Jump to content
halkis_13

Xenon σε Eos

Recommended Posts

καλησπέρα..θέλω να κάνω μια ερώτηση:επειδή το ΕΟS που έχω παραγγείλει στα extra δεν έχω βάλει xenon και με ενδιαφέρει στο άμμεσο μέλλον να τα βάλω μήπως γνωρίζει κάποιος πόσο κοστίζουν για το συγκεκριμένο μοντέλο? after-market αξίζουν?ή μήπως την μαμά vw είναι καλύτερα αν και μάλλον αρκετά ακριβότερα?

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
καλησπέρα..θέλω να κάνω μια ερώτηση:επειδή το ΕΟS που έχω παραγγείλει στα extra δεν έχω βάλει xenon και με ενδιαφέρει στο άμμεσο μέλλον να τα βάλω μήπως γνωρίζει κάποιος πόσο κοστίζουν για το συγκεκριμένο μοντέλο? after-market αξίζουν?ή μήπως την μαμά vw είναι καλύτερα αν και μάλλον αρκετά ακριβότερα?

Αν θυμάμαι σωστά, αν τα παραγγείλεις εργοστασιακά (ακόμα προλαβαίνεις) νομίζω ότι στοιχίζουν επιπλέον 700 ευρώ αλλά σημείωσε ότι έχουν:

α) αισθητήρα αυτόματης ρύθμισης στάθμης φώτων

β) είναι Bi-Xenon

γ) έχουν πλύστρες για τα φώτα

δ) πιθανότατα να εξοπλίζεται το αυτοκίνητο με μεγαλύτερο δυναμό και μπαταρία.

Οπότε η τιμή είναι φανταστική και ουσιαστικά φτηνότερη ακόμα και από τα aftermarket αφού προσφέρουν περισσότερα πράγματα!

Τώρα, για εγκατάσταση των εργοστασιακών εκ των υστέρων, ξέχνα το!!!

Το κόστος των προβολέων και μόνο είναι απαγορευτικό από μόνο του!

Αν θέλεις (ενδέχεται να είναι και υποχρεωτικό) να εγκαταστήσεις αισθητήρα ρύθμισης στάθμη, πλύστρες κλπ. Θα πρέπει να ξηλώσεις το μισό αυτοκίνητο, που σημαίνει επιπλέον κόστος και επιπλοκές!

Η επιλογή ενός κιτ aftermarket είναι αντικειμενικά χαμηλού κόστους αφού ξεκινά από τα 250 ευρώ, απλά θα πρέπει να αναλογιστείς ότι:

α) χρειάζονται πατέντες για να χωρέσουν τα ballasts

β) ενδέχεται να χρειαστούν πατέντες με πυκνωτές για να αποφύγεις τρεμόπαιγμα κλπ.

γ) ενδέχεται να επιβαρύνεις το ηλεκτρικό σύστημα του αυτοκινήτου με δυσάρεστες επιπλοκές

δ) δεν έχεις την εργοστασιακή εγγύηση 2 (+2 επέκταση) αλλά ότι προσφέρει ο έμπορος που τα διαθέτει

ε) δίνεις έναυσμα για να σου ακυρώσουν την εργοστασιακή εγγύηση

στ) υπάρχουν ακατάλληλα κιτ Xenon που δεν λειτουργούν σωστά για τους κοινούς προβολείς και ενδέχεται να είναι πολύ έντονα

ζ) οι όποιες επεμβάσεις στην λάμπα των προβολέων μπορεί να προκαλέσουν θάμπωμα στο κρύσταλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την κατατοπιστική απάντηση..απλά η αντιπροσωπία στον κατάλογο που έχει τα χρεώνει 1.060 ευρω..λίγο ακριβά..ήθελα να δω αν αξίζει η after-market αγορα..αλλά μάλλον όχι..

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω εβαλα την πρωτη μερα που το πηρα το αυτοκινητο απλα κι ευκολα,μονο προφυλατηρα κατεβασαμε και μπηκαν πανευκολα.ουτε μπαταρια ουτε και δυναμο αλλο χρειαζεται το αυτοκινητο κι εννοειται οτι και οι πλυστρες δεν κανουν την διαφορα.λεφτα περισσοτερα στο τσεπακι τους θελουν οι αντιπροσωπειες,μεχρι κι ο πωλητης μου ειπε οτι καλυτερα ειναι να τα βαλω after market.

ειναι πανευκολο καθολου χρονοβορο και με αψογο αποτελεσμα,στα 6000Κ ηταν αυτα που εβαλα και καλυτερα να προτιμησεις αυτο τον τυπο μιας και βγαζει το απολυτο λευκο φως ενω στα 8000Κ ειναι λιγο μπλε και δεν ειναι και τοσο αληθινο το αποτελεσμα που βγαζει το φως στην ασφαλτο.400 ευρω τα εβαλα δεν θυμαμαι ομως την μαρκα τους,ηταν απο τα καλα παντως και σε καλη τιμουλα και ουτε προβλημα ουτε και τιποτα αρνητικο εως και τωρα.

