Jump to content
GGT_29

Golf Gt Vs Opel Astra Gtc 1.6 Turbo (180 Hp)

Recommended Posts

Φοβού τα TSI γενικώς. Εμάς τους GTI owners κοροιδεύατε αλλά κάποιοι εξελίχθηκαν σε χειρότερα. Καθώς γυρίζαμε με τον Jimmako, 3-4 TSI μας κολλήσαν να δούνε από κοντά τους... αισθητήρες παρκαρίσματος. Που πα ρε καραμήτρο;

Και που θέλω να καταλήξω; Ας σοβαρευτούμε κάποια στιγμή και ας μιλήσουμε για κάτι που να αξίζει.

Πες τα μικρε γιατι αν τα πω και εγω θα παρεξηγηθω.....

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που βγήκε το καινούργιο S3 και έβαλε τα πράγματα στην θέση τους. Ολα τα υπόλοιπα πάνω κάτω τα ίδια είναι, πολλά άλογα που δεν βγαίνουν στον δρόμο λόγω μπροστά κίνησης.

Το καλύτερο GTi το τελευταίο Cooper-S και το μόνο με μπλοκέ διαφορικό (δηλαδή στρίβει και με δευτέρα)..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το θεμα εχει ξεφυγει λιγο,οντως. Ο τιτλος λεει gt vs astra και οχι tsi 140. Τωρα οσο βαθεια και να πατησεις το ποδι σου δεν προκειται να περασεις μπροστα απο το συγκεκριμενο astra. Οσο για τον "κουμπαρο" που εχει το astra,μαλλον δεν ξερει να το οδηγαει! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το θεμα εχει ξεφυγει λιγο,οντως. Ο τιτλος λεει gt vs astra και οχι tsi 140. Τωρα οσο βαθεια και να πατησεις το ποδι σου δεν προκειται να περασεις μπροστα απο το συγκεκριμενο astra. Οσο για τον "κουμπαρο" που εχει το astra,μαλλον δεν ξερει να το οδηγαει! tongue.gif

Μονο λιγο ρε Νίκο?

Ελεος δηλαδη.....ενταξει ...ειπαμε πηραμε ενα αμαξι με 140 ιππους...αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να τα ισοπεδωνουμε ολα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το θεμα εχει ξεφυγει λιγο,οντως. Ο τιτλος λεει gt vs astra και οχι tsi 140. Τωρα οσο βαθεια και να πατησεις το ποδι σου δεν προκειται να περασεις μπροστα απο το συγκεκριμενο astra. Οσο για τον "κουμπαρο" που εχει το astra,μαλλον δεν ξερει να το οδηγαει! tongue.gif

εχεις δικιο για τον τιτλο.Σιγουρα δεν προκειται να περασει το tsi μπροστα απο το astra gtc-t.Σκεψου λιγο: το παραξενο ειναι οτι το astra-gtc t δεν μπορει να περασει το tsi!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

VW Golf TSi 140 ps(Astra 1.6 turbo)

0-100 : 9,3 sec(7,9 sec)

0-400m : 16,7 sec(15,7 sec)

0-1000m : 30,5 sec(28,8 sec)

ισχυς στον τροχο : 133,4 αλογα στις 4800 στροφες(163,7 στις 5500)

ροπη στον τροχο : 21,9 στις 3700(22,8 στις 2300)

νομιζω οτι ο κουμπαρος πρεπει να εχει το απλο το 1,6 tongue.gif

τι να πω.μηπως τον κοροιδεψανε κ του εδωσαν οτι να'ναι,δεν εξειγειται διαφορετικα

ωραια παρουσιαση!! κοιτα και την δικια μου:

0-100 : tsi 8,5'' (autotriti) , astra gtc-turbo 8,2'' (opel)

ο κουμπαρος εχει το turbo.

εξηγηση υπαρχει: το tsi δεν ειναι τοσο αργο οσο νομιζεις!

Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε φίλε, πες τα. Και το χειρότερο είναι ότι τέτοια συμπεριφορά δεν έχουν μόνο 18χρονα που "κορόιδεψαν" τον μπαμπά αγοράζοντας ένα μικρό 1400άρι. Βλέπεις 30χρονους +++ με οικογένεια και παιδιά να κάθονται να ασχολούνται αν το TSI έχει 140 ή 149.5 άλογα και να "ανοίγουν" και να "τσαγιάζουν" άλλα αυτοκίνητα με υπερηφάνεια όταν το καταφέρνουν. Ρε get a life ρε !!!! Μάλλον αγοράσατε λάθος αυτοκίνητο παιδιά. Υποτίθεται ο λόγος κυκλοφορίας του κινητήρα TSI είναι η φιλικότητά του προς το περιβάλλον και οι μειωμένες εκπομπές ρύπων.

