Jump to content
Numb

Turbotimer σε Golf Gti Mk5 Apexi μπαινει?Η χαλαει τα ηλεκτρονικα?

Recommended Posts

Μολις πηρα στα χερια μου ενα turbotimer ασημενιο της apexi και ακουσα απο εναν β.οικο (bouleko) οτι χαλαει τα ηλεκτρονικα και βγαζει προβληματα μετα επειδη μπλοκαρει με καποιο τροπο ο εγκεφαλος.....Ξερετε αν ειναι αληθεια ??Αν οχι που εχει στην αθηνα καποιον που ξερει να το τοποθετει καλα?

Edited by Numb
Link to comment
Share on other sites

Guest Rallyeman
Μολις πηρα στα χερια μου ενα turbotimer ασημενιο της apexi και ακουσα απο εναν β.οικο (bouleko) οτι χαλαει τα ηλεκτρονικα και βγαζει προβληματα μετα επειδη μπλοκαρει με καποιο τροπο ο εγκεφαλος.....Ξερετε αν ειναι αληθεια ??Αν οχι που εχει στην αθηνα καποιον που ξερει να το τοποθετει καλα?

Eχω και εγω ενα τετοιο αλλα δεν εχω αποφασισει σε ποιον θα το τοποθετησω.

Το φορανε και αλλα 5αρια. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Turbotimer σε αμάξι που έχει ήδη ενσωματωμένο από το εργοστάσιο,κύκλωμα ψύξης που λειτουργεί και μετά το σβήσιμο του κινητήρα....είναι πλεονασμός.

Συγνωμη αλλα το δικο μου δεν εχει............ :wacko:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι αυτοκινητο εχεις τοτε, γιατι ο Τασος απαντησε στον τιτλο του θεματος.

¨Σε golf 5 gti μπαινει?¨

Aυτο δεν ρωτησες?

Τωρα εαν εχεις golf v gti, τοτε εχει και το δικο σου.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι αυτοκινητο εχεις τοτε, γιατι ο Τασος απαντησε στον τιτλο του θεματος.

¨Σε golf 5 gti μπαινει?¨

Aυτο δεν ρωτησες?

Τωρα εαν εχεις golf v gti, τοτε εχει και το δικο σου.

An auto to pragma pou leei o tasos pagwnei ta ladia tis tourmpinas kai rixnei tin thermokrasia sto mantemi to agorasa tsampa....

Link to comment
Share on other sites

Βασικα γιαυτο ρωτησα...Ισχυει?

Φιλοs που εχει polo gti 1.8t οταν το εσβηνε ακουγαμε κατι να δουλευει σαν αντλια κατι.Ρωτησα φιλο μηχανικο και μου ειπε οτι εχει αυτο το συστημα :D

Link to comment
Share on other sites

Τασο συμφωνα με αυτο που λες,εσυ το σβηνεις και φευγεις?Ή το κρατας ανοιχτο καποιο χρονο?

Μπαινει κανονικα το timer.Μην ανησυχεις.Εχει βαλει και φιλος μου με 5αρι απο Θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

Τασο συμφωνα με αυτο που λες,εσυ το σβηνεις και φευγεις?Ή το κρατας ανοιχτο καποιο χρονο?

Μπαινει κανονικα το timer.Μην ανησυχεις.Εχει βαλει και φιλος μου με 5αρι απο Θεσσαλονικη.

Το σβήνεις και φεύγεις.

Η αντλία δουλεύει κανονικά με σβηστό κινητήρα.

Αντιγραφή από το service manual του κινητήρα.

Cooling System

To prevent carbon build-up on the turbine

shaft in the turbocharger, an auxiliary

coolant pump provides additional coolant

circulation for a certain time after the

engine is shut off hot. The pump forces

the lower temperature coolant against the

normal direction of flow. The coolant flows

from the radiator through the turbocharger

to the engine block and back to the cooler.

Προσθήκη σχεδιαγράμματος.

post-3349-1178031038_thumb.jpg

Edited by TASOS_1.8T
Link to comment
Share on other sites

Τελικα κανει να βαλεις turbotimer σε Gti 5 η θα μας βγαλει κανενα προβλημα?? ;)

Φυσικα και δεν θα σου βγαλει προβλημα αν στο τοποθετησει καποιος που ΞΕΡΕΙ.

Το θεμα ειναι αν χρειαζεται ή οχι.

