Jump to content
halkis_13

φιμέ σε Eos

Recommended Posts

καλησπέρα..θέλω να ρωτήσω τι μάρκα προτείνετε για φιμέ , αν υπάρχει η δυνατότητα να μην ανοιχτούν τα "ταμπλά" και αν έαν υπάρχει κάποια εταιρία-μαγαζί που κάνει πολυ καλή δουλειά και συγκεκρίμενα για αυτό το αυτοκίνητο..(λόγω που είναι cabrio)..

ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
καλησπέρα..θέλω να ρωτήσω τι μάρκα προτείνετε για φιμέ , αν υπάρχει η δυνατότητα να μην ανοιχτούν τα "ταμπλά" και αν έαν υπάρχει κάποια εταιρία-μαγαζί που κάνει πολυ καλή δουλειά και συγκεκρίμενα για αυτό το αυτοκίνητο..(λόγω που είναι cabrio)..

ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Δεν έχω βάλει ποτέ μεμβράνες και δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά εμπιστεύομαι το όνομα 3M. Αν θέλεις να δεις φωτογραφίες από EOS με μεμβράνες κάνε μία βόλτα από το www.vwvortex.com .

Σχετικά με αυτό που ρωτάς πάντως, νομίζω ότι είναι αδύνατο να μην πέσει ξήλωμα.

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλά παιδιά με εμπειρία στο θέμα.

Δεν μπορώ να αντισταθώ και θα σου θέσω 6 θέματα σχετικά με τις μεμβράνες.

1) Από καθαρά αισθητικής άποψης, δεν είδα καμία φωτογραφία με EOS με μεμβράνες που να κολακεύει το αυτοκίνητο.

2) Όταν με το καλό πάρεις το αμάξι στα χέρια σου, θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν αρκετοί συνδυασμοί που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σχετικά με τα παράθυρα και τους ανεμοθραύστες. Π.χ. αν έχεις όλα τα παράθυρα σηκωμένα και ανοίξεις τον εμπρός ανεμοθράυστη και τοποθετήσεις και τον πίσω, μπορείς να ανοίξεις την οροφή και με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (με την βοήθεια του καλοριφέρ μέχρι και στους 5 το άνοιξα). Το ίδιο ισχύει για το καλοκαίρι (χωρίς καλοριφέρ) αν θες να μην σε χτυπάει καθόλου αέρας. Στην πράξη θα δεις ότι είναι πολύ πρακτικό. Φαντάζεσαι πόσο άσχημο θα δείχνει με τις μεμβράνες σε αυτή τη θέση???

3) Οι μεμβράνες σε βάθος χρόνο μπορεί να κάνουν γραμμές από την κίνηση των παραθύρων.

4) Έχω δει αρκετές κακοτεχνίες, μέχρι και τρίχες!!!

5) Οι μεμβράνες είναι νόμιμες υπό προυποθέσεις.

6) Σε τελική ανάλυση πήρες ένα εντυπωσιακό (κατά την ταπεινή μου γνώμη) κάμπριο, άσε τον κόσμο να σε δει, μην κρύβεσαι πίσω από τις μεμβράνες!!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τις αποριες σου για τις φιμε μεμβρανες,αν κανεις μια αναζητηση θα βρεις ανοιχτα θεματα που εχουν μεσα πολυ υλικο για μελετη.

Link to comment
Share on other sites

την περασμένη τρίτη ειχα κατέβει αθήνα και στον πειραιά είδα ένα Εοs μαυρο με φιμέ..να σου πω την αλήθεια είδα ένα άλλο αυτοκίνητο..δεν ξέρω.αν το δεις μπορεί να σου κάνει και εσένα εντύπωση...είχε αγριέψει αρκετά..μπορεί να μην είναι αυτός ο σκοπός του αλλά...φυσικά αρχικά θα το αφήσω χωρις φιμέ αλλά σκέφτομαι μετά από κάποιο διάστημα να κάνω μερικά πραγματάκια..έχω ακούσει ότι τοποθετούν φιμέ χωρις να ξηλώσουν τα ταμπλά?ισχύει αυτό?και που?

Link to comment
Share on other sites

Τα φιμε θα σου προτεινα να τα βαλεις αμεσα λογω καλοκαιριου κυριως.

Μην φαει ενα καρο ηλιο το αμαξι και τα πλαστικα του κτλ.

Συνηθως για να γινει καλη δουλεια θελουν λιγο βγαλσιμο τα πλαστικα στις πορτες.Δεν ειναι τιποτα ομως.