Γιατι ρε φιλε σε πειραζει που 30χρονος++++ με οικιγενεια και παιδια πηρε το tsi?

Γιατι ο 18χρονος κοροιδευει τον μπαμπα του οταν παιρνει μικρο 1.4αρι

Σου ειπε κανεις οτι η αγορα του αυτοκινητου γινεται με την ηλικια?

Εχεις 20.000 ?παιρνεις το tsi.

Εχεις 25.000? παιρνεις το gt

Εχεις 30.000? παιρνεις το gti

Εχεις 60.000? παιρνεις το touareg.

Ξεκολα λιγο το μυαλο σου, θα σε βοηθησει να δεις τα πραγματα καλυτερα

Το κομπλεξ που εχεις κρατα το μεσα σου, δεν μας ενδιαφερει να το βγαζεις εξω.

Υ.Γ. ...βρε χαζουλη..! δεν σκεφτεσαι λιγακι? αφου ο οικογενειαρχης με παιδια 30χρονος+++ εχει ενα 1.400αρακι, σιγουρα θα εχει και αλλο αμαξι...!

Link to comment
Share on other sites

σε νεα κοντρα(υπαρχει και βιντεο) astra gtc-turbo(κουμπαρου) και tsi ,τα αυτοκινητα πηγαν το ιδιο μεχρι και την 3η.Παραξενο ε..?

Οπως παραξενο ειναι που στους 4Τ εχει συγκριση corsa opc,clio.Το corsa το δινει σχεδον 30 αλογα κατω απο αυτο που ανακοινωνει η εταιρεια.Διαβαστε το.

Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε φίλε, πες τα. Και το χειρότερο είναι ότι τέτοια συμπεριφορά δεν έχουν μόνο 18χρονα που "κορόιδεψαν" τον μπαμπά αγοράζοντας ένα μικρό 1400άρι. Βλέπεις 30χρονους +++ με οικογένεια και παιδιά να κάθονται να ασχολούνται αν το TSI έχει 140 ή 149.5 άλογα και να "ανοίγουν" και να "τσαγιάζουν" άλλα αυτοκίνητα με υπερηφάνεια όταν το καταφέρνουν. Ρε get a life ρε !!!! Μάλλον αγοράσατε λάθος αυτοκίνητο παιδιά. Υποτίθεται ο λόγος κυκλοφορίας του κινητήρα TSI είναι η φιλικότητά του προς το περιβάλλον και οι μειωμένες εκπομπές ρύπων.

Σεβασμος στους 18αρηδες που δουλεψαν και πηραν αμαξι.Δεν πηραν ολοι λεφτα απο τον μπαμπα

Κι αν το'καναν, εσενα τι σε νοιαζει? δικα σου λεφτα ειναι?

Μηπως βγαινει λιγο κομπλεξ? μηπως δεν δουλεψες αρκετα στα 18σου (ωστε να παρεις γρηγορο αμαξι) και σταναχωριεσαι που οι 18αρηδες μπορουν και περνουν γρηγορο αμαξι?

Μηπως σε αγχωνει που οι πιτσιρικαδες σημερα ειναι γρηγοροι και εσυ στην ηλικια τους δεν ησουν?

Σεβασμος, σεβασμος,σεβασμος

Αυτοκινητο αγοραζεις με λεφτα.Δεν αγοραζεις ουτε με την ηλικια, ουτε με την ικανοτητα οδηγησης, ουτε με το μυαλο(..δεν ειναι σποντα για σενα αυτο,μην το παρεις προσωπικα)

Link to comment
Share on other sites

σε νεα κοντρα(υπαρχει και βιντεο) astra gtc-turbo(κουμπαρου) και tsi ,τα αυτοκινητα πηγαν το ιδιο μεχρι και την 3η.Παραξενο ε..?

Μπορείς να ανεβάσεις το video ?

Link to comment
Share on other sites

ωραια παρουσιαση!! κοιτα και την δικια μου:

0-100 : tsi 8,5'' (autotriti) , astra gtc-turbo 8,2'' (opel)

ο κουμπαρος εχει το turbo.

εξηγηση υπαρχει: το tsi δεν ειναι τοσο αργο οσο νομιζεις!

