποιος.

 

Αν ήσουν εκεί πάντως και το είδες με τα μάτια σου και το δούλευαν 1 ώρα ψιλο-νορμάλ μου ακούγεται για ΑΡΧΙΚΗ τιμή χρέωσης! Το λέω αυτό φυσικά σε σύγκριση πχ με τη VW όπου σε επίσημο για φίλο απο εδώ μέσα πηραν ένα 70άρι για να αλλάξουν σε 10 λεπτάκια το διακόπτη του ηλεκτρονικού χειρόφρενου!!!

 

Σου τόνισα το "αρχική" τιμή γιατί ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΣΙ έκοβαν ένα 20% έκπτωση σε ανταλλακτικά (αναλώσιμα φυσικά και όχι ψαγμένα), και 25% αν θυμάμαι καλά από την εργασία.

 

Και φυσικά τονίζω το ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΣΙ, γιατί προς μεγάλη μου λύπη (και ξενέρα βασικά) έμαθα ότι έδιωξαν τον τεχνικό τους διευθυντή (που ήταν η καρδιά και ο γνώστης εκεί μέσα) στο βωμό των περικοπών... και από ότι πήρε το αφτί μου ο "νουμερο 3" εκεί μέσα βαφτίστηκε "νούμερο 1" από το πουθενά!

 

Την ίδια στιγμή όσον αφορά τις χρεώσεις, το Λεόν που το πηγε ο πατέρας μου για σέρβις πριν κανενα 20ήμερο (δεν μπορούσα να το παω εγώ), δεν μπορώ να πω ότι το είδα τσιμπημένο μιας και ήταν κάπου στο 200άρι αλλά με λάδια δικά τους, αλλαγή όλων των φίλτρων (κινητηρα, καμπίνα κτλ κτλ) και με αλλαγή όλων των υαλοκαθαριστήρων με γνήσιους, ενώ σίγουρα είδα βέβαια ότι οι εκπτώσεις που αναφέρω παραπάνω έπαιζαν ακόμα κανονικά. Παρόλα αυτά, κρατάω πλεον μια μεγάλη πισινή για το τι γινεται με την ποιότητα δουλειάς σε περιπτώσεις "παράξενων βλαβών" που θέλουν ψάξιμο.

 

Για την αναφορά/σύγκριση με την Toyota, τουλάχιστον αν κρίνω από την αντιπροσωπεία "ανατολική θεσσαλονίκη" στην περιοχή αεροδρομίου ας το αφήσουμε καλύτερα! Για το Avensis έχει πεσει ξέσκισμα ξανά και ξανά και ξανά!

 

Φυσικά, μην γελιόμαστε ότι σε σύγκριση με τα απλά συνεργεία μια αντιπροσωπεία θα είναι ΠΑΝΤΑ ακριβότερη! Άλλα λειτουργικά κόστη, άλλα τα πάντα! Από την άλλη βέβαια και άλλες οι "τυπικές" και "νομικές" καλύψεις σε περίτπωση στραβής! Π.χ. πάντα το είχα απορία αν ένα εξωτερικό συνεργείο ποτέ κάλυψε κανέναν σε περίπτωση που το έκανε λανθασμένη διάγνωση/επιδιόρθωση σε βλάβη... και μετά χρειάστηκε εκ νέου επιδιόρθωση καθότι το πρόβλημα αρχικά δεν ειχε επιλυθεί (σε μια αντιπροσωπεία αν δεν σε βρουν "χάνο" και υπό τη δυνατότητα πίεσης στα κεντρικά, στάνταρ θα αναλάβουν ευθύνη). Για αυτό άλλωστε δεν μπορώ να μιλήσω και για το Σιφναίο καθώς προσωπική άποψη δεν έχω, παρά μόνο ότι διάβασα κατά καιρούς στο νετ, όπου άλλοι λένε τα καλύτερα, ενώ άλλοι τα χειρότερα και άντε να βγάλεις άκρη...

