Jump to content
FSI V

ΗΧΕΙΑ ΣΤΗ ΕΤΑΖΕΡΑ

Recommended Posts

ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΧΤRA ΗΧΕΙΑ.ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΑΠΛΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΤΑΖΕΡΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΤΡΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΤΑ????ΤΟΥΣ ΤΡΙΓΜΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΜΠΟΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ....

ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΧΤRA ΗΧΕΙΑ.ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΑΠΛΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΤΑΖΕΡΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΤΡΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΤΑ????ΤΟΥΣ ΤΡΙΓΜΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΜΠΟΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ....

ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ!!!!

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα εδω κ πολλα χρονια αυτη ειναι η λυση για πισω ηχεια.

θα εχεις προβλημα αμα πας κ βαλεις τιποτα γαιδουρια κ οχι φυσιολογικα ηχεια!!!

ΕΡΩΤΗΣΗ¨δεν εχει στις πισω πορτες θεσεις για ηχεια??????

εχω την εντυπωση οτι εχει....

Link to comment
Share on other sites

κι εγω δεν νομιζω να εχεις προβλημα φιλε οπως προειπε κι ο BAD BOY, εχω οβαλ 1,5 χρονο τωρα στην εταζερα κ δεν μου ετριξε τιποτα μεχρι στιγμης.

αλλα ακομα κι αν σου τριξει, που ξαναλεω δεν το νομιζω, βαζεις λιγο μονωτικο υλικο στα σημεια που παταει η εταζερα κ ξεμπερδευεις..

κ στις πισω πορτες εχει υποδοχη για ηχεια, αλλα σιγουρα το ηχητικο αποτελεσμα αυτης της λυσης δεν φτανει αυτο των οβαλ στην εταζερα.

Link to comment
Share on other sites

αλλα ακομα κι αν σου τριξει, που ξαναλεω δεν το νομιζω, βαζεις λιγο μονωτικο υλικο στα σημεια που παταει η εταζερα κ ξεμπερδευεις..

κ στις πισω πορτες εχει υποδοχη για ηχεια, αλλα σιγουρα το ηχητικο αποτελεσμα αυτης της λυσης δεν φτανει αυτο των οβαλ στην εταζερα.

σωστα γιατι ο χωρος του πορτ παγκαζ δουλευει σαν κουτα,αλλα κ στις υπαρχων θεσεις με καλα ηχεια εχεις πολυ καλο αποτελεσμα....

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν θα σου τριζει και σιγουρα θα εχεις και πολυ καλυτερο αποτελεσμα.Τα εχω εκει 3 χρονια τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι... Στις πίσω θέσεις για ηχεία υπάρχουν οι καλωδιώσεις ή αν πάρω ηχεία πρέπει να ξηλώσω το μισό αμάξι για να τα περάσω? Επίσης τι διαστάσεων ηχεία μπαίνουν? Και μία τελευταία.. Τα μπροστά ηχεία μπαίνουν πίσω έτσι ώστε να μπούν τα καινούρια μπροστα?

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΩΝ ΠΙΣΩ ΗΧΕΙΩΝ.ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΗΝ.

ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΩ ΤΟ ΡΑΔΙΟ-CD ΚΛΕΙΣΤΟ ΛΙΓΟ ΝΑ ΚΟΥΝΗΣΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΨΙΛΟΛΑΚΟΥΒΑ ΑΚΟΥΩ ΤΗΝ ΕΤΑΖΕΡΑ....

ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΨΕΙΡΑΣ....ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΜΗΝΩΣ ΑΜΑΞΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΕ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

καλη σου μέρα φίλε μου. μην ξεχνάς όμως οτι στη συνέχεια δεν θα έχεις μια σκέτη εταζέρα που θα ζυγίζει ένα κιλό,λέμε τώρα αλλά μια εταζέρα με 2 κιλά το λιγότερο επιπλέον.δεν ξέρω τώρα τι ηχεία θέλεισ να βάλεισ.πάντως εγώ τα ίδια ηχεία χωρίς ενισχυτή τα έπαιζα στο προηγούμενο αυτοκινητό μου.την εταζέρα την είχα φτιάξει εγώ απο ξύλο με επένδυση κλπ κλπ.δεν φαντάζεσαι πως έτριζε.τώρα στο golfaki μου τρύπισα την δικιά του παίζω τα ιδια ηχεία με ενισχυτή και ένα 12 sub απο κάτω τους στο πορτ παγαζ και δεν ακούω το παραμικρό.ΕΝτάξει όταν τσιτώνει το sub τρίζουν και οι πόρτες.αλλά γενικά δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.Υπόψη τα ηχεία μου είναι οβάλ 300αρια δεν είναι και μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω την δική μου άποψη. Μόλις έχω παραλάβει το GOLF TSi, που είναι και το 2ο αμάξι μου. Στο προηγούμενο μου (Skoda Fabia 101HP) είχα πάει σε μαγαζί με Car Audio στη Θεσσαλονίκη και έδωσα 200Ε για ηχεία μπροστά και πίσω (εταζέρα). Ο ήχος που έβγαινε ήταν πραγματικά φοβερός. Όμως ο πιτσιρικάς που μου τα πέρασε μου ΔΙΕΛΥΣΕ το αμάξι. Ο ήχος που βγαίνει είναι φοβερός αλλα . . . . .αξίζει να χαλάσεις το Golfάκι σου???? Η αλήθεια είναι ότι ο ήχος του RCD300 και τα ηχεία είναι απαράδεκτα. Αν έχεις καλό μάστορα πήγαινε, αλλιώς άστο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΣΤΗΝ ΕΤΑΖΙΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΗΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΙΑ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΗ ΤΑΙΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΕΙ Η ΕΤΑΖΙΕΡΑ.ΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ, ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΔΡΟΜΑ ΕΝΩ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΟΝ ΗΧΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΠΑΣΟ (βλ. SUBWOOFER). ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΠΙΣΩ ΘΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΤΑΖΙΕΡΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΑΠΟ ΤΡΙΓΜΟΥΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ CROSS-OVER (ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ). ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΔΡΟΜΑ (ΤΑ TWEETERΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΨΗΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ). ΣΤΑ ΠΙΣΩ ΘΕΛΕΙΣ 3ΔΡΟΜΑ ΜΕ ΚΑΛΟ ΓΟΥΦΕΡΑΚΙ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΩΝ ΠΙΣΩ ΗΧΕΙΩΝ.ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΗΝ.

ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΩ ΤΟ ΡΑΔΙΟ-CD ΚΛΕΙΣΤΟ ΛΙΓΟ ΝΑ ΚΟΥΝΗΣΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΨΙΛΟΛΑΚΟΥΒΑ ΑΚΟΥΩ ΤΗΝ ΕΤΑΖΕΡΑ....

ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΨΕΙΡΑΣ....ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΜΗΝΩΣ ΑΜΑΞΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΕ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ?

Πάρε μόνο σου από το Super Market αυτοκόλητα τσοχάκια, κόψε ένα στη μέση και κόλλα τα στα σημεία που πατάει η εταζιέρα όταν κλείνεις το πορτπαγκαζ. :huh::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μόνο σου από το Super Market αυτοκόλητα τσοχάκια, κόψε ένα στη μέση και κόλλα τα στα σημεία που πατάει η εταζιέρα όταν κλείνεις το πορτπαγκαζ. ;):blush:

+1 .Ειναι πολυ απλη και αποτελεσματικη λυση!Το ειχα κανει στο προηγουμενο αυτοκινητο-206-δουλεψε αριστα...Κατι που θα πρεπει να προσεχθει επισης ειναι τα ηχεια να ειναι οσο πιο ευαισθητα γινεται (>92dB) για να διεγειρονται καλυτερα απο το ομορφο αλλα αδυναμο σχετικα RCD300 η 500.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

Ξεθάβω λίγο το topic αυτό.Πήγα προχθές σε ένα κατάστημα με ηχοσυστήματα και μου είπε το παλικάρι ότι και να βάλω ηχεία πίσω στην εταζέρα, το Rcd300 δε θα τα αξιοποιήσει γιατί δεν έχει fader. Ισχύει αυτό; Ή παίζουν κανονικά τα ηχεία με τη συγκεκριμένη πηγή;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

Ξεθάβω λίγο το topic αυτό.Πήγα προχθές σε ένα κατάστημα με ηχοσυστήματα και μου είπε το παλικάρι ότι και να βάλω ηχεία πίσω στην εταζέρα, το Rcd300 δε θα τα αξιοποιήσει γιατί δεν έχει fader. Ισχύει αυτό; Ή παίζουν κανονικά τα ηχεία με τη συγκεκριμένη πηγή;

εχει fader εγω έχω και ηχεια στις πορτεσ και εχει.

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ

ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΗΧΕΙΑ JBL ΣΕ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΑΠΟ E-SHOP????

ΝΑ ΤΑ ΧΤΥΠΗΣΩ????ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΡΚΑ ΚΣΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ?????ΕΓΩ ΤΗΝ JBL ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΩ! :D

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ

ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΗΧΕΙΑ JBL ΣΕ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΑΠΟ E-SHOP????

ΝΑ ΤΑ ΧΤΥΠΗΣΩ????ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΡΚΑ ΚΣΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ?????ΕΓΩ ΤΗΝ JBL ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΩ! ;)

JBL, DLS, MTX, PEERLESS ειναι (προσωπικα) απο τα καλυτερα που κυκλοφορουν στην αγορα.

-Τα 1α τα ειχα στην LANCIA,

- Τα 2α τα εχει ο κουμπαρος μου εδω και 4 χρονια στο αμαξι του και δεν εχουν παθει τιποτα.

- Τα 3α τα ειχα στο POLO

- Τα 4α τα εχω στο GOLF.

Link to comment
Share on other sites

Τα JBL by e-shop ομως παίζει να είναι και chinatown σε πολύ καλή απομίμηση... tongue.gif

Παντως peerless, Pro audio και Focal είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί...

Ετοιμάζω και εγώ τώρα το golfακι μου με ηχεία χωρίς να τρυπίσω εταζέρα και θα το κάνω τούμπανο...

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ

ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΗΧΕΙΑ JBL ΣΕ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΑΠΟ E-SHOP????

ΝΑ ΤΑ ΧΤΥΠΗΣΩ????ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΡΚΑ ΚΣΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ?????ΕΓΩ ΤΗΝ JBL ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΩ! ;)

Οπως ειπε και o psilosoc οντως JBL by e-shop ομως παίζει να είναι και chinatown και γενικα ηχεια οπως JBL, DLS, MTX, PEERLESS, Pro audio και Focal καλο ειναι να αγοραστουν απο μαγαζι που τοποθετει ηχοσυστηματα και ας πληρωσεις κτ παραπανω. Εξαλλου με την οικονομικη κριση που εχει πεσει τελευταια μπορεις να κανεις και παζαρια tongue.gif .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.