φιλε μου ακου να δεις εγω δεν στα εγραψα ολα αυτα για να καταληξεις ΕΣΥ στο συμπερασμα οτι το αυτοκινητο σου ειναι αργο!

οσο αυτο που λες για το 0-100 ειναι ακυρο γιατι 2 αμαξια δεν θα αναμετρηθουν στο ποιο πιανει γρηγοροτερα καποια χιλιομετρα αλλα ποιο καληπτει μια αποσταση ποιο γρηγορα......για ψαξε για αποστασεις πχ τετρακοσαρι σε ποσα δευτερ. το κανει......

παντως εμενα με πατας εχω ενα απλο polo 6n 16V.......

αλλα με την λογικη μαλλον μεχρι 3ες πρεπει να ειμαστε μαζι tongue.giftongue.gif

αντε να δουμε κ το βιντεακι θα βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας τσακωνεστε για λαθος πραγμα...Εγω παντως δεν πιστευω οτι οι σημερινοι 18αρηδες οσοι παιρνουν γρηγορα αμαξια ειναι με τα λεφτα τους αλλα με τα λεφτα του μπαμπακα...Κλασικη περιπτωση...Δεν εχετε δει 18χρονο με Μ5???Εγω εχω δει παντως :D Οσον αφορα το αλλο μηπως απλα εχετε παρεξηγηθει και ο ανθρωπος λεει πανε μαζι εννοωντας οτι ειναι ελαχιστα μπροστα το αστρα?Αν εννοει αυτο υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ισχυει αν ο αστρα δεν κανει καλες αλλαγες.Ειναι εφικτο εδω εγω με το δικο μου αν ανοιξω με tsi πιστευω θα ειμαστε κοντα τοσο αναπηρος που ειμαι tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώντας και για να έχουμε καλά ξεμπερδέματα πάρε πίσω το "χαζούλη" και οποιοδήποτε άλλο χαρακτηρισμό.

Κακό "thanasis" δεν είναι να είσαι ανόητος . Κακό είναι να είσαι ανόητος και να μην το ξέρεις.

Συμβουλές από ανθρώπους που στα 30+ το μόνο που τους απασχολεί είναι αν το αυτοκίνητό τους πάει πιο γρήγορα από του κουμπάρου δε θέλω. Κράτησέ τις για τα παιδιά σου.

Και έλα μετά εμένα μίλα μου για κολλημένο μυαλό και για κόμπλεξ......το ξέρω πως χάνω χρόνο γιατί η βλακία είναι αήτητη....

Δεν μπορείς φίλε να αναφέρεσαι προσωπικά σε κάποιον που εξέφρασε μια γενική του άποψη (όχι συγκεκριμένα για κάποιον), χωρίς να ξέρεις ποιός είναι και τί έχει καταφέρει στη ζωή του. Δεν ξέρεις αν έχω δουλέψει στα 18 μου όπως επίσης δεν ξέρεις αν ικανοποιώ την Κ*υλα μου για τα αυτοκίνητα όπως γουστάρω και όχι με υποκατάστατα.

Σε παρακαλώ να ανακαλέσεις τις αναφορές σε εμένα προσωπικά....Και ελπίζω να είσαι 18, γιατί αν κάποιος στα 30+ που πιστεύω ότι είσαι έχει τέτοιες απόψεις και συμπεριφορά.......Γ*Μ* τα....

Αλήθεια γουστάρεις πολύ με το TSI ε ???? Πολύ γρηγορό ε ???? Φαντάζομαι χαρά όταν πέρασες τον κουμπάρω.....

Περιμένω την κατάλληλη κίνηση εκ μέρους σου....όπως και από τους διαχειριστές.

Ακου γιατι εισαι χαζουλης:

1)που ξερεις εσυ αν στα 30+++ το μονο που με απασχολει ειναι το ποσο γρηγορα παει το αυτοκινητο...?

2)"...Και ελπίζω να είσαι 18, γιατί αν κάποιος στα 30+ που πιστεύω ότι είσαι έχει τέτοιες απόψεις και συμπεριφορά.......Γ*Μ* τα...

...." για αυτο ακριβως εισαι χαζουλης!!!!!!!

3) χαρα που περασα τον κουμπαρο..? μηπως εισαι πολυ χαζουλης?

4) "...Ξεκινώντας και για να έχουμε καλά ξεμπερδέματα.." ο βασικος λογος που εισαι χαζουλης..!!!!!!!

