Jump to content
Guest akoro

Μαυρα στίγματα σε ζάντες

Recommended Posts

Guest akoro

Τα μαύρα στίγματα σε ζάντες αλουμινίου γνωρίζει κανείς τρόπο με τον οποίο να μπορούν να φύγουν.

Με το πλύσιμο τρίψιμο κλπ δεν γίνεται τίποτα. :(

Μήπως φταίει που έμειναν πολύ καιρό άπλυτες. Κάποτε είχα δει αλοιφές σαν κερί, κάνουν κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν βγαίνουν εύκολα λόγω της θερμοκρασίας από τα φρένα και τις τριβές, και έτσι έχουν γίνει ένα σχεδόν! Υπάρχουν κάτι αλοιφές στο εμπόριο, ειδικά για ζάντες, και για βρωμιές και για μικρογρατζουνιές! Για δοκίμασε κάτι τέτοιο!

Edited by Polakias
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΣΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΛΙΓΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΝΑΚΙ.ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΦΡΕΣΚΑ ΚΙΑ ΕΠΙΑΣΕ.ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Guest akoro
ΑΝ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΣΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΛΙΓΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΝΑΚΙ.ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΦΡΕΣΚΑ ΚΙΑ ΕΠΙΑΣΕ.ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!

Δεν νομίζω να έγιναν από πίσσα γιατί αλλιώς θα έπρεπε να έχει στίγματα και στις ακτίνες. Στα σημεία που υπάρχουν είναι στην βάση της ζάντας εκεί όπου μαζεύει υλικό από τα φρένα. Έχω ακούσει διάφορα με τα καθαριστικά και να σου πω διστάζω να χρησιμοποιήσω κάποιο μήπως και τις κάνω χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Guest akoro
Βασικά δεν βγαίνουν εύκολα λόγω της θερμοκρασίας από τα φρένα και τις τριβές, και έτσι έχουν γίνει ένα σχεδόν! Υπάρχουν κάτι αλοιφές στο εμπόριο, ειδικά για ζάντες, και για βρωμιές και για μικρογρατζουνιές! Για δοκίμασε κάτι τέτοιο!

Θα το ψάξω πάντως.

Οφφ τοπικ (μου χρωστάς κάτι αυτοκόλλητα! :wub: )

Link to comment
Share on other sites

Πετρελαιο να της βαλεις κ να της αφησεις λιγη ωρα κ μετα τριψημο κ θα φυγουν

Αν ειναι απο τη σκονη απο τα φρενα θα φυγουν.

Ξεκινα απο αυτο κ μετα πας στα καθαριστικα κ μετα.... πας σε ζαντουλες tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Α) Στίγματα από τακάκια (Πετρώνουν και δεν φεύγουν με βενζίνη) --> Σπρέϋ για ζάντες (Sonax, Meguiars, Exxon, όχι τπτ ελληνικά σπρέϋ με άζαξ)

Β) ¶πλυτη ζάντα 30+ ημερών (Σκόνη, χώμα ψημένη από τη θερμοκρασία) --> Πετρέλαιο, βενζίνη και πιεστικό με νερό

Γ) Υπολείματα από τόρνο, φαναρτζή (μαύρα στίγματα) --> Καλή τύχη δεν φεύγουν με την καμμία μόνο με εξαιρετική προσοχή με το χέρι και κάτι μυτερό

Συνήθως δεν βάζουν αλοιφές σε αλουμινίου εγώ θα σου πρότεινα κάτι σε σπρέϋ Η αφρό που συνήθως το αφήνεις για λίγα λεπτά και ξεβγάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.