Jump to content
Lippi

Βομβητης Ζώνης Ασφαλείας-Προβλημα

Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα μάλλον εκνευριστικό:

Στο γκολφάκι (ΜΚ 5) υπάρχει ένας βομβητής για την ζώνη ασφαλείας (μόλις βάλεις μπροστά ενεργοποιείται ειδοποιώντας για να φορέσεις ζώνη)

Το πρόβλημα είναι ότι ενω φοράω την ζώνη και σταματάει το ΜΠΛΙΝΚ-ΜΠΛΙΝΚ-ΜΠΛΙΝΚ μετά από λίγο ξαναρχίζει....σταματάει μόλις αγγίξω-σπρώξω-κουνήσω λίγο το γλωσίδιο της ζώνης. Μετά από λίγο τα ίδια...Ειναι απίστευτα εκνευριστικό!!!! ;)

Τόσο που θέλω να rocket.gif

Μήπως έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει, πόσο εύκολα επισκευάζεται (όχι τίποτα άλλο να ξέρω τι θα μου πουνε στο συνεργείο και τι να περιμένω)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλημέρα.

Ειχα αντιμετωπισει κι εγω αντιστοιχο προβλημα και αρχικα εβαζα κ' εβγαζα τη ζωνη μου συνεχως μηπως και σταματησει.

Μετα συνηδητοποιησα, οτι οποτε συνεβαινε αυτο ,ειχα αφησει κατι βαρυ στο καθισμα του συνοδηγου.

Μηπως εχει να κανει με αυτο ?

Μια ιδεα λεω,μηπως και ειναι κατι τοσο χαζο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλημέρα.

Ειχα αντιμετωπισει κι εγω αντιστοιχο προβλημα και αρχικα εβαζα κ' εβγαζα τη ζωνη μου συνεχως μηπως και σταματησει.

Μετα συνηδητοποιησα, οτι οποτε συνεβαινε αυτο ,ειχα αφησει κατι βαρυ στο καθισμα του συνοδηγου.

Μηπως εχει να κανει με αυτο ?

Μια ιδεα λεω,μηπως και ειναι κατι τοσο χαζο.

To είχα παρατηρήσει και εγώ αυτό (με τσάντες γυμναστηρίου πχ), αλλά μιλάω για την ζώνη του οδηγού όσο οδηγώ με ζώνη φορεμένη. Οπότε το μόνο 'βαρύ πράγμα' μέσα στο αυτοκίνητο είμαι εγώ ;)

Υποθέτω ότι έχει να κάνει με κάποιο αισθητήρα που έχει η ζώνη ώστε μόλις τη φοράς να σταματάει το MΠΛΙΝΚ, ο οποίος μάλλον δεν λειτουργεί... Τα νεύρα μου έχουν γίνει ΝΕΡΑΑΑΑ!!!!!

Σε ευχαριστώ πάντως....

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Να πας στην αντιπροσωπεία να στο αλλάξουν, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου το εχει κανει και μενα 3 φορες. Περασα απο λακουβα και χτυπησε καλα το αυτοκινητο στο δρομο και μαλλον ξεπιασε το διακοπτακι η οτι αλλο εχει μεσα το κουμπωμα για να δινει εντολη στο σηματακι και στο μπαζερακι. Εβγαλα τη ζωνη την ξαναβαλα και σταματησε. Μαλλον εσενα ειναι ελλατωματικο. Κλεισε ραντεβου να στο αλλαξουνε οσο ειναι νωρις.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ακόμα εγγύηση πήγαινε να σου αλλάξουν αυτό που κουμπώνει η ζώνη. Πρέπει να έχει ένα κουμπί μέσα που μόλις βάλεισ τη ζώνη απενεργοποιεί το βομβητή.

Εμένα στην αρχη που το πήρα επιδή μέσα στην πόλη δεν την φορούσα την είχα βάλει πίσω απο το κάθισμα για να μην χτυπάει και τώρα μάλλον έχει μείνει συνέχεια πατημένο το κουμπί αυτό και στου οδηγού δεν μου χτυπάει καθόλου. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πήγα για το πρόβλημα της ζώνης στο συνεργείο. Η διαγνωση έιναι αλλαγή του βραχίονα της ζώνης και η αναμονή 10 ημέρες (παραγγελία από Γερμανία).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω κάτι πλαστικά που μπαίνουν αντι της ζώνης και σταματάει το κινέζικο βασανιστήριο με το ντιν ντιν ντιν όλη την ώρα; :lol:rocket.gifknife.gif . Το είχα δει σε ένα golfακι στο μπουρνάζι μια φορά που πήγα για γκαϊφέ. Δεν τα έχω δει σε κάποιο μαγαζί με αξεσουάρ. Αν ξέρει κάποιος κάτι, τίμές κτλ... :excl:

Link to comment
Share on other sites

H πας στην vag σου , και τους λές να σου αλλάξουνε το long coding...

Αλλα τι λέω τώρα, αμα το πείς αυτο , θα σε κοιτάνε σαν Αριανό...Οπότε βαλε τα άγκιστρα...

