Jump to content
GGT_29

Golf Gt Vs Opel Astra Gtc 1.6 Turbo (180 Hp)

Recommended Posts

Εσωτερική - εξωτερική ομορφιά αβλεπεί το Astra, καμία σχέση με τι συντηρητικούρα του Golf.

Για ποιότητα, εντάξει, ποιά ποιότητα, δεν νομίζω να κερδίζει ούτε κι εκεί το Golf, το μόνο που υπερτερεί είναι το πάτημα που και εκεί δεν νομίζω ότι μιλάμε για τραγικές διαφορές.

Για ποια ποιότητα εσωτερικού μιλάς στο ASTRA? Φίλος έχει το gtc 1.8 και αν δεις τα πλαστικά του (στο ταμπλό- τα μαλακά) είναι ίδιας ποιότητας με αυτά του fabia μου! Μόνο που έχουν βάλει κάτι πινελιές για να φαίνεται ποιο ποιοτικό (πλαστικούρα inox style) που αν γδαρθούν βγαίνει από κάτω η μαυρίλα! Ελεος!

Link to comment
Share on other sites

παραθετω την δικη μου εμπειρια.ο κουμπαρος μου εχει το astra gtc-turbo 180hp(2000χλμ.) και εγω το golf tsi 140hp(6000χλμ.)

Στην εκινηση(πατημενο τερμα το γκαζι και οι δυο) ειμαι μια μυτη μπροστα, η οποια συνεχιζεται μεχρι να τα παρατησει το astra.

Ξερω τι λενε τα διαφορα τεστ,αλλα στην πραξη; Στην τελικη το astra εχει δειξει μεχρι και 240(κοντερ),εγω εχω παει μεχρι 220(κοντερ) αλλα ειχα κιαλλο.Εγω φοραω 16 λαστιχο και ο κουμπαρος 17.Τα ντεποζιτα ηταν γεματα.

Μπορει καποιος να μου πει γιατι γινεται αυτο.Στον δρομο οταν ειμαστε βλεπω οτι δεν μπορει με τιποτα να με περασει.Οχι οτι μπορω εγω, αλλα εχουμε και 40 αλογα διαφορα(επισημες πηγες που δεν εχουν σχεση με πραγματικοτητα).

Η αισθηση που εχει το golf δεν υπαρχει στο astra.Ο κουμπαρος εχει στραβωσει με την επιλογη του.

Βοηθηστε με ,με τις αποψεις σας!

Link to comment
Share on other sites

παραθετω την δικη μου εμπειρια.ο κουμπαρος μου εχει το astra gtc-turbo 180hp(2000χλμ.) και εγω το golf tsi 140hp(6000χλμ.)

Στην εκινηση(πατημενο τερμα το γκαζι και οι δυο) ειμαι μια μυτη μπροστα, η οποια συνεχιζεται μεχρι να τα παρατησει το astra.

Ξερω τι λενε τα διαφορα τεστ,αλλα στην πραξη; Στην τελικη το astra εχει δειξει μεχρι και 240(κοντερ),εγω εχω παει μεχρι 220(κοντερ) αλλα ειχα κιαλλο.Εγω φοραω 16 λαστιχο και ο κουμπαρος 17.Τα ντεποζιτα ηταν γεματα.

Μπορει καποιος να μου πει γιατι γινεται αυτο.Στον δρομο οταν ειμαστε βλεπω οτι δεν μπορει με τιποτα να με περασει.Οχι οτι μπορω εγω, αλλα εχουμε και 40 αλογα διαφορα(επισημες πηγες που δεν εχουν σχεση με πραγματικοτητα).

Η αισθηση που εχει το golf δεν υπαρχει στο astra.Ο κουμπαρος εχει στραβωσει με την επιλογη του.

Βοηθηστε με ,με τις αποψεις σας!

Και θα καίει και κάμποσο παραπάνω... Αυτό πάει να πει Golf TSI :lol: . Ότι απολαυστικότερο στα λεφτά του και ακομά παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

παραθετω την δικη μου εμπειρια.ο κουμπαρος μου εχει το astra gtc-turbo 180hp(2000χλμ.) και εγω το golf tsi 140hp(6000χλμ.)

Στην εκινηση(πατημενο τερμα το γκαζι και οι δυο) ειμαι μια μυτη μπροστα, η οποια συνεχιζεται μεχρι να τα παρατησει το astra.