Μην νομιζεις δλδ οτι το καινουριο αμαξι απο την στιγμη που βγει απο το εργοστασιο μεχρι να φτασει σε σενα δεν εχει ανοιχτει.

Link to comment
Share on other sites

ti ξηλωμα λετε ?να ξηλωσουν τι?μεσα απο τα τζαμια μπαινουν οπως ειναι...το τζαμι της κουκουλας ειναι τζαμι ή plexiglass?

δες την προσφορα για madico μεμβρανες ειναι η καλυτερη τιμη κ καλη μαρκα.

Link to comment
Share on other sites

Για να μπει η μεμβρανη στην πορτα πρεπει να βγει το πλαστικο της πορτας λιγο ωστε να πιασει η μεμβρανη κατω κατω.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά μην τρελαίνεστε.δεν είναι καμια τρελή διαδικασία να βάλεις φιμέ.έβαλα πρόσφατα (σε polo όχι σε eos)και έχω να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημενος.αν θες και μια μάρκα εγώ προτείνω 3m.εφ ορου ζωής εγγύηση και πολύ καλή ποιότητα.

Edited by konstantinos passat
@To post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

+1

Φιμε πλεον εχουν βαλει χιλιαδες αυτοκινητα.

Διαλεγεις εναν καλο μαστορα και εμπιστευεσαι το αμαξι σου.

Για μαρκα ο καθενας προτεινει απο αυτα που ξερει.

Πλεον και η Llummar δινει εφ ορου ζωης εγγυηση.

Για μενα Llummar και 3Μ ειναι απο τις κορυφαιες.

Θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

επειδή τυχγάνει να είχα βάλει στο προηγούμενο αυτοκίνητό μου φιμέ 3Μ θέλω να πω ότι σαν μάρκα ήταν αρκετά καλή.το κακό ήταν οτι δεν έγινε καλή δουλειά απο το μάστορα αν και είχε καλη φήμη στην χαλκίδα..όχι μόνο μου άνοιξε ταμπλά,μου έβγαλε το τζάμι και σε κάποια στιγμή από απροσεξία έσπασε!!!!!γι'αυτό θέλω την βοήθειά σας να που πείτε κάποιο μάστορα που κάνει καλή δουλειά..φυσικά αν από τους admin αυτο θεωρηθεί διαφήμιση παρακαλώ να τροποποιηθεί το μήνυμα...Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Halkis 13,

Θα σου πω και εγώ την άποψη - εμπειρία μου.

Εγώ πήρα το EOS απο τον παζαρόπουλο και το ζήτησα κατ ' ευθείαν με Φιμέ, οπότε δεν το είδα χωρίς.

Η Προσωπική μου άποψη, είναι ότι πάνε τέλεια (πάντα προσωπική βέβαια...)

Τη πρώτη βδομάδα π[ου το πήρα έτειχε σε μία καφετέρια στο Γαλάτσι να το παρκάρω ακριβώς δίπλα σε ένα EOS με το ίδιο χρώμα αλλά χωρίς Φιμέ... Αυτό απλά επιβεβαίωσε ορθά την επιλογή μου...

Είχα σηκώσει και κάτι φωτογραφίες στο VWVortex αλλά πλέον πάει καιρός. και δεν υπάρχουν

Όσον αφορά την εργασία τώρα....

Κάποια στιγμή και για κάποιο λόγω ξεκόλλησε λίγο του οδηγού.

Η εταιρεία που τα έβαλα είναι η Lummar. Εγγύηση εφ΄όρου ζωής.

Έκλεισα ενα ραντεβού και πήγα στο μαγαζί, κάπου στην Κηφισίας, Αττική και μου το άλλαξε.

Εκεί είδα και πώς το βάζουν.

ΔΕΝ ανοίγουν κανένα πλαστικό... οπότε μη σε απασχολει αυτό.

Αν μου προέκυψε αυτό, επειδή είδα πώς δουλεύουν τα παιδιά, επειδή μου εξήγησαν το λόγο που πιθανά συνέβει, εγώ και σε άλλο αμάξι μου να έβαζε θα τους προτιμούσα. Μια χαρά ικανοποιημένος είμαι.

Τώρα βέβαια τι να πώ? Μάστορα με μάστορας αλλάζει και ίσως άλλος να έβγαζε τα πλαστικά, αλλά δε νομίζω εγώ το είδα με τα μάτια μου.

Αυτά ελπίζω να σε βοήθησα λίγο με την επιλογή σου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Halkis 13,

Θα σου πω και εγώ την άποψη - εμπειρία μου.