Ξεκινησες να γραφεις πολυ καλα και με εκανες να παρω πισω τους χαρακτηρισμους μου αλλα στην συνεχεια απεδειξες μονο σου ποσο χαζουλης εισαι

Ζηταω συγνωμη απο το club για το επιπεδο της λογομαχιας και το off topic.

Ζηταω απο σενα φιλε μου, να σταματησουμε εδω την ασχετη λογομαχια μας, οπως ειπες και εσυ για να εχουμε καλα ξεμπερδεματα.Οτι θες με πμ.

ΥΓ

Link to comment
Share on other sites

Για να ηρεμησουμε λιγο λεω.

Οτι διαφορες εχετε εδω να λυθουν μεσω πμ.

Τα περι 18αρηδων,λεφτα μπαμπα,μαμας και γω δεν ξερω τι αλλο δεν αφορουν ΚΑΝΕΝΑΝ.

Ο καθενας εχει οτι θελει οπως θελει χωρις να πεφτει λογος σε κανεναν.

Επισης ολα τα Off topic θα διαγραφουν συντομα και το θεμα θα κλειδωθει.

Ειναι θεμα ανοιγματος και βρισκεται σε τελειως ακυρο σημειο.

Υπαρχει ηδη ανοιχτο θεμα με ανοιγματα μελων.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Wolf
Πες τα ρε φίλε, πες τα. Και το χειρότερο είναι ότι τέτοια συμπεριφορά δεν έχουν μόνο 18χρονα που "κορόιδεψαν" τον μπαμπά αγοράζοντας ένα μικρό 1400άρι. Βλέπεις 30χρονους +++ με οικογένεια και παιδιά να κάθονται να ασχολούνται αν το TSI έχει 140 ή 149.5 άλογα και να "ανοίγουν" και να "τσαγιάζουν" άλλα αυτοκίνητα με υπερηφάνεια όταν το καταφέρνουν. Ρε get a life ρε !!!! Μάλλον αγοράσατε λάθος αυτοκίνητο παιδιά. Υποτίθεται ο λόγος κυκλοφορίας του κινητήρα TSI είναι η φιλικότητά του προς το περιβάλλον και οι μειωμένες εκπομπές ρύπων.

Oχι στην ελλαδα δυστυχως.. στην ελλαδα η οποια λογικη διαστρεφεται εντελως και αποκτα μια δικη της εντελως καινουρια εννοια..

συμφωνω πληρως.

Ξεκινώντας και για να έχουμε καλά ξεμπερδέματα πάρε πίσω το "χαζούλη" και οποιοδήποτε άλλο χαρακτηρισμό.

Κακό "thanasis" δεν είναι να είσαι ανόητος . Κακό είναι να είσαι ανόητος και να μην το ξέρεις.

Συμβουλές από ανθρώπους που στα 30+ το μόνο που τους απασχολεί είναι αν το αυτοκίνητό τους πάει πιο γρήγορα από του κουμπάρου δε θέλω. Κράτησέ τις για τα παιδιά σου.

Και έλα μετά εμένα μίλα μου για κολλημένο μυαλό και για κόμπλεξ......το ξέρω πως χάνω χρόνο γιατί η βλακία είναι αήτητη....

Δεν μπορείς φίλε να αναφέρεσαι προσωπικά σε κάποιον που εξέφρασε μια γενική του άποψη (όχι συγκεκριμένα για κάποιον), χωρίς να ξέρεις ποιός είναι και τί έχει καταφέρει στη ζωή του. Δεν ξέρεις αν έχω δουλέψει στα 18 μου όπως επίσης δεν ξέρεις αν ικανοποιώ την Κ*υλα μου για τα αυτοκίνητα όπως γουστάρω και όχι με υποκατάστατα.

Σε παρακαλώ να ανακαλέσεις τις αναφορές σε εμένα προσωπικά....Και ελπίζω να είσαι 18, γιατί αν κάποιος στα 30+ που πιστεύω ότι είσαι έχει τέτοιες απόψεις και συμπεριφορά.......Γ*Μ* τα....

Αλήθεια γουστάρεις πολύ με το TSI ε ???? Πολύ γρηγορό ε ???? Φαντάζομαι χαρά όταν πέρασες τον κουμπάρω.....

Περιμένω την κατάλληλη κίνηση εκ μέρους σου....όπως και από τους διαχειριστές.