και διχως καμια πατεντα απολυτως.

τα εβαλα στο digital tune στο ηρακλειο κρητης.

Edited by taksidiotis
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να μη τα βαλει στην αντιπροσωπεια που θα εχει και εγγυηση? B) Η Karenta θελει περιπου €800 για τοποθετηση με ολο το συστημα πλυσιματος, αυτοματη δεσμη κλπ, και εχει και την εγγυηση. Υποθετω δεν θα εχει μεγαλη διαφορα το EOS απο το TSi

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Ευχαριστώ για την κατατοπιστική απάντηση..απλά η αντιπροσωπία στον κατάλογο που έχει τα χρεώνει 1.060 ευρω..λίγο ακριβά..ήθελα να δω αν αξίζει η after-market αγορα..αλλά μάλλον όχι..

Φίλε μου, έχεις δίκιο, στον αρχικό κατάλογο που πήρα το καλοκαίρι και έκανα την παραγγελία μου τα έχει καταχωρημένα τα Xenon στα 1050 ευρώ!

Έχω την εντύπωση πως τα είδα σε μεταγενέστερο κατάλογο στα 700 ευρώ.

Να συμπληρώσω 2 πράγματα.

Ξέχασα να σου αναφέρω ότι τα εργοστασιακά Xenon εκτός από τα παραπάνω πλεονεκτήματα που ανέφερα έχουν και ενεργό σύστημα φωτισμού στις στροφές.

Κατά συνέπεια μιλάμε για διαφορετικό προβολέα (χρησιμοποιεί και τους προβολείς ομίχλης το συγκεκριμένο σύστημα).

Εγώ προσωπικά δεν έβαλα Xenon.

Αν τόσο πολύ τα θέλεις, για εμένα βάλε τα εργοστασιακά! Δεν έχουν καμία σχέση με τα Aftermarket. Αν και είναι ίσως λίγο αργά για διαπραγματεύσεις, μπορείς να τους ζητήσεις να σου κάνουν μια επιπλέον έκπτωση για να τα βάλεις! (Αυτό έκανα εγώ από την αρχή για τις 17άρες!)

Τέλος, σε ότι αφορά την εκ των υστέρων τοποθέτηση των εργοστασιακών, ξαναλέω ότι δεν συμφέρει στο EOS. Για να δώσω μια τάξη μεγέθους θα πω ότι στις ΗΠΑ τα εργοστασιακά Xenon του EOS κοστίζουν $3995 (κομπλέ με καλώδια και ρυθμιστές)!!!

Αν κρίνω από την αναλογία που έχω δει σε αντίστοιχα ανταλλακτικά, για Ελλάδα μιλάμε για 2000 ευρώ + τοποθέτηση!!!

Τώρα σχετικά με το πόσο καλά δουλεύουν τα Aftermarket, δώστε λίγη πίστωση χρόνου πριν αποφασίσετε ότι δουλεύουν τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Και γιατι να μη τα βαλει στην αντιπροσωπεια που θα εχει και εγγυηση? B) Η Karenta θελει περιπου €800 για τοποθετηση με ολο το συστημα πλυσιματος, αυτοματη δεσμη κλπ, και εχει και την εγγυηση. Υποθετω δεν θα εχει μεγαλη διαφορα το EOS απο το TSi

Είσαι σίγουρος?

Μόνο οι πλύστρες έχουν 300 ευρώ εργοστασιακά!

Ακόμα και να παίρνουν πίσω τα παλιά φανάρια το βλέπω δύσκολο!

Τα 800 ευρώ πάντως είναι τσάμπα για εκ των υστέρων εγκατάσταση των εργοστασιακών!

Αδυνατώ να το πιστέψω. Μήπως υπάρχουν κρυφές χρεώσεις π.χ. εργατικά, ΦΠΑ κλπ? Το έχεις κάνει όντως στο αυτοκίνητο σου?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος?

Μόνο οι πλύστρες έχουν 300 ευρώ εργοστασιακά!

Ακόμα και να παίρνουν πίσω τα παλιά φανάρια το βλέπω δύσκολο!

Τα 800 ευρώ πάντως είναι τσάμπα για εκ των υστέρων εγκατάσταση των εργοστασιακών!

Αδυνατώ να το πιστέψω. Μήπως υπάρχουν κρυφές χρεώσεις π.χ. εργατικά, ΦΠΑ κλπ? Το έχεις κάνει όντως στο αυτοκίνητο σου?

