Jump to content
GGT_29

Golf Gt Vs Opel Astra Gtc 1.6 Turbo (180 Hp)

Recommended Posts

σε λιγο καιρο ψηνεται νεα μετρηση με κουμπαρο.Πλεον εχει 5000χλμ και εγω 7000.Νομιζω πως αυτη την φορα θα λυθουν οι αποριες μου(μας).

Eσυ πλεον το εχεις στρωσει?

εχεις φτασει το μεγιστο των στροφων?

off topic : απο λαδια καλα παει ετσι? σκυλια οι tsi ;)

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

Eσυ πλεον το εχεις στρωσει?

εχεις φτασει το μεγιστο των στροφων?

off topic : απο λαδια καλα παει ετσι? σκυλια οι tsi :D

νομιζω πως εχει στρωθει το δικο μου.Οσο για τα λαδια,δεν εχω κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

εχω νεα απο την κοντρα tsi 140 με astra gtc-turbo 180( ...του κουμπαρου)

ανοιξαμε 7-8 φορες, τις 2 πρωτες μπροστα 20ποντους το astra και τις 2 επομενες 20ποντους μπροστα το tsi.Οι διαφορες ειναι μηδαμινες!Αυριο εχουμε ραντεβου για νεο 0-100.Ελπιζω να ερθει ο κουμπαρος μου...!!!!(ξερω οτι το διαβαζει και αν θελει μπορει να απαντησει)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο κουμπάρος θέλει προπόνηση στις αλλαγές. Το astra έχει καλύτερη αναλογία κιλών ανά ίππο και πρέπει η διαφορά να είναι μεγαλύτερη. Βέβαια δεν ξέρω πως αποδίδει η κινητήρας του, αλλά αν κρίνω γενικά από την όλη εικόνα της Opel, ο κινητήρας πρέπει να είναι πολύ νευρικός και δυνατός. Δοκιμάστε να ανοίξετε για 400-1000, μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε ξεκολατε 3 σελιδες topic γιατι? Η ο κουμπαρος ειναι τετραπληγικος η σας δουλευει ψιλογαζι. Και εγω ριχνω σε ενζο

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασατε να αλλαξετε αυτοκινητα να δουμε

πραγματικα τις διαφορες?

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Με το εταιρικό octavia που οδηγώ καμιά φορά, οι μόνες ταχύτητες που βάζω, είναι 1η-3η-6η, μπορεί αυτό να κάνει και ο κουμπάρος!

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Βέβαια δεν ξέρω αν η τεχνολογία της OPEL έχει φτάσει μέχρι και την 6η σχέση στο κιβώτιο...

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Πσσσσσσσς, μιλάμε για τεχνολογία αιχμής, να πούμε στην VW να καταργήσει το DSG να βάλει ένα τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι μλκς. Όταν βαρεθούμε να λέμε μαλ...ίες, κάνε μια και σβήστα. Όχι τίποτα άλλο, θα μας πουν ότι είμαστε off topic.

Link to comment
Share on other sites

Πσσσσσσσς, μιλάμε για τεχνολογία αιχμής, να πούμε στην VW να καταργήσει το DSG να βάλει ένα τέτοιο.

Συμφωνουμε επιτελους σε ενα πραγμα ;)tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.

Ο κουμπαρος ειναι αρτμελης(!!!!) και παταει το ποδι του τερμα στο γκαζι(και εγω το ιδιο!).Στην πρωτη βρισκομαι παντα μισο μετρο μπροστα το οποιο υπαρχει μεχρι και την τεταρτη!Μετα σταματαμε γιατι τελειωνει ο δρομος.Εγω χαιρομαι γιατι συναγωνιζομαι ενα αμαξι που εχει +40ιππους παραπανω.Κανονικα(αν ισχυαν οι τιμες των αντιπροσωπειων) θα επρεπε να εξαφανιζεται.Η απαντηση ειναι: α) το TSI εχει πανω απο 140 αλογα και λιγοτερο απο 8,8'' στα 0-100 β) το GTC-TURBO εχει λιγοτερα απο 180 αλογα και περισσοτερο απο 8,2'' στα 0-100.Περιμενω απαντησεις.