Εγώ πήρα το EOS απο τον παζαρόπουλο και το ζήτησα κατ ' ευθείαν με Φιμέ, οπότε δεν το είδα χωρίς.

Η Προσωπική μου άποψη, είναι ότι πάνε τέλεια (πάντα προσωπική βέβαια...)

Τη πρώτη βδομάδα π[ου το πήρα έτειχε σε μία καφετέρια στο Γαλάτσι να το παρκάρω ακριβώς δίπλα σε ένα EOS με το ίδιο χρώμα αλλά χωρίς Φιμέ... Αυτό απλά επιβεβαίωσε ορθά την επιλογή μου...

Είχα σηκώσει και κάτι φωτογραφίες στο VWVortex αλλά πλέον πάει καιρός. και δεν υπάρχουν

Όσον αφορά την εργασία τώρα....

Κάποια στιγμή και για κάποιο λόγω ξεκόλλησε λίγο του οδηγού.

Η εταιρεία που τα έβαλα είναι η Lummar. Εγγύηση εφ΄όρου ζωής.

Έκλεισα ενα ραντεβού και πήγα στο μαγαζί, κάπου στην Κηφισίας, Αττική και μου το άλλαξε.

Εκεί είδα και πώς το βάζουν.

ΔΕΝ ανοίγουν κανένα πλαστικό... οπότε μη σε απασχολει αυτό.

Αν μου προέκυψε αυτό, επειδή είδα πώς δουλεύουν τα παιδιά, επειδή μου εξήγησαν το λόγο που πιθανά συνέβει, εγώ και σε άλλο αμάξι μου να έβαζε θα τους προτιμούσα. Μια χαρά ικανοποιημένος είμαι.

Τώρα βέβαια τι να πώ? Μάστορα με μάστορας αλλάζει και ίσως άλλος να έβγαζε τα πλαστικά, αλλά δε νομίζω εγώ το είδα με τα μάτια μου.

Αυτά ελπίζω να σε βοήθησα λίγο με την επιλογή σου.

καλημέρα...

Μπορείς σε παρακαλώ να μας παραθέσεις μερικές φωτογραφίες ώστε να δουμε το αποτέλεσμα? και ποιο νούμερο (σκάλα) εβαλες?το δεύτερο?

ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ πιο σημαντικο η εφαρμογη παρα η μαρκα.Αν ο μαστορας ειναι καφρος αστα να πανε!Μιλαω απο προσωπικη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ πιο σημαντικο η εφαρμογη παρα η μαρκα.Αν ο μαστορας ειναι καφρος αστα να πανε!Μιλαω απο προσωπικη εμπειρια.

συμφωνω σ'αυτο που λες..αλλα ζητάω οπτικα το πως είναι ένα ΕOs με φιμέ..αν και δεν ξέρω τι χρώμα είναι το αυτοκίνητο του φίλου ILIA KRIKELA.Γι'αυτο ζητάω foto.Αλλα γενικά EOs με φιμέ είναι ελάχιστα..(προσωπικά,έχω δει μόνο ένα μαύρο για λίγα sec και μου έκανε πολύ ωραία εντύπωση)

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
συμφωνω σ'αυτο που λες..αλλα ζητάω οπτικα το πως είναι ένα ΕOs με φιμέ..αν και δεν ξέρω τι χρώμα είναι το αυτοκίνητο του φίλου ILIA KRIKELA.Γι'αυτο ζητάω foto.Αλλα γενικά EOs με φιμέ είναι ελάχιστα..(προσωπικά,έχω δει μόνο ένα μαύρο για λίγα sec και μου έκανε πολύ ωραία εντύπωση)

Του Ηλία είναι Urban Grey.

Κάνε ένα scan στο κεντρικό θέμα του EOS και ίσως βρεις εκεί κάποια φωτογραφία του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ξηλωθεί τίποτα, χρησιμοποιούν ειδικές σπάτουλες για να εφαρμώσουν οι μεμβράνες ακόμα και στα πιο δύσκολα σημεία. Και τους μάστορες τους βολεύει διότι κάνουν μικρότερο κόπο :D

Μου το είχε πει ένας φίλος που κάνει αυτή τη δουλειά εδώ και χρόνια, αλλά δεν στον συστήνω διότι είναι στη Λαμία tongue.gif

Edited by GraveDigger
Link to comment
Share on other sites

η 3m ειναι απλα η κορυφη,για ηρακλειωτες υπαρχει ενα καταστημα στις πατελλες χρυσοπηγη,μετα του πιπη το καφενειο,ο δρομος που βγαιει φατσα στο παλιο dna club.τα παιδια κανουν παπαδες.και το βασικο δεν ξηλωνουν ταμπλαδες που για μενα ειναι βασικο για καινουριο αυτοκινητο.εχω βαλει σε 2 αυτοκινητα που κι εχω μεινει απλα αριστα ικανοποιημενος,και με εγγυηση εννοειται γραπτη.