Εχω αναφερει και στο TSi forum, ότι δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος από την αποδοση των φωτων. Ετσι πηγα στη Karenta Που το πηρα και ρωτησα αν μπορω να βαλω bi-xenon. Τηλεφωνησε ο πωλητης στο service στον Πειραια, και του ειπαν ότι το κοστος είναι περιπου ¤800 χωρις να μου πει πληροφοριες αν περιλαμβανει εργατικα ΦΠΑ, κλπ. Απλα όταν το αποφασισω να παω από εκει και να μου βγαλουν κοστολογιο. Μου ειπαν παντως ότι θα είναι τα ιδια που βαζει το εργοστασιο, και θα υπαρχει εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σκεφτομουνα κ γω να βαλω xenon(αφου το πηρα το αμαξι) ρωτησα απο περιεργεια ποσο θα μου κοστισουν τα εργοστασιακα. Εκτος ολων των παραπανω που εχει αναφερει ο φιλος μας, μου ειπαν οτι αλλαζει κ ο εγκεφαλος καθως κ η μπαταρια! κοστος? 3000 γιουρω κ ανεβαινουμε! νομιζα οτι μου εκανε πλακα. βασικα στον τιμοκαταλογο στα δινουν 1000 ευρω οταν κανεις παραγγελια απο το εργοστασιο επειδη σου βγαζουν φαναρια κτλ που εχει ηδη πανω το αμαξι που εχεις παραγγειλει και σου περνανε ολα τα σχετικα που πανε κουτι με τα xenon. δηλαδη ειναι κατι σαν ανταλλαγη, κ πληρωνεις την διαφορα που υπαρχει. ετσι εκανα εγω κ με τις ζαντες, αντι για 1800 πληρωσα 450, παλι δηλαδη την διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Εχω αναφερει και στο TSi forum, ότι δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος από την αποδοση των φωτων. Ετσι πηγα στη Karenta Που το πηρα και ρωτησα αν μπορω να βαλω bi-xenon. Τηλεφωνησε ο πωλητης στο service στον Πειραια, και του ειπαν ότι το κοστος είναι περιπου ¤800 χωρις να μου πει πληροφοριες αν περιλαμβανει εργατικα ΦΠΑ, κλπ. Απλα όταν το αποφασισω να παω από εκει και να μου βγαλουν κοστολογιο. Μου ειπαν παντως ότι θα είναι τα ιδια που βαζει το εργοστασιο, και θα υπαρχει εγγυηση.

Δυστυχώς φίλε μου, νομίζω ότι το πραγματικό κόστος θα είναι τραγικά μεγαλύτερο, όπως επιβεβαιώνει και ο άλλος φίλος!

Όταν παραγγέλνεις εργοστασιακά, δεν πρόκειται μόνο για ανταλλαγή των ανταλλακτικών, αλλά και για πολύ μεγάλη διαφορά στο κόστος αφού δεν επιβαρύνεσαι επιπλέον με μεταφορικά, περαστικά και μεσάζοντες! Επίσης, τα πακέτα εξοπλισμού είναι πάντα πολύ φτηνότερα από τα μεμονωμένα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Ευχαριστώ για την κατατοπιστική απάντηση..απλά η αντιπροσωπία στον κατάλογο που έχει τα χρεώνει 1.060 ευρω..λίγο ακριβά..ήθελα να δω αν αξίζει η after-market αγορα..αλλά μάλλον όχι..

Θα επιμείνω!

Αν πραγματικά τα θέλεις τόσο πολύ τα Xenon, κάνε έναν κόπο να ρωτήσεις για προσθήκη στην παραγγελία σου.

Για εμένα, η επιλογή είναι ή εργοστασιακά από το εργοστάσιο, ή τίποτα.

Ο λόγος που εγώ δεν έβαλα τα Xenon είναι ότι είναι ΑΚΟΜΑ πολύ ακριβά (τα εργοστασιακά πάντα) και στην περίπτωση που σπάσεις φανάρι σε μικρή τράκα, το κόστος εκτοξεύεται απίστευτα!

Link to comment
Share on other sites

δεν καίγομαι αλλά κάνει το αυτοκίνητο πιο καλόγουστο..απλά επειδή την μαμά vw είναι αρκετά ακριβά μήπως με σύμφερε να βάλω after-market..φυσικά όμως να μην πάω να κάνω ένα βήμα μπρος και τελικά κάνω 5 βήματα πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει βάλει κανείς? Μου είπαν για κάποια της Philips (300 ευρώ) που είναι και can bus για να μην υπάρχουν σφάλματα καμένης λάμπας. Από όσο καταλαβαίνω αφού το απλό φανάρι έχει projector και είναι και γυάλινο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Πάντως αν ισχύει για εργοστασιακά από την Karenta με 800 ευρώ είναι ευκαιρία... Πάντως χλομό...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.