σημ.στο opel club που θεσαμε το θεμα,πεσανε ολοι να με φανε.Το συμπερασμα ειναι ενα: ολοι οι TSIακηδες,μην φοβαστε να τρεξετε με ενα astra gtc-turbo!!!!! Εσεις με τα gt-gti ,μην ασχολεισται καθολου.

VW Golf TSi 140 ps(Astra 1.6 turbo)

0-100 : 9,3 sec(7,9 sec)

0-400m : 16,7 sec(15,7 sec)

0-1000m : 30,5 sec(28,8 sec)

ισχυς στον τροχο : 133,4 αλογα στις 4800 στροφες(163,7 στις 5500)

ροπη στον τροχο : 21,9 στις 3700(22,8 στις 2300)

νομιζω οτι ο κουμπαρος πρεπει να εχει το απλο το 1,6 tongue.gif

τι να πω.μηπως τον κοροιδεψανε κ του εδωσαν οτι να'ναι,δεν εξειγειται διαφορετικα

Edited by mpoukou22
Link to comment
Share on other sites

VW Golf TSi 140 ps(Astra 1.6 turbo)

0-100 : 9,3 sec(7,9 sec)

0-400m : 16,7 sec(15,7 sec)

0-1000m : 30,5 sec(28,8 sec)

ισχυς στον τροχο : 133,4 αλογα στις 4800 στροφες(163,7 στις 5500)

ροπη στον τροχο : 21,9 στις 3700(27,4 στις 2300)

νομιζω οτι ο κουμπαρος πρεπει να εχει το απλο το 1,6 tongue.gif

τι να πω.μηπως τον κοροιδεψανε κ του εδωσαν οτι να'ναι,δεν εξειγειται διαφορετικα

Tα στοιχεια δεν ειναι σωστα. Απο περιοδικο δεν τα ειδες? αν διαβασεις 5 διαφορετικα περιοδικα, αναλογα με τον τροπο που το οδηγαει ο καθενας, προκυπτουν και τα συμπερασματα-στοιχεια...

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

ειδικα αυτα τα 27 κιλα ροπης στο αστρα..

μηπως ειναι 23,4? και πιο κατω..

παντως προφανως σε ολα τα περιοδικα δεν ειναι βλακες για να το συγκρινουν μονο με το GT

Link to comment
Share on other sites

Tα στοιχεια δεν ειναι σωστα. Απο περιοδικο δεν τα ειδες? αν διαβασεις 5 διαφορετικα περιοδικα, αναλογα με τον τροπο που το οδηγαει ο καθενας, προκυπτουν και τα συμπερασματα-στοιχεια...

για το tsi κοιτα DRIVE τευχος 122 σελιδα 132 και 134.οι επιδοσεις του tsi ειναι παραπλησιες με αυτες των 4τροχων.λες να ειναι ασχετοι ολοι?

για to opel κοιταξε το τευχος 128 σελιδας 112 και 114 παλι του drive.

ναι εχεις δικιο σε αυτο που λες αλλα οι διαφορες που θα δεις απο περιοδικο σε περιοδικο δεν ειναι πολυ μεγαλες αλλα υπαρχουν.

αν εσυ πιστευεις οτι το tsi παει κοντα με το opel πιστευετο η αν μπορεις βρες κανα παλικαρι κ ανοιξε να δουμε.....

δηλαδη πως πρεπει να ειναι τα σωστα?

Edited by mpoukou22
Link to comment
Share on other sites

ειδικα αυτα τα 27 κιλα ροπης στο αστρα..

μηπως ειναι 23,4? και πιο κατω..

παντως προφανως σε ολα τα περιοδικα δεν ειναι βλακες για να το συγκρινουν μονο με το GT

ναι εχεις δικιο λαθος εγραψα εγω.ειναι 22,8

Link to comment
Share on other sites

Φοβού τα TSI γενικώς. Εμάς τους GTI owners κοροιδεύατε αλλά κάποιοι εξελίχθηκαν σε χειρότερα. Καθώς γυρίζαμε με τον Jimmako, 3-4 TSI μας κολλήσαν να δούνε από κοντά τους... αισθητήρες παρκαρίσματος. Που πα ρε καραμήτρο;

Και που θέλω να καταλήξω; Ας σοβαρευτούμε κάποια στιγμή και ας μιλήσουμε για κάτι που να αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.