και παλι συμφωνω πληρως.

thanasistsi, καλα τσαγια ρε συ.. :D

Edited by The Wolf
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Προσωπικοί χαρακτηρισμοί δεν ανήκουν σε αυτήν εδώ τη λέσχη.

thanasistsi ban is 10% closer. Keep up!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικοί χαρακτηρισμοί δεν ανήκουν σε αυτήν εδώ τη λέσχη.

thanasistsi ban is 10% closer. Keep up!

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ προσωπικοι χαρακτηρισμοι ειναι αν μη τι αλλο αγένεια ...... τι σημαινει η προσφώνηση χαζουλης ???? σ'εναν ανθρωπο που δεν τον ξερουμε???? και που απλα παραθετει τις αποψεις του εδω μεσα

Link to comment
Share on other sites

Μην συνεχιζετε θεματα παρακαλω που φαινεται οτι ληγουν.

Καλο θα ηταν επισης οποιος ενοχλειται με κατι να κανει κλικ και το κουμπακι "Report"

Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση αυτή με ποιο σκεπτικό γίνεται?

Για να αποδείξει ο Golfάκιας GTάκιας ή ιδίως TSIάκιας στον Astraκια ότι έχει πύραυλο ή κανένα καθαρόαιμο και το αντίθετο???

Από πότε οι κόντρες του στυλ ποιο είναι ταχύτερο το Golf 2.0 ή το Honda Civic 1.8 είναι αμάξια για συζητήσεις κόντρας??? (με το στυλ που συζητείται σε forum όχι χαβαλέ με τα φιλαράκια στην καφετέρια)

Αλήθεια το Matiz ή το Atos είναι ταχύτερο?

Το ότι οι ευρωπαίοι κατασκευαστές για να μειώσουν τις εκπομπές ρύπων τούρμπισαν κινητήρες μικρότερου κυβισμού εγιναν ξαφνικά αντικείμενο πόθου του κάθε κοντράκια???

Για όνομα...

Μιας και αναφερόμαστε σε αυτά το Golf GT είναι πιο "καθαρόαιμο" από τα άλλα δύο (TSI - Astra) αλλά σε καμία περίπτωση KANENA από αυτά δεν είναι GTI, Typer R, Clio Sport, OPC, ΜΙΝΙ Cooper S ή αν ανέβουμε κατηγορία EVO - M3 - S3.

Αν θέλουμε να τα βλέπουμε έτσι μάλλον το πολύ Fast and Furious κάνει κακό...

Edited by Menios
Link to comment
Share on other sites

Μην συνεχιζετε θεματα παρακαλω που φαινεται οτι ληγουν.

Καλο θα ηταν επισης οποιος ενοχλειται με κατι να κανει κλικ και το κουμπακι "Report"

ok

Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση αυτή με ποιο σκεπτικό γίνεται?

Για να αποδείξει ο Golfάκιας GTάκιας ή ιδίως TSIάκιας στον Astraκια ότι έχει πύραυλο ή κανένα καθαρόαιμο και το αντίθετο???

Από πότε οι κόντρες του στυλ ποιο είναι ταχύτερο το Golf 2.0 ή το Honda Civic 1.8 είναι αμάξια για συζητήσεις κόντρας??? (με το στυλ που συζητείται σε forum όχι χαβαλέ με τα φιλαράκια στην καφετέρια)

Αλήθεια το Matiz ή το Atos είναι ταχύτερο?

Το ότι οι ευρωπαίοι κατασκευαστές για να μειώσουν τις εκπομπές ρύπων τούρμπισαν κινητήρες μικρότερου κυβισμού εγιναν ξαφνικά αντικείμενο πόθου του κάθε κοντράκια???

Για όνομα...

Μιας και αναφερόμαστε σε αυτά το Golf GT είναι πιο "καθαρόαιμο" από τα άλλα δύο (TSI - Astra) αλλά σε καμία περίπτωση KANENA από αυτά δεν είναι GTI, Typer R, Clio Sport, OPC, ΜΙΝΙ Cooper S ή αν ανέβουμε κατηγορία EVO - M3 - S3.

Αν θέλουμε να τα βλέπουμε έτσι μάλλον το πολύ Fast and Furious κάνει κακό...

Κι όμως το GTi είναι πολύ κοντά στο M3, πιο παλιά θυμάμαι κάποιος είχε πει οτι σε στροφιλίκια και το 1.6 FSi το πάει χαλαρά το M3.

-- το παλιό M3 έτσι, το καινούργιο ίσως να τα καταφέρνει καλύτερα.

Edited by mezzanine
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.