Προσωπικα,παρολο που εχει το συστημα αυτο,θα το εβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Παντος εδω φιλοι μου ο pete που εχει μαγαζι στην Πατρα με βελτιωσεις και ειναι μελος μας, εχει βαλει στην Πατρα σε 4 gti V που λειτουργουν αψογα.

Εγω δεν εχω βαλει, γιατι εχω προβλημα με το συναγερμο.

Δεν μπορω να βαλω συναγερμο και να φυγω, οσο το αυτοκινητο δουλευει απο το turbo timer.

Θελει ειδικο συναγερμο που εχει αυτο το συστημα, και οταν τον εβαλα εγω δεν το ηξερα.

Αφου λοιπον αναγκαζομαι να περιμενω να σβησει για να το κλειδωσω και δεν εχω την ευκολια να μπορω να φυγω και να το αφησω να δουλευει δεν το εβαλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στεφανε αυτο το προβλημα το αντιμετωπιζουν σχεδον ολα τα αυτοκινητα με εργοστασιακο συναγερμο.

Μπορεις να το κλειδωσεις με το κλειδι και αφου σβησει να βαλεις τον συναγερμο(αυτο γινεται ανετα σε περιπτωσεις που το παρκαρεις εντος εμβελειας)

Link to comment
Share on other sites

gia sas paidia.ego evala to turbotimer tis apexi .exo ena golf v gt .ola kala alla prepei na to klidono me to klidi otan douleuei .

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη ειναι το κλασικο προβλημα με τα timer.Δεν συνεργαζονται καλα με τους συναγερμους.

Αν θελεις γραφε με ελληνικα συμφωνα με τους ορους χρησης του φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Παντος εδω φιλοι μου ο pete που εχει μαγαζι στην Πατρα με βελτιωσεις και ειναι μελος μας, εχει βαλει στην Πατρα σε 4 gti V που λειτουργουν αψογα.

Εγω δεν εχω βαλει, γιατι εχω προβλημα με το συναγερμο.

Δεν μπορω να βαλω συναγερμο και να φυγω, οσο το αυτοκινητο δουλευει απο το turbo timer.

Θελει ειδικο συναγερμο που εχει αυτο το συστημα, και οταν τον εβαλα εγω δεν το ηξερα.

Αφου λοιπον αναγκαζομαι να περιμενω να σβησει για να το κλειδωσω και δεν εχω την ευκολια να μπορω να φυγω και να το αφησω να δουλευει δεν το εβαλα.

Στεφανε που εχει μαγαζι ο pete? μαλλον θα παω να βαλω.οποτε μπορεσεις πες μου, αμα θες στειλε κ pm

Link to comment
Share on other sites

Παντος εδω φιλοι μου ο pete που εχει μαγαζι στην Πατρα με βελτιωσεις και ειναι μελος μας, εχει βαλει στην Πατρα σε 4 gti V που λειτουργουν αψογα.

Εγω δεν εχω βαλει, γιατι εχω προβλημα με το συναγερμο.

Δεν μπορω να βαλω συναγερμο και να φυγω, οσο το αυτοκινητο δουλευει απο το turbo timer.

Θελει ειδικο συναγερμο που εχει αυτο το συστημα, και οταν τον εβαλα εγω δεν το ηξερα.

Αφου λοιπον αναγκαζομαι να περιμενω να σβησει για να το κλειδωσω και δεν εχω την ευκολια να μπορω να φυγω και να το αφησω να δουλευει δεν το εβαλα.

Στεφανε που εχει το μαγαζι στην πατρα ο pete που λες? ειναι καποιο γνωστο? βασικα θελω να βαλω κ γω, αν μπορεις πες μου, αλλιως στειλε μου πμ

Link to comment
Share on other sites

Στεφανε που εχει το μαγαζι στην πατρα ο pete που λες? ειναι καποιο γνωστο? βασικα θελω να βαλω κ γω, αν μπορεις πες μου, αλλιως στειλε μου πμ

Gia xara .....Ela patra gia kafe tha to balo se mia ora kai tha kleidoni to aytokinito soy ......

Link to comment
Share on other sites

Pete ο φιλος που ρωταει απο Πατρα ειναι απο οτι βλεπω στο profil του.

Γραψε την διευθυνση ακριβως που ειναι γιατι δεν ξερω τον αριθμο.

Ειναι φιλε μου στη οδο Αμερικης, 50 μετρα επανω απο την εθνικη οδο Πατρων Αθηνων.

(οπως ανεβαινεις θα το δεις στο αριστερο σου χερι.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.