Link to comment
Share on other sites

Σε μαγαζιά με αξεσουάρ πωλούνται περίπου 7 ευρώ. Αλλιώς κόψε από κανένα τρακαρισμένο.

Τελικά βρήκα σε ένα μαγαζί πίσω από το village park 4,5€ το ζευγάρι :) (δε λέω όνομα γιατί δεν ξέρω αν κάνει για λόγους διαφήμισης).

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, 4,5¤ αυτό και 350¤ το πρόστιμο, μια χαρά...

Για να μην αναφερθώ στο θέμα της ασφάλειας.

Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Τη ζώνη τη φοράω τόσο συχνά στο αυτοκίνητο που νοιώθω γυμνός οταν δεν τη φοράω. Απλά επειδή το χρησιμοποιώ πολύ ακόμα και για μικρές αποστάσεις (αφού έχω σπάσει το χέρι και δεν μπορώ να κυκλοφορώ με το μηχανάκι), δεν μπορώ να φοάω τη ζώνη για 10 στενα που θα πάω πιο πάνω ή πιο κάτω και θα αλλάξω το πολύ 2-3 ταχύτητες. Εκτός του ότι μέχρι να την φορέσω θα πρέπει να την βγάλω στο τέλος από την πολύ την χρήση θα την πάρω στο χέρι tongue.gif . Όταν πάω βόλτα π.χ. για καφέ κτλ την φοράω δεν γίνεται αλλιώς, και την φόραγα και πριν τα πρόστημα :D !

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις όμως τι λένε οι στατιστικές; Το 70% των ατυχημάτων γίνεται σε μια απόσταση 5χλμ από το σπίτι και σε διάστημα 10 λεπτών. Εκεί είναι που αισθανόμαστε σιγουριά και δεν συγκεντρωνόμαστε 100%. Έχω πιάσει και εγώ τον εαυτό μου σε δρομολόγια κοντινά, που τα ξέρω καλά να μην φοράω ζώνη και έχω καταλάβει πως σε εκείνα τα κομμάτια τρέχω λίγο περισσότερο, οδηγώ λίγο πιο επιθετικά, δεν προσέχω τόσο πολύ, υπολογίζω στο ότι και ό άλλος ξέρει τον δρόμο και δεν θα μου πεταχτεί στο 1 μέτρο και άλλα πολλά. Βέβαια, παρόλο που το ξέρω, δεν φοράω ζώνη για να πάω από το σπίτι μου στο σπίτι ενός κολλητού, αλλά πλέον καθώς σκέφτομαι τα τόσα πολλά, προσέχω περισσότερο από το κανονικό. Και πάλι δεν είναι ότι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις όμως τι λένε οι στατιστικές; Το 70% των ατυχημάτων γίνεται σε μια απόσταση 5χλμ από το σπίτι και σε διάστημα 10 λεπτών. Εκεί είναι που αισθανόμαστε σιγουριά και δεν συγκεντρωνόμαστε 100%. Έχω πιάσει και εγώ τον εαυτό μου σε δρομολόγια κοντινά, που τα ξέρω καλά να μην φοράω ζώνη και έχω καταλάβει πως σε εκείνα τα κομμάτια τρέχω λίγο περισσότερο, οδηγώ λίγο πιο επιθετικά, δεν προσέχω τόσο πολύ, υπολογίζω στο ότι και ό άλλος ξέρει τον δρόμο και δεν θα μου πεταχτεί στο 1 μέτρο και άλλα πολλά. Βέβαια, παρόλο που το ξέρω, δεν φοράω ζώνη για να πάω από το σπίτι μου στο σπίτι ενός κολλητού, αλλά πλέον καθώς σκέφτομαι τα τόσα πολλά, προσέχω περισσότερο από το κανονικό. Και πάλι δεν είναι ότι το καλύτερο.

Δεν θα διαφωνήσω ούτε με εσένα ούτε για τις στατιστικές (που δεν μας λες από που τις βρήκες) γιατί αυτά που γράφεις είναι λογικά και τα έχω παρατηρήσει. Το θέμα με τη ζώνη είναι οτι υπάρχει για να προστατεύει εμένα (τον οδηγό δηλαδή) οπότε το να τρακάρεις με ελάχιστα χλμ ή να σε τρακάρουν δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία αφου ή ζημιά θα είναι περισότερο (αν όχι όλη) στη λαμαρίνα. Και μη μου πεις για τα λιγα χλμ πόσο επικύνδυνα είναι κτλ το ξέρω. Απλά ο κάθε ένας έχει και την ευθύνη των πράξεών του!!! Όσο για το οτι τρέχεις περισσότερο γιατί ξέρεις τον δρόμο, δε μου λέει κάτι γιατί απλά περνάω από αρκετούς δρόμους που ξέρω τις ιδιαιτερότητες τους (λακούβες σαμαράκια ορατότητα κτλ) αρκετά έξω από τον δήμο μου. Αυτό δε σημαίνει οτι σε αυτούς τους δρόμους οδηγώ επιθετικά ή οτι επειδή τους ξέρω οτιο δε βάζω ζώνη (μιλάω για εμένα πάντα, δεν το γενικεύω). Καλό είναι πάντως να μην υπολογίζεις τόσο στους άλλους (αν θα σε δουν, αν θα σταματήσουν γιατί έχουν στοπ κι εσύ προτεραιότητα κτλ) αλλά να προσέχεις εσύ και για αυτούς (σε λογικά πάντα πλαίσια!)