Ένα είναι σίγουρο. Στο συνεργείο που πήγαινα το αμάξι (πορφυρης) δεν μου κάλυψαν την αντλία υψηλής που άλλαξα εκεί (χωρίς να υπάρχει λόγος). Η αντιπροσωπία έχει το καλό ότι το ανταλλακτικό που θα σου βάλουν θα έχει 2 χρόνια εγγύηση. Τώρα για τα τυπικά λάδια τακάκια μπορεί κάποιος να τα αγοράσει μόνος του και να πάει σε ένα συνεργείο να του τα περάσουν ποιο φθηνά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στον Κοψαχείλη το πηγαίνω το αμάξι, καθώς από τον Μανδύλα στο Καλοχώρι αηδίασα και μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος και από εξυπηρέτηση και από συμπεριφορά.Τώρα για τιμές δεν γνωρίζω τι διαφορές έχει με τα άλλα συνεργεία αλλά εφόσον δεν έχω κάποιο θέμα προς το παρόν ακόμα και λίγο παραπάνω να δίνω δεν με απασχολεί τόσο

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα έγραψα και αλλού, ας τα αναφέρω και εδώ μιας και δεν ειδα να αναφέρει τίποτα κανένας άλλος για τον Κατάκη...

Για το σέρβις 2ετίας (δεύτερο καθότι δεν κάνω χλμ), περσι στον Μανδύλα με λάδια δικά μου και εισαγωγή αλλαγμένη οποτε δεν άγγιξαν φίλτρο, για να γίνει αλλαγή λιπαντικών, ο θεωρητικός οπτικός έλεγχος και αλλαγή φίλτρου καμπινας, πληρωσα: 21ευρω το φιλτρο καμπινας, 17ευρω το φιλτρο λαδιου... και παρακαλώ 120 ευρώ για εργασία!. Ολα αυτά είναι τελικά νούμερα με μια έκπτωση 11%..

Φέτος το πηγα στον Κατάκη που έιναι επισημος αντιπρόσωπος Seat. Τα αμάξια ειναι πρακτικά ιδια, με κοινό μοτέρ και μηχανικά μέρη... ίδιο λογισμικό, ίδια εκπαιδευση των μηχανικών, ίδιο πρωτόκολο απο την μαμά VW για τις συντηρήσεις και τα νουμερα ήταν τα εξής... 11.4ευρώ το φίλτρο λαδιού, 13.6ευρώ τα υγρά φρένων (σε αυτά η έκπτωση που πηρα είναι 20% οπότε και παλι στις αρχικές η διαφορά ειναι χαώδης!!!), και για εργασία 52 ευρώ τελική σύνολο! Οι διαφορές χαώδεις... και φυσικά ισχύει το "2 χρόνια εγγύηση για εργασία και ανταλλακτικά"...

Αντίστοιχα στο Leon που επισης έχω (1.4ΤSi) με ΟΛΑ τα υλικά δικά τους, σέρβις 3ετίας (Long-life)... τελικό κόστος 120ευρώ.

Οι λόγοι που κολλάω λιγάκι στα "ελεύθερα συνεργεία" είναι ότι δεν ξερω το κατά πόσο ο καθένας θα αναλάβει ευθύνη αν γίνει κάποια στραβή μετά (κάποιοι μπορεί ναι, κάποιοι άλλοι όμως σίγουρα όχι), ενώ επισης με τις τόσες και διαρκείς αλλαγες σε τεχνολογίες δεν ξέρω το κατά πόσο παρακολουθούν τις εξελίξεις... ή το πανε πρακτικά και εμπειρικά το όλο θέμα. Πρακτικά, όλα οκ όταν γίνεται απλα μια συντήρηση αλλά λίγο με προβληματίζει στο τι κάνει ο καθένας όταν υπάρχει βλάβη και ειδικά στο σκέλος "διάγνωση βλάβης"!

