Jump to content
Lippi

Βομβητης Ζώνης Ασφαλείας-Προβλημα

Recommended Posts

Σημερα πειγα στην εδω αντυπρωσοπια για να σταματησω αυτην την σπαστικη βλακεια.Αν κ φοραω παντα ζωνη εναι μερικες φορες μεσα στο χωριο η στην πολη που κατεβαινω συνεχως κ δεν την βαζω.Ρωταω τον ηλεκτρολογο κ μου λεει δεν γινεται του λεω γινεται απλα δεν θελεις γελασε κ μου λεει εγω διαγνωστικο δεν σου βαζω αλλα ελα να σου δειξω κατι κ μου εκανε τα παραπανω με τα καλωδια κατω απ τα καθισματα.Φευγωντας το ξανασκευτηκα εφοσων κ το λαμπακι στο ταμπλο εσβυσε αυτο δεν συμαινει οτι αυτο βλεπει οτι εγω φοραω ζωνη?Αν ναι αυτο συμαινει οτι σε μια στουκα μικρη θα με σκοτωσει ο αεροσακος που θα ανοιξει η το αντιθετο δεν θα ανοιξει καθολου.Αν κανω λαθος κ ειναι ολα οκ κ καποιος μπορει να το τεκμειριωση ας με βοηθεισει.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι απενεργοποιείται ο αισθητήρας βάρους, ξανακούμπωσε τη φίσα.

Τα επίσημα συνεργεία απαγορεύεται να απενεργοποιούν την προειδοποίηση.

Πήγαινε σε κάποιον ηλεκτρολόγο που έχει το VAG-COM. Αυτό που γίνεται με την κωδικοποίηση είναι η απενεργοποίηση την ένδειξης και του ηχητικού από τον πίνακα οργάνων, δεν αλλάζει κάτι στους αισθητήρες του αερόσακου.

Δηλαδή αν βγάλεις τη φύσα απενεργοποιείται ο αερόσακος ή κάτι αλλο???

Ο αερόσακος ανοίγει φοράς δεν φοράς ζώνη...ετσι δεν είναι???

Οπότε το αν βγάλεις ή οχι τη φύσα είναι μονο για το αν χτυπά ή οχι ο βομβητής... Σωστά???

B)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν βγάλεις τη φύσα απενεργοποιείται ο αερόσακος ή κάτι αλλο???

Ο αερόσακος ανοίγει φοράς δεν φοράς ζώνη...ετσι δεν είναι???

Οπότε το αν βγάλεις ή οχι τη φύσα είναι μονο για το αν χτυπά ή οχι ο βομβητής... Σωστά???

B)

Σ'αυτο θελω να καταληξω κ γω επομενος η ολη διαδικασια με το καλωδιο ειναι λαθος κ δεν πρεπει να γινεται σωστα?Οσο για τον αεροσακο νομιζω οτι δεν ανοιγει αν δεν φορας ζωνη γιατι αν ειναι ετσι το παραπανω ειναι σωστο.

Link to comment
Share on other sites

τα μπερδεψατε ωρε παλικαρια :)

ο αεροσακος θα ανοιξει φορας-δεν φορας ζωνη.

δεν εχει καμμια δουλεια με την ζωνη.οι αισθητηρες του ειναι μπροστα.

αυτο που λεει o DIS ειναι οτι η αντιπροσωπια απαγορευει να επεμβαινεις στο συστημα προειδοποιησης και η ιδια δεν το κανει σε καμμια περιπτωση.

γιαυτο σου λεει ξανακουμπωσε την φισα.γιατι ετσι απενεργοποιεις τον αισθητηρα βαρους του καθισματος .

τα λεω σωστα ή τα μπερδεψα και γω tongue.gif ;;

Link to comment
Share on other sites

τα μπερδεψατε ωρε παλικαρια :)

ο αεροσακος θα ανοιξει φορας-δεν φορας ζωνη.

δεν εχει καμμια δουλεια με την ζωνη.οι αισθητηρες του ειναι μπροστα.

αυτο που λεει o DIS ειναι οτι η αντιπροσωπια απαγορευει να επεμβαινεις στο συστημα προειδοποιησης και η ιδια δεν το κανει σε καμμια περιπτωση.

γιαυτο σου λεει ξανακουμπωσε την φισα.γιατι ετσι απενεργοποιεις τον αισθητηρα βαρους του καθισματος .

τα λεω σωστα ή τα μπερδεψα και γω tongue.gif ;;

Κ εσυ κ ο Dis σωστα τα λετε δεν λετε ομως πιο ειναι το προβλημα με τον αισθητηρα βαρους.Δηλαδη τι κακο κανεις οταν κανεις αυτη την πατεντα?Κ για να διευκρηνησουμε το θεμα αυτο ειναι λαθος σωστα?Κ το σωστο ειναι μονο με vac σωστα?

Link to comment
Share on other sites

ο αισθητηρας βαρους αναγνωριζει οτι στο καθισμα εχει κατσει ενας ποπος 50-100-150 κιλων και χτυπαει ο βομβητης ζωνης ωστε να υπενθυμησει στον κατοχο-φεροντα του ποπου να βαλει την ζωνη tongue.gif

σαφως η ρυθμιση μεσω vag ειναι ιδανικη.

Link to comment
Share on other sites

¨Οταν βγάζεις το καλώδιο του αισθητήρα βάρους το αμάξι νομίζει ότι το οδηγεί φάντασμα οπότε δεν ανοίγει και ο αερόσακος.....

Αποψή μου μην παίζετε με τα ηλεκτρονικά. Εδώ βάζεις ξενον και τρελάινονται οι υαλοκαθαριστήρες..........

Καλύτερα ρύθμιση μεσω vag com ή face πόρπη στην τρύπα.....για όποιον δεν τον νοιάζει να μείνει ανάπηρος.....

Link to comment
Share on other sites

έχω το ίδιο θέμα με τη ζώνη του οδηγού σε ΜΚ5. Τελικά διασταύρωσε κανείς, αν βγάλουμε το καλώδιο αυτό της ζώνης, αν μπορεί να επηρεάσει και την λειτουργία των αερόσακων;  Υπάρχει κάποιος που το διόρθωσε με επισκευή του αισθητήρα και πόσο κόστισε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.