Link to comment
Share on other sites

επειδή τυχγάνει να είχα βάλει στο προηγούμενο αυτοκίνητό μου φιμέ 3Μ θέλω να πω ότι σαν μάρκα ήταν αρκετά καλή.το κακό ήταν οτι δεν έγινε καλή δουλειά απο το μάστορα αν και είχε καλη φήμη στην χαλκίδα..όχι μόνο μου άνοιξε ταμπλά,μου έβγαλε το τζάμι και σε κάποια στιγμή από απροσεξία έσπασε!!!!!γι'αυτό θέλω την βοήθειά σας να που πείτε κάποιο μάστορα που κάνει καλή δουλειά..φυσικά αν από τους admin αυτο θεωρηθεί διαφήμιση παρακαλώ να τροποποιηθεί το μήνυμα...Ευχαριστω...

Τον χου***** ενοεις?

Μαλλον οχι γιατι αυτος δεν συνεργαζεται με 3Μ

Στο eos εβαλε ενας φιλος, και το αμαξι εδειχνε πολυ καλητερα(οχι οτι πριν δεν εδειχνε),

παντως αυτος κανει καλη δουλεια απ οτι εχω συζητησει με φιλους...

Edited by Gpap
Link to comment
Share on other sites

η 3m ειναι απλα η κορυφη,για ηρακλειωτες υπαρχει ενα καταστημα στις πατελλες χρυσοπηγη,μετα του πιπη το καφενειο,ο δρομος που βγαιει φατσα στο παλιο dna club.τα παιδια κανουν παπαδες.και το βασικο δεν ξηλωνουν ταμπλαδες που για μενα ειναι βασικο για καινουριο αυτοκινητο.εχω βαλει σε 2 αυτοκινητα που κι εχω μεινει απλα αριστα ικανοποιημενος,και με εγγυηση εννοειται γραπτη.

Η μεμβράνη που έχεις στο Golf (της υπογραφής) τι σκάλα είναι; Η cs35;

Kαι υπήρξε ποτέ κανένα θέμα με τροχαία;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ,σας παρουσιάζω τον απόλυτο μετρ των φιμέ στην Αγγλία ! Δείτε πως πραγματικά βάζουν φιμέ στα αυτοκίνητα χωρίς να βγάλουν τζάμια , ταμπλά και να ξηλώσουν το μισό αμάξι .. Δειτε ολα τα βιντεακια !!

http://www.expertvillage.com/video-series/...ehicle-tint.htm

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα στο Eos φιμέ της 3Μ σε όλα τα τζάμια.Εβαλα το cs 35 στα πλαινα ,στο πίσω και στην ηλιοροφή και έβαλα το cs 50 στο μπροστινό παρμπρίζ.Κόστος 190¤ τα πλαινά και το πίσω +30¤ ηλιοροφή +80¤ το μπροστά.Το αποτέλεσμα δυστυχώς για τα δεδομένα μου βγήκε αρκετά σκούρο απο έξω,λόγω του μπροστινού που δεν αφήνει το φώς να μπεί.Απο μέσα δεν εχω κανένα πρόβλημα σκουρότητας.

Αποτέλεσμα:

DSC06019.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα στο Eos φιμέ της 3Μ σε όλα τα τζάμια.Εβαλα το cs 35 στα πλαινα ,στο πίσω και στην ηλιοροφή και έβαλα το cs 50 στο μπροστινό παρμπρίζ.Κόστος 190¤ τα πλαινά και το πίσω +30¤ ηλιοροφή +80¤ το μπροστά.Το αποτέλεσμα δυστυχώς για τα δεδομένα μου βγήκε αρκετά σκούρο απο έξω,λόγω του μπροστινού που δεν αφήνει το φώς να μπεί.Απο μέσα δεν εχω κανένα πρόβλημα σκουρότητας.

Αποτέλεσμα:

DSC06019.jpg

Ωραίο!

Στο λευκό θα ταιριάζει λέτε ή θα είναι καγκουριά;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.