Στην περίπτωση μου, ως δια μαγείας το αμάξι αποφάσισε να δειχνει στο καντραν ότι δεν υπάρχει δείκτης βενζίνης (εντελώς dead). Αντί να μου πουν "άλλαξε τα παντα", μου το έκαναν πληρη έλεγχο, καλωδιώσεις μια μια, φλοτέρ, αντλία, καντράν διαγνωση... και παρόλα αυτά όλα έβγαιναν ΟΚ! Αντί όμως να μου κάνουν το κλασικό τύπου "άλλαξε τα όλα φίλε... εγκεφαλάκι αντλίας, αντλία, φλοτέρ... γιατί ο εγκέφαλος δεν κάνει αυτοματη διάγνωση σφάλματος" κάθισαν και το παλεψαν ώστε να βεβαιωθούν ότι όλα οκ... και αφού καταλήξαμε στο ότι μαλλον κατι παιζει στο καντράν, αντί να με στείλουν στη VW να πάρω καινούργιο (καλό 400-ευρω δηλαδή), μου έβγαλαν άκρη και δόθηκε για επιδιόρθωση με πραγματικά πολύ λίγα λεφτά! Γενικά ο τεχνικός διευθυντής τους εχει διακριθεί σε παγκόσμιους διαγωνισμούς της Seat, οπότε γίνεται σωστή δουλειά, ενώ γενικά επειδή η "έδρα" τους είναι Κοζάνη... δεν έχουν την ψυχρή λογική της μεγαλούπολης και ποντάρουν στην πιο "προσωπική σχεση" με τον πελάτη και την ικανοποίηση του.

Τέλος, ένα παραθυράκι που βρήκα με το θέμα θραύσης κρυστάλλων!! Το CC είναι ασφαλισμένο στην Anytime... Στην περίπτωση τους, είτε πας για "ιμιτασιόν" (εννοώ χωρίς τη στάμπα VW επάνω) στις συνεργαζόμενες εταιρείες τους και δεν πληρώνεις δεκάρα... είτε πας και βάζεις στην αντιπροσωπεία ΑΛΛΑ έχεις απαλλαγή τα πρώτα 60ευρώ (απο την τσέπη μας δηλαδή) και φυσικά πληρώνεις εσύ και σου τα δίνουν ΜΕΤΑ! Είδα ότι τον Κατάκη τον έχουν στο δίκτυο συνεργαζόμενων συνεργείων. Πήγα λοιπόν εκεί, τους έβαλαν και αγόρασαν ΓΝΗΣΙΟ παρμπρίζ απο την ΕΤΕΑ και μου το περασαν! Επειδή θεωρείται συνεργαζόμενο... ΔΕΝ πλήρωσα ούτε ευρώ και απλα τους έδωσα μια εξουσιοδότηση, και το βασικότερο... επειδή το έκανα εκεί ΔΕΝ πλήρωσα ούτε τα 60ευρώ παρά το ότι έβαλα παρμπριζ της VW!! ;)

 

 

Αυτήν την εβδομάδα το 5ο ετήσιο service θα γινει στην SEAT katakis, μετα τα 4 πρώτα στην ΕΤΕΑ.

Passat CC 5ετών, 58.000χλμ.

Ελπιζω τα λάδια να τα χρεώνουν λιγότερο απο 85ε+φπα.

Edited by mitsos_cc
Link to comment
Share on other sites

Λιπαντικο service(φιλτρο bosch ,λαδια(Λαδακια Motul x clean) και ροδελα χαλκου) +τακακια πισω bosch + μια μουφα στο σωληνακι της πισω πιτσιλιθρας +αλλαγη λαμπτηρα μιας και ειχε μαυρισει απο υγρασια  +ελεγχος με vag λιπανση πορτες κτλ κτλ... ΟΛΑ μαζι με εργασια 130euro με αποδειξη.  Ο γνωστος Σiφναιος vw στην τουμπα .... 

Εξαιρετικα ευγενικα τα παιδια και πολυ σχολαστικα και οποιος τα συζητησει θα καταλαβει οτι ειναι γνωστες, Με εστειλε φιλος με audi υπερ ψειρας που τους εμπιστευεται πολλα χρονια και οντως ειναι απο τα καλυτερα συνεργεια οπως εχει ξανα υποθει καποιες σελιδες ποιο πισω και μεσα στην πολη.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λιπαντικο service(φιλτρο bosch ,λαδια(Λαδακια Motul x clean) και ροδελα χαλκου) +τακακια πισω bosch + μια μουφα στο σωληνακι της πισω πιτσιλιθρας +αλλαγη λαμπτηρα μιας και ειχε μαυρισει απο υγρασια  +ελεγχος με vag λιπανση πορτες κτλ κτλ... ΟΛΑ μαζι με εργασια 130euro με αποδειξη.  Ο γνωστος Σiφναιος vw στην τουμπα .... 