Έχω την εντύπωση όμως οτι είμαστε και οι δύο (λίγο tongue.gif:D ) off topic και μάλλον πρέπει να το σταματήσουμε εδώ :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Σ' εμένα συμβαίνει το αντίθετο. Στη θέση του συνοδηγού μερικές φορές που κάθονται δεν ανάβει το λαμπάκι και συνεπώς δε χτυπάει και ο βομβητής. Βέβαια αν κουνηθουν λίγο ανάβει. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο;

Link to comment
Share on other sites

αυτα με το να βαζετε ψευτικα αγγιστρα ειναι μεγα βλακεια!γιατι ετσι το αμαξι θεωρει οτι φορας ζωνη και αμα γινει κατι μπορει να ανοιξει ποιο ευκολα ο αερόσακος κτλ!

Link to comment
Share on other sites

αυτα με το να βαζετε ψευτικα αγγιστρα ειναι μεγα βλακεια!γιατι ετσι το αμαξι θεωρει οτι φορας ζωνη και αμα γινει κατι μπορει να ανοιξει ποιο ευκολα ο αερόσακος κτλ!

και οχι μονο θα ανοιξει αλλα πιθανον να προκαλεσει και τραυματισμο...

φοραμε ζωνες παιδια ακομα και στις πιο μικρες αποστασεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ' εμένα συμβαίνει το αντίθετο. Στη θέση του συνοδηγού μερικές φορές που κάθονται δεν ανάβει το λαμπάκι και συνεπώς δε χτυπάει και ο βομβητής. Βέβαια αν κουνηθουν λίγο ανάβει. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο;

Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω. Καποια στιγμη χρειαστικε να τραβηξω το καθισμα του συνοδηγου τερμα μπροστα και μετα το ξαναεβαλα στην θεση του. Απο εκεινη την μερα και μετα οταν καθεται ο συνοδηγος δεν χτυπαει ο βομβητης. Μολις ομως γυρει το σωμα του λιγο μπροστα αρχιζει και χτυπαει. Κανει πισω και ξανα σταματαει. Ειναι να τρελενεσαι πως γινεται αυτο. Μαλλον καποιος αισθητηρας στο καθισμα. Δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το σκηνικό με το κλείστρο στην υποδοχή για να μη χτυπάει είναι πολύ χαζό!

Όποιος θέλει να απενεργοποιήσει τον ενοχλητικό ήχο, βάζει ένα VAGcom στο αυτοκίνητο και ΑΠΛΑ απενεργοποιεί το beeper!

Υ.Γ. Για να μην παρεξηγηθώ, ενημερώνω ότι ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ δεν έκανα ούτε 3μέτρα με το αυτοκίνητο χωρίς να φοράω ζώνη. Αισθάνομαι ότι κάτι δεν πάει καλά.

Ωστόσο, αυτό το ηλίθιο μπιπ μπιπ με το που βάζεις το κλειδί στη μίζα είναι βασανιστήριο! Λες και σε τιμωρούν για κάτι!

Link to comment
Share on other sites

+100000000000000000000000000000000000000000000000000. Ασε που σε περιπτωση στουκας, ο αεροσακος μπορει να προβει μοιραιος dead.gifdead.gif

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΗΤΑ ΜΕ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΝ ΤΡΑΒΗΞΕΙΣ ΤΟ ΚΑΘΗΣΜΑ ΤΕΡΜΑ ΠΙΣΟ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ ΣΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΤΑΠΑ Η ΜΟΚΕΤΑ...ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΕΧΕΙΣ 2 ΦΙΣΕΣ,ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΙΠ ΤΗΣ ΖΩΝΗΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΕΡΟΣΑΚΟΥΣ. ΑΜΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΤΗΝ ΦΙΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΙΠ(2 ΚΑΛΩΔΙΑ) ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΧΤΗΠΗΣΕΙ ΠΟΤΕ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΗΤΑ ΜΕ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΝ ΤΡΑΒΗΞΕΙΣ ΤΟ ΚΑΘΗΣΜΑ ΤΕΡΜΑ ΠΙΣΟ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ ΣΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΤΑΠΑ Η ΜΟΚΕΤΑ...ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΕΧΕΙΣ 2 ΦΙΣΕΣ,ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΙΠ ΤΗΣ ΖΩΝΗΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΕΡΟΣΑΚΟΥΣ. ΑΜΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΤΗΝ ΦΙΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΙΠ(2 ΚΑΛΩΔΙΑ) ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΧΤΗΠΗΣΕΙ ΠΟΤΕ!!!!!

Και αν το κάνεις αυτό δεν θα σου βγάλει σφάλμα μετα??? Απενεργοποιει και τις δυο ζώνες ή μονο του οδηγου???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.