Ξερω τι λενε τα διαφορα τεστ,αλλα στην πραξη; Στην τελικη το astra εχει δειξει μεχρι και 240(κοντερ),εγω εχω παει μεχρι 220(κοντερ) αλλα ειχα κιαλλο.Εγω φοραω 16 λαστιχο και ο κουμπαρος 17.Τα ντεποζιτα ηταν γεματα.

Μπορει καποιος να μου πει γιατι γινεται αυτο.Στον δρομο οταν ειμαστε βλεπω οτι δεν μπορει με τιποτα να με περασει.Οχι οτι μπορω εγω, αλλα εχουμε και 40 αλογα διαφορα(επισημες πηγες που δεν εχουν σχεση με πραγματικοτητα).

Η αισθηση που εχει το golf δεν υπαρχει στο astra.Ο κουμπαρος εχει στραβωσει με την επιλογη του.

Βοηθηστε με ,με τις αποψεις σας!

2000 χλμ που έχει του κουμπάρου σου έιναι πολύ λίγα, το μοτέρ μετά τα 4-5000 θα δίνει αρκετά καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

2000 χλμ που έχει του κουμπάρου σου έιναι πολύ λίγα, το μοτέρ μετά τα 4-5000 θα δίνει αρκετά καλύτερα.

ο κουμπαρος με το astra gtc-turbo 180hp. εχει κανει 4000χλμ και εγω 7400.Δεν βλεπω καμια διαφορα.Να ξαναπω οτι εχω το tsi 140 και ειμαι συνεχεια μια μυτη μπροστα απο τον κουμπαρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πεις στον κουμπάρο ότι όταν κάνει κόντρα

1. να μην κοιτάει την κατανάλωση στο trip computer...

2. Να πατάει τέρμα το γκάζι. Δεν χαλάει

:D:);)

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι 120κ. και ο κουμπαρος ειναι 85.κ !!!!

Πράγμα που σημαίνει οτί το βάρος του Golf (μαζί με εσένα μέσα) υπολογίζεται κοντά στα 1400+ κιλά ενώ του Astra (+κουμπάρο) είναι περί τα 1300.

Έχουμε και λέμε:

100+ kg διαφορά υπέρ (=ελαφρύτερος) του κουμπάρου

~40 hp υπέρ του κουμπάρου

Συμπέρασμα: σκονισμένος κουμπάρος με υπαρξιακά προβλήματα;

Ελπίζω να μην είναι και φυσικός γιατι.. :excl:

Η επιστήμη σηκώνει τα πόδια ψηλά ..και περιμένει το TSi φυσικά.

Edited by Chris01
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.

Ο κουμπαρος ειναι αρτμελης(!!!!) και παταει το ποδι του τερμα στο γκαζι(και εγω το ιδιο!).Στην πρωτη βρισκομαι παντα μισο μετρο μπροστα το οποιο υπαρχει μεχρι και την τεταρτη!Μετα σταματαμε γιατι τελειωνει ο δρομος.Εγω χαιρομαι γιατι συναγωνιζομαι ενα αμαξι που εχει +40ιππους παραπανω.Κανονικα(αν ισχυαν οι τιμες των αντιπροσωπειων) θα επρεπε να εξαφανιζεται.Η απαντηση ειναι: α) το TSI εχει πανω απο 140 αλογα και λιγοτερο απο 8,8'' στα 0-100 β) το GTC-TURBO εχει λιγοτερα απο 180 αλογα και περισσοτερο απο 8,2'' στα 0-100.Περιμενω απαντησεις.

σημ.στο opel club που θεσαμε το θεμα,πεσανε ολοι να με φανε.Το συμπερασμα ειναι ενα: ολοι οι TSIακηδες,μην φοβαστε να τρεξετε με ενα astra gtc-turbo!!!!! Εσεις με τα gt-gti ,μην ασχολεισται καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Καλα σοβαρα μιλας τωρα?? ε τοτε να αρχισω να χαιρομαι που θα παταω astra gtc T ! :lol: :lol: Θα τα καψω ολα οσα βρω στο δρομο! tongue.giftongue.gif

Περα απο την πλακα ομως, αμα δεν δω με τα ιδια μου τα :D ματια οτι οντως ειναι μπροστα το tsi, δεν μπορω να το πιστεψω, γιατι σχεδον σε ολα τα περιοδικα το συγκεκριμενο astra το συγκρινουν μοναχα με το gt..

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

Και εχω την εντυπωση οτι το αστρα ειναι πιο γρηγορο απο το gt!