Εξαιρετικα ευγενικα τα παιδια και πολυ σχολαστικα και οποιος τα συζητησει θα καταλαβει οτι ειναι γνωστες, Με εστειλε φιλος με audi υπερ ψειρας που τους εμπιστευεται πολλα χρονια και οντως ειναι απο τα καλυτερα συνεργεια οπως εχει ξανα υποθει καποιες σελιδες ποιο πισω και μεσα στην πολη.  

 

Τα λάδια πόσο τα έχει το λίτρο? Έχει και Castrol Edge η έχει μόνο Motul? 

Τα πίσω τακάκια πόσο?

100 ευρό σε πήρε ανταλλακτικά και 30 εργασία? 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο ακριβο το λαδακι αυτο νομιζω στα 13 ευρω το λιτρο...το χρεωνει  Βαζει μονο motul και γιαυτο πηγα κιολας, μπορεις να πας με τα δικα σου ανταλλακτικα δεν εχουν κανενα προβλημα. Αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος να πας σε castrol ... Motul x clean Και mobil 1 esp οπως εχει χιλιουποθει ειναι τα κορυφαια. Εργασια συνολο πρεπει να ηταν 30 ή 35. Αλλα το ξεψαχνισε το αυτοκινητο λαδωσε μεντεσεδες , λαστιχα παραθυρων ,πορτπαγκαζ ,με εκανε μουφα , εβγαλε και τις μπροστινες ροδες για ελεγχο . Πολυ ευχαριστημενος εμεινα . Αν θυμαμαι καλα για το λιπαντικο παιρνει 15 ευρω εργασια συμπεριλαμβανομενοι οι ελεγχοι με διαγνωστικο και με χερι.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινα στον σωτήρη ( ο πατερας των παιδιων) Σιφναίο, πριν 20 χρόνια το ΜΚ2. Καλός μάστορας απ τα γνωστά ονόματα. Ελπίζω οι γιοι του να συνεχίζουν στο ίδιο τέμπο.

Λάδια castrol edge 5-30 χρυσά, τα 8 ή 12 λίτρα προς 9ε το λίτρο. Οχι άσχημα εε;; Σε εμπορο λαδιών στην Δελφων θες/νίκη, όποιος θελει στοιχεια με πμ.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο ακριβο το λαδακι αυτο νομιζω στα 13 ευρω το λιτρο...το χρεωνει  Βαζει μονο motul και γιαυτο πηγα κιολας, μπορεις να πας με τα δικα σου ανταλλακτικα δεν εχουν κανενα προβλημα. Αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος να πας σε castrol ... Motul x clean Και mobil 1 esp οπως εχει χιλιουποθει ειναι τα κορυφαια. Εργασια συνολο πρεπει να ηταν 30 ή 35. Αλλα το ξεψαχνισε το αυτοκινητο λαδωσε μεντεσεδες , λαστιχα παραθυρων ,πορτπαγκαζ ,με εκανε μουφα , εβγαλε και τις μπροστινες ροδες για ελεγχο . Πολυ ευχαριστημενος εμεινα . Αν θυμαμαι καλα για το λιπαντικο παιρνει 15 ευρω εργασια συμπεριλαμβανομενοι οι ελεγχοι με διαγνωστικο και με χερι.  

 

θα ήθελα να το πάω σε έναν μάστορα που να το κοιτάξει το αμάξι και όχι μόνο να κάνει την εργασία σκουπίσατε και τέλος.. Φτάνει ο καιρός για λάδια και μπουζί και είμαι στην αναζήτηση συνεργείου... Τα λάδια και τα μπουζί άμα μπορέσω να τα βρω σε καλή τιμή θα τα πάρω και θα πάω να μου τα περάσουν...