Μπα, οχι, δεν παιζει να ειναι πιο γρηγορο, γιατι το gt εχει kai ροπη απο χαμηλα, κ σε οσα περιοδικα τα εχουν κοντραρει, παντα βγαινει μπροστα το gt.

Link to comment
Share on other sites

Καλα σοβαρα μιλας τωρα?? ε τοτε να αρχισω να χαιρομαι που θα παταω astra gtc T ! ;):lol: Θα τα καψω ολα οσα βρω στο δρομο! tongue.giftongue.gif

Περα απο την πλακα ομως, αμα δεν δω με τα ιδια μου τα :D ματια οτι οντως ειναι μπροστα το tsi, δεν μπορω να το πιστεψω, γιατι σχεδον σε ολα τα περιοδικα το συγκεκριμενο astra το συγκρινουν μοναχα με το gt..

φιλε μου, δεν κανω πλακα.Εχουμε σταματησει να τα μετραμε τωρα γιατι εχει στραβωσει ο κουμπαρος.Εχω βρει κι αλλο gtc-turbo στο δρομο και δεν μπορουσε να με φτασει με τιποτα αλλα δεν ηξερα κατα ποσο το παταγε!

Με τον κουμπαρο ξεκινησαμε πολλες φορες μαζι πατωντας τερμα το γκαζι.Τα υπολοιπα τα εχω ξαναγραψει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, δεν κανω πλακα.Εχουμε σταματησει να τα μετραμε τωρα γιατι εχει στραβωσει ο κουμπαρος.Εχω βρει κι αλλο gtc-turbo στο δρομο και δεν μπορουσε να με φτασει με τιποτα αλλα δεν ηξερα κατα ποσο το παταγε!

Με τον κουμπαρο ξεκινησαμε πολλες φορες μαζι πατωντας τερμα το γκαζι.Τα υπολοιπα τα εχω ξαναγραψει.

Οχι, δεν σου ειπα οτι μου λες ψεματα, αλοιμονο... :D πες του κουμπαρου να το πεταξει! ;)

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν σου ειπα οτι μου λες ψεματα, αλοιμονο... ;) πες του κουμπαρου να το πεταξει! :)

οχι,οχι δεν ειναι σωστο.Ειναι ομορφο(για οπελ) αμαξι και κανει την δουλεια του μια χαρα.Απλα οι διαφορες με το μικρο tsi δεν ειναι αυτες που αναφερονται επισημα.

Μην ξεχναμε οτι ενα αμαξι δεν χαρακτηριζεται καλυτερο απο ενα αλλο με βαση την ταχυτητα και τις επιδοσεις....!

Παιζει ρολο η ποιοτητα,η θεση οδηγησης(οχι παντα σπορ),η εξωτερικη εμφανιση,ακομα και η μεταπωληση.

Link to comment
Share on other sites

οχι,οχι δεν ειναι σωστο.Ειναι ομορφο(για οπελ) αμαξι και κανει την δουλεια του μια χαρα.Απλα οι διαφορες με το μικρο tsi δεν ειναι αυτες που αναφερονται επισημα.

Μην ξεχναμε οτι ενα αμαξι δεν χαρακτηριζεται καλυτερο απο ενα αλλο με βαση την ταχυτητα και τις επιδοσεις....!

Παιζει ρολο η ποιοτητα,η θεση οδηγησης(οχι παντα σπορ),η εξωτερικη εμφανιση,ακομα και η μεταπωληση.

Kαι τι απ'όλα αυτά έχει καλύτερα το opel από το golf?

Link to comment
Share on other sites

Όντως.. :) Η θέση οδήγησης του Golf είναι για σεμινάριο, η ποιότητα είναι η συνηθισμένη (+τρίξιμο), εμφάνιση ..περί ορέξεως και μεταπώληση VW.

Ρε Θανάση μην αναφέρεις αυτά ως παρηγοριά για τον κουμπάρο, δείξε λίγο έλεος ή βρες άλλα επιχειρήματα.

Πάντως μια ιδέα είναι να αλλάξετε τιμόνι, αν είσαι διατεθημένος να κάνεις τέτοια παραχώρηση.. για να μάθουμε κατά πόσο πατάει το γκάζι ο κουμπάρος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μια ιδέα είναι να αλλάξετε τιμόνι, αν είσαι διατεθημένος να κάνεις τέτοια παραχώρηση.. για να μάθουμε κατά πόσο πατάει το γκάζι ο κουμπάρος. ;)

Πολυ καλη ιδεα!!! new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.