Edited by Cj Georgio
Link to comment
Share on other sites

Τα castrol που λες ...τα βρηκα σε ενα μαγαζακι στον ευοσμο προς 9.5 το λιτρο σε συσκευασια του 1 λιτρου !!!! Και ομως ! Πανω στην δεντροποταμου μετα την καραολη που διασταυρονωνται. Αλλα εφοσον ειναι πιστοποιημενο απο χρηστες και απο αναλυσεις που εχουν στειλει ειδικα στο scirocco central και απο wortex πλευρα τα mobil esp-1 και τα motul x clean acea 3 ειναι εγγυημενα ακομα και μετα απο 15χιλ χιλιομετρα τηρουν ολες τις προδιαγραφες εστω και οριακα σε καποια σημεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελικά, επικαιροποιώντας το αρχικο θέμα, ποιοι ειναι αυτη τη στιγμη οι εξουσιοδοτημένοι VW στην περιοχή Θεσ/νικης ? Το συνεργειο μου (το οποιο πηγαινα το προηγουμενο αυτ/το μου)  ειναι εξειδικευμενο vw, audi, seat με το οποιο ειμαι απολυτα ευχαριστημενος αλλα δεν εχει καμια συνεργασια με την vw group....

 

Ψαχνω να βρω αν υπαρχει καλο συνεργειο που θα εχει την εξουσιοδοτηση ωστε στο service που επίκειται να βαλει την σφραγιδα με την ταινια γνησιοτητας στο βιβλιο service...

 

Τον Μανδυλα και την ΕΤΕΑ  π.χ. δεν τις εχω απο τις πρωτες επιλογές γιατι φοβαμαι το γδάρσιμο...

Edited by leftlane
Link to comment
Share on other sites

Ταινιες γνησιότητας βάζουν μονο οι αντιπροσωπειες.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όπερ σημαίνει ΕΤΕΑ ή Μανδύλας για Θεσ/νίκη...?

 

Αλλος γνώμη για Αρζουμανίδη στα Μουδανιά? Ισως αξιζουν τα χλμ εως εκει.... :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Για Αρζουμανίδη έχω ακούσει καλά λόγια, και μια φορά που χρειάστηκε για μένα έμεινα ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Καμία εγγυηση δεν χανεται...εχει αναλυθει το θεμα υπαρχει κοινοτικη οδηγια μπλα μπλα μπλα. Αλλα ΑΝ χρειαζεσαι κατι σε αντιπροσωπεια κοιτας Αρζουμανίδη. Τηλεφωνησε τους και ζητα μια τιμουλα. Πες οτι θα πας και απο θεσσαλονίκη. 2 φορες τους χρειαστηκα και τις 2 φορες με εξυπηρετησαν αμεσα και δωρεαν παρακαλω μιας και ηθελα την μια φορα ελεγχο στις βιδες απο κατω απο το αυτοκινητο γιατι ακουγα κατι μεταλλικο, και μια φορα διαγνωστικο ελεγχο και αλλαγη μιας ασφαλειας καθως ημουν στην περιοχη της καλλικρατειας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Είμαι καινούργιος εδώ και είναι το πρώτο μου post.

 

Αυτή τη περίοδο είμαι στη διαδικασία service του πρώτου μου αυτοκινήτου (ένα Polo 1997) και ψάχνω για συνεργεία κλπ.

 

Θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας για ένα συγκεκριμένο. Μανώλης Ζουριδάκης που είναι πάνω στη Μοναστηρίου (Θεσσαλονίκη). Δουλεύει πολλά χρόνια, υπάρχει σε πολλούς καταλόγους. Λογικά πρέπει να είναι γνωστός. Εδώ όμως δε βρήκα καμία αναφορά για αυτό το συνεργείο. Ούτε θετική, ούτε αρνητική. Τι έχετε να πείτε; Έχει κανείς εμπειρία service στο εν λογώ συνεργείο;

Link to comment
Share on other sites

Aφού πρόκειται για 1 απλό σέρβις δεν νομίζω να χρειάζονται και πολλές συστάσεις.Το ξέρω το εν λόγω συνεργείο ,έχει δουλειά συνήθως αλλά δεν έχω πάει εγώ προσωπικά.Δες αφού είσαι από Θεσ/νίκη και την παρακάτω προσφορά:http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?app=classifieds&module=core&do=view_item&